Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

Sparkcaster said:

evet diyenlerin sadece %5 i neye evet dediğinin farkındayken şu söyledikleriniz çok eğlendiriyor

Bunu kim belirliyor 80 milyon insanın yaşadığı bir ülkede? Bir ankete bakıyorsun diyorki %55 hayır. Öbür ankete bakıyorsun %63 evet vs.

Hayır diyenlerin yüzde kaçı filan bunları kim söylüyor neye göre belirliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Abi şunu dedin ya, öeh artık.

Miting meydanlarından biliyoruz, karpuza çileğe çare olmadığı için hayır olduğunu. Sen de yani.
şunu koyasım geldi sdf
said:
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Malatyalılara yaptığı konuşmada “Bu anayasa değişikliği kayısı üreticisinin sorununu çözüyor mu? O zaman hayıııır!” dedi. Facebook’un popüler grubu Hayır’da Hayır vardır’ üyeleri Kılıçdaroğlu’nun izinden giderek referandumda Hayır demeyi düşünenlerin işini kolaylaştıracak çok sayıda mazeret ürettiler. Hayırcı okurlarıma yardımcı olacağına emin olduğum birbirinden geçerli mazeretlere buyurun. Daha fazlası bu sitede: http://www.hayirdahayirvardir.com/

Bu anayasa paketi değişikliğinden sonra Zeki Müren de bizi görebilecek mi? Göremeyecek. O zaman HAYIR!

Bir kulunu çok sevdim o beni hiç sevmiyor. Anayasa paketi bu sorunu çözmüyor. O zaman HAYIR

Belediye otobüslerinde ters giden koltuklar midemi bulandırıyor... anayasa paketi bu koltukları düzeltebilecek mi? Sanmıyorum... O zaman midem bulanarak HAYIR!

Bu anayasa paketi şimdi bana kaybolan yıllarımı geri verecek mi? Vermeyecek. O zaman HAYIR!

Yumurtanın fırçalanmayan tarafı da, fırçalanan tarafı kadar beyaz olacak mı? Olmayacak. O zaman HAYIR!

Pazartesi diyete başlamak mümkün olacak mı bugün? O gelmeyen gün hiç gelmeyecekse HAYIR!

Yeni anayasa eşek sudan gelinceye kadar dayak yerken eşeğin gelişini hızlandıracak mı? Hızlandırmayacak. O zaman HAYIR!

Odam kireç tutmuyor. Yeni anayasa paketi ile tutabilecek mi? Tutmayacak. O zaman HAYIR!

Yeni anayasa ergenlerin sivilce ve kepek problemini çözüyor mu? Çözemiyor. O zaman HAYIR!

Bihter’in tüm yaptıklarını ortaya çıkarmayan anayasa paketi değişikliğine HAYIR!

Ketçap-kahve-çimen lekelerini çıkarmıyorsa bu anayasa paketi değişikliğine HAYIR!

Bu anayasa paketi değişikliği, Fenerbahce’ye Türkiye Kupası'nı aldıramayacaksa HAYIR!

Çekirdeksiz karpuz üretemeyen anayasa paketi değişikliğine HAYIR!

Çocukların terli terli su içmelerini önleyemeyecek anayasa paketi değişikliğine HAYIR!

Anayasa paketi İstanbul’un trafik sorununu çözebiliyor mu? Çözemiyor. O zaman HAYIR!

İşyerimin karşısındaki kilisenin bahçesinde papazın horozu çok ötüyor. Bu anayasa paketi horozun sesini kısmaya yetecek mi? Yetmeyecek. O zaman Anayasa paketine HAYIR!

Bu anayasa paketi ne Fazıl Say’ın Türkiye’yi terk etmesini sağlıyor ne de Arabesk yavşaklığa çözüm buluyor. O zaman HAYIR!

Bu paket cep telefonu faturama yansıyor mu? Yansımıyor. O zaman HAYIR!

Bu paket pazarda kilosu iki lira olan domatesin fiyatını Nişantaşı’nda da iki liraya düşürüyor mu? Düşürmüyor. O zaman HAYIR!

Bakkalın, manavın, taksicinin bozuk para sıkıntısına çözüm getiriyor mu? Getirmiyor. O zaman HAYIR!

Sivrisinekler nerede?

Yaz geldi ama sivrisinekler gelmedi. Bu sene bir kere bile sinekler beni sokmadı. Etrafıma sordum. Herkes aynı şeyi düşünüyor. Sadece anne sütü çağında olan bebekleri sokuyorlarmış. Demek ki sinek var ama bizi sokmuyor. Neden?

O kadar hormonlu yiyecekler yiyoruz ki sivrisinekler dengeli beslenmek adına bizi yemek mönülerinden çıkardılar.

Sosyal ağlarda paylaş

49.5 milyon seçmen 24 gün sonra sandık başında olacak.Ancak, pek çok kişi, “12 Eylül’de neyin oylanacağını bilmediğini” açıkça söylüyor. Araştırmacı Tarhan Erdem’e göre “paketi bilenlerin oranı” yüzde 5-10’u geçmiyor.

vatan

hayır diyenlerden de pakedi bilmeyenler vardır muhtemelen ama pakedin hiçbir maddesini bilmesem dahi (ki hepsini biliyorum) tek bir partinin kendi kafasına göre yaptığı anayasaya evet demezdim.
Sosyal ağlarda paylaş

Vatan?

Ben de zaman gazetesinden koyayım sdfgh

Ha bide bahsettiğiniz adam "%5 abi rakam" diyosa "abi %70'den aşağıya inmez" diyeni de buluruz, ver parayı takılsın.

Böyle istatistiki bilgi mi olur abi? Biz verebiliyor muyuz herhangi bi veri sizin gibi bak? Yok çünkü. Ne bileyim ben kimin neyi ne kadar bilebildiğini. Zihin mi okuyo millet, ne kadar gelişti teknoloji?

Ki, onu geçtim, bu mantıkla hayır diyenlerin de %5'i biliyor sadece diye yarın sizin yandaş medya dediğiniz gazetelerde çıksa geçerliliği ne olur gözünüzde?
Sosyal ağlarda paylaş

bazı şeyleri cidden anlamıyor musunuz yoksa anlamak mı istemiyorsunzu anlamıyorum. anayasada bulunması gereken şeyler neler? sorun yaratan şeyler, toplumun ciddi şekilde tartıştığı şeyler, toplumun ihtiyaçları. demokratik olarak adlandıracağımız baskıcı olmayan çözümcü bir anayasa da bunları içinde barındırmalıdır. mesela sendika hakları, grev hakları (kanuni ve kanundışı grevin sınırları). işçilerin insanca yaşamaları için birtakım hakları kanunla güvence altına alınmış mı? alınmadığı gibi kanunda olan hakları da bu yeni gelecek yasayla ellerinden alınmaya çalışılıyor. grev hakkını elinden almak ne demek? uzlaşma sağlanamadığı takdirde kendi koyduğun adamların eline bırakmak ne demek? yargıya başvurma yollarını kapatmak ne demek? bu mu demokrasi? bu mu "hak" ?
partilerin iç işleyişleriyle ilgili bir çözüm var mı? ben göremiyorum.kılıçdaroğlu'nun orda demek istediği orda senin ekinine/gelirine bir çözüm sağlıyor mu? bir faydası var mı? bu anayasaya evet diyeceksin malatyalı ama ne sağlayacak sana?

daha basit anlatayım mı?

of yani.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Vatan?

Ben de zaman gazetesinden koyayım sdfgh

Ha bide bahsettiğiniz adam "%5 abi rakam" diyosa "abi %70'den aşağıya inmez" diyeni de buluruz, ver parayı takılsın.

Böyle istatistiki bilgi mi olur abi? Biz verebiliyor muyuz herhangi bi veri sizin gibi bak? Yok çünkü. Ne bileyim ben kimin neyi ne kadar bilebildiğini. Zihin mi okuyo millet, ne kadar gelişti teknoloji?

Ki, onu geçtim, bu mantıkla hayır diyenlerin de %5'i biliyor sadece diye yarın sizin yandaş medya dediğiniz gazetelerde çıksa geçerliliği ne olur gözünüzde?

yılın postu
Sosyal ağlarda paylaş

üzgünüm ama araştırmacıların sonuçları gazetelere göre değişmiyor. vatan'ın yaptığı bir araştırma değil ki, adamın araştırmasını haber yapmışlar.

şimdi sen, bu referandumda oy verecek herkesin/çoğu kişinin tüm maddeleri bilerek mi oy vereceğini mi düşünüyorsun ciddi ciddi?

yoldan 10 kişiyi çevireyim 3ü bilsin,
10 kişiye sorayım "evet derseniz 12 eylül için yargılanacaklar mı?" 8i falan evet der.

var mısın iddiaya? 1 kasa kola =)
Sosyal ağlarda paylaş

al bakalım poll mark için kimin yandaşı diyeceksin.

PollMark araştırma şirketinin, henüz paketin içeriği açıklanmadan yaptığı araştırma, bugün referandum olsa sonucun ‘evet’ çıkacağını gösteriyor.

AHAHAHAHAHAH
baya komik bence.

tık

edit: anket martta yapılmaya başlanıyor. pakedin içeriği belli değil, hani belli olmuş insanlar araştırmamışı geçtim.
Sosyal ağlarda paylaş

Kola olmaz =)

Başından beri söylediğim birşey var. İnsanların evet demesi ya da hayır demesi çok ilgilendirmiyor beni açıkçası. Pakedi inceledim, kendime göre haklı sebeplerim var ve evet diyeceğim.

Görüldüğü üzere senin de kendine göre haklı sebeplerin var ve hayır diyeceksin. Buraya kadar herşey çok güzel.

Şimdi konuyu mitinglere çeviricem. İyi ya da kötü, haklı ya da haksız, şu mitinglerde paket ile ilgili en çok konuşan insan kim? Erdoğan tabi. Peki, diğer safta, kendilerine makul bi görüşü paylaşan diğer liderlerin niye paket içeriğini anlatma gibi bi dertleri olmadı? Ben bunu anlayamıyorum.

Dalga geçiyorum ya, karpuza çözüm var mı diye, dalga geçilmeyecek gibi bişey değil ki. Tamam ürüne bi çözüm getirir/getirmez. Sen bak bu kısmı yakalamışsın, ama onun bahsettiği, senin yakaladığın ve gerçekten bi dayanağı olan o kısım değil işte.

Kılıçdaroğlunun orada yapmak istediği şey, senin savunduğun çiftçi hakkı falan değil mesela. Sen mantıklı kısımdan yakalamışsın, ama onun söylediği o değil ne yazık ki =)

Neyse dağıtmadan, evet diyen, hayır diyen, anlatsın. Tek tek okusun, yorumlasın. Ben bunun taraftarıyım. O yüzden dalga geçiyorum karpuzaçerayokbeyler diye ehih. Bir saatlik konuşmanın 50 dakikasında saçma siyasi söylemlerde bulunup 10 dakikasında birşeyler geveleyen siyasi taraf, "%5 biliyor bunu" demesin. -lafım size değildi burda, oraya ayrı değinicem- Anlatsın o zaman.

Ha sizin dediğiniz %5'de, pek birşey ifade etmiyor benim için. Çünkü 8 yılda yaşadığımız genel ve yerel seçimlerde hep gördüm ki, bazı medya kuruluşlarının birlikte çalıştığı şirketler alaksız rakamlar çıkarıyor anketlerde. Şu an nette bulamam muhtemelen eski olduğu için, lakin sözcü olabilir, son genel seçimlerde %20'lerde vermişti ak partinin oyunu mesela. O yüzden, elle tutulur bi veri olarak göremiyorum ben onları.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben şu anda günde 100+ insanla muhatap olduğum ve 20+ sıyla da siyaset konuşabildiğim bir iş yapıyorum. (bkz. esnaf)

Dükkanda konuştuğum insanların çoğu da benim belki çocukluğumdan beri tanıdığım kalbur üstü insanlar.

Şimdi şöyle birşey var, evetçiler hayırcılara "bunlar işe yaramaz adamlar, özgürlük gelecek, hak, hukuk gelecek CHP'nin arkasına takılmış hayır diyorlar; bak bizim başbakana İsrail'e siktir çekti, Obama'ya el hareketi yaptı" diyorlar. Bir yandan da Kılıçdaroğlu hede hödö diye diretirken "SSK'da 4.5 milyar dolar yolsuzluk yapmış, yedi ceddini işe almış, 20 dolarlık aleti 2400 dolara almış, bak Takvim'de Taraf'ta(lol taraf diye gazete var, medya tarafsız olmalı bir de) belgeleri dökmüşler boy boy" diyorlar.

Diğer yandan hayırcılar da, AKP'ye güvenmiyoruz, anayasa değişikliği bir fayda sağlamayacak, değişen şeyler durumu şimdikinden daha kötü hale sokacak falan diyor, başbakan ve AKP'deki kişilerin tek tek yolsuzluklarını, dalaverelerini pazara döküyorlar, evet diyenlere de hacı hoca yobaz şeriatçı diye giydiriyorlar.

Şimdi anlatmak istediğim şu, anayasa değişikliğinin ne getirdiğini bilenler bile sadece takımları gibi tuttukları partilerinin gösterdiği yönde oy kullanıyorlar. CHP gibi bir partiden bugün birisi anayasaya "evet" diyeceği için ayrılıyor falan.

Biliyormuş gibi yapanlar da (bunlar da takip ettikleri yayın organlarının misinformasyonları doğrultusunda orada okuduklarını gerçek ve tek doğru addetip diretenler) bir ton boş laf edip işte bundan evet veya hayır diyorlar.

Geri kalanlar da sanki hükümet seçimiymiş gibi oy verecekler zaten, bu anayasa değişirse/değişmezse anneleriniz genelev kölesi olacakmış dense ve belgeleri ortaya çıkartılsa bile fikirlerini değiştirmezler.

Benim fikrimi soracak olursanız da, koskoca anayasa değişikliği için halka gitmek, referandum yapmak falan çok komik şeyler. Ben ne hukuk bilirim, ne orada yazan kanunları vs. incelesem birşeyler anlarım, ne de oradaki dolambaçları görebilirim aylarca anlamaya çalışsam da. Kaldı ki ben Türkiye'nin ortalamasının kat kat üzerinde kitap/gazete okuyan, gündemi takip eden, lisans düzeyinde ekonomi vs. bilgisi olan birisiyim.

12 eylül sonrası sandıklar açıldığında tahminimce "evet" çıkacak sonuç. Çünkü eğer AKP hükümeti halkın tepkisini iyi ölçmemiş, sonuçtan emin olmasaydı böyle bir işe kalkışmazdı. Bu referandum aslında gizli bir güven oylaması bana göre, eğer sonuçta "hayır" çıkarsa AKP bir sonraki seçimde büyük olasılıkla iktidar olamayacak ve belki de siyaset sahnesinden çok hızlı bir şekilde silinecek.

Bense "hayır" oyu kullanacağım çünkü iki tarafın medyasını da ister istemez takip ediyorum ve okuduklarımdan/dinlediklerimden vs. hazırlanan yasanın pek de mantıksız olmadığını görmüş olsam da o yasayı hazırlayanlara zerre güvenim olmadığından benim sınırlı hukuk, siyaset vs. bilgimle göremeyeceğim, iyice düşünüp oluşturdukları pürüz ve açıklarla başımıza bir çok sıcacık çorap öreceklerini tahmin ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Demokrasi ile alakalı ne varsa önünü tıkayan ve tiranlığa giden ülkenin üstünden sırtlan sürüsü gibi geçen üstüne üstlük "Demokrasi bizim için araçtır hiçbir zaman amaç olamaz" diyen bir akp yönetimini demokrasinin önünü açacağını sanmak darbecileri yargılayacağını düşünmek (kendilerinin önünü açan darbedir zaten) traji komik bir durum. Bir kişiye bir iş buyrulurken o kişinin geleceğine bakmak gerekir. Kediye ciğer emanet edilirmi? Gerçi birşeye sahip olamayanlar o şeyin değerini anlayamazlar dolayısıyla ciğersiz adamlar başkalarının ciğerini çok kolay emanet edebilirler kedilere çakallara ve sırtlanlara.

Ülke kendi dinamizmi içinde bir demokrasi kültürü inşa edecekse bunu yapabilecek en son kadro akp dir. Buna ne entellektüel altyapısı ne de kadrosu yeter. Zaten böyle bir amaçlarının ve gayretlerinin olmadığını yıllar boyunca gördük.

Yurtdışındaki radikal islam ile yönetilen ülkelerin hepsine bakın ortak noktaları: batıdan güç alıp bu gücü halklarının üzerinde dikdatörlüğe varan bir şekilde kullanmalırıdır. Türkiye bu noktaya gidiyor fiilen olmasa da yönetim anlayışı bu noktaya çoktan ulaştı. Mitinginde AKP ye hayır diyen 20 yaşındaki çocuğu yanına çağırıp ensesini çırmıklayıp kanatan adam mı getirecek ülkeye demokrasiyi? Yine mitinginde kendisinden büyük yaşlı çiftçileri korumalarına dövdüren adam mı getiriyor demokrasiyi? Ortada suça dair herhangi bir delil yokken ülkedeki tüm vatanseverleri amerikanın buyruğu ile hapishanelere dolduran adam mı getiriyor demokrasiyi? 80 darbesini yapan amerikan köpeklerinin enikleri mi babalarına havlayacak?

Ayrıca sivil örümceğin ağına yakalanmış son teknoloji ve batı çıkarlarının en güncel hali ile donatılmış güzel güzel özel okullarda okuyan bu yurdumuzun pırıl pırıl gençlerinin yıkanmış beyinlerinin varlığı insanı üzüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...