Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Activision Blizzard, Kotick ve Tippl

Sam

Öne çıkan mesajlar

gyoo herseye söyleniyorum ama blizzard gibi oyun yapan, emek veren firma yok. cok kaliteli oyun yapıyorlar. üstüne tertemiz oyun yapıyorlar. yanına yaklasanbilen yok.

apple? e bok gibi firma. hype'la dangır dungur gidiyorlar düşe kalka.
activision, EA, microsoft games? aynı hesap düşe kalka yürütüyorlar firmaları, nereye kadar giderse.

dönüp bakıyorum, sc2 beta. bu kadar bugsız rts oynamadım ben yıllardır. 1. yıllarından tonla patchden sonra bile. coh 2 expension 30 patch gördü hala her tarafı aynı buglı, dow2, mow, fow, wif, vs vs bunlar rts ler diey karsılastırıyorum bide. diger türler daha iyi değil.

Blizzard'dan iyisi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
gyoo herseye söyleniyorum ama blizzard gibi oyun yapan, emek veren firma yok. cok kaliteli oyun yapıyorlar. üstüne tertemiz oyun yapıyorlar. yanına yaklasanbilen yok.

apple? e bok gibi firma. hype'la dangır dungur gidiyorlar düşe kalka.
activision, EA, microsoft games? aynı hesap düşe kalka yürütüyorlar firmaları, nereye kadar giderse.

http://me414.files.wordpress.com/2009/11/denial.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

valla cüce şu dediklerinin birebir aynısını apple ürünleri için söyleyen tanıdıklarım var, "en kullanışlı, en rahat, en sorunsuz, en pratik" diyorlar. kendileri de kullanıyorlar. eleştirileri de duymazdan geliyorlar ve rakip şirketlerine laf atarak geçiştirmeye çalışıyorlar.

activision blizzard hype makinesini en çok çalıştıran şirket endüstrideki, activision ve blizzard ayrı ayrıyken tek rakipleri birbirleriydi hype konusunda. şimdi birleşince rakipsiz oldular. bunu da kabul etmezsin orası kesin gerçi.
Sosyal ağlarda paylaş

birleşmeden sonra elimizde tek oyun var o da scII. efsaneler arasına adını yazdıramayacağını düşünüyorum; ama kesinlikle kaliteli bir oyun. saçma sapan pazarlama yöntemlerine, oyuncuları söğüşleme çabalarına, sektöre getirmeye çalıştıkları anlayışa çok kızıyorum bende; ama çok açık görünen bir gerçeği de görmezden gelecek halimiz yok. adamlar oyun işini beceriyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni taktikleri asıl insanı kanser eden. Ortaya bir sürü güzel düşünceyi atıyorlar, milleti çekiyorlar, ondan sonra o düşüncelerin hepsini kaldırıyorlar oyundan son zamanlarda.

Cataclysm de de, starcraft 2 de de olacağı söylenen zibilyon tane özellik resmen ya koyulmadı, ya koyulduktan sonra ortadan kaldırıldı, ya da saçma sapan şeylerle ikame etmeye çalışıldı.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

valla cüce şu dediklerinin birebir aynısını apple ürünleri için söyleyen tanıdıklarım var, "en kullanışlı, en rahat, en sorunsuz, en pratik" diyorlar. kendileri de kullanıyorlar. eleştirileri de duymazdan geliyorlar ve rakip şirketlerine laf atarak geçiştirmeye çalışıyorlar.

activision blizzard hype makinesini en çok çalıştıran şirket endüstrideki, activision ve blizzard ayrı ayrıyken tek rakipleri birbirleriydi hype konusunda. şimdi birleşince rakipsiz oldular. bunu da kabul etmezsin orası kesin gerçi.

e tamam sam, ben hiç gidip apple ürününü savunan birine "aptal yanlış biliyorsun!" dedimmi. git bak bütün mesajlarımı apple konularındaki. ya pazarlama stretejileirni eleştiriyorum, ya kullnıyıcıya belli standart zorlamalarını, ya regulasyonlarını, yada kişisel tecrübem üzerinden konusuyorum.

onlar nasıl sevdikleri ürünleri savunuyorsai bende sevdiğim ürünlerin sevdiğim tarafını savunuyorum samciğim.

hiç bir sorun yok yanı ortada. su mesajı yazmasanda olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

e tamam, ben de şirketi eleştiriyorum. kendim de bütün ürünlerini ziyadesiyle kullanmışım. senin orada yaptığından bir farkı yok.

buna karşı buradaki söylev şuna benzetilebilir: apple ile microsoft birleşmiş, apple'cılar hala microsoft'a sövüp apple'ı destekliyor. activision blizzard için aynen öyle bir durum sözkonusu.
Sosyal ağlarda paylaş

değil, cünkü şöyle değil.

sen kottick kötüi activison şöyle kötü böyle kötü, dolayısıyla blizzard'da şöyle kötü böyle kötü. cünkü kottick diyorsun.

işin sonuna baktığımızda, blizzardın game developmentıyla ilgili hiçbirşey söylemiyorsun, ama cok rahatca sucu bu noktaya getirebiliyorsun.

bende eyvallah kottick bencede kötü, ama oyun cok iyi. diyorum. kottickin gameplayle ilgili dokunduğu/dokunabildiği/dokunmak istediği birşey yok belliki diyorum (blizzard icin konusuyorum cod gh falan beni ilgilendirmez).

e sen dönüp nası etkilemedi, kottick evil [image macro] diyosun. Oyunu 3'e böldüler cıkartıcaklarını 3 parca cıkartıcaklar !!! diyosun.

zaten en az 3 expensionı cıkıcağını burdaki herkezin bildiği bir oyunun 3 parca olarak cıkmasını 1239123 kere tekrar ediyorsun.

derdin kottickle ise, onunla olsun. Blizzard daha kötü bir oyun yapmadı, activision'ın diğer ürünlerinin aksine, oyunlarına hala cok emek veriyor, daha cok emek veren yok, daha temiz işciliği olan yok. gönül rahatlığıyla söylüyorum bunu.

Blizzardla activion birlesti artık gör !!! desenizde, ikisinin oyun yapma trendlerinin birbirinin tam tersi olduğunu tartışmak bile manasız kacar.

derdin kotickle ise kotickle olsun. orda tutupta bütün şirketi zan altına sokma.
Sosyal ağlarda paylaş

kotick'in emireri tippl'ın emireri morhaime, sen ne kadar görmezden gelsen de gerçek bu. değil dengi bir altındaki adam bile değil. öncelikle bunu kabullenmen gerek, çünkü gerçek bu. bütün şirketi zan altına sokma nedir, adamın çalışanı herkes oradaki.

blizzard ile ilgili gayet uzun uzadıya yazdım ve eleştirdim, önceki sayfalarda görmediysen tekrar yazalım:

5 yıldır aktif olarak, 7-8 yıldır geliştirilmekte olan ve 100 milyon $ bütçeli bir oyuna "üç ırkın campaign sığmadı ondan böldük" dersen buna kimse inanmaz. diğer gelecek oyunlar expansion değil, aynı oyunun diğer parçaları, bunu da blizzard'ın kendi söyledi zaten. o nedenle tam fiyata satıyorlar hatta, expansion her zaman daha düşük fiyatta olur. starcraft != terran kaldı ki, bunu geçtiğimizi farzediyorum. bir oyun üçe bölünüyor.

kotick kendisi "daha birleşmeden önce sc'den nasıl faydalanabileceğimizi konuştuk" dedi ki bu "üçe bölüyoruz" açıklamasının tam o ara gelmesini tesadüf olarak kabul etmek saflık olur. adamın en son açıklaması "bundan 1 milyar $ kaldırmayı planlıyoruz" iken, sen kotick ile blizzard'ı bir yana koyuyorum, sc'yi nasıl ayrı düşünebiliyorsun?

kotick'in blizzard'dan ürün başına beklentisi 500-1,000m$ ve blizzard da bu kotayı karşılayabilmek için hayranlarının bağlılıklarını sonuna kadar sömürmek zorunda. ilk adım tek oyunu üçe bölmek oldu ki her oyunu 3-5 birim ekleyip millete yedireceklerini biliyoruz, yemeye hazır olan insanlar belli zaten şu steam'de 10$'lık oyunun hesabını yapan insanların olduğu mekanda bile. sc2'yi kotick'in emellerinden bağımsız olarak görmek imkansız, map pack satmaktan ücretli b.net'e kadar uzanan yolu var. yeterince insanın alacağını düşünürlerse yapacaklarının sınırı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

okuması çok eğlenceli ya bu başlığı. ama bazılarının "ne yapsak mutlu edemeyeceğiz" denilen oyuncu kitlesi olmaktan çıkıp başka yönlerden de bakması lazım.

siz oyunculara kalsa 2 senede bir sc, diablo, wow çıksın, deli gibi content olsun, 1 kez para ödeyelim single+multi senelerce oynayalım dersiniz. ama işte o dünya yok kapitalist dünyamızda.

olay sadece kotick değil günümüzde. onun da hissedarlar ve yönetim kurulları gibi hesap vermek zorunda olduğu kişiler vardır ve eminim o adamlar her akşam arayıp kotick'i "ya kotick bizim mv2'yi 12 milyon insan haftada 10 saat oynuyor ortalama tüm platformlarda, neden bundan da pay almıyosun mal mısın sen?" diyolardır. sonra kotick çıkıyor xbox,ps gibi konsollara yardırıyor interviewlarda.

ya da artık bitirmesi 1 günden uzun süren oyun çıkmıyorken, mutli ağırlıklı bi sc2 için deli gibi single contenti 1 seferde satmak da aptallık olur, açgözlülük değil. talep oranı sınırları aşan sc2 gibi bir oyunu kotick o kadar contentle 1 seferde çıkarsa 2. günde kapıya koyarlar onu. arz talep, profit maximization nedir bilen bi ekonomi mezunu çocuğu koyarlar yerine.
Sosyal ağlarda paylaş

aynı blizzard, oyunu 3'e böldük, her yeni campaingle yeni ünite ekliycez expension gibide dedi.
istersen eklemesinler sam.

istediğin tarafından cek cekiştir, su anda piyasade blizzard kadar temiz calısan emek veren firma yok. ben öncelikle buna bakarım. Kotickin rezilliği SC2nin kaliteli olduğu gerceğini değiştirmez.

ne diyorum oyunun betası bile 3 yıldır cıkan oyunların tümülliyetinden temiz calısıyo diyorum. bunun bi kıymeti var dimi?
var hemde deli gibi kıymeti var, 30 dolara aldığın sıfır hizmet verilen, her tarafı buglı olan, bağlantı kopmadan 1 saat multi oynıyamadığın oyunlar saydım yukarda. üstlerinden 1 sene gecti hala aynı durumdalar.

1 hafta sonra cıkıyo, hiç şüphem yokki singleplayer'nın senin dediği şekliyle 3te biri, bence yine rahat rahat 1, yine o oyunların hepsine rahat rahat basıcak.

yine önceki mesajımda söylediğim şeyi yaptın bak. Kotickden dem vurdun, hain blizzard dedin. Halbuki ikisi bağımsız calısan firmalar. yarın öbürgün bi bok yenirse bu blizzard dev teamin sucu değil. önce bunun farkına varmak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

ascraeus bir kere bize ne adamın hissedarlarından, biz tüketiciyiz, müşteriyiz. milyar dolarlık her şirkete dönüp arkamızı mı açalım ceo'larının hatırına? eğer kazıklamaya çalışırlarsa elbette karşısında duracağız.

ve evet bir kere para verilip yıllarca tonla eklemenin ve içeriğin bedavaya alındığı oyunlar da sayılabilir yakın zamanlardan. kaldı ki 5 saatlik single-player olayının üstadı zaten kotick. ironik olmuş oyun kısalığından bahsetmek.

cüce, iyi neyse kabul ettin demek expansion olmadığını. 'gibi' ünite ekleyecekler çünkü mp'si için başka türlü satamazlar, kimse para verip almaz. 3-5 kişi alacak, mp'si aynı oyunu gerektirdiğinden onlar da mahalle baskısı yapacak arkadaşlarına, bilinen numaralar bunlar.

sc2 kadar zaman, işgücü (kadro x zaman) ve para harcanan oyun var mı ki? "30$'a aldığın" dediğin oyunlardan kaç tanesini birleştirsen bu saydığım kriterlerde denk hale gelirler ki? ha bunu da senin dediğini doğru varsayarak söylüyorum, ilgi düzeyim öyle ki değil betası, şimdi yanımda tam sürümü dursa ilk cinematic'i seyreder bırakırım herhalde. 12 yıllık oyunu 2005 grafikleriyle sunuyorlarmış gibi göründü gösterdikleri.

bağımsız çalışan firma filan değiller, tek şirket altındaki bir parça blizzard ve bütçe onayları filan tepeden çıkıyor. belli mali hedefler var blizzard'ın karşılaması gereken. şirket yapılanmasındaki değişiklikleri ilk mesajda verdiğim linkte bulabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

eh bravo, bu mudur cevabın?

mass effect'te olup dragon age'de olmayan şeyi eleştiriyorsam aynı şirketin daha sonra çıkan bir ürünü olduğu için eleştirmişim. buradaki dünyanın en büyük interaktif eğlence şirketiyle kapanmamak için cebelleşen bir şirketi bir tutup, sonra bana göndermede bulunmak tutarsızlığı nedendir?

ve tabii yine görmezden geldin esas kısımları, morhaime'in kotick'in eline baktığı gerçeğini.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

aynı blizzard, oyunu 3'e böldük, her yeni campaingle yeni ünite ekliycez expension gibide dedi.
istersen eklemesinler sam.

ya cüce sanki ilk defa bir rts'ye expansion geliyormuş gibi davranyorsun ya aynısını coh ve dow serisinde görüyoruz, oyun 49 dolar 4 ırk, expansion 29 dolar (çıkış fiyatı) multiplayer için almak zorunda değilsin.

ama sen çıkıpta terran campaing 59euro protoss campaing 59 euro zerg campaing 59 euro ve multiplayer için 3'üne de sahip olmalısın dersen savunuluncak hiç bir yanı yok. battle net paralıya dönerse ki dönecek bariz şu bir gerçek ki diablo 1 serverlarını son adam gidene kadar açık tutan blizzard yok artık. hatta dürüst olmak gerekirse blizzard=wow fanboi kitlesiyken yapcak bişi yok blizzard tetris çıkartsa ona da 59 euro verecek adam da bol. westwood kapanmasaydı böyle olmayacaktı ya neyse.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...