Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dolaylı Hırsızlar

Misafir Guest

Öne çıkan mesajlar

ben müzik dinlemiş oluyorum müzik eseri satın alırkende amaç budur başkalarına destek olmak bir yanılgıdır.

demişsiniz. diyelim ki pahalı bi giyecek istiorsun. mağazayı soyan adama sanada o giyeceği vermesi karşılığında yardımmı edersin sen??[signature][hline]Fight Fire With Fire Ending is near
Fight Fire With Fire Brusting With Fear
WE ALL SHALL DIE
Sosyal ağlarda paylaş

Sorun şu ki arz-talep dengesi denen bir olay var bu ülkede. Bu denge sayesinde alım arttıkça hiçbir zaman fiyat düşmez aksine son krizdede görmüş olduğun gibi insanlar bir şeyi satamadıklarında fiyat düşürürler.

Bu arada ben eğer aynı giyeceği başka bir yerde daha ucuza bulabiliyorsam o mağazanın soyulmasından zevk bile alabilirim.
Kimsenin insanlara değerinden fazla fiyatla mal satmaya hakkı yok.[signature][hline]"Story of SadButcher"
horacegoesskiing, 19 December 2003 13:31 tarihinde demiş ki:
...zayıf gelen iki dersim vardı resim ve beslenme dersi. şimdi dombili bi çizerim. öyle bi karakterim var yani...
Sosyal ağlarda paylaş

seni sadece kutlarım Sadbutcher ne diim ki böle düşünen bi insana??? *alkışlar*[signature][hline]Fight Fire With Fire Ending is near
Fight Fire With Fire Brusting With Fear
WE ALL SHALL DIE
Sosyal ağlarda paylaş

sadbutcher a ''hommus hubulus heremetrus kertus'' yani ''kim daha ucuza verirse ondan alırım malı'' teşhisi konmuş bulunuyorum[signature][hline]Boş bir kağıt bir kalem bir de silgi..
Kağıt ömür demek,kalemle silgi ise benim hayatımı sen yazarsın sen silersin demek..
Sen neyi yazarsan güzel, sen neyi silersen güzel.
İstediğin gibi yaşat,istediğin gibi öldür

it's teargas in my eyes // Gizli bahçem

Sosyal ağlarda paylaş

Tam tersine eğer malın değeri yüksek bir fiyatsa onuda veririm ancak göz göre göre kazık yemem.[signature][hline]"Story of SadButcher"
...zayıf gelen iki dersim vardı resim ve beslenme dersi. şimdi dombili bi çizerim. öyle bi karakterim var yani...
Sosyal ağlarda paylaş

orjinal cd satın alınca fiyat mı düşücekmiş? ahah. ya saçmalamayın gözünüzü seviyim. bi kere yanlış bi mantık. ilk başta enayiler pahalıya alıcak ki sonra başkaları ucuza alsın. yok böyle bi olay. ikincisi hala deprem vergisi ödüyoruz. ahah. komiksiniz valla.[signature][hline]unity100, 18 Temmuz 2004 22:05 tarihinde demiş ki:
bababababababa ba. ahelogg ahelog hele hele helelehlelelee.
Sosyal ağlarda paylaş

o zaman sadbutcher a koyduğumuz teşhisi geri alıyoruz[signature][hline]Boş bir kağıt bir kalem bir de silgi..
Kağıt ömür demek,kalemle silgi ise benim hayatımı sen yazarsın sen silersin demek..
Sen neyi yazarsan güzel, sen neyi silersen güzel.
İstediğin gibi yaşat,istediğin gibi öldür

it's teargas in my eyes // Gizli bahçem

Sosyal ağlarda paylaş

aslında cd'leri korsan alıp sanatçıya para göndermek daha mantıklı olurdu. :)

türkiyede fiyatların 40 milyon olduğunu tahmin etmemiştim.

bir de şunu söyleyeyim, net üzerinden korsan cd indirmenin, yaymanın en çok olduğu ülke hangi ülke biliyor musunuz (gerek müzik, gerek bilgisayar oyunu vs olsun)?

süper ekonomi devleti, ihracat rekortmeni Almanya.

bir kıyaslama yaparsak: burda, almanyada yeni albümler 15 euro civarında. türkiyede 25 diyelim. almanyada ortalama maaş 2000 euro desek, türkiyede 500 desek (ki sanmam).

almanyada bir cd, maaşın 1/133'u.
türkiyede ise, edinin dediği gibi 1/20'si.

şimdi düşündüm de, türkiyede olsam orjinal cd almazdım sanırım. ucuzlamadıkça... türkiyede hafta da 1 cd almaya kalkan bir insan bu hesaba göre maaşının 5'te birini bu süper kazıkçılara veriyor demektir. el insaf ya.[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

En iyisi net zaten. Korsan satıcılara ben de sinir oluyorum.

Ama mesela akmar pasajının arka tarafında bi genç var, adını unuttum, yaklaşık 8 yıldır orda. Adam tam müzik hastası. CD'leri kendi yurtdışından falan bulup getirdiğini söylüyor, gidip adam gibi saatlerce müzik tartışabiliyorsunuz. İstediğiniz tarzı söyleseniz size tavsiye bile yapabiliyor. İşte ben o adamın daha iyi para kazanmasını isterdim, ama ne yazik ki adam cd'leri evin birinde çuvalın içine saklayıp paranoyak şekilde polislerden kaçıyor. Yaptığını tabii ki doğru bulmuyorum, ama örnek olarak bu kazıkçı prodüktörlere para vereceğime ona verirdim.

Öbür taraftan bazı tezgahçılar şebeke halinde para basıyorlar. Telsizle zabıta geliyor diye haber alıp kaçanlarına kadar gördüm. Bence o 40 milyonluk fiyatlar alan çoğalırsa kolay kolay ucuzlamaz.

Kimse almazsa daha kolay ucuzlayacağını da sanmıyorum. zaten yurtdışında cd'nin fiyatı 30 milyon desen, ben anlamam bu işlerden de, buraya getirip satanların karı çok olmasa gerek. ne yapabilirler ki yurtdışından o şekilde alıyorlarsa. anca türkiye için özel fiyatlı olacak cd'ler.. kafam basmıyo bu ekonomik işlere. ama tek bildiğim bu fiyatların türkiye için abartı fazla olduğu.[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"

[Bu mesaj Mirage tarafından 07 Ağustos 2004 20:17 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bugün gittim, 10 tane Türkçe CD aldım (sertab erener, demir demirkan felan ama eski cdlerinden)
80 milyon tuttu.

siz 40 milyonluk cdlerden bahsediyorsunuz..

ya yabancı cd'ler 20 milyon değil mi? ben mi yanlış hatırlıyorum?

bir de şu var, özellikle pc oyunları piyasasında..

Sacred çıkıyor, 70 milyon. Ezik bir oyun çıkıyor, 70 milyon..
Ama hala oynanan iki oyun, Half-life ve Starcraft, 20 milyon..

Demek ki o oyun 20 milyona satılabiliyor..
Ama gel gör ki, 70 milyona satıyorlar.
Alırsan kazık yiyorsun..

Kimse de tutup bu kadar pahalı orjinalleri almak istemez..

Kargo, KDV, Üreticiyi Koruma, vs vs bir sürü şey bindiriyorlar, olan sonuçta tüketiciye oluyor..[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece ilk mesajı okudum, o da son derece saçma geldi.

Madem satış olunca bu cd leri 5-10 milyona satacaklar, hemen düşürsünler ve talep yaratsınlar? Saçma sapan bir vaad bu. Mantıktan uzak..

Tamam ben de isterim orjinal cd alınmasını, ama aptal bir pazarlama stratejisi yaparsa adamlar babayı alırlar mevcut durumda olduğu gibi.[signature][hline]Profocio Hosting
Bir pati futbol maçından sonra Babacum hakkında şöyle yorumlar olmuş:
fizban: bi insan bu kadar boş koşup, bu kadar anlamsız şeyler yapabilir
tora: abi iki rekat kosma mac bitecek ben orda ulan nie uzatıyosunuz die bagrıyorum adam hala sahanın içinde bos bos kosuyo
holyman: Kenderin arkı orta saha. Babacum tam saha.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konu her 2 ayda bir topic'i açılan bir konu ve ben standart görüşlerimi söylemek istiyorum;

Bir çok arkadaşımız bir çok komplo teorisi yazmış. Çoğuna güldüm, çoğuna aklım takıldı.
Ama unutulmaması gerekir ki X albümü yurtdışından diğer ülkelere 5 bin tane gidiyorsa, Türkiye ye 5 yüz tane geliyor. Neden? Çünkü satış grafikleri yıllar boyunca türkiyede düşük olduğu için buraya boş yatırım yapmak istemiyorlar. Yollanan az miktar da albümden de maksimum kazancı elde edebilmek için yüksek fiyattan satıyorlar. Ve böylece dinleyici yine almak istemiyor ve yine sene sonu grafiği düşük geliyor ve bu bir kısır döngü oluşturuyor.
Ama bu döngü kırılsa ve stoklar büyük oranda tüketilse satış grafiğinin Türkiyedeki payında da artış sağlanıcak ve bu sayede bir dahaki sefere daha çok ürün yollanıcak. Aynı oranda ürün alışı olursa bir daha ki sefere daha çok ürün yollanıcak. Daha çok daha çok daha çok.
Ve siz ne derseniz diyin, sizin düşüncenizin aksine hiçbir aklı başında şirket çok satan ürününün fiyatını arttırmaz (biliyorum doğrusu budur diye düşünüyorsunuz ama hayır şirketler bu sözde tilkiliği yapmaz tüketiciyi memnun etmeye yönelir ve bunun aksi üzerinde diretmek saçmalık olur) tam tersine ürünlerinin fiyatlarını düşürür ve daha fazla kişiye ulaşmaya çalışır ve piyasanın üzerindeki pis elektrikte yok olur. Toptan gelen ürünün zaten daha ucuz olduğu bölüme hiç girmiyorum bile...

Ve bunun sağlanması için ilk -ve büyük- adım ise korsan sektörüne ciddi bir şekilde dur demektir. Bakınız ciddi bir şekilde diyorum çünkü kaç kere yasa çıktı ama aradaki boşluklardan yararlananlar yada yerel yetkililerle anlaşanlar yine işine baktı. Devlet halen bu insanların mafyalaştığı göremiyor ve kabullenmiyor. Teknoloji yada eğlence sektörünü hala önemsemeyen yetkililer bu mafya ve çetelerin yıllık kazançlarını; haksız kazançlarını sadece seyrediyor. yapılabilecek çok kolay matematik işlemleri ile bu mafyaların haftada hatta günde milyarları aşan kazançlarını anlayabilmek mümkün. Tamamen kolay para ve haksız kazanç. Hem ülke ekonomisini bozmuş oluyorlar hemde siz bunu görmek istemesenizde dolaylı yoldan orjinal ürün satışlarının ucuz satılmasının önünü kesiyorlar...[signature][hline]
Reality Isn't What You See
Reality Is What You Feel
Sosyal ağlarda paylaş

Hatalı düşünce rekabet yoksa ki müzik sektöründe yok fiyatlar her zaman yükselir gelen malın sayısı fiyatı etkiler ama burada, bu ülkede etkilemez. Nerede görülmüş Türkiyede bir malın satıldığından dolayı ucuzladığı başka ülkedemi yaşıyorum ben?

Medeniyet sınırlarının zorlandığı ve satan, para kazananın beşe katlama hayalleri kurduğu bir ülke burası esas ütopya seninkisi olmuş biraz[signature][hline]"Story of SadButcher"
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...