Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

Giovanni said:

Fizban....istersen hizini alamayip fikrim sebebiyle banla...

fikrimi belirtmistim zaten de suna degineyim arada kaynamasin; sakin allah askina. dusunceleri yuzunden kimse banlenmez bu forumda, uslubu yuzunden banlenir. sen sakin sakin makul sekilde yaz fikrini, kuraldisi/yasadisi birsey yazmadigin surece ne fizin ne benim ne dynanin ne zegnanin ne nedankonun aklinin ucundan gecmez seni banlemek. her admin tartismaya katildiginda bir ban muhabbeti doner kesin de, pek gerceklik payi yok yani

hayır en basit ornek aha alin fiz ve benim savundugumuz fikirler farkli bu topicte -fizin son mesaji haric, ona ben de katiliyorum ama genel olarak degisiklige verdigim destege engel degil, mevcut hukumet ve ozellikle de cankaya noteri dolayisiyla gecici sikinti olarak goruyorum.

yani ozetle adminler tek sabit fikre gore kodlanmis botlar degil, "dusunceleriniz" yuzunden banlenmezsiniz rahat olun

rahat derken fikirsel olarak; uslup acisindan rahat olmayin tabii fazla, tadi kacmasin =P

ek olarak fizin mesajina istinaden; ben adalet bakani ve mustesarinin da birakin toplamda iki oyu, toplamda bir tek oylari olmasina bile karsiyim, ama pakedin genelinden memnunum
Sosyal ağlarda paylaş

yahu su anayasa paketinin madde madde degil de bir butun olarak sunulmasi zaten halki aptal yerine koymanin, 'tarafini sec' demenin, ortadan ikiye bolmenin kanitidir. paketin genelinde olmasa da bi kismina ben de destek sunardim. ama bu hsyk maddesi yalnizca akp'nin degil, chp'nin de, dsp'nin de, odp'nin de, mhp'nin de elinde daima yas olacak bir madde.

not: o banle istiyorsan cumlesini gormemistim bile ben. bundan bir kac gun once de baska bir topicte nileppezdel demisti banle istersen diye. cevap bile vermemistim keza ona da.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

yahu su anayasa paketinin madde madde degil de bir butun olarak sunulmasi zaten halki aptal yerine koymanin, 'tarafini sec' demenin, ortadan ikiye bolmenin kanitidir. paketin genelinde olmasa da bi kismina ben de destek sunardim. ama bu hsyk maddesi yalnizca akp'nin degil, chp'nin de, dsp'nin de, odp'nin de, mhp'nin de elinde daima yas olacak bir madde.

not: o banle istiyorsan cumlesini gormemistim bile ben. bundan bir kac gun once de baska bir topicte nileppezdel demisti banle istersen diye. cevap bile vermemistim keza ona da.

Yapmayacağını biliyordum zaten :) çok şükür site yönetimimiz öyle seviyesiz değil. Bi de güzel demişsin üst kısmında
Sosyal ağlarda paylaş

abi ben şunu anlamıyorum, toplumsal değişim nasıl gerçekleşir? bu ülkeye şeriat gelicek olsaydı 80 yıl önce gelmişti. toplumda böyle bir beklenti, böyle bir siyaset yok. ciddi anlamda bunun toplumsal bir tabanı olsaydı ve bunlar çoğunlukta olsaydı, ne anayasa, ne ordu hiçbişey buna karşı koyamaz ki? olmayacak anlamlar yüklüyosunuz herşeye.

akp geçicidir bu ülkede. referandumun etkileri de geçici olacaktır çünkü öyle veya böyle bu ülkeye yeni anayasa gerekmektedir. bunu her kesim söylüyo zaten.

uç örnekleri çok seviyo herkes, ya şeriat gelirse, ya kadınların örtünmesi yasası çıkarsa. peki uç örnekleri hesaba katmadan, prensipte halkın egemenliğini savunuyo musunuz? yoo. öyleyse neden kasıyosunuz kendinizi? elitistim diyin, bence ülkeleri platon'un devlet'indeki gibi filozoflar veya seçkin bir elit yönetsin diyin. ama bunu dedikten sonra demokrasi sorgulaması, niyet-okumacılık falan yapmayın rica edicem.

milattan beri türk olmanın, mehter marşına referans vermenin günümüzde siyaseten bir karşılığı olduğunun düşünülmesi bile çok üzücü gerçekten. ama ben inanıyorum ki bunu bile aşıcaz =)
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

yahu su anayasa paketinin madde madde degil de bir butun olarak sunulmasi zaten halki aptal yerine koymanin, 'tarafini sec' demenin, ortadan ikiye bolmenin kanitidir.

tam olarak şu işte.
bunu anlamak bu kadar mı zor?
anayasa hazırlanırken bu bir parti anayasası olmadığı için, tüm ülkeyi ilgilendiren bir toplum sözleşmesi olduğu için sivil toplum örgütlerinden, diğer partilerin görüşlerini dikkate almak gerekir. kendi kafasına göre, nasıl olsa çoğunluk bende diye tek başına anayasa hazırlamak zaten abzürd.

gelelim diğer olaya, bu pakedin tümünün oylamaya sunulması insanları aptal yerine koymaktan başka birşey değildir.adamlar bariz pakedi süsleyerek asıl hedefteki maddeleri geçirmek istiyorlar. madde madde oylanmasını geçtim, chp'nin 2 maddeyi ayırıp oylamaya sunalım önerisine bile karşı çıktılar.

zaten anayasada olan maddeleri isim değiştirerek ya da beli kesimleri hassas noktalarından etkilemek için asla gerçekleşmeyecek vaadler vererek süslü paketler hazırlayıp, insanları bunlara yöneltip kendi istedikleri maddeleri geçirmek istiyorlar.

hadi ülkeyi önemsemiyorsunuz.
kendinizi de mi önemsemiyorsunuz? ananızı? babanızı? çocuklarınızı? kamu çalışanlarını? işçiyi? emeği?

tüm kamu çalışanlarına grev yasağı geliyor.Grev yasağı getiren bir paketi toplu sözleşme hakkı getiriyor, grev hakkının önündeki engelleri kaldırıyor diye milleti kandırıyorlar. çoğu insanda buna inanıyor, inanılacak gibi değil.

değişikliklerin mevcut anayasadan binbeter olduğunu kaç kere açıkladım. bu toplu görüşme maddesinin, uzlaşma olmadığı zaman yargı yolunun bariz şekilde kapatılmasını kaç kere açıkladım.
adamlar uzlaşma olursa sorun yok diyor, uzlaşma olmazsa da kabulleneceksin paşa paşa ya getiriyor. kes sesini otur aşağ diyor.

emek bu kadar ucuz mu?
insanlar haklarını aramasınlar mı?
boyun eğmek geleneksel oldu bu ülkede. iki ses çıkınca bastırmak istiyorlar direkt.
bu nasıl bir değişiklik? nasıl bir iyiye adımdır?
Sosyal ağlarda paylaş

/Escobar said:

Benim anlamadigim zaman asimi nedeniyle yargilanamayacak 12 Eylül darbecileri icin neden yargilayabilmek icin bir yasa cikartiliyor?
Yani ben de darbecilere karsiyim ama, lahmacunumda cikan sinegi de yemek zorunda degilim yani..

çok basit.
12 eylül mağdurlarının yanındayız yargılayacağız diye milleti kandırmak için.
tüm maddeler incelendiğinde çoğunda bir katakulli var zaten.

12 eylül'den ağzı yanmış insanların çoğu hayır vereceğiz diyor.insanlar düşünmüyor mu?ulan bu adam o kadar haksızlığa uğramış acı çekmiş neden hayır diyor diye.umarım bu madde için evet diyecek insanlar, onların yargılanamayacaklarını idrak ederler.
Sosyal ağlarda paylaş

herşyei geçtim çok merak ediyorum demokrasiyi geliştirmek adına ne yapıldı 8 senede? seçim barajı mı indirildi, siyasi partiler ve seçim yasası mı değiştirildi , ifade özgürlüğü mü gelişti, insanlar görüşleri yüzünden artık baskı görmüyor mu yoksa sadece baskı yapan taraf mı daha güçlenerek değişti?
valileri kaymakamları bakanları her fırsatta halkı tehdit etti yerel seçimlerde demokrasi aşığı dediğiniz parti, bi söyleyin biz de görelim demokrasi nasıl gelişmiş
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

yahu su anayasa paketinin madde madde degil de bir butun olarak sunulmasi zaten halki aptal yerine koymanin, 'tarafini sec' demenin, ortadan ikiye bolmenin kanitidir.

bence de, onda mutabıkız. yontemi ve hatta dedigim gibi icerigin tamamini begeniyor degilim, gonul ister ki ayri ayri oylansin, ama yok boyle birsey. dolayisiyla ben de diyorum ki bu pakedin getirisi bana gore goturusunden fazla, o bakımdan usule kızıp degisime karsi cikmak bana mantikli gelmiyor, zira bunca senedir hic gundeme bile gelmemis cok ciddi degisiklikler var su anki pakette benim de onayladigim

bella said:

hadi ülkeyi önemsemiyorsunuz.
kendinizi de mi önemsemiyorsunuz? ananızı? babanızı? çocuklarınızı? kamu çalışanlarını? işçiyi? emeği?

yalnız su edebiyata hastayim ben, ona da degineyim. hani yaptigin saygisizliga, tartisma duzeyine vurdugun darbeye falan hic girmiyorum; ama allah askina madem herseyin en dogrusunu bir tek sen biliyorsun, her konuda mutlak dogruya hakimsin, ne diye gelip benimle / onunla / bununla alakasiz bir internet platformunda tartisiyorsun?

hani belladan alinti yaptimda elimin altinda o var diye, yoksa daha once de bir 15 kez gecti bu muhabbet bu topicte, ilgili herkes alinabilir, hatta alinsa iyi olur

arkadaslar, fikirler insanlara gore degisir. seninki sana gore dogrudur, eyvallah, ona itirazim yok hatta zaman zaman saygim bile var ama kalkip "benim gibi dusunmuyorsan ulkeyi onemsemiyorsun, cocugunu orana takmiyorsun" demek ne haddine yahu?

herseyden gectim, cocugum var benim, musaadenizle cok ciddi onemsiyorum da kendisini ve ilerideki yasam standardini, bu pakede evet dememin nedenlerinden biri de budur zaten

sen oyle gormuyorsan eyvallah, bkz. iki ust paragraf ama tekrar soruyorum; kimsin, nesin, nasıl bir merciisin sen ki, kalkıp senin fikrini paylasmayan herkesin haydi apolitik hatta vatan hainini salla, cocugunu onemsemeyen bireyler olduguna dair fetva veriyorsun?

ne dusunuyorsaniz dusunun, tartismak isterseniz tartisalim ama yani "benim gibi dusunmeyen boyledir soyledir" demek kime ne fayda sagliyor anlamiyorum ki: bosuna geriyor ortami iste, bak sahane gerildim misal

cocugunu onemsemiyor musunmus, peh
Sosyal ağlarda paylaş

ha bu arada uzun vadede çok sıkıntı çektirecek bir paket bu.. hani bu adamlar ve çevrfesi yarın öbürgün kendilerini kurtarır da olan bize olur..

hoş benim tuzum kuru diyebilirim en kötü yüzümü karartırım araya tanıdık koyup yerleşirim kanada ya da almanyaya.. de kuyruğumu kıstırıp kaçmayı da düşünmüyorum açıkcası
Sosyal ağlarda paylaş

şu toplu oylama tek tek oylama meselesi de bence çok büyütülüyo. yeni anayasa yazılsa ve her maddesi tek tek oylansa referandum kaç yıl sürer?

uzlaşmaa, konsensüüs diye bağıran arkadaşlar, chpnin, mhpnin yeni anayasa çalışmaları ile ilgili tavırları neydi; "ben gitmem, ayağıma gelsin" tavırları neydi, "akp anayasa yapamaz" tantanası neydi bi hatırlasınlar. uzlaşmayı, taviz vermeye hazır tarafla yaparsın. ben hem taviz vermicem, hem de benimle uzlaşmak zorundasın diyenle uzlaşma yapılmaz.

burdaki bütün mesele, bu değişiklikleri akpnin yapıyo olmasıdır. chp veya mhp aynı paketi birebir getirseydi burda kimsenin gıkı çıkmazdı, bu kadar basit.
Sosyal ağlarda paylaş

edit; sir girmis araya, bu mesaj babacumaydı

BabacumMostors said:

ha bu arada uzun vadede çok sıkıntı çektirecek bir paket bu..

/edit

bence kısa vadede daha ciddi problem yav, yani asil sorun mevcut iktidar benim gozumde. uzun vadede de her iktidara tanidigi rahatlik sorun olacak belki ama bundan daha sikintili bir iktidar uzun sure gormeyiz diye umuyorum acikcasi
Sosyal ağlarda paylaş

yok daha kötüsünü de görme ihtimalimiz var..çünkü adnan menderes döneminde en kötü oydu sonra milli görüş koalisyon iktidarları özal yönetimi vs en sonunda bu..

aslında hepsinin amacı "yiyicilik" hani ortada bir "eş-dost kaptalizmi" var, böyle monarşi kafasında. buna giden en kısa yol da güçler ayrılığı ilkesini yıkmak

daha önce her ne kadar olmasını istemesek de aba altından sopa gösteren bir ordu vardı çünkü halkın böyle bir yaptırım gücü yok, halkın tabanında bir algı eksikliği, yorumlama kabiliyetsizliği var. adnan mendere döneminde bütün sıkıntılara rağmen kendi oy tabanını memnun edecek ama uzun vade de sonraki nesillere yük bindirecek ekonomik yöntemler uygulandı ve sornasında devam edildi bunun sonucu da bugün her doğan çocuk belirli bir borçla beraber doğuyor

türkiye genç nüfus dinamizmini kulanarak kendine yetebilmesi gerekirken (teoride) sosyal ve yağısal engellerden önleri kesiliyor, bu kesilmeyi isteyen yine mevcut hüküetler oluyor e hükümetin yönetim kademesinde olamların çıkarlarıyla toplumun çıkarları çelişiyor

türkiye henüz bireysel çıkarları gözardı edip toplumsal faydaya odaklanamıyor.. uzak doğuda 70 lerin güney koresinin başlattığı toplumsal refah modelleri bugün uzak doğunun kalkınmasını sağladı

artık uluslararası dinamiklerde çok uluslu (ortaklı diyelim) şirketler "küreselleşme" kisvesi altında ulus devlet yapısını yıkmak isterken halkın sosyal refahını düşünen hükümetler toplum refahı üzerine durmakta

aslıdna olay sadece "evet/hayır" oyu değil.. zaten "küreselleşme" dayatılamsı var.. evet türkiye ekonomik yönden güçlenmek için küreselleşmeli ama böyle olmamalı.. bu yanlış.. şartlar oldgun değil

asşlına bakarsak

mevcut türkiye demokratik yönetim için bile hazır değil.. hazırlandı.. tek partili dönem de gerçek demokrasi için bu halk eğitilmeye başlandı cumhuriyet nesli yetiştirilmeye toplumsal kalkınma için gerekli beşeri alt yapı düzenleniyordu ama çok partili döneme geçişin basısı temeli komple yıktı.. bugünün türkiyesi bir gökdelen olacakken resmen bir gece kondu mahallesine döndü

bana kalsa (evet bence benim fikrim vs) anayasanın tümden değiştirilemsi ve iyileştirmenin yeridi devrim almalı

modenr dünya düzenine ve ekonomik gereksinimlerine daha uygun, hem dünya ekonomisine eklektik hem sosyal refah devletini koruyucu

elimin ayarı yok yine ne yazdım arkada.. ben olsam ben de okumam haklısınız
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...