Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

sağduyulu patiler baksın bi lütfen.

Bella

Öne çıkan mesajlar

Farinal said:

şuana kadar belediyenin saldığı küpeli köpeklerin hiç bir kimseye saldırdığını en ufak rahatsızlık verdiğini bile görmedim. niye bu kadar büyütülüyor anlamıyorum.

başkasının evinin önüne çöp bırakmayla ne alakası var ya. sitedeki aşağı yukarı tüm kedileri besliyorum ben hamile olan varsa ekstra dikkat ediyorum yavrulara yer yapıyorum vs. kendi kedimde var. biriside çıkıp bana yaşadığım yerde bir kelime söylerse ağzını kırarım hayvanlar çok rerörör evin önüne çöp bırakmak gibi falan diye.

Kırarsın tabi kim tutar seni.
Sosyal ağlarda paylaş

Bella said:

Holy said:

Tamam da siz de bir yerde savunamıyorsunuz bence. Başkasına kızıp bana niye saldırıyo hayvan? Ben onun sinirini çekemem şahsen.

şurdan sonrasını okumadım.
hayvanla insanı bir tutmuşsun buraya kadar resmen, hayvan kendine küçükken ya da herhangi bir zamanda saldırıldığında işkence yapıldığında, zevk için dövüştürüldüğünde vs ahmet mehmet diye ayırmıyor ki.
korkan köpekte herkesden korkar mesela.
Yahu açıkla bana o zaman ne yapılacağını?
Hayvanı küçükken dövmüşler, sonra o gelip beni ısırmış hiç bir suçum yokken. Nasıl bir yaptırım uygulanacak bu hayvana? "Aman yapmıştır bir hata, bir şey yok böyle devam" mı diyelim?

Yani o kadar mantıksızca savunuyorsun ki, utanmasan sokak köpeğinin gelip benim evime oturmaya bile hakkı var diyeceksin. Böyle bir tartışma olmaz zaten, nasıl biliyorsan öyle yap.
Sosyal ağlarda paylaş

evet köpekler, 1. özellikle sürü halindeyken 2. öldürmek saldırmak amaçlı yetiştirildiyse 3. insanlardan kötü muamele gördüğü için 4. açlık-susuzluk, yaşadığı sefillik nedeniyle insanlara saldırabiliyor.

kimi noktalar:
1. köpeğini silahınmış gibi yetiştirmeyeceksin, hele böyle yetiştirdiğin köpeği asla başıboş bırakmayacaksın.
2. sokaktaki kendi halindeki köpeklere kötü davranmayacaksın
3. devlet ve belediyeden sokak hayvanlarının bakımı ile ilgili, mümkünse organize taleplerde bulunacaksın, ki çoğu yerlerde hayvanları koruma dernekleri gibi sivil toplum örgütleri bunu yapmaya çalışsa da, bu konudaki stö sayısı yetersiz kalıyor.
4. evet, avrupa, amerika'da barınaklar sayıca daha fazla, olanakları daha çok, ama başedemedikleri durumda oralarda da hayvanlar itlaf ediliyor.
5. tayland'da yaşayan tanıdığımın konuyla ilgili anlattıkları bana çok daha insancıl geldi; çoğu insan, evinin, dükkanının önüne su ve yiyecek koyuyormuş. kediler, köpekler, dükkanların içine girip çıkabiliyormuş kimse rahatsız olmuyor ve kovmuyormuş.
6. dünyada açlıkla savaşan, yetersiz beslenme nedeniyle ya da çıkar savaşları nedeniyle ölen-öldürülen bu kadar çok insan varken, hayvandan daha akıllı olmasına karşın (neye yarıyorsa), hayvana göre çok daha duyarsız, çuk daha acımasız, çok daha vahşi olan insanoğlundan hayvanlara karşı duyarlılık beklemek hayal gibi geliyor.
7. dolayısıyla, konuya post atanların, işte ''yolu bu değil'', ''yardım etme, ama yardım edebilecekleri harekete geçirmeye çalış'' tarzındaki önerileri havada kalıyor biraz.
8. bu nedenle yardım edebilecek olanların, yardım etmek isteyenlerin, sonuçta bireysel de olsa, ellerinden gelen her şeyi yapabildiklerince yapmaları gerekiyor
9. onların bize gerçekten çok ihtiyacı var, ve inanın tanıdığınız birçok insandan daha ''dost'' lar ve bu dünyada yaşamaya en az bizim kadar hakları var, sadece bakımı değil sevgiyi de birçok insandan daha fazla hakettiklerini düşünüyorum
10.''doğal seleksiyon'' diyenler var ve bana kalırsa insanın doğal seleksiyon olayını; yalnızca insan cinsinin yaşaması, hayvanların ise ölmesi gerektiği olarak algıladığını düşünüyorum. ayrıca doğal, doğa ile ilgili birşey kalmamış ki doğal seleksiyon kalsın. insanoğlu doğal seleksiyonu, kendi dışındaki cinsleri ve kendi içindeki beğenmediklerini ''yok etmek'' olarak görmekte.
Sosyal ağlarda paylaş

Köpeklere su koymayın doğal seleksiyondan ölsün ne demek ya!

Sana göre üstün varlık olan insanın kendi dışında şu dünyaya ne gibi bir faydası olmuş? Yaşadığı çevreyi tahrip edip, sınırsız olabilecek doğal kaynakları tüketen sen değil misin? Ağaçları kesip, ormanları katleden, su kaynaklarını tüketen sen değil misin?

Bu hayvanın yaşam alanını mahvettikten sonra da kendi başının çaresine baksın, ölürse ölsün bana ne sonuçta doğal seleksiyon fikri, nasıl bir zekanın ürünüdür?
Sosyal ağlarda paylaş

Manve_13 said:

Köpeklere su koymayın doğal seleksiyondan ölsün ne demek ya!

şu demek acı çeken köpeklere yardımcı olabiliriz su veririz yemek veririz ve vicdanımızı rahatlatırız.1 sene sonra ise o köpek 8 yavru dünyaya getirir ve elimizde acı çeken 8 köpek olur.Yaptığımız özünde kötü bir davranış olur.Düşüncesizce yapılan iyilik kötü sonuçlar doğurabilir.Kısırlaştırma ve gerektiğinde itlaf etme daha insancıl

Manve_13 said:

Sana göre üstün varlık olan insanın kendi dışında şu dünyaya ne gibi bir faydası olmuş? Yaşadığı çevreyi tahrip edip, sınırsız olabilecek doğal kaynakları tüketen sen değil misin? Ağaçları kesip, ormanları katleden, su kaynaklarını tüketen sen değil misin?

Bu hayvanın yaşam alanını mahvettikten sonra da kendi başının çaresine baksın, ölürse ölsün bana ne sonuçta doğal seleksiyon fikri, nasıl bir zekanın ürünüdür?

ben bu yazdıklarına tezat bir şey yazmadım ki dediklerinin hepsi doğru zaten

"Bu hayvanın yaşam alanını mahvettikten sonra da kendi başının çaresine baksın" demiyorum o hayvanın kendi başının çaresine bakamayacağını biliyorum zaten.Sadece köpekler için değil binlerce tür için bu böyle

Zaten insanlar hayvanların yaşam haklarını gaspetmişler. Şu durumda dünyanın nüfusunu ve şehirlerin sorumlusu benmişim gibi yazma.
Sosyal ağlarda paylaş

Vingthor said:

insan o sokaktaki köpeğe şiddet uygulamasa o hayvanın dna'sında yok birkaç durum dışında saldırmak. 'yavrusunu korumak, yemeğini korumak, avlanmak, sahibini bölgesini korumak' falan gibi durumlar dışında köpek balığı gibi merakından saldırmıyor sana köpek.

O bölge mantığı ve insanı tehdit olarak görmesi (önceden bir çocuk taşlamıştır vb.) diğer herkese saldırmasına yol açıyor. Ben sokakta köpek görmek istemiyorum. Saldırıyor çünkü. Şimdi diceksiniz önce insanlar kızdırıyor taş atılıyor falan... Orası beni ilgilendirmiyor. Doğru, taş atan çocuk yanlış yapıyor ama o yanlışın ceremesini ben, benim teyzem, kardeşim vb... çekmemeli.

Barınak yapmışsınız işkence evine dönmüş. Bu işi beceremeyecekseniz hiç kalkışmayın. Sizin yaptığınız okyanusa deniz yıldızı atmaktan çok deniz yıldızlarını biryerde toplayıp sonra onları hep beraber gebertmek. Daha önce de denmiş iyi niyet her zaman iyi sonuç doğurmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

bansheee said:

acı çeken köpeklere yardımcı olabiliriz su veririz yemek veririz ve vicdanımızı rahatlatırız.1 sene sonra ise o köpek 8 yavru dünyaya getirir ve elimizde acı çeken 8 köpek olur.Yaptığımız özünde kötü bir davranış olur.Düşüncesizce yapılan iyilik kötü sonuçlar doğurabilir.Kısırlaştırma ve gerektiğinde itlaf etme daha insancıl

"Bu hayvanın yaşam alanını mahvettikten sonra da kendi başının çaresine baksın" demiyorum o hayvanın kendi başının çaresine bakamayacağını biliyorum zaten.Sadece köpekler için değil binlerce tür için bu böyle

bu mantıkla dünyanın bir çok yerindeki insanları topluca katletmemiz gerekiyor öyle mi? ürüyorlar ve acı çeken insan sayısı artacak diye? nasıl olsa başlarının çaresine bakamayacaklar diye?

sonuçta insanları işin içine katsan da, katmasan da, dediğin mantıkla insanın; dünyanın doğal kaynaklarını yok etmesi, olanı paylaşamaması nedeniyle, zor durumda kalan tüm diğer türleri (belki zor durumdaki insanı da?!!) yok etmemiz gerekiyor yani? hatta yasalar olsun, biz uğraşmayalım. zor durumdki insanlar kendini imha etsin diye. yok eğer yalnızca hayvanlar için konuşuyorsan, dünyayı bu denli sahiplenme, diğer türlere şans tanımama hakkını nereden buluyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

Dwinz said:

muhalefet olsun mantık üreteyim onun peşinde koşturayımdan başka bişey değil banshee yazdıkların. baştan kur herşeyi başka bi mantıkla. o zaman işe yarar belki.

"Sokak köpekleri kısırlaştırılmadıkça yiyecek ve su verilmesinden yana değilim"bunun baştan nesini kurayım.kısırlaştırdıktan sonra da mümkünse şehirden uzakta barınaklarda beslensin hayatının sonuna kadar.

Haa bu yöntem çok pahalıdır o da başka
Sosyal ağlarda paylaş

bansheee said:

di said:

Sirf su dusunce yuzunden bile utanip silkinin bir. Kavrulmus hayvana su veriyorum yahu. Sitenin en ucra kosesinde hatta disinda. Sana ne ?.

Benim anlatımım kuvvetdi değil galiba.Ben kavrulmuş hayvana su verilmesinden değil kavrulup ölmesinden taraftarım bunu daha nasıl açık anlatayım.Doğal seleksiyona karışmayın, işini yapsın diyorum.Yok illa karışacam dersen benim yaşam alanım yakınında yapma diyorum sadece.Verdiğin örnekte de mahallenin delikanlıları diye tabir ettiğin arkadaşlar yerden göğe haklı
Bir de köpeklerin neden bu kadar ayrıcalıklı olduklarını da anlayamıyorum. Komşun gelse sokaktaki fareleri beslese hoşuna gider mi.Fare bu. Ne kadar beslersen, acı çekmesini engellemek istersen o kadar ürer tıpkı köpek gibi

di said:

Bir de itlaf dusuncelerinizi kendinize saklayin nolur. Siz bu kadar sacma dusuncelerle yasayabiliyorsaniz onlarin da yasamaya en az sizin kadar hakki olmali.

Neden saçma olsun, bunun bütün dünyada uygulanan etkili çözümü bu.Tabi çok düzenli bir çöp toplama sistemi.Hayvan kısırlaştırma işine ciddi paralar harcanması... vb uygulamalar itlaf zorunluluğunu azaltacaktır.

"Onun da yaşama hakkı sizinki kadar olmalı" kabul edilebilir bir arguman değil.İnsanoğlu 6 milyarlık nüfusuyla milyonlarca canlı türünün yaşama hakkını halihazırda gaspetmiş durumda.İki tane susuz köpeğe su vermek vicdanını rahatlatmak ve komşunla kavgalı olmaktan başka bir işe yaramaz.

bunu söyleyebildikten sonra faşist değilim ben diyorsun ya bide pes artık. sen zaten hayvana zulüm eden onu bu hale düşürensin insan olarak. onun yaşama hakkının olmadığına sen nasıl karar verebiliyorsun? bu kadar vicdansız insanları gördükten sonra içimde insan sevgisi azalıyor git gide..
Sosyal ağlarda paylaş

idilik said:

bu mantıkla dünyanın bir çok yerindeki insanları topluca katletmemiz gerekiyor öyle mi? ürüyorlar ve acı çeken insan sayısı artacak diye? nasıl olsa başlarının çaresine bakamayacaklar diye?

sonuçta insanları işin içine katsan da, katmasan da, dediğin mantıkla insanın; dünyanın doğal kaynaklarını yok etmesi, olanı paylaşamaması nedeniyle, zor durumda kalan tüm diğer türleri (belki zor durumdaki insanı da?!!) yok etmemiz gerekiyor yani? hatta yasalar olsun, biz uğraşmayalım. zor durumdki insanlar kendini imha etsin diye. yok eğer yalnızca hayvanlar için konuşuyorsan, dünyayı bu denli sahiplenme, diğer türlere şans tanımama hakkını nereden buluyorsun?

İlk paragrafa cevap:
Bir insan zekasıyla köpek zekasını bir tutmuşsın.Evet insanlar da çok ürediler.Ancak İnsanlara yeterinde eğitim verirsen nüfusu teoride de olsa kontrol altına alabilirsin.Köpekler kısırlaştırmadıkça her batında 5-8 yavru dünyaya getireceklerdir.Sen elindeki imkanlarla bugün 1 köpeğin sonraki sene 6 ve sonraki sene 36 köpeğin acısını dindirebilirsin ama 4. nesilde elinde açlık ve susuzluk çeken 216 köpek olur.(bu daha mı iyi)

İnsanın dünyanın kaynaklarını yoketmesi gerekiyor demedim.Hatta kesinlikle yok etmemeli korumalıyız hayvanlara yaşayabileccekleri doğal parklar bırakılmalı...vb .Yok etmemiz gerektiği gibi bir düşünceyi savunduğumu nerden çıkarttın.Konuya nerden geldik sokak köpeklerinin kısırlaştırılmadan beslenmesinden.E gene karşıyım. Bu demek değilki "dünyanın içine edelim başka canlıları yaşatmayalım"
Sosyal ağlarda paylaş

@banshee
en ucuz ve kolay yöntemin ''itlaf'' olduğunu söylüyor, ve bunun uygulanmasında ısrar ediyorsun. sanırım itlaf uygulamasının en ucuz şeklinin de hayvanlara verilen yiyeceğin içine zehir koymak olduğunu biliyorsundur. ekşide yaşar berberoğlu başlığını bir oku derim.
Sosyal ağlarda paylaş

Quesgi said:

bunu söyleyebildikten sonra faşist değilim ben diyorsun ya bide pes artık. sen zaten hayvana zulüm eden onu bu hale düşürensin insan olarak. onun yaşama hakkının olmadığına sen nasıl karar verebiliyorsun? bu kadar vicdansız insanları gördükten sonra içimde insan sevgisi azalıyor git gide..

Hayvana zulm eden onu bu duruma düşüren ben değilim.Aç biraz biyoloji oku. İnsanlık ortaya çıkmadan çok önce de hayvanların büyük bölümü 1 batında çok sayıda yavru dünyaya getirir bunların ancak 1-2 si yetişkinliğe ulaşır.Birini yırtıcı kapar biri hastalıktan kırılıs .....vsvs.Eğer konu hayvanları acı çekmesi ise bizden çok önce de vardı.Sen kendi vicdanını rahatlatıp hayvana biraz yiyecek vererek bu zinciri kırabileceğini sanıyorsan çok yanılgı içerisindesin.6 sı gider seneye 36 sı gelir

Ayrıca bana vicdansız diyorsun burasını hiç anlamadım.Benim gözümde gerekli tedbirleri almadan sokak hayvanlarını besleyenlerin yaptığı vicdansızlık benimki ise insaflılık.

Senin gibi mantıklı düşünme yeteneğinden yoksun insanları görünce de benim insanlığa olan güvenim azalıyor git gide...
Sosyal ağlarda paylaş

idilik said:

@banshee
en ucuz ve kolay yöntemin ''itlaf'' olduğunu söylüyor, ve bunun uygulanmasında ısrar ediyorsun. sanırım itlaf uygulamasının en ucuz şeklinin de hayvanlara verilen yiyeceğin içine zehir koymak olduğunu biliyorsundur. ekşide yaşar berberoğlu başlığını bir oku derim.

tamam bakarım

Yok uygulanmasında ısrar etmiyorum.Israr ettiğim nokta sokak hayvanların bilinçsizce beslenmesi hususu.Bu bir ikiyüzlülük

Ama şehirde çöp toplama sistemi biraz adam edilir.Kısırlaştırma(kısırlaştırıldıktan sonra da yerleşim yerlerinden uzak tutma) işi de biraz ciddiye alınırsa sorun bayaa bi kontrol altına alınır.İtlafa da gerek kalmaz

Ama yok hiç para harcamayalım diyosan olmaz.Sonuçta bu bir sorun ve insanlar şehirleri nasıl kurdularsa sorunlarını da öyle çözmeyi bilecekler.Ööle başıboş iki köpeğe yemek vererek hiç bir yere varılmaz.Başıboş 8 köpek olarak geri döner sorun.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ama şehirde çöp toplama sistemi biraz adam edilir

sokak hayvanları için değil bizim için gerekli bu.. hani "bana oy verin çöp toplanmasını düzene sokayım en azından" diyeceğim inan ki..

çok belirsiz ve pis bir şehircilik anlayışı var..

benim gördüğüm bi kayseride şehir merkezinde çöp kutuları apartman içindeydi. çöp saatinde kapıcı/apartman görevlisi -hangisini tercih ederseniz- çöpü toplar o saatlerde gelen ekibe verir sonra alır yıkardı.

saati belli, dışarıda çöp yığını yok..

gerçi 90larda istanbulda bi dönem napoli gibi çöp birikmişti. o da var, ölesi de yaşandı bu devasa şehirde..
Sosyal ağlarda paylaş

di saçmalayana dek tüm postlara adam akıllı cevap veriyodum.ama öyle postlar var ki içler acısı gerçekten.

itlaf edilsin demiş birisi. mercimeği çöpe atmıyoruz bir candan bahsediyoruz bilmem o arkadaş farkında mı? ne kadar kolay sizin için birini öldürmek, şaka gibi.

ve 93428392 kere söylediğim gibi tekrar üşenmeyip söylüyorum.
barınak benim değil.tanıdığımın değil.barınakla hiçbir alakam yok. elektriği ve suyu olmayan hayvanların orda tutulması hangi mantıkla yapılıyor bilmiyorum fakat köpek artışına ve yemek bulunamamasının sebebini 3 kere falan açıkladım.

benim için 1 köpeği 1 gün doyursam kar. bu yüzden ben para yardımı da yapıcam yemek yardımı da yapıcam. çok saçmaymış o barınak bilmemne diyosunuzda bu duruma gelmiş diye yardım etmeye çalışmayalım mı? e kendi pisliklerinde boğulsunlar mı diyelim?

evet herkes hayvanları sevmek zorunda değil, herkes insanları da sevmek zorunda değil. fakat karşımızdakinin bir can olduğunu unutmamalıyız. herkes şanslı doğmuyor, herkesin rahat bir yuvası ya da yemeği 7/24 karşısında bulunmuyor.

topiği açmamın sebebi bir süre dahi olsa yetecek kadar yemek ihtiyaçlarını karşılayabilmekti. geçici çözüm diye bırakın ölsünler diyemıyorum kusura bakmayın, trilyoner olsam bir dakika durmam ölene dek tüm masrafları üstlenirdim. topiğin başlığına da o kadar sağduyulu patiler baksın yazdım. sağduyu.

neyse. yalnız o kadar acınası postlar var ki insanlığımdan utandım gerçekten okurken. bu kadar bencil olunmaz.

ha bi de şu hesap numarasını öğrenirsem yazrım buraya 1 insan yardım etse benim için kar. 1 köpeğin daha karnı doysa benim için kar. ving de eğer giderse barınağa gördüklerini yazarsa sevinirim.

ha bi de barınağın ne olduğu belirsiz diyen kişiler için google diyorum bi zahmet edip yazsanız birsürü bilgi çıkıyor.

esen kalınız.
evet tl;dr.
Sosyal ağlarda paylaş

@banshee
hayvanlar kısırlaştırılmadan bunun çözümü olmadığını ben de biliyorum. ama hayvanları kısırlaştıracak olan ben değilim devlet. hayvan kendi kendine doğum kontrolü de yapamayacağına göre bu hayvanın da suçu değil. böyle bi canlıyı ben nasıl aç susuz bırakarak öldürürüm? ayrıca insanların suçu dediğim de onların doğal alanının üzerine ev yapan insanlardır. ben de biliyorum doğal alanlarında hepsinin yaşayamadığını merak etme. ama burası onların doğal alanı mı sence? her yerde su kaynakları mı var avlar mı dolaşıyo?
Sosyal ağlarda paylaş

ya her postu okumadım belki biri söylemiştir ama bence yemek yardımı bu konuda yeterli olmaz, kısırlaştırma için de bişeyler yapılsa fena olmaz. mesela yemek yardımı yapan yanında bir de bi köpeğin kısırlaştırılmasına önayak olabilse o zaman içler acısı durumun belki biraz önüne geçilebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...