Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Apple iPad

xwhiplashx

Öne çıkan mesajlar

niye degil baggio? hani ipod touch'i savunanlari anliyorsun, ipad'i savunanlari anlamiyor musun?

gidip ipad'i netbook ya da laptop'la kiyasliyorsun anlamazsin tabi ipad'i savunanlari. ama gidip ipod touch'i bir telefonla kiyaslamazsin di mi? ipad'i de ipod touch gibi ayri bir cihaz olarak dusunursen savunanlari anlamak gayet de kolay olur
Sosyal ağlarda paylaş

iPhone tuttu diye "kocaman telefonsuz olanını yapalım" gazına gelip de ortaya USB girişi ve flash desteği olmayan, mono ses veren bir şey çıkartırsan; hadi hepsini yaptın da bunu netbooklara rakip diye konumlandırırsan, ben anca gülerim ve savunanları hiçbir şekilde anlamam. Kimse gücenmesin, kusura bakmasın :p

Hele ki Türkiye'de bunu alanlar ya parayı koyacak yer falan bulamıyordur, ya mantıksızlar kralıdır. Amerika'dan 5 kat civarı düşük alım gücümüz varken, ülkeye oraya kıyasla 2-3 kat pahalı gelen işlevsiz şeyi almak akıl karı değil.

Multitasking var mıydı hatırlayamadım, başta o bile yoktu galiba da OS 4.0 ile o plan da değişmiştir sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

kim kaktiriyor? o kamuoyunda olusan imaj. benim takip ettigim hicbir apple konferansinda "tablet bilgisayar" denmedi ki ipad'e?

sonradan ekleme: bacyo: ipad netbooklara rakip de konumlanmadi ki? onlar hep kamuoyunun fikri. yukarida da dedigim gibi, netbook ile ipad kiyaslamak, ipod touch ile cep telefonu kiyaslamaya benzer.

luzumlu/luzumsuz tartismasi ise apayri. nedir luzum? iphone guzel diyorsunuz da, luzumlu mu yani? adam fonksiyonsa daha ucuz birseylerle de isini goremez misin? hadi diyelim ki iphone luzumlu, son versiyonu mu luzumlu peki? onu gectim cep telefonu luzumlu mu? annaneme sorarsan degil. yani kime gore luzum? cok gezen ve gezilerinde cok basit ihtiyaclari olan insanlar icin luzumsuz degil, gayet de bilgisayar yerini alabilecek bile bir alet. benim profesorum ayda 4-5 kere londraya gider gelir, her seferinde yaninda laptop tasimasina hiiic gerek yok. yaptigi mailine erisecek, okursa pdf okuyacak, bir ihtimal de mevcut bir paper'da guncelleme yapacak. yaninda 4 kilo dandik ibm laptopunu tasiyacagina ipadi olsa cook daha rahat eder.

o yuzden luzumsuz degil, luks urun diyelim, herkese hitap etmeyebilir diyelim.
Sosyal ağlarda paylaş

H.264 video up to 720p, 30 frames per second, Main Profile level 3.1 with AAC-LC audio up to 160 Kbps, 48kHz, stereo audio in .m4v, .mp4, and .mov file formats; MPEG-4 video, up to 2.5 Mbps, 640 by 480 pixels, 30 frames per second, Simple Profile with AAC-LC audio up to 160 Kbps, 48kHz, stereo audio in .m4v, .mp4, and .mov file formats; Motion JPEG (M-JPEG) up to 35 Mbps, 1280 by 720 pixels, 30 frames per second, audio in ulaw, PCM stereo audio in .avi file format

soyle biseyler var ama ben anlamadigim icin bisey diyemiyorum, stereo hede hodo demis.
Sosyal ağlarda paylaş

iyi de ben "lüzumsuz, pahalı" demedim ki.. lüzumsuz pahalı dedim
yani ederi değil

iphone boyu ve işleverli itibariyle ok

kaktırmak dediğimde de doğla olaran apple firma olarak "bu bilgisayardeğil" diyecek ama dağıtım ve satış kanalları "tablet pc" statüsüne sokarak satıyor.. dağıtım kanallarını yönlendiren etmenlerden biri de apple pazarlamasıdır

ani apple karşıtı değilim ama sony gibi apple da sırf marka değeri koyarak ürününe çok fiyat çekiyor

ve ipad gayet kötü bir ürün, fiyat/performans kötü bu da onu pahalı bir oyuncak yapıyor ama apple firması bu konuda karşıt görüşde doğal olarak "kimse yoğurduma ekşi diyemez" mantalitesinde.. ama yoğurt ekşi, tatsız. yoğurdu ekşi yapan da fiyatı

fiyatı daha düşük olsa bence bukadar tepki çekmezdi hatta ben de alabilirdim
Sosyal ağlarda paylaş

hangi dagitim kanali tablet pc olarak konumlandiriyor misal? cok farazi konusuyorsun babacum. aklinda oyle bir imaj olusmus ama dogru degil.

kac para olacakti ve de boyle bir cihaz? 250 dolara mi bekliyordun? o ekranin sadece maliyeti 170 dolar yahu. sadece ekran. 500 dolar hic pahali degil boyle bir alet icin. he sen gerekli gormezsin, beni acmaz dersin orasi ayri. ama 500 dolari duyunca tum dunya "ohaa ne kadar ucuz" dedi.
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

H.264 video up to 720p, 30 frames per second, Main Profile level 3.1 with AAC-LC audio up to 160 Kbps, 48kHz, stereo audio in .m4v, .mp4, and .mov file formats; MPEG-4 video, up to 2.5 Mbps, 640 by 480 pixels, 30 frames per second, Simple Profile with AAC-LC audio up to 160 Kbps, 48kHz, stereo audio in .m4v, .mp4, and .mov file formats; Motion JPEG (M-JPEG) up to 35 Mbps, 1280 by 720 pixels, 30 frames per second, audio in ulaw, PCM stereo audio in .avi file format

soyle biseyler var ama ben anlamadigim icin bisey diyemiyorum, stereo hede hodo demis.

http://img96.imageshack.us/img96/6419/screenshot20100423at101.png
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

hangi dagitim kanali tablet pc olarak konumlandiriyor misal? cok farazi konusuyorsun babacum. aklinda oyle bir imaj olusmus ama dogru degil.

kac para olacakti ve de boyle bir cihaz? 250 dolara mi bekliyordun? o ekranin sadece maliyeti 170 dolar yahu. sadece ekran. 500 dolar hic pahali degil boyle bir alet icin. he sen gerekli gormezsin, beni acmaz dersin orasi ayri. ama 500 dolari duyunca tum dunya "ohaa ne kadar ucuz" dedi.

kusura bakma da o ekranın maliyeti 170 dolar değil.. ölçek eknomisi diye bir şey var.. siparişin boyutu ne akdar büyürse o akdar düşer fiyat kaldı ki kullandıkalrı dokunmatik paneller daha ucuza üretiliyor her sene ansiklopedi kalınlığında almanaklar çıkıyor multi touch olayı yazılımsal bir gelişme ki zaten patenti apple da diye biliyorum (zaten satmıyorlarda millete)

üstelik farazi konuşmuyorum tezgahtarlar "tablet pc" ile karşılaştırıyorlar direk satarken, ha tezgahtar dediğin harcanması kolaydır o yüzden apple için sorun değil.. hadi ben bu konuda atıyorum diyelim.. tablet pc ile karşılatırılmıyor ama yinre de o ekranın amliyeti 170 dolar değil.. istersen fiyatını lisans anlaşmaları vs sokuşturarak 700 e bile çekeibliriz (tıpkı enflasyonun tek haneli rakamlara düşüleiblindiği gibi)
Sosyal ağlarda paylaş

yahu ben pazardaki fiyati 170 dolar demiyorum ki zaten. kaldi ki bu benim yorumum da degil, uzman tahminlerine gore senede 8-10 milyon panel uretimi apple'a yaklasik tanesi 170 dolara patliyor. bu isi yapan adamlar, apple'in sattigi her urundeki panel'e yaklasik 170 dolar odedigini tahmin ediyorlar.

guncelleme: hataliymisim, ekrani 95 dolar olarak ongormusler. niye 170 kalmis bilmiyorum. ama toplam maliyeti 260 dolar olarak tahmin etmisler, ki bunun icine hicbir yazilim filan dahil degil. onun disinda pazarlama, teslimat filan derken 500 dolar hiiic de abarti degil. anlist beklentileri 800-1000 dolar arasiymis bkz http://www.appleinsider.com/articles/09/09/15/latest_apple_tablet_rumor_feb_2010_launch_for_800_1000.html.

ayrica hangi tezgahtar hala bekliyorum babacum. daha sadece apple retail store'larda satilan urunun konumlandirilmasini nasil tezgahtarlara bagladin onu da sorucam arkasindan
Sosyal ağlarda paylaş

türkiyede iki yer (meydan avm lydiaydı galiba ve caddedeki mağaza) ikisine de "ne zaman gelir" diye sordum sonra konuşmaya başladığımızda iki farklı mağzadan da yakın tabiler geldi iki tarafda da tablet pc ile karşılaştırdılar

ha senin için muhtemelen bir anlam ifade etmeyecek "şark kurnazlığı o" diyeceksin ama burada bunu yapan orada da yapar ki madem tablet pc ile karşılaştırmayalım diyorsunda niye önüne gelen tablet pc den daha iyi odluğüğunu iddia ediyor?

o kadar çok ki ipad>tablet diyen.. ha "o onların düşüncesi aplle ı bağlamaz" diyeiblitrsin ama o insanların bu ürünü incelemesi için onlara gönderen tedarik eden de apple ın kanalları

ama maliyet.. düşünldüğünden de ucuza geliyordur ki evet ürünün fiyatı max 300$ olmalı ki 300 dolarda bile %100 üstünde çıplak kâr geliri olacak apple ın

ekranı LED olsa tamam o fiyatı arttıran bir unsur hani üretim imkanları gereği ama o da değil.. dandik lcd işte..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...