Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

sg-1 said:

parti kapatma ayrı bi referandum konusu olsa evet oyu verirdim.

işte bu abi olay, adamlar tek başına iktidar. Koşulsuz halk desteği var. Olayın içeriğini bilmeden evet atacak milyonlarca seçmeni var. Böyle büyük bir güçleri varken bile adamlar kısmen uzlaşmacı davrandılar. Böyle evet diyeceğiniz maddeler varsa taslağın içinde, evet deyin. Bu fırsat birdaha ele geçmez, geçse bile böyle kapsamlı bir değişiklik işin içinde birden fazla parti varken imkansız.
Sosyal ağlarda paylaş

tercih meselesi, saygı duyarım. Benim de hoşuma gitmeyen maddeler var ama yargı ile ilgili, parti kapatmayla ilgili maddeleri sonuna kadar destekliyorum ve bu düzenlemelerin bir başka parti tarafından yapılacağına inanmıyorum. Tek fırsatımız olduğunu düşünüyorum, umarım ifade edebilmişimdir artık kendimi.
Sosyal ağlarda paylaş

Estel_Anorien said:

"tüm akp destekçilerinin gaz odalarında yakılıp etinden sütünden sabun, kemiklerinden düğme yapılıp satılarak ülke ekonomisinin kalkındırılacağına dair bir madde olsaydı referandumda evet derdim."

diyormuşuz gibi davranıyorsunuz bir de. priceless

referanduma evet diyen herkes AKP destekçisi değil, yineleyelim.
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca ne olursa olsun parti kapatmayı zorlaştırmak akp'nin uzlaşmacı olabilitesinden değil, tamamen kendi paçalarını ikinci bir davadan kurtarmak içindir.

ama bunun (yargıya siyasi erk sokmanın aksine) ülkenin demokratik yapısının yararına bişey olacağını düşündüğüm için evet oyu verirdim.
Sosyal ağlarda paylaş

aa lütfetmiş padişahımız, bu yani demokrasi anlayışın, lütfedip oya sunuyorlar
vizyonun o kadar dar ki, 12 eylül anayasasının yandan yemişi geliyor, ama iyi şeyler de vaaaar gibi argümanlarla geliyorsun

12 eylülün baskıcı kurumları bıkbık diye ağlanırken o kurumları ortadan kaldırmak yerine kendi etki alanına sokmayı amaçlıyor akp, bunun mevcut duruma göre nasıl bir iyileştirme olduğunu söyleyebilirmisin.
evet sadece akpye yaramayacak, bundan sonra krem peynir partisi gelirse o da böyle absürd güçlere sahip olacak
Sosyal ağlarda paylaş

sg-1 said:

ayrıca ne olursa olsun parti kapatmayı zorlaştırmak akp'nin uzlaşmacı olabilitesinden değil, tamamen kendi paçalarını ikinci bir davadan kurtarmak içindir. ama bunun (yargıya siyasi erk sokmanın aksine) ülkenin demokratik yapısının yararına bişey olacağını düşündüğüm için evet oyu verirdim.

ben de aynen böyle düşünüyorum.
aynen bu sebeptendir, kendilerini kurtarmak içindir. ama sonuçta olması ÇOK gerekli birşey. Ne sebepten olursa olsun gerçekleşecek olmasını bilmek çok güzel. Parti kapatmak gibi çağdışı bir uygulamanın ortadan kalkması ülkeyi bir adım ileri taşır.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

vizyonun o kadar dar ki, 12 eylül anayasasının yandan yemişi geliyor, ama iyi şeyler de vaaaar gibi argümanlarla geliyorsun

12 eylülün baskıcı kurumları bıkbık diye ağlanırken o kurumları ortadan kaldırmak yerine kendi etki alanına sokmayı amaçlıyor akp, bunun mevcut duruma göre nasıl bir iyileştirme olduğunu söyleyebilirmisin.
evet sadece akpye yaramayacak, bundan sonra krem peynir partisi gelirse o da böyle absürd güçlere sahip olacak

abi vizyonun dar diyorsun da...

Kendi etki alanları ne demek allasen, bu mu senin geniş vizyonun?

Halkın iradesininin etki alanına giriyor kısmen, kendilerinin değil.

Bugün kendilerinin, yarın bir başkasının/başkalarının ama halkın seçtiği insanların etkisi alanına girecek yargı. Babadan oğula geçen bir hanedanlık olmayacak, her kesimden insan olacak ve gerçekten demokratik bir yapıya kavuşacak. Yargının işi ideoloji muhafızlığı değildir, yargı akepeyle fazieletle bilmemneyle uğraşmaktan işlevini yitirdi neredeyse. Sürekli iktidarla mücadele halindeler, adamlar sigarayı yasaklıyor onu bile iptal etmeye çalışıyorlar artık iyice saçma sapan bir hal aldı.
Tekrarlıyorum yargının asıl görevi adaleti sağlamaktır, kendisini kimin nasıl yöneteceğine halk karar verir halkın adına 20 tane yargıç veremez.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Bugün kendilerinin, yarın bir başkasının/başkalarının ama halkın seçtiği insanların etkisi alanına girecek yargı.

abi bu tenis topumu bir oraya bir buraya cekileecek bagımsız yargıdan kasıt buysa cidden cok bagımsızmıs dtp basa gecince nasıl olacak o yargı peynir partisi gecince ayrı bi yargı öle mi
Sosyal ağlarda paylaş

Editledim üstü oradan alıntı;

Tekrarlıyorum yargının asıl görevi adaleti sağlamaktır, anayasayı korumaktır kendisini kimin nasıl yöneteceğine halk karar verir halkın adına 20 tane yargıç veremez. Bizim yargımız şuanda kendini halk iradesinin üzerinde görüyor kendi bazı doğrularının doğrultusunda halkı karşısına alıp kendince rejim muhafızlığı yapıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

evet yani yök dururken, diyanet dururken yargıyla uğraşmak demokrasinin neresinde kalır?
Sosyal ağlarda paylaş

oldun said:

sipeyskeyk said:

Bugün kendilerinin, yarın bir başkasının/başkalarının ama halkın seçtiği insanların etkisi alanına girecek yargı.

abi bu tenis topumu bir oraya bir buraya cekileecek bagımsız yargıdan kasıt buysa cidden cok bagımsızmıs dtp basa gecince nasıl olacak o yargı peynir partisi gecince ayrı bi yargı öle mi

evet ama hükümet değişince bütün yargıçlar çat diye kovulup yenileri alınmayacak, öyle yürümüyor işler. 1-2 dönem sonrasında yargı halkın aynası halini alacak. Dincisi de olacak, kürtü de olacak, solcusu da olacak alevisi de olacak. Halkı ilgilendiren önemli kararları yasalar ışığında HALK verecek. Sizin düşündüğünüz gibi bütün yargı organları AKP'li olmayacak, buna tayyip'in ömrü yetmez merak etmeyin.

edit: ha bu arada görev süreleri de kısalıyor, o da apayrı bir olay.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

sg-1 said:

ayrıca ne olursa olsun parti kapatmayı zorlaştırmak akp'nin uzlaşmacı olabilitesinden değil, tamamen kendi paçalarını ikinci bir davadan kurtarmak içindir. ama bunun (yargıya siyasi erk sokmanın aksine) ülkenin demokratik yapısının yararına bişey olacağını düşündüğüm için evet oyu verirdim.

ben de aynen böyle düşünüyorum.
aynen bu sebeptendir, kendilerini kurtarmak içindir. ama sonuçta olması ÇOK gerekli birşey. Ne sebepten olursa olsun gerçekleşecek olmasını bilmek çok güzel. Parti kapatmak gibi çağdışı bir uygulamanın ortadan kalkması ülkeyi bir adım ileri taşır.

sorun da burada zaten. iyi maddeler iyi güzel de kötüler arada kaynasın diye konmuş maddeler onlar.

zayıf bir halk iradesini temsil eden güçlü bir siyasi erki yargıya sokacak bir seçimde evet oyu kullanırsam mührü basan elim kırılsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

"Dincisi de olacak, kürtü de olacak, solcusu da olacak alevisi de olacak."
şimdi olmadığını nerden biliyorsun, gen ölçümü mü yaptın, imanlarını mı test ettin, hangi mezhebe dahil olduklarını mı sordun, ya ne kadar saçma zihniyetler bunlar

danıştayın verdiği kararlara bakarak, anayasa mahkemesinin sudan sebeplerle açtığı kapatma davalarına bakarak kimlerin olduğunu çok iyi anlayabilirsin, fazla didiklemeye gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...