Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

diş

copry

Öne çıkan mesajlar

kloroben veriyorum ben sıklıkla. nerdesin bilmiyorum eczanede reçetsiz satılıyor mu oralarda onu da bilmiyorum. klorheksidin glukonat içerikli bir gargara olması yeterli. markette satılan günlük gargaralardan al eğer dediğim gibi reçetesiz alamıyorsan.
Sosyal ağlarda paylaş

DRaGoN_SLaYeR said:

tamam cok tesekkurler.
bi de bu 20lik dislerin baskisi sonucu ondeki disler hafif yamuldu gbime geliyor, onlar duzelir mi geri :)

bir miktar düzelme olur evet . 20lik dişler çekildikten sonra çene rahatlar sıkışıklık da zamanla düzelir.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi şöyle bir durumum var,
2 yıl once dolgu yaptırdıgım dişimin dolgusu düştü,
2 ay once 20 lik dişimi cektirme aşamasında oraya gecici dolgu yaptırdım, şehir değiştirince hekimide değiştirdim
şimdiki hekimim gecici dolgunun içini actı kanal tedavisi gerek dendi,
fakat dişim muazzam bir agrı yapıyordu ve içi açıldıgında kangren oldugunu hekimim görmüş,

10 gündür antibiyotik kullanıyorum agrı %70 azaldı üstündeki tamponu cıkarmamı söyledi cıkardım rahatladım. sinirlere kadar delik var orayı tıkamamaya gayet gösteriyorum,

fakat arasıra orayı emerek iltihapı temizlemeye calısıyorum ve hala iltihap durmadı, hekimde 40 km mesafede tanıdık diye mesafe katettik. bu iltihaplanma gecince üstü kapanacakmış.
velevki agrı kesici ve antibiyotik kullanmaktan ne migde kaldı ne bagırsak ne sinir sistemi.

ne zaman gececek lanet.

kullandıklarım

augmentin 1000
apranax fort
cataflam
rennie pastil
andorex sprey ve gargara
lustral
bide dişinol karanfil yagı galiba.
çorba yaptım hepsini.
Sosyal ağlarda paylaş

spompas said:

şimdi şöyle bir durumum var,
2 yıl once dolgu yaptırdıgım dişimin dolgusu düştü,
2 ay once 20 lik dişimi cektirme aşamasında oraya gecici dolgu yaptırdım, şehir değiştirince hekimide değiştirdim
şimdiki hekimim gecici dolgunun içini actı kanal tedavisi gerek dendi,
fakat dişim muazzam bir agrı yapıyordu ve içi açıldıgında kangren oldugunu hekimim görmüş,

10 gündür antibiyotik kullanıyorum agrı %70 azaldı üstündeki tamponu cıkarmamı söyledi cıkardım rahatladım. sinirlere kadar delik var orayı tıkamamaya gayet gösteriyorum,

fakat arasıra orayı emerek iltihapı temizlemeye calısıyorum ve hala iltihap durmadı, hekimde 40 km mesafede tanıdık diye mesafe katettik. bu iltihaplanma gecince üstü kapanacakmış.
velevki agrı kesici ve antibiyotik kullanmaktan ne migde kaldı ne bagırsak ne sinir sistemi.

ne zaman gececek lanet.

kullandıklarım

augmentin 1000
apranax fort
cataflam
rennie pastil
andorex sprey ve gargara
lustral
bide dişinol karanfil yagı galiba.
çorba yaptım hepsini.

öncelikle gangren durumunda sadece senin iltahabı emmen ve ilaç kullanmanla kurutamazsınız iltahabı maalesef. haftada en az 2 kez pansumana gitmen gerekiyor. pansumanlar neticesinde öncelikle akan iltihap kuruyacak sonra doktorun tekrar pansuman ve geçici dolgu yapacak ama bu sefer geçiciden kaynaklanan ( aslında iltihabın yaptığı basınçla alakalı bir ağrıdır daha çok) ağrın olmayacak daha sonra, bir müddet daha pansumana gidip kök içi ve dışında tamamen steril ortamı ve iyileşmeyi sağlayacak, kanal dolgun yapılacak.

çok zor bir tedavidir süreç olarak da uzundur. çok geçmiş olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

evet ilk hafta pansumana gidiyordum bu hafta agrılar azalınca gitmeyi unuttum :P
şırıngayla içini temizliyordu kalsiyum falan basıyordu üstünü kapatıyor acılınca tekrar gidiyordum,
şimdi yarın inş gidicem bakalım ne durumdaymış ögrenip yazarım saolun.
Sosyal ağlarda paylaş

DRaGoN_SLaYeR said:

en korktugum sey heralde su kanal tedavisidir, gecmis olsun.

abi diş tedavilerinden bu güna kadar korkardım
doktorun kullandıgı anestesi ithal falan dedi adını ögrenebilirim, gercekten aşırı sorunlu olan 20lik dişim(daha ucu cıkmamış halde bulunuyordu)
cenemin dibini kesip söktü zerre birşey hissetmedim bırak kanal tedavisi oyarken sinirleri sökerken hiç bir şey hissetmedim.

görüntü korkunc ama emin olun 20 lik dişi cekip matkap pense 3 lüsüyle sökülmesi daha fena.
Sosyal ağlarda paylaş

Copry,

Şimdi benim 2004de Brükselde yaptırdığğım bi dişim var.
Adam şimdiye kadar gördüğüm en iyi dişçiydi açıkara, yarım bi diş vardı en arkada, adam onu örüp tam diş yaptı. Ama bildiğin diş oldu yani, bugüne kadar da geldi.

Şimdi soru şurda, dilimle orayı yokladığımda hafiften metalik tat geliyor ve sanırım ağzımda zaman zaman koku yapıyor. Bunu göstermeli miyim?
Sosyal ağlarda paylaş

bu dişçilerin diş beyazlatma olayı ne kadar sağlıklı, yani benim duyduğum hiç yaptırma bi süre sonra daha kötü hale getiriyolar, idi. Dişlerin ön yüzü temiz ama arka iç taraflarda karartılar mevcut ve fırçalama ile gitmiyo, şu damaklığı olan diş parlatıcı/temizleyiciler işe yarar mı?
Sosyal ağlarda paylaş

copry said:

kanal tedavisi var mı dişte? beyaz dolgularda korozyon olmaz . ama kanal varsa ve içinde pin varsa belki pin açığa çıkmıştır metal tadı geliyordur. çok ilginç . ama göster bence. geçmiş olsun ^^

Şöyle anlatıyım sana,

Önce vida gibi bişeyle diş etimin içine girip ne kadar sinir varsa çevirip çevirip o vidayı söktü aldı, sonra da dediğim gibi bişeyler koydu oraya, ortasına sanırım, sonra da etrafını ördü.

Olay bu.
Sosyal ağlarda paylaş

anladım . kanal tedavin yapılmış o zaman muhtemelen de metal pin ( vida) koyulmuş dişine üstüne de dolgusunu yapmış. aldığın metal tatı o vidadan geliyor muhtemelen bu da dolgunda çatlak veya kırık olabileceğini gösterir bize. ama görmeden sadece tahminde bulunabiliyorum işte :)
Sosyal ağlarda paylaş

copry said:

anladım . kanal tedavin yapılmış o zaman muhtemelen de metal pin ( vida) koyulmuş dişine üstüne de dolgusunu yapmış. aldığın metal tatı o vidadan geliyor muhtemelen bu da dolgunda çatlak veya kırık olabileceğini gösterir bize. ama görmeden sadece tahminde bulunabiliyorum işte :)

Ankaradaysan gösterem?
İstanbuldayım demeeeee sakın.
Adam gibi diş hekimi bulamadım şu Ankara'da.
Yok mu önereceğiniz?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...