Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

E-book Reader ?

xwhiplashx

Öne çıkan mesajlar

• 1 ay sonra ...
  • Genel Yönetici
Alttaki renkli ekran dokunmatik sadece. eInk ekran için dokunmatik almamak gerekiyor kesinlikle. Parlıyor, yansıma yapıyor dokunmatik olunca.

Pili en az giden bu (iki hafta diyorlar aza) ama wifi var işte. Benim gibi bir fanfiction müptelasına şart :)
Sosyal ağlarda paylaş

doğru mu anlamışım bakalım;

-sadece o alttaki (kitap kapakların) olduğu yer dokunmatik.
-üst ekran dokunmatik değil
-ee haliyle klavye yok
-yani sadece üst ekranın yanındaki tuşlar var?

aşağıdaki dokunmatik ekranda neler çıkıyor acep başka

merak ettim şimdi, hemen geçsin eline :D

--- kendi sorularıma cevapları buldum bi nevi :D o küçük alttaki ekrandaymış klavye :p
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Göze hiçbir zararı yok. Tamamen sayfa gibi. Zaten görüntü sadece sayfa değiştirildiğinde yenileniyor, sonra sabit kalıyor.

http://www.socialtext.net/data/workspaces/mi720/attachments/amazon_kindle:20091127224849-0-19306/original/e-ink%2520diagram.jpg

Burada da göreceğin gibi gerçek sayfa gibi. Görüntü fiziksel gibi. Ekran ışık da yaymıyor. Yansıma da yapmıyor. Işık altında kullanılıyor.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0a/Soleil_et_ombre_sur_un_bouquin_%C3%A9lectronique_iLiad.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

türkçe için e-kitap seçeneği çok yok işte. Tek sıkıntı bu. Milliyet'in bir ekinde vardı, can yayınları işte en büyük atılımı yaptı. Fiyatlarıda çok ucuz gibi e-kitapların. idefix dışında da sanırsam türkçe e-kitap yok. Ama çizgi roman sevenler için inanılmaz bir güzellik :D

param olsa 1 dakka durmam :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Şimdi bankamın indernet sitesinden (Finansbank) Myusabox'dan aldığım Amerika adresini kredi kartıma ekledim ve Barnes & Noble'dan alışveriş yaptım. VPN kullandım. Hotspot Shield yeterli.

Şu anda kitabı bilgisayarıma indirmiş bulunuyorum. Arşivi Amazon Kindle'dan daha geniş. Arama yapınca 1,098,915 ürün olduğunu söyledi şu anda. Amazon 598,803 diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Geldi, bir süredir kurcalıyorum. Aleti kullanarak kitap alamıyorum Amerika'da olmadığım için ama - dediğim gibi - VPN kullanarak bilgisayarımla aldığım kitapları Nook'un wireless bağlantısıyla alete indirebiliyorum.

Ekranı küçük olur diye korktuğumdan 5" ekranlıları almaktan vazgeçmiştim İdefix'de satılan. Nook'un 6" ekranı tam olmuş. Paperback sayfasından bir santim kadar küçük gibi, 10 sayfa okuduktan sonra elinde ağaçtan yapılma bir kitap olmadığını unutuyorsun, alet yok oluyor. 5" ekranın yeterli olacağı hakkında süphelerim var hala.

İçinde üç farklı font var ve her birinin 5 farklı büyüklüğü var. Eğer isterseniz ePub'ların ya da PDF'lerin içine font gömerek kendi fontlarını da kullanabiliyorsun. Türkçe kitaplar için böyle yapmak gerekiyor sanırım, daha denemedim. Bir de PDB diye bir format gösteriyor ama onun hakkında bir bilgim yok.

PDF desteği var ama denediğim iki PDF'den birini berbat, birini idare eder gösterdi. PDF okumak için yapılmış bir alet değil. Zaten Kindle DX dışında hiçbiri bu aletlerin PDF okumak için uygun değil.

Başka bir eReader deneme imkanım olmadığı için kıyaslayamam ama küçük LCD ekran kullanarak aleti yönetmek çok kolay.

İnternete de iyi giriyor. Minik dokunmatik ekranda, tıpkı bir cep telefonunda olduğu gibi, ekranı parmağınla sağa solo iterek, tıklayarak tarayıcı kontrol ediyorsun. Gmail'e girip postalarımı kontrol ettim rahatça. Ama beni çok üzerek fanfiction.net'e girmedi. Zaten neredeyse hiç bir mobil cihaz giremiyor bu siteye ağır Flash kullanımı yüzünden. Büyük eInk ekranda ise sayfanın büyük halini gösteriyor. Haber sitelerine girip uzunca metinler, köşe yazıları okumak için ideal.

İçinde iki tane de oyun var. Sudoku ve satranç. Satrancı sadece kolay seviyede bir oynadım ve yendim. Ne kadar zorlar üst seviyelerde bilmiyorum. Oynamak kolay ama. Büyük ekranda tahtanın büyük versiyonu var. Küçük ekranda da sürüklenerek kullanılan küçük bir versiyonu. Alt ekranda taşlar rahatça oynatılabiliyor.

Müzik de çalıyor, üzerinde hoparlör bile var. Sessiz sakin ortamlarda kitap okurken müzik de dinlemek isteyenleri tatmin eder. Kulaklık da takılıyor. Sesli kitaplarımı da Nook kullanarak dinleme fikri hoşuma gitti benim.

Nook'u rakiplerine üstün kılan şey yazılımı. İlk çıktığında ne internete girebiliyormuş, ne de oyun oynanabiliyormuş. Alet Android tabanlı olduğu için her yeni update ile yeni özellikler eklenebiliyor.

Mangalara gelince: mükemmeller. Manga sayfası küçük ve siyah-beyaz olduğu için çok rahatça okunuyor.

Sözlüğü de var. İstenirse dokunmatik ekrandaki klavye ile kelimeyi yazarak, istenirse dokunmatik ekranda çıkan minik bir joystickle eInk ekrandan kelimeyi şeçerek bilmediğiniz kelimelere bakabiliyorsunuz. İngilizce tabii. Sözlük de sonradan eklenmiş.

Calibre diye bir program var, tüm farklı formatlardaki kitap ve mangaları onu kullanarak Nook'a uygun hale getiriyorum.

Barnes & Noble'ın dükkanı epey iyi. Aradığım çoğu şeyi çok ucuza buldum. Bir sürü Forgotten Realms kitabı da var.

Tavsiye ederim, Amerika dışında satılmıyor ama bulabilirseniz alın. Çok şanslı sayıyorum kendimi Sahibinden'de 450 TL'ye bulduğum için. Amerika'dan almaya kalkarsanız 370 TL kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

bende videolarına falan baktım, bayagı hosuma gitti, ozellikle senin de dedigin gibi 1.3 update sonrası hali, cok daha hızlanmıs, alttaki ekran daha responsive, bi de tarayıcı cok hosuma gitti... bir sey sorucam, mesela manga falan kendi store'unda mı var ? yoksa kendindekileri mi okuyorsun, icine atıp, oyleyse hangi formatta var sende mangalar ? yoksa netten siteye girip mangareader'dan falan mı okuyorsun ? store'a baktım biraz da cizgi roman falan goremedim cunku... bir de store'dan alısveris yapmak icin ucretli vpn mi satın aldın(ya da onceden vardı da, baska yolu var mı diye soruyorum eheh) ?

bu arada turkiyede oldugun icin alette wireless'dan store'u kullanamıyorsun tamam da, baska bir kısıtlaması var mı turkiyede oldugun icin ? browser'da gezerken falan ? ya da mesela dns ayarı yapabiliyor musun(youtube'a girilmez de =), hazır google tabanlı siteler de yasaklancak muhabbeti basladı diye soriym dedim eheh) ?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Satın alamamak dışında bir kısıtlama yok. Dükkanı gezip, örnek chapterları okuyabiliyorsun bile. Zaten DNS ayarı gibi şeyler de yok. Modem ne verirse onla giriyor. İlerde belki eklerler ama.

Mangaları ben şuradan indiriyorum: http://www.mangatraders.com/ Sonra Calibre'yi kullanarak Nook'a uygun ePublara çeviriyorum. Calibre'nin çevirme penceresinde çıkış olarak Nook var zaten, çizgi roman çevirmek için özel ayarları da var otomatik yaptığı Nook'a göre; onları şeçiyorsun, program herşeyi hallediyor.

Alışveriş yapmak için şunu kullandım: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=hotspot%20shield Ücretsiz, virüssüz birşey. Hulu bile açıyor ama çok yavaş olduğundan izlenmiyor. Ama B&N'den kitap almak için ideal. Ama şuradan bir kereliğine 5 dolar verip bir Amerikan adresi alman ve o adresi kredi kartına eklemen lazım. İnternet sitesinden ekledim ben bankanın ama telefonla da ekletilebilir, soru sormuyorlar ne adresi bu diye. Bir adres sallayabilirsin de istersen ama ne olur ne olmaz, 5 dolar çok değil.
Sosyal ağlarda paylaş

anladım, sagol abi bilgiler icin, cok guzel ya, alacagım bu gidisle, ama bulmak lazım once eheh...

bu arada www.amerikadangonder.com direk uye oldugunda bi adres veriyor bedavaya, ama acılanı daha cok olmadı, ne kadar guvenilir bilmiyorum, yine de bir sey gondermekten ziyade bu tip durumlar icin iyi olabilir...
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Aletin tek gıcık olduğum yani kılıfsız gelmesi. Bir de kılıfa para bayılacağım şimdi. Türkiye'de olmadığından bir de üzerine yok parası vereceğim. En azından ucuz da gümrükten yırtıyor.

Şunu alayım diyorum: http://www.noreve.com/category/Ebook_Barnes-Noble/product/Housse_cuir_Barnes-Noble_Nook_Tradition.html
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...