Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Civilization III - Hayal kırıklığı..

Qui

Öne çıkan mesajlar

Ek olarak:

Eğer %90 bilimle paranı 0 da tutabiliyorsan, eksiye gitmiyorsa:
sen bilimi %80 e indir. Aradaki fark çokta önemli değil ve sahip olduğun hazinenin diplomaside önemi büyük. Sen teknolojik gelişmeni senin için en önemli yönde yoğunlaştırırken diğer araştırmadığın teknolojileride para karşılığı çoktan keşfetmiş olan devletlerden alabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Her zaman bilimi paranın - olmıycağı bir yerde tut ama maxda tut yoksa ilerdeki zorluklarda oynama şansın 0 mesela ben genelde 100% olarak tutuyorum ancak ilerde bilgisayarla başa baş gidebiliyosun bilimde yoksa çok geride kalıyosun :)
diplomacy için bir teknoloji en az 2000 altın değerinde seçim senindir :)
ben turnde 100 altın + lux + bişilere anlaştığımı biliyorum
en fazl iron stışından almıştım ama 135 altın per turn :P
Sosyal ağlarda paylaş

saolun beyler. zaten dediğiniz gibi bende tutabileceğim en yüksek seviyede tutuyorum. merak işte n'aparsınız:=)
bişiy daha soriyim[sıkıyosun ama:)]
-köylüleri automate e bırakmak faydalımıdır[uğraşmak istemiyorum çünkü 50 kadar işçi takımıyla], yoksa kendi elimle tek tek hareket mi ettirmeliyim.

saolun, sorularım dewam edicek, merakla bekleyin...[hline]War, war never changes...
The Elder Monk FaeyrGuse, Britain's Elders
Sosyal ağlarda paylaş

saol bombacı.
bi soru daha

mesela benoyunu space race victory den bitirmek istiyodum. fakat benim oyun culture victory den bitti. şimdi ben space race i tamamlasam da yinede atamıyorum. map'e başlarken mi ayarlamak zorundayım victory type ı yoksa ....[hline]War, war never changes...
The Elder Monk FaeyrGuse, Britain's Elders
Sosyal ağlarda paylaş

Evet, mape başlarken ayarlamak zorundasın
Ehe hele sakın demokratic victoryi secme, ya da oyle bir sey. Sacma sapan bir olay. United Statesi dikince her baris halinin süre geldiği her turnde secim yapılıyor. Secimi kazanan oyunu kazanıyor. Bu kadar sacma bir son gormedim. Direk sokayim böyle sona.
Sosyal ağlarda paylaş

saol bombacı tekrardan..

harbi hiç öle bişey denkgelmedi iiki yani.valla şu an soru aklıma gelmedi[milleti kastırmak için soru soruyosun heralde?:)] yarın öbür gün yeniden başlıcam bakalım, zorluk seviyesini artırarak.
ve artık veteran bir player olarak
oyundan zevk alabilirim.
bu arada bu forum civ3 faq olarak piyasaya sürülebilir :)
[hline]War, war never changes...

[Bu mesaj ianTHEian tarafından 06 Aralık 2001 23:54 tarihinde değiştirilmiştir]

Sosyal ağlarda paylaş

yaw civ 3 yukledim ama 4-5 turn sonra oyun "cannnot send to buffer ...."gibisinden simdi tam hatirlayamadigim bi hata verio ,okyleyincede windowsa donuo....arkadasin bilgisayarinda kapi gibi calisio ....anlayan varsa bi yardim etsin yaw----
buarda oyun bence herzamnki gibi super olmus,,hatta yapay zekayi ii yapmislar eskisi gibi heryeri savasla almak mumkun oluo..........
ps:sorun acep ekran kartindanmi....Ati radeon 32mb .....ek.karti...
HILFEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11[hline]
Sosyal ağlarda paylaş

Bazı arkadaşlarımız kötü demiş bazıları iyi demiş,
Turndeki beklemelerin öldürücü olduğuna katılıyorum. Hatta bazen takldızannetiğim olmuştur.
Call to power hakkında şunu söyleyebilirim o oyunu zorla bir kere 3 saat oynadım ve zerre keyif almadım. Ama bunu oynayınca özlediğim civ2 nin devamı oldugunu anladım.
Alpha Centrarui yi oynamadım ne yazık ki ama Civ 2 Fantastic Worlds ü oynadım harika senaryolar ve kurgu vardı.
Civ2 ve Civ3 arasında şöyle kıyaslamalar yapabilirim.
Civ 2 de beni en çok bağlayan
Wonder görüntüleri 5-10 saniyede olsa o colossusun, apollo projecting, piramitlerin görüntüsünü kim beğenmedi ki.
Marco Polo's Embassy! ve Caravan lar. Burda yok ticaret otomatiğe bağlanmış. Kötü çok kötü ayrıca benim en favori ünitemden biri freight/caravan dı. Onlardan basıp trade i patlatırdım.
Espinoage için illa o Small wonder ın yapılması.
Civ2 ye göre çok daha fazla sıra beklenmesi.
Bazı devletlerin olmaması çok zayıf bir devlet sunumu var ve bir arkadaşın dediği gibi cinsiyet seçilemiyor :)
Müziklerin bazıları aynı ondan yoruma gerek yok :)
O unite savaşları bazen komik oluyor ama tek vurşluk gücü kalmış bir knight ın 2 swordsman yenmesi çok garip ancak swordman ler oraya dinlenmeden geldiyse mümkün, nasıl 1/3 hareket kaldığında civ2 de uyarıyordu güç düşecek diye.
1500 lerden itibaren sıra beklerken kitap okunacak duruma düşülmesi.
Civ3 ün artıları
Gelişmiş grafikler ve bağlayıcı bir atmosfer
Çok gelişmiş diplomasi ve devletlerin eskisi gibi yok olmamalaır (ah ah nerden bileyim ful devlet yerleştirdim bekle bekle)
Menüler süper olmuş, bizim kullanış amacımızı maksimize ediyor.
Advisorlar çok zeki.
Wonderların ve unitelerin değişmemiş olması güzel olmuş.
Workerlar gene hoş bir özellik, takriben yapabilecekleri inşaatların daha geniş olmasını umardım.
Herkese özel uniteler var burada bence haksızlık var ruslarda cossacks varken aztecleri seçen bende basit bir ilkel savaşçı var. Almanlarda tiger, ingilizlerde aşmış bir gemi olacaktı zamanına göre.
Armyler, mükemmel bir özellik olmuş kesinlikle birde armyden asker çıkarıp yenisini koyabilsem.
Bilim, ekonomi ve kültür ile eğlence seviyeleri mükemmel dengelenmiş. Kültürümüzü yaydıkça şehir alabilmemiz harika. Uğraşmak istemediğimiz şehirlerde valilerin olması be onlara oto komut verebilmemizde güzel.(Ama valiler hain satıp datıp duruyolar bizi)
Oyun kesinlikle keyifli, civ2 den sonra yeni bir soluk getiriyor, stratejik kaynaklar ve lüks tüketim kaynakları ayrı bir hava vernmiş. Civilopedia yı bende ilk başta karışık buldum zamanla alışıyor insan birde ben hala üretimde sıralamayı bulamadım :)
Şehir manzaraları müthiş olmuş. Grafik açısından şölen.
Mesela industrial agede şehrinizde ki collesium stadyum a dönüşüyor. Evler gökdelenleşmeye başlıyor.
Ayrıca draft citizen diyerek güçlü savunma birimleri çıkarılabiliyor. (2hp 2hpdir)

Fantastic Worlds te jules verne senaryosunu oynamadıysanı oynayın osmanlılar vardı :)
Ayrıca uzay senaryosundada gayet güzel uzay savaşları oluyor. Alpha Centrarui dekine benzer silah unite birleştirme sistemide var.
Birde bakteriel bir civ2 modu vardı. endoplasmic rediculum bir bina yerine geçiyordu.
Şu an aklıma gelenler bukadar.

Centruion müthiş bir stratejiydi amigada, pcdede oynadım ama amigadaki grafikler o chariot yarışları müthişti.
Oynamayan denemeli.
Sosyal ağlarda paylaş

Harika bir oyun bence . iki sorunu var bence.
birincisi turn lerin uzun sürmesi ona da mantikli bir çözüm göremiyorum ben animate enemy moves filan gibi şeyler var preferences da onlari kapatin hiç yoktan iyidir .

ikincisi de corruptiomn olayi çok abarti ... ama sanirim ben communism de oynadiim için bu kadar felaket ötesi . capitaldan hayvan gibi uzak yerlerde tek yapabildiim şehirleri raze etmek . 40 commerce olan şehirde sadece 1 commerce bana kalio corrupt sayesinde . courthouse la azalir biraz dedim farketmedi . zamaninda forgotten palace i da hiyar gibi capital in dibindeki bi şejre kurmuştum heh ... birileri bana söler mi democracy de heralde daha iyidir ?

[Bu mesaj Everman tarafından 12 Aralık 2001 17:54 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

O corruption ın bir nedenide seçtiğin ülke olablir, en başta yazıyor ya militaristic expansionist vs diye bunlarda etkiliyor toplumunu. Ben azteclerleyim ama kendi kıtamdayım ayrıca raze yapma şehirleri, ele geçirince bir şehri diyelim o bölgede ona ihtiyacın oyk binalarını sat altın yap.
Eğer herşeye rağmensende o kadar kötü ise kopukluk uygarlığınla ilgilidir. Ufak ama önemli bir detay...
Birde magazin almak lazım sıra beklerken okumak için :)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
bu topice cevap yazmak istemiştim çok ama civ3 ancak geçen gün elime geçti, bazı notlar:

-sid meier credits arasında yok, "sid meier's civilization" da konmamış oyunun ismi. sid yok yani bu projede.

-athlon 600, 256mb ram ile turn geçerken kalkıp evde 10-15 tur atıyorum :)

-saçma salak bir şekilde uzun bir süredir 15 saat kesintisiz oynatan sayılı oyunlardan biri oldu (turn süresi en az üçte biridir herhalde), bir diğeri de ilk civilization'dı.

-diplomasi, ticaret, kaynak olayı çok güzel ama huge haritada zar zor demir v.s bulmak delirtiyor, bir kişide aynı stratejik kaynaktan 4-5 tane bulunması da olmadığı için ticareti yapılamıyor, tanklı adama karşı süvari savaştırıyorsun (neyse ki tankı yapan bendim)

-yapılacak bina sayısı çok az, hoşlanmadım. abidik gubidik her wonder yapılıyor ama normal şehir hizmetleri çok az.

-birim support olayı sadece 1 gold, mağara adamı da 1 gold istiyor stealth fighter da, inanılmaz bir saçmalık ve kıyamet gibi askeri üretime yönlendiriyor. wealth denen olay da komedi.

-combat sistemi mantıklı görünüşte ama battleship'le ironclad'e saldırıp ölmeyi de becerdim nasılsa.

-bazı teknoloji yerleşimleri çok acayip ve saçma, horseback riding, republic, democracy, nationalism, printing press, economics v.s sürüyle şey gerekli değil. tuvaletin yok, gazete okuyamıyorsun despotluk rejiminde uzaya gidebiliyorsun maşallah nasıl mantıksa.

-türkler yok amerikan yerlileri, zulular, persler var artık birşey diyemiyorum. anlaşılan bizim tarih bilgimiz kıt. unique birim, unique özellikler yapacağına serbest bırakırdın.

-unique birimler gereksiz, anlamsız. musketeer yapacaktık güya saltpeter bulamadık tankı bekledik. normal ünitelere kıyasla farkları da yok gibi birşey.

-diplomaside bilgisayar sürekli kazık atacak, bir kere de kendi elde istediği şey için fedakarlık yapamıyor. ben bütün dünyayı keşfetmişim adam üç milimlik haritası için teknoloji+harita istiyor. dandik resource için 20 turn başına teknoloji istiyor.

-diplomaside tavır belirleyemiyorsun, seçenekler içiçe her defasında savaş açacak oluyorum. :)

-seferberlik v.s daha bir sürü şey güzel düşünülmüş, haraca bağlama v.s her olmasını istediğim şeyler.

-bilgisayar acayip şehir kuruyor, ilk defa için gerçek bir dünya haritasına bakıyormuş gibi hissettim kendimi. bir de ilk civilization'u oynarken bu olmuştu sanırım.

sonuçta en son ctp2 ile kıyaslayınca gameplay'de önemli eksikleri var (grafikler idare eder ama sesler iiiiiiiireeeeeeennnnnnnçççç) ama diplomasi ve resource olayları her görmeyi istediğim şeyler olduğu için beklediğimin önnemli bir kısmını aldım. 5 saat bounca manual'i okumama da değdi. :)[hline]A berserk at the Stair of Grief, having been told that the hosts of the Soulless were so many that their spears would hide the sun, is said to have replied 'Then we shall fight them in the shade'...
Sosyal ağlarda paylaş

aklıma gelen bir-iki şey daha:

-demiryolu yaptın mı olay bitiyor. savaşın falan hiçbir anlamı kalmıyor çünkü bütün birimlerini tek bir turn içerisinde saldırıya uğrayan şehire yığabiliyorsun ama aynı şekilde koskoca bir sınır boyunca adamın nereden saldıracağı da beli değil, şehrine yığılıvermiş onlarca birim, sen de yığıyorsun artık kim kimi ö
öldürürse. ama kendi toprağından çıktıktan sonra fetih tam bir işkence, düşmanın resistansını bastırmak bir kenara adam habire bütün üretimini önüne yığıyor sen 1-2 kare sürünüyorsun diğer şehirlerine. cavalry tanktan hızlı o da süper yani. 8 tank orta büyüklükteki şehirde 3 infantry'yi yenemiyor ve infantry healleniyor. adamın adasını bastın ama imkansız savaşman.

-coal ile sadece ironclad ve railroad yapılıyor ne diyim artık.

-sen birine savaş açıyorsun ilgili ilgisiz ne kadar adam varsa hepsi birden annoyed oluyor. herifin .ıçını kurtarıyorum onun savaştığı kişiyle savaşarak adam bana kızıyor ne demek bu?

-başka kıtadaki adam başka kıtadaki adamla savaşıyor, benden rakibine karşı birleşmemizi istiyor. iyi de kardeşim fiili savaşabilecek halimiz yok ki, ben sadece ticaret gelirimi kaybedeceğim. umarım benim zorluk seviyeme mahsustur sadece bunlar.

-resource olayı nedeniyle oyunu kazanmanın önemli bir unsuru şans maalesef. adamda demir var diyelim silip süpürüyor ilk çağlarda ortamı. ya da barut var birinde v.s. dünya da böyle gerçi, napalım artık. :)

-1900'desin hala her turn 2 yıl atlıyor, koca dünya savaşları 2 turn'de geçiyor.

-neden multiplayer'i yok diyecektim ama 15 saat tel parası napar adamı. :)

bıy bıy bıy ne çok bilirmişim ben, neyse 2046'ya dönmem gerek. :p[hline]A berserk at the Stair of Grief, having been told that the hosts of the Soulless were so many that their spears would hide the sun, is said to have replied 'Then we shall fight them in the shade'...
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...