Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Activision Blizzard, Kotick ve Tippl

Sam

Öne çıkan mesajlar

monthius sen tepene binilmesine kabul ediyorsan bişi demem ama buna karşı çıkanları bir şekilde suçlaman yanlış bence. şu an sc wol'un çıkış fiyatı 120 tl. bu adamlar 3 paketten yaklaşık 360 tl para yapıcaklar. 360 liraya bi oyun alıyorsun... saçmalık... misal LAN desteği olmayacağı için beraber oynamak isteyen ben ve kardeşim sc2 tamamını aldığımızda ps3 konsola verdiğimiz paradan fazla para vericez. 2 oyun bir konsol eder mi??
ve evet aynen katılıyorum expansion'lar da oyuncuyu söğüşleme, ama yine kabul edilebilir bi durumdu. oyunları bölüp bölüp satma da onun bi üst basamağı. biz bunları kabul ettikçe yakında hem oyuna para vericez hem de scenario başına para vericez. hatta parayı basan thor üretecek, sadece normal oyunu alanlar kendi aralarında marine kapıştırcaklar. neden olmasın? bu gidişatı kanıksamışız. oyuncular bir oyuna dünya parası vericez diye isyan eden oyunculara kızar hale gelmiş.
successful kotick is successful :)
Sosyal ağlarda paylaş

şunu önce kabul etmek gerek

blizzard eski blizzard değil,

tıpkı bir zamanların nefret odağı EA, nasıl şuan bambaşka bir firma olmuşsa blizzard'da artık öyle bir firma

Blizzard'ın Activision'la birleştikten sonra WOW'un geçirdiği değişimler, aslında herşeyi anlatıyor. WOW'da bile kalite düşüşü yaşandı, paraya bakar oldu herşey ki şunu hatırlamak gerekiyor.

Activision/Blizzard birleşmesi 2007 yılında gerçekleştirdi. WOW'u saymazsak ki hadi sayalım,

2004- World of Warcraft
2003- WC3 Frozen Throne
2002- WC3 Reign of Chaos
2001- Diablo 2: Lord of Destruction
2000- Diablo 2
1998- Starcraft

Blizzard'ı Blizzard yapan oyunlar bunlar, Diablo 1, warcraft 2'nin falan yerleri ayrı onlara birşey diyemeyiz. Neyse; şimbi birleşme sonrasına bakalım;

2007- World of Warcraft: The Burning Crusade
2008- World of Warcraft: Wrath of the Lich King

Yani daha Blizzard, Activision çatısı altındaki ilk tam oyunu yapacak. Her ne kadar genişleme paketleriyle WoW'un nasıl harcandığına şahit olmuşsakta Blizzard'a halen güven tam, ama niye ?

Blizzard eski Blizzard dğeil, çünkü artık Activision/Blizzard ve oyunda bu firmanın damgası ile satışa sunulacak. Hal böyle olunca Blizzard yönetimi Tippl'a, Tippl ise Kotick'e bakıyor.

Kotick'te en üst değil tabii hehe, Jean Rene Fourto mu ne, Vivendi'nin sahibine karşı sorumlu da oraya kadar çıkmayalım sfsd

Kotick, bizzat kendi yönetimindeki firmalara bu kadar baskı yapmış ve birçok firmanın çalışanlarına kıymış olsa bile, bunun Blizzard'ı etkilemeyeceğini mi düşünüyorsunuz?

Kotick ve tayfası kimi harcadı?

Onlara en çok kazandıran serilerden bir tanesi olan Guitar Hero'nun yaratıcıları Harmonix'e, bizim istediğimiz para tuzaklarını eklemiyorsunuz oyunlarınıza diye harcadılar.

Tarihin en çok para kazandıran oyununun yaratıcı ekibini, indirilebilir içerik gibi kıçı kırık bir konu yüzünden karşına alıyorsun. Tamam bunun geçmişi de var ama son olaylar oradan patlak veriyor ve adamları sürüyorsun şirketten, şirket dağılıyor.

Ve siz çıkıp Activision'ın Blizzard'a hiçbir etkisinin olmayacağını, olmadığını düşünüyorsunuz.

Devam edin, unutmayın ama karşınızdaki firma yıllar önceki, her sene bir harika iş çıkaran Blizzard değil, Activision/Blizzard
Sosyal ağlarda paylaş

aynen darkrider, şu bi kaç aydır okuduklarımdan dolayı keşke nefret ettiğim EA ile birleşseydi dedim blizzard için.

şu da var blizzard gibi bi firma olmasa zaten activision/blizzardın böyle kolay at koşturacağını zannetmem. ama sc2 'nin 3'e bölünmesi de büyük ayıptır. 2-3 oyunun parası bi konsol parası yapıcak nerdeyse. som altından mı bu oyun??

ama bi noktada katılmıyorum darkrider en az activision ve kotick kadar blizzardın adı geçiyor. yaptıkları bu ayıpta bütün firma aynı derecede suçlu.
Sosyal ağlarda paylaş

darkrider, blizzardın zaten bir süre wow'dan baska oyun yapmıyacağı belliydi. 6 yıldır oyun cıkmıyor cünkü ekip durmadan wow'la uğralıyor. bunu o zamanda söylemişlerdi.

ayrıca kabaca sıra starcraft'taydı ve 2005'te cıkmıyacağını zaten hepimiz biliyorduk.
bunlar activision'la birleşmeden önce netleşmiş şeylerdi zaten.

activisionla birleşti iyi oldu demiyorum zaten, keşke olmasaydı.
ama ortada bir başarı varsa bu yine blizzard'a ait, bir başarısızlık varsada.

Blizzardın ekiplerine zorla adam soktumu activision? zorla adam aldımı? gameplay'i etkiliycek kararlara bulaştımı?
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

mum 5 oyun değerinde content nedir, aynı mantıkla "bitirmesi 50 saat süren tek bir bölüm yaptık, tek başına oyun olarak 60$'a satacağız" deseler ona da hayhay diyeceğiz yani? bölüm eklemek content olmaya yetti mi? ha bir de 5 saatlik single-player'ı 60$'a satan şirket activision blizzard, bakalım 30 bölüm dedikleri ne çıkacak orası da ayrı mesele.

yahu ben 50 saatlik content mi dedim? sonucta starcraft nasil expansion'iyla birbucuk oyunluk oyunsa, 5 oyunluk oyun da olabilir. nasil starcraft 1 ve 2 ayri oyunlarsa, starcraft 2 de icinde ayri ayri oyunlardan olusuyor olabilir. cikip da "niye sc1 ile sc2 ayri oyunlar, ikisi de bir oyun sonucta" diyor musun?

kaldi ki, gidip dandik dunduk 3 oyun alacagina git bir tane sc2 al, bunun da lafini yapma. 98'de cikmis oyun hala oynaniyorsa kimse cikip da "bu oyun uc oyun parasini haketmiyoeoeuwi" demesin. aldiginiz oyunlari iki hafta oynayip kenara atiyorsunuz. sc2'nin temiz bir 5 yili var. bik bik etmeyin bence.
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

leyyyn tippl mısın sen barnacle ??? :D :D
said:
"Now, can we do a better job from a PR and community management perspective? I think we can. We are focused on doing that, but you will always have a vocal minority that no matter what you do they’re not going to be happy."

yancısıyım. beleşe yollucakmış bana oyun :D
Sosyal ağlarda paylaş

haha kotick'in günahını almışım mum'un yorumunu okuduktan sonra. sokaktan adam çevirsen trilyoner yapcak hale gelmişiz oyun komünitesi olarak, nasılsa kabulenmişiz tepemize binilmesini :D

hatta en az 2 de exp gelmeli değil mi sc2'ye. sonuçta 10 oyun alıp 3 hafta sonra kenarı atcağımıza bi tek sc2 alalım.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

darkrider, blizzardın zaten bir süre wow'dan baska oyun yapmıyacağı belliydi. 6 yıldır oyun cıkmıyor cünkü ekip durmadan wow'la uğralıyor. bunu o zamanda söylemişlerdi.

ayrıca kabaca sıra starcraft'taydı ve 2005'te cıkmıyacağını zaten hepimiz biliyorduk.
bunlar activision'la birleşmeden önce netleşmiş şeylerdi zaten.

activisionla birleşti iyi oldu demiyorum zaten, keşke olmasaydı.
ama ortada bir başarı varsa bu yine blizzard'a ait, bir başarısızlık varsada.

Blizzardın ekiplerine zorla adam soktumu activision? zorla adam aldımı? gameplay'i etkiliycek kararlara bulaştımı?

abi ben zaten 2005'te niye çıkmadı vs. demiyorum. WOW'la uğraşılacağını da vs. de biliyorum ama orada şunu demek istedim,

Activision öncesi Blizzard, Activision sonrası Blizzard. Bu oyun çıkmadan aslında tartışmalar son bulmayacak çünkü birleşme sonrası Blizzard'ın ne yönde hareket ettiğini oyun çıkmadan tam anlamıyla bilemeyeceğiz.

3 parçaya bölmek vs. tamamen Activision'ın hamlesi bunda hem fikiriz, çünkü eski Blizzard olsa oyunu zaten 100 saat oyun süresi de olsa tek paket halinde satardı.

Onu geçtik multiplayer için üç parçada gerekecek demek, yine bir Activision hamlesi demek bunu da biliyoruz.

Şimdi oyun ile ilgili somut olan herşey, normalde Activision'dan gelecek işler olduğundan ötürü bizim 'Blizzard hakkında Activision'ın köpeği olmuş' şeklinde yorum yapmamıza sebep oluyor.

Hal böyle olunca da biz oyunun Blizzard'ın payına düşen kısmı hakkında da karamsar yaklaşıyoruz. Çünkü anlıyoruz ki Blizzard şuan her istediğini yapar durumda değil.

Zaten her istediğini yapamadığı için, Blizzard eski Blizzard değil diyoruz. Ha şunu da diyeyim, ben Starcraft 1'i de toplasan 1 hafta oynamış adam değilim sdfsd bir türlü ısınamamıştım vs. ama iyi bir Blizzard fan boy'uydum diyebilirim. Birleşme sonrası çıkan ek paketlerle ve patchlerle oyun öyle bir hale geldi ki benim bile fanboyluğum tükendi ve güvenim sarsıldı.

Dediğim gibi, birleşme sonrası WOW'un içine düştüğü halden ziyade oyun çıktıktan sonra yapılacak yorumlar vs. beni bağlayacak. Ben bu oyunun hayvani puanlar alacağını vs. de biliyorum, rekorlar kıracağını da çünkü Blizzard, çünkü Starcraft karşımızdaki oyun ama gerisinde ne olur bilemiyorum.

Çok fazla güvenmemek gerek Blizzard'a artık, kısacası bunu diyorum.

Ayrıca Blizzard için şuan çıkardıkları oyun/iyi oyun tarzında ortalama alsak bariz bir şekilde en iyi firmalardan biri olduğunu söyleyebiliriz ama en iyi oyun firması demek biraz ağır kaçıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Her Campaign kendi ırkına göre diğerlerinden çok farklı olucak. Terran'da Raynor'ı canlandırıp battlecruiserla geziceksek, Zerg campaigni çok daha farklı olucak. Kerrigan'la bir overlord içinde uzayda gezip görev yapıcağımızı hiç sanmıyorum. Yani SC1 deki gibi tek fark oyun içinde kullanılan üniteler olmayacak. E durum böyle olunca her bir campaign'in yapım süresi hayli artıcak. Yani u expansionlar SC2'ye BW'nin SC1'e getirdiğinden çok daha fazlasını getiricek o yüzden ağlamayın fazla, istemeyen almaz. Blizzard'ın eski blizzard olmadığına katılıyorum ama 3 expansion olayıyla bir ilgisi yok
Sosyal ağlarda paylaş

betası olmasa oyunun bende böyle konusmam zaten. bütün zamanların en iyi firması demem, uzun zamandır oyunda yapmıyoalr zaten, ama bakıyorum daha iyisi yok yanı arıyorum bulamıyorum.

ha cidden dönüp bakıyorum, 2006-7 den beri cıkmıs oyunlara, bu kadar akıcı temiz bugsız oyun görmedim ben. rtslerin hali icler acısı genelde bug'dan gecilmiyolar.

gameplay'e bakıyorum, öle EA'nın generals'a c&c serisine yaptığı gibi bir durum yok. cillop gibi starcraft gibi starcraft oynuyorum.

öle havadna konusmuyorum bende

bide su dragon age benzetmeside cok alakasız. bitmiş icin icinden parcalara bölünmüş bir durum yok. 3e bölüyoruz derken zaten ilk campaing bile bitmemişti. hala oyun motoruyla uğraşıyorlardı. gidip bakın o denemin videolarına bir sürü effect yok daha motorda, feature'lar yok
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

sam, evirip cvirip, konuyu kıvırıp alakasız seyleri sucluyorsun. bende ubnu söylüyorum.
hedef falan gösterdiğim yok seni.

Blizzard kadar iyi baska firma yok su anda piyasada, bi sürede olmaz.

alakasız değil, neden olmadığı da sayfalarca yazılmış. bu yazılanlara karşı "hayır öyle değil" demek dışında temeli olan bir itirazın olmadı henüz. olamaz da, çünkü herşey ortada. görmezden gelmek kafi gelmeyince kişiye yönelik suçlamada bulunuyorsun.

blizzard değil, activision blizzard olacak o.
Mum_Chamber said:

yahu ben 50 saatlik content mi dedim? sonucta starcraft nasil expansion'iyla birbucuk oyunluk oyunsa, 5 oyunluk oyun da olabilir. nasil starcraft 1 ve 2 ayri oyunlarsa, starcraft 2 de icinde ayri ayri oyunlardan olusuyor olabilir. cikip da "niye sc1 ile sc2 ayri oyunlar, ikisi de bir oyun sonucta" diyor musun?

kaldi ki, gidip dandik dunduk 3 oyun alacagina git bir tane sc2 al, bunun da lafini yapma. 98'de cikmis oyun hala oynaniyorsa kimse cikip da "bu oyun uc oyun parasini haketmiyoeoeuwi" demesin. aldiginiz oyunlari iki hafta oynayip kenara atiyorsunuz. sc2'nin temiz bir 5 yili var. bik bik etmeyin bence.

starcraft 1 ve 2 ayrı oyunlar. brood war ilkinin expansion'ı. 2 kendi başına tek bir oyun. amma velakin, bunu üçe parçalayıp öyle satmaya karar verdiler. bunların hepsi gerçek, yaşanmış. kendileri anlatmış. toplama çıkarmayla "sc2 kendi içinde ayrı oyunlardan oluşuyor" demek bu gerçekleri değiştirmiyor.

ikinci paragrafın da son derece subjektif, 10$'a satsalar almam.
Sosyal ağlarda paylaş

evet çünkü tolkien yazmış 1939'da jim raynor'un yüzük macerasını, ondan bölememişler. yoksa kotick'in emriyle sakız gibi uzatıp kesmemişler.
tunca said:

E durum böyle olunca her bir campaign'in yapım süresi hayli artıcak.

buna inanan var mı cidden? duyan da sanki gökdelen inşa ediliyor sanır. :p
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...