Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

Farinal said:

olitere said:

Farinal said:

olitere said:

12 eylül anayasası daha iyi diyorsun yani ? peki

haha dimi anayasamız darbecilerin kötü kalpli diktatör aşığı askerlerin yaptığı karanlık bir anayasa :( :( :(
daha güzel anlatamazdın :)

mesela bana bir iki madde söylesene darbeci kötü insanların yaptığı ama demokrasi çiçeği akpnin kaldırıp güzel bir madde ile değiştirdiği? sadece 1-2 örnek istiyorum.
yapılan hoşuma giden eklemelerden bahsedim

TEKLİF METNİ

X. Kanun önünde eşitlik
Madde 10. – Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

(Ek fıkra: 7/5/2004-5170/1 md.) Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz.

Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.

...

A. Özel hayatın gizliliği
MADDE 20. – Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. (Mülga cümle: 3.10.2001-4709/5 md.)

(Değişik: 3.10.2001-4709/5 md.) Millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâkın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak, usulüne göre verilmiş hâkim kararı olmadıkça; yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri bulunmadıkça; kimsenin üstü, özel kâğıtları ve eşyası aranamaz ve bunlara el konulamaz. Yetkili merciin kararı yirmidört saat içinde görevli hâkimin onayına sunulur. Hâkim, kararını el koymadan itibaren kırksekiz saat içinde açıklar; aksi halde, el koyma kendiliğinden kalkar.

Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir.

Askeri yargı konusuna gelince 82 anayasası

MADDE 145. – Askerî yargı, askerî mahkemeler ve disiplin mahkemeleri tarafından yürütülür. Bu mahkemeler, asker kişilerin; askerî olan suçları ile bunların asker kişiler aleyhine veya askerî mahallerde yahut askerlik hizmet ve görevleri ile ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevlidirler.

Askerî mahkemeler, asker olmayan kişilerin özel kanunda belirtilen askerî suçları ile kanunda gösterilen görevlerini ifa ettikleri sırada veya kanunda gösterilen askerî mahallerde askerlere karşı işledikleri suçlara da bakmakla görevlidirler.

Askerî mahkemelerin savaş veya sıkıyönetim hallerinde hangi suçlar ve hangi kişiler bakımından yetkili oldukları; kuruluşları ve gerektiğinde bu mahkemelerde adlî yargı hâkim ve savcılarının görevlendirilmeleri kanunla düzenlenir.

Askerî yargı organlarının kuruluşu, işleyişi, askerî hâkimlerin özlük işleri askerî savcılık görevlerini yapan askerî hâkimlerin mahkemesinde görevli bulundukları komutanlık ile ilişkileri, mahkemelerin bağımsızlığı, hâkimlik teminatı, askerlik hizmetinin gereklerine göre kanunla düzenlenir. Kanun, ayrıca askerî hâkimlerin yargı hizmeti dışındaki askerî hizmetler yönünden askerî hizmetlerin gereklerine göre teşkilatında görevli bulundukları komutanlık ile olan ilişkilerini de gösterir.

yeni anayasa

MADDE 145. – Askerî yargı, askerî mahkemeler ve disiplin mahkemeleri tarafından yürütülür. Bu mahkemeler; asker kişiler tarafından işlenen askerî suçlar ile bunların asker kişiler aleyhine veya askerlik hizmet ve görevleriyle ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevlidir. Devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlara ait davalar her halde adliye mahkemelerinde görülür.

Savaş hali haricinde, asker olmayan kişiler askerî mahkemelerde yargılanamaz.

Askerî mahkemelerin savaş halinde hangi suçlar ve hangi kişiler bakımından yetkili oldukları; kuruluşları ve gerektiğinde bu mahkemelerde adlî yargı hâkim ve savcılarının görevlendirilmeleri kanunla düzenlenir.

Askerî yargı organlarının kuruluşu, işleyişi, askerî hâkimlerin özlük işleri, askerî savcılık görevlerini yapan askerî hâkimlerin görevli bulundukları komutanlıkla ilişkileri, mahkemelerin bağımsızlığı ve hâkimlik teminatı esaslarına göre kanunla düzenlenir.

falan filan uzuyoda üşendim şimdi
Sosyal ağlarda paylaş

İşte sen böyle düşünürken başkasıda aynı tiranlığı başka kurumlar üzerinde düşünüyor. Alsana cehalet. Eğer bir konuşmada dinlemeye katlanamıyorsak sorun bizdedir. Oflamak pufflamakta ön yargının belirtisidir. Zaten sen konuşmaya başkasının fikrini etkilemek için başlamışsan, niye dinleyesen ki? Tabiyiki katlanamazsın. Sonra meclisteki milletvekilleri gibi yumruklaşırız. Dinlemeyi bilmiyorsak saygı duymuyorsak konuşmakta boşuna. Sonu kesin mecliste defalarca örneği olduğu gibi yumruklaşmadır başka bişey olmaz.

Cahil olmayan adam kimdir biliyormusun? Şu konu hakkında 80 sayfa yazı yazacak adam değildir. Ülkenin sosyoljik piskolojik durumu gelişimi hakkında uzman olan kişi değildir. Profesör değildir.

Karşısındaki adamı sinirlenmeden tepki vermeden sözünü kesmeden konuşabilen adamdır. Oda en basidi TV'deki tiplere bakın. Burda EVETçiler yada HAYIRcıların söyledikleri dahil 10 katını söylüyorlar. Bir bilgi birikimi var adamlarda. Ama 5 dk biri diğerinin sözünü kesmeden dinleyemiyor. Bağırıp çağırıp konuşanlarda oluyor. İşte size ülkenin hali.
Sosyal ağlarda paylaş

olitere said:

Farinal said:

olitere said:

Farinal said:

olitere said:

12 eylül anayasası daha iyi diyorsun yani ? peki

haha dimi anayasamız darbecilerin kötü kalpli diktatör aşığı askerlerin yaptığı karanlık bir anayasa :( :( :(
daha güzel anlatamazdın :)

mesela bana bir iki madde söylesene darbeci kötü insanların yaptığı ama demokrasi çiçeği akpnin kaldırıp güzel bir madde ile değiştirdiği? sadece 1-2 örnek istiyorum.
yapılan hoşuma giden eklemelerden bahsedim

TEKLİF METNİ

X. Kanun önünde eşitlik
Madde 10. � Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

(Ek fıkra: 7/5/2004-5170/1 md.) Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz.

Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.

...

A. Özel hayatın gizliliği
MADDE 20. � Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. (Mülga cümle: 3.10.2001-4709/5 md.)

(Değişik: 3.10.2001-4709/5 md.) Millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâkın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak, usulüne göre verilmiş hâkim kararı olmadıkça; yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri bulunmadıkça; kimsenin üstü, özel kâğıtları ve eşyası aranamaz ve bunlara el konulamaz. Yetkili merciin kararı yirmidört saat içinde görevli hâkimin onayına sunulur. Hâkim, kararını el koymadan itibaren kırksekiz saat içinde açıklar; aksi halde, el koyma kendiliğinden kalkar.

Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir.

Askeri yargı konusuna gelince 82 anayasası

MADDE 145. � Askerî yargı, askerî mahkemeler ve disiplin mahkemeleri tarafından yürütülür. Bu mahkemeler, asker kişilerin; askerî olan suçları ile bunların asker kişiler aleyhine veya askerî mahallerde yahut askerlik hizmet ve görevleri ile ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevlidirler.

Askerî mahkemeler, asker olmayan kişilerin özel kanunda belirtilen askerî suçları ile kanunda gösterilen görevlerini ifa ettikleri sırada veya kanunda gösterilen askerî mahallerde askerlere karşı işledikleri suçlara da bakmakla görevlidirler.

Askerî mahkemelerin savaş veya sıkıyönetim hallerinde hangi suçlar ve hangi kişiler bakımından yetkili oldukları; kuruluşları ve gerektiğinde bu mahkemelerde adlî yargı hâkim ve savcılarının görevlendirilmeleri kanunla düzenlenir.

Askerî yargı organlarının kuruluşu, işleyişi, askerî hâkimlerin özlük işleri askerî savcılık görevlerini yapan askerî hâkimlerin mahkemesinde görevli bulundukları komutanlık ile ilişkileri, mahkemelerin bağımsızlığı, hâkimlik teminatı, askerlik hizmetinin gereklerine göre kanunla düzenlenir. Kanun, ayrıca askerî hâkimlerin yargı hizmeti dışındaki askerî hizmetler yönünden askerî hizmetlerin gereklerine göre teşkilatında görevli bulundukları komutanlık ile olan ilişkilerini de gösterir.

yeni anayasa

MADDE 145. � Askerî yargı, askerî mahkemeler ve disiplin mahkemeleri tarafından yürütülür. Bu mahkemeler; asker kişiler tarafından işlenen askerî suçlar ile bunların asker kişiler aleyhine veya askerlik hizmet ve görevleriyle ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevlidir. Devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlara ait davalar her halde adliye mahkemelerinde görülür.

Savaş hali haricinde, asker olmayan kişiler askerî mahkemelerde yargılanamaz.

Askerî mahkemelerin savaş halinde hangi suçlar ve hangi kişiler bakımından yetkili oldukları; kuruluşları ve gerektiğinde bu mahkemelerde adlî yargı hâkim ve savcılarının görevlendirilmeleri kanunla düzenlenir.

Askerî yargı organlarının kuruluşu, işleyişi, askerî hâkimlerin özlük işleri, askerî savcılık görevlerini yapan askerî hâkimlerin görevli bulundukları komutanlıkla ilişkileri, mahkemelerin bağımsızlığı ve hâkimlik teminatı esaslarına göre kanunla düzenlenir.

falan filan uzuyoda üşendim şimdi

başka var mı? Gereksiz ve büyük ihtimal sadece abuse edilerek haremlik selamlık ayrımına yarayacak bir eşitlik maddesi ile yararı sayfalarca tartışılabilecek askeri mahkeme maddesi. başka yok mu ? bu 2 şey için mi referandum yapılıyor sırf bunlar için mi evet diyecen yoksa başka ülke menfaatine olan bir şeyler var mı olitere?
Sosyal ağlarda paylaş

Yani şu başlığa girip konuşan adam fikrini eleştiriye açan kişidir. Fikrinin reklamını yapıp etkileme mantığıyla giren bir kaç robotu etkiler çıkar. Fikri eleştirilirkende kızmayacak kişi olmalıdır. Çünkü sen burda yoruma açıyorsun düşüncelerini. Diğer buraya yazma sebebide benim fikirlerimi çürütecek fikir varmıdır varsa ne güzel. Yada adam kararsızdır girip bakayım şu medeni insanlar ne konuşuyorlar belki bende bir karara vararım. Valla adam girecek kimsenin kimseye saygısıda yok o adamda direk çıkacak.

Ben hayırcıyım yada evetçiyim diyorsanız buraya yazmanız yazı kalabalıklığından başka bişey olmaz. Sen zaten kararını vermişsin evet yada hayırsa neyin mücadelesini veriyorsun?

Örneğin calimero adlı arkadaş güzel bişey dedi. Ben en başta kararsızdım sonra evete kaydım. Şimdi bu arkadaşın söylediği bana çok mantıklı geldi. Hatta nasıl bu pencereden bakamadım dedim kendime. Ki söyledğini ne burda başkası söyledi nede TV'deki adamlar söyledi. Nedir şimdide hayır mantıklı gelmeye başladı. Ama son kararı yine ben vereceğim.

E ben buraya evetçi diye girecem herkese b.k atacam hayırcılarla savaş başlatıcaksam niye kendimi yorayım. Sebebi nedir. Ben daha mı akıllıyım bunu mu kanıtlayacam?
Sosyal ağlarda paylaş

Daha geçen gün kadın dedi zaten ayrı okutulmasında bir sakınca yok diye. Ondan sonra "ay işte haremlik selamlık anlamında değil ki kem küm doğuda okula yollamayanlar yollasın diye" dedi. Ulan zaten doğuda okula yollamayan kanunen suçlu, yaptırım uygulayacağına bahane edip haremlik selamlığa getirmeye çalışıyorsun. Yerler mi? Yerler. Çünkü bizim millet yiyor işte öyle bir yerde yaşıyoruz malesef
Sosyal ağlarda paylaş

Farinal said:

olitere said:

bak şöyle yapalım sen ülkenin elden gitmesine sebep olucak karanlık ve gerici madde değişikliklerinden bahset bende aydınlanim hem

en kısasından senin koyduğun eşitlik maddesi. haremlik selamlık yaratmak için yazıldığı besbelli

Bu cevaptan sonra bu konuda tartışmamak lazım. Şeriat geliyor kaçın lulz diyip kaçıyorum ben de.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

İlk sayfaları okursanız görüşlerinizin ve tartışmanızın aynısı var, hani tamam tartışmayla aynı zevki vermez ama belirteyim dedim =D

Yani sayfalardır herkes aynı şeylere takmış durumda. Ben bahsedilen 2 madde de hiçbir sakıncaa görmedim mesela. Ama konun başındandır bunlar tekrarlanıyor.

Adamın biri çıktı (calimero) farklı bir bakış açısıyla. Ve oda şu 2 maddeye takanlar gibi hayır atacam diyor. Vay mantıklı dedik şunu bir düşünelim. Demek ki hayır demenin başka bir sürü sebebide varmış. Yada evet demenin.

Bozuk plak gibi başa sarıyor konu.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Daha geçen gün kadın dedi zaten ayrı okutulmasında bir sakınca yok diye. Ondan sonra "ay işte haremlik selamlık anlamında değil ki kem küm doğuda okula yollamayanlar yollasın diye" dedi. Ulan zaten doğuda okula yollamayan kanunen suçlu, yaptırım uygulayacağına bahane edip haremlik selamlığa getirmeye çalışıyorsun. Yerler mi? Yerler. Çünkü bizim millet yiyor işte öyle bir yerde yaşıyoruz malesef

Seni bilmem ama bu ülkeyi yemeye alıştıranlarında TV'de bundan şikayet etmesi efsane komik geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Farinal said:

Dennis said:

Bu cevaptan sonra bu konuda tartışmamak lazım. Şeriat geliyor kaçın lulz diyip kaçıyorum ben de.

nolur kaç zaten boş yere insanların tartışmalarını kirletiyorsun

Tartışma değil, hayal diyelim onlara. 8 yıldır şeriat gelecek hayaliniz vardı mesela, bu da onun gibi birşey. Gerçi çok dışarıya çıkmıyorum, arada gelmiş olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Ülkemizin rejimi hakkında, üzerine kurulduğu değerler hakkında ileri geri konuşup zamanında bu rejime savaş açmış ve bu yüzden hapis yatmış adamların o makamlarda olmaları bu ülkeye hakarettir ve onların oraya gelmesine izin verenler, o affı çıkaranlar da vatan hainidir gözümde.

Ama askerden kaçıyorum ya, ben daha büyük vatan hainiyim.

Neyse olay şeriat gelip gelmemesi değil zaten onlara o koltuklarda oturma hakkının verilmesi baştan yanlış, ben olsam ülkenin rejimine savaş açan adamı süresiz sürgüne yollarım. İstediği kadar değiştim bıdı bıdı desin
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...