Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Komünist faşist fln olmayın olm ya

Economics

Öne çıkan mesajlar

bu arada duymayan kalmasın bir kamu hizmet daha vereyim

KOMUNİZM ÖLDÜ

komunist mi kaldı? çin bile komunist değil

hani kapitalist diyeceğim ama kapitalist devlet mantığında sosyal refah yoktur ama çindeki en alt kademedeki işçinin bile sağlık gibi osyal hakları amerikalılara verilen haklara 10 basar

ha internet kısıtlı ama bu zaten çoğu çinlinin zerre umurunda değil

adamlar haklıda keza çinde sen üniversiteden mezun olduğunda işin hazır, çinli bürokrat amcalar gidiyor şirketlere "emekliliği glenleri emekli ediyorsujuz yerşne bu gençleri lıyorsuznu yoksa rererör" diyor e yanabcı sermayeli şirket de olsa "peki" demek durumunda kalıyor emekli olan adamın da yaşamsal hakları o kadar iyi ayarlanmış ki adam emekli olmayı dert edinmiyor çünkü devlet ona emekliliğinde de sahip çıkıyor

bir örnek daha bu çok yeni;
makina sanayi üzerine alman sermayeli bir şirketin fabrikası üzerinden merkezi planlama teşkilatının uygun gördüğü şekilde otoban geçecek, peki ne yapıyor bu merkezi planlama teşkilatı? fizibilite raporu çıkarıyor ve diyor ki "siz şu bölgede şu alan üzerine taşıancaksınız maliyetleriniz şu kadar masraflarınız bu kadar iş kaybından ötürü oluşan zararınız da şu şekilde tanzime deceğiz" almanlar hesaplıyor kitaplıyor ve aynı değerlere ulaşıyorlar ne şiş yanıyor ne kebap ve taşıyorlar fabrikayı, daha doğrusu şu günlerde taşınıyor bir kaç aya kadar bu işlemler tamamlanacak hani hesap kitap işinde uyuzluk çırakabilecek almanlar bile "herifler işi biliyor" diyor

şimdi bu çinliler adam olmasın da biz mi olalım? daha şehir planlamasını bile beceremiyoruz

bu arada çinin uyguladığı merkezi planlama bizim 1970 lerde "komunist propagansadı bu" denilerek terkettiğimiz "sınai kalkınma" planının temelleriyle aynı başlangıç noktasına sahip (kaynak için "iktisadi planlama ve türkiye deneyimi - alkan soyak) hani elleridnen gelse bazı zümreler köyde yapılan imece usulü çalışmaya bile "komunist işi bu" diyecekeler

komunizm zaten sahip olduğu sert ekonomik önelmlerden ötürü uzun vadeli olmayan bir düşüncedir, hani kalkınma hamlesini gerçekleştirmek isteyen bir ülke için 10-20 yıllı bir vadede işe yaraybilecek ama bu vade dolduğunda revüle edilmesi gereken bir sistmdir. çinliler bunu da başardı ve bugün çin don gömlek satarak değil katma değeri yüksek nihai ve ara malı "net ihracatçısı" konumundadır

bu arad duymuşsunuzdur belki;
adamlar dünyanın en hızlı ikinci nesil trenini yaptılar

belkide accuk faşizm accuk komunizm biraz kapitalizm hafif liberalizm den oluşan bir menü tabağı yapsak tadından yenmez ha? di mi hacı?
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyu okumadım ama aklıma geldi yazayim

Geçen sene Amerika'da çalışmaya gitmiştim. Benim çalıştığım kampta salak bi kız vardı. Bulaşıkçılık yapıyordu. Muhabbet ederken ortaya çıkmıştı ki kız Türkiye'de ağır komünist takılıyormuş hatta ablası ondan daha ağırmış o da Abd'ye çalışmaya gelmiş falan. Çok gülmüştüm, 3 ayım bu salak kızla dalga geçerek geçmişti sdfsdf

Bir de kız kamp sonunda cidden ağırlaştı 7kg alıp Türkiye'ye döndü =)
Sosyal ağlarda paylaş

Manve_13 said:

Konuyu okumadım ama aklıma geldi yazayim

Geçen sene Amerika'da çalışmaya gitmiştim. Benim çalıştığım kampta salak bi kız vardı. Bulaşıkçılık yapıyordu. Muhabbet ederken ortaya çıkmıştı ki kız Türkiye'de ağır komünist takılıyormuş hatta ablası ondan daha ağırmış o da Abd'ye çalışmaya gelmiş falan. Çok gülmüştüm, 3 ayım bu salak kızla dalga geçerek geçmişti sdfsdf

Bir de kız kamp sonunda cidden ağırlaştı 7kg alıp Türkiye'ye döndü =)

işte kapitalizmin zaferi
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni başlayanlar için makroekonomi öğrenim süreci

1) Önce Adam Smith öğrenilir, marginal diminishing returns of efficiency falan görülür kitapta,
o heyecanla "kapitalizm en süper sistem olm" denir.

2) Sonra trade liberalization ve gains from competitive advantage öğrenilir, bu sefer "salak komonüsler, ayaklarında conversele kapitalizme karşı çıkıyorlar" denir.

3) Ardından artık kapitalizmi aştığını zanneden adam, gider das kapital falan okuyup, ortamlarda marx hipotezlerini çürütmek için argümanlar oluşturur.
"Abi bak komünizm ütopik bişey, sırada önce kapitalizm var, olmaz komünizm sosyalizm falan" denir.

4) Kriz nedir, business cycle nedir öğrenilir. Burada biraz panikleyebilir kişi, "hasktr lan noluyo" der. Sonra altına bağlılığın kaldırılması ve 1930 sonrası "golder era of capitalism" öğrenilir. İşler boka sarmaya başlar.

5) Neo-liberal politika öğrenilir, federal reserve ne yapar o öğrenilir, bi de tahvilin ne olduğu öğrenilir.

6) 1. adımdaki Adam Smith gazıyla unutulan Keynes'in neler yaptığı öğrenilir, parçalar iyice oturmaya başlar.

7) Bu 6 adımdan sonra eğer kişi az biraz analitik düşünceye sahip ise, düşünsel olarak sosyalist, duygusal olarak komünist, pratikte kapitalist olur. Teknoloji=Küreselleşme=Kapitalizm olduğunu anlar, sistemi çökertecek olanın sistemin kendisi olduğuna kanaat getirir.

İyi günler.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...