Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Google Phone! (Nexus One)

roket adam

Öne çıkan mesajlar

Aldarion said:

Mum_Chamber said:

adamlar kimsenin yapamadigi, hatta adam gibi taklit bile edemedigi birseyi yapip 5-10 senelik aliskanliklarimizi kokten degistiriyor, yine de "apple'in becerisi degil" oluyor =)

Neymiş abi kimsenin yapamadığı ya da taklit edemeyeceği? Program alış-veriş sistemi mi? Multi-touch mu? MP3 çalar mı? GUI mi?

Hiç biri yeni icatlar değil, hatta çoğu var olan teknolojilerin iterasyonu.

Apple Iphone a nokia gibi bi firmanın muadil çıkaramaması konusunda cidden bi bit yeniği var. Kafam almıyor yani...

Apple'ın komple firma olarak senelik cirosu 32 milyar dolar falan. Nokia'nın sırf cep telefonundan elde ettiği ciro 40 milyar dolar.

Apple ar-ge ye cironun %4 ünü harcamış 2009 da. Nokia ise %10 unu...

Burdaki problem ne cidden anlamıyorum yani...

Apple başarısız demiyorum ben, çok başarılı bi firma, bende iphone kullanıyorum zaten =) Ama nokia, motorola, sonyericsson, HTC falan... Apple yokken bile mobil iletişim sektöründe olan firmalar bile bi iphone muadili çıkaramıyorsa eğer; burda diğerlerinin başarısızlığı da iphone u başarılı kılan önemli bir etkendir bu da inkar edilemez yani.

nasi nasi? nokia'nin tum piyasa degeri 49 milyar dolar, apple 185 milyar dolar :)

Tabii ki sirf telefon firmasi olarak nokia cok buyuk bir sirket halen, apple in elinde cok daha fazla asset var o anlamda, ama rakamlari karistirmayalim.. :)

Bu arada yurtdisinda nexus cilginligi basliyo tr de ses yok ilginc geldi, nereyi acsam nexus haberleri yorumlari var su an. Yeni bi flameware baslicak yalniz cok belli, cunku bakiyorum bazi sitelerde iphone sevmeyenler, iste sonunda gercek bi iphone killer gibi tanitiyo, iphone sevenlerde fanboyluk yapiyo, isler kizisacak.. :)

Daha elime almis degilim gerci ama, her ne kadar touchscreen telefonlara uzak olsamda an itibari ile, alsam nexus u alirdim, tabii daha arastirirdim.. bi de google in servisleri var, iphone da olmayan beni en cok onlar etkiliyo acikcasi..

Bu arada nokia evet savasta geri kaldi, sirf bu yuzden sahibi oldugu, artik standrt olmus patentlerde apple a zorluk cikariyo, isi biraz pis oynuyo, ama apple da ayni seyi yapiyodu yani baska konularda baska sirketlere, bunlar olagan seyler o yuzden..

her devrimin o ask donemleri olur, o romantik donemleri sonra insanlar, firmalar kendine gelmeye baslar. Ornegin google devriminden sonra rakip kimse cikabildi mi google a uzun sure? yeni yeni microsoft cikiyo iste, o da daha cok basinda 10 yil gecmesi lazim challenge etmesi icin..

iphone da oyle oldu, simdi o romantizim yavastan geciyo, bi anda olmaz tabii bu da, ama yavas yavas taslar oturmaya baslar..
Sosyal ağlarda paylaş

@BaaL:
gui kısmı yazıda hatalı.. olaylar öle olmuyor.. bitireyim dergiweb'e koyarım gui tarihini.

@nedanko:
şöle bişiler karalamıştım evvel zaman önce nokia hakkında;
modelleri vasat nokia'nın.. kaldı ki "takozumsu cihazlar üretiyorlar" ve bu gıcırdayan, ses çıkartan telefonları bayağı piyasaya sunuyorlar.. bkz. N serisi.

iphone karşısında bir rakip üretemedikleri gibi BB karşısında da adam gibi bir varlık gösteremediler.

maemo bir kurtuluş kapısı olabilir, ama onda da ürün çıkartmakta zorlanıyorlar, yeni model sürmüyorlar.

ayrıca kalanında da şöyle bir durum var, nokia o kadar fazla spamlıyor ki piyasayı standart mobil kategorisinde 4haneli herhangi bir sayı öbeği oluşturun (XYZ0) kuralına uyan adamlar yapmıştır büyük ihtimalle.

burada sıkıntı şu, eskiden ne biliym 6600 vardı, bilinirdi. şimdi bende standart telefon olarak bulunan nokia'nın ne olduğunu ben bilmiyorum. markanın, modelin önemi kalmıyor bu durumda. çin malı telefon muamelesi görüyor bende nokia'nın bu alt-orta ürünleri.. pahallı olanları ise para vermeye değmeyecek kadar rakiplerinden uzak ve kullanımları aşırı derecede zevksiz, sıkıcı, beklemelere sebep olan can sıkıcı araçlar..

e aşağıya sattığı ürünlerin çektiği ilgi azalırsa, üst seviyeyi tatmin edemezse o zaman pazar payları elbette düşer..

son söz de reklamlarına gelsin, apple reklamlarında ürünün ve içeriğini gösterir -öyle ya da böyle keza reklamlarında gerçekten saptırmalar var bildiğiniz gibi- nokia alakasız bişiler gösterir ve ürünü almanızı talep ederler. ürün konusunda bir mana taşımayan saçma ama görsel açıdan güzel reklamlı nokia'yı almazsınız haliyle. bir nevi "but where is the meat!" olayı yani..

__
nexus1 bu şartlar altında hedefi 12den vuran telefonlardan. içerik ve görselliği iyi bir donanımla birleştirmesi alınası bir ürün olmasını sağlıyor. yine de amdroid ayağında çok daha can yakıcak, çok daha ilgi çekicek telefonlar olması gerektiğini düşünüyorum.. herhalde android içerikli telefonlar -her zaman olduğu gibi- htc üzerinden gelicek birkaç -tabiri caizse mothership- model (adamlar android oldu yalnız! bi sürü modelleri var da benim demek istediğim kral, izbırakacak modelleri) ile adım adım ilerleyecektir hedefine. taşların oturması olayına katılıyorum. birazcık zamana ihtiyaç var..
Sosyal ağlarda paylaş

google in telefonunuda htc yapiyo zaten, o yonden de guvenilir.. bende de htc touch pro var, bayagi memnunumda iphone a gore daha az responsive, touch pro 2 yi merak ediyom ben asil, onuda ovuyolar..

edit:

evet, nokia gec kaldi savasta bi cok yonden, nokia'nin motorola'ya yaptigini apple nokia ya yapiyo.. zaten bu iliskiler savaslarda cok komik. teknoloji tarihi olarak bana en eglenceli gelen tarih bilgisayar tarihidir, sonrasinda telefon tarihi, arasstirmayanlara oneririrm. Sistemin nasi Amerikan burokrasisine takildigini, Dunya'nin bi cok ulkesinde cep telefonlari yayginlasip amerikada cikmadigini vs.. sonra motorolanin zamanin apple i olmasi. ha mesela o hikayede cok ilginc. Simdi iphone la yole veya boyle challenge eden blackberry var, nokia yine var vs.. o zaman motorola mesela yanilmiyosam 90 larin basinda, oyle bi goturuyo ki piyasayi, oyle bi statu araci oluyor ki, iphone, ipod haltetmis yani. sonra nokia cikiyo zaten , motorola hep direniyo degisimde bi model tuturuyo gidiyo, nokia bi ton model renk vs cesit cikariyo motorolayi altediyo. ayni hikaye iste bunlar nokia da degisimi redetti yani, apple ayni seyi ona yapti, ama soyle biside var o zaman ki motorola ile simdiki nokia yine karsilastirilmaz, nokia firma olarak cok daha guclu, bi de pazar daha saturated, o zaman ki cok oynak degil..

bi de evet dedigimiz gibi taslarin oturmasi zmaan alir. firmalari, urunleri tek parca olarak almayin, ornegin bi firmanin google ile challenge etmesi icin butun core pazarlarina saldirmasi lazim, ayni sekilde iphone ile challenge etmek bi tane telefon cikarmak degildir, urunu bi ekosistem olarak alin, ornegin app store cok basarili bir urun, i phone icin cikmis onbinlerce belki yuzbinlerce applikasyon da cok buyuk bi guc iphone icin.. google in bu anlamda da challenge etmesi gerek ki, tam olarak evet iphone killer diyebilelim..
Sosyal ağlarda paylaş

abddeki marketlerde telefonları satan genelde sözleşmeli aracılar. reklamları yapan da standları açan da onlar. google baştan farklı bir dağıtım politikası belirledi ve sözleşme yapmadı kimseyle. haliyle teknoloji meraklısı olmayanlar tarafından pek tanınmıyor nexus one. yani adam adını duysa bile yan tarafta koca iphone standı varsa aa ne güzel diyip gidip onu alıyor hala.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra ...
Aldarion said:

Mum_Chamber said:

adamlar kimsenin yapamadigi, hatta adam gibi taklit bile edemedigi birseyi yapip 5-10 senelik aliskanliklarimizi kokten degistiriyor, yine de "apple'in becerisi degil" oluyor =)

Neymiş abi kimsenin yapamadığı ya da taklit edemeyeceği? Program alış-veriş sistemi mi? Multi-touch mu? MP3 çalar mı? GUI mi?

Hiç biri yeni icatlar değil, hatta çoğu var olan teknolojilerin iterasyonu.

Apple Iphone a nokia gibi bi firmanın muadil çıkaramaması konusunda cidden bi bit yeniği var. Kafam almıyor yani...

Apple'ın komple firma olarak senelik cirosu 32 milyar dolar falan. Nokia'nın sırf cep telefonundan elde ettiği ciro 40 milyar dolar.

Apple ar-ge ye cironun %4 ünü harcamış 2009 da. Nokia ise %10 unu...

Burdaki problem ne cidden anlamıyorum yani...

Apple başarısız demiyorum ben, çok başarılı bi firma, bende iphone kullanıyorum zaten =) Ama nokia, motorola, sonyericsson, HTC falan... Apple yokken bile mobil iletişim sektöründe olan firmalar bile bi iphone muadili çıkaramıyorsa eğer; burda diğerlerinin başarısızlığı da iphone u başarılı kılan önemli bir etkendir bu da inkar edilemez yani.

Apple'ın en güçlü olduğu yer pazarlama. Hayatlarında hemen hemen hiçbir şeyi ilk üretmiş değiller. Fakat geliştirip ve/veya allayıp pullayıp, süper tanıtıp, ilk kendileri yapmış gibi lanse etmekte üstlerine yok. Çoğu insan "ilk PC'yi Apple üretmiş" diye bilir mesela ama öyle değildir.

Ayrıca kaliteli malzemeden kaçmayarak "olsun lan değer" hissi uyandırıyorlar pahalı ürünlerinde bile. Mesela güncel bir "dokunmatik testi" topiğimiz var, resistive ekranlar arasında bile en kalitelisiymiş. İşletim sistemi olarak da iyi, işlev olarak çok iyi değilse de yapabildiği işleri hızlı ve stabil şekilde yapmasından dolayı ortalama kullanıcıya daha çok hitap ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

Apple'ın en güçlü olduğu yer pazarlama. Hayatlarında hemen hemen hiçbir şeyi ilk üretmiş değiller. Fakat geliştirip ve/veya allayıp pullayıp, süper tanıtıp, ilk kendileri yapmış gibi lanse etmekte üstlerine yok. Çoğu insan "ilk PC'yi Apple üretmiş" diye bilir mesela ama öyle değildir.

yapma etme baggio. apple'in hic mi patenti yok yani? hatta tam tersi, apple'in o kadar cok patenti var ki artik sadece onu takip eden siteler var. bkz patentlyapple.com

senin bahsettigin 90'larin apple'i.
Sosyal ağlarda paylaş

Milletin bölük pörçük çıkardığı, sonradan yitip giden teknolojileri kendilerine göre geliştirip, o halinin teknik patentini alıyorlar genelde.

ps: Kendi ürettikleri veya bariz geliştirdikleri teknolojiler yok mu, tabii ki var. Fakat senin de kabul ettiğin gibi, 90'lardan beri marka imajının oturmasında şu dediğim mantığın da çok büyük payı var, fazla değil 3 sene öncesine kadar falan hep aynı.
Sosyal ağlarda paylaş

diğer şirketler nal toplamayı çok seviyorlar.. apple adamlar sayesinde deli para kazanıyor.

r&d dep. yok sanırım ötekilerde.

yok buradan sizi -mum+baggio vs.- alsa ve ilk gün
"ee. serviste gelirken düşündüm de.. iyi bir dokunmatik ekran, iyi bir işlemci, belki yanına hd video ve 3d için 2. bir chip ve hmm uzun şarj süresini güzel ve dayanıklı bir kasa ile birleştirebiliriz. kaliteli bir kamera ile güzel bir xenon flash olsa mesela huh? bir de arayüz.. x10'un arayüzü gördünüz mü? berbat! işte öle bişi olmaması lazım"
deseniz bu bile bir çok şirkete çağ atlattıracak sanki..

kaç ay geçmiş 3gs'in üzerinden adam gibi bi model yok gibi.. iphone seviyesinde bu modeller hep. üstüne geçen, aşan, lider modeller değil.

google'dan daha çok şey umardım açıkçası.
Sosyal ağlarda paylaş

sorun sadece r&d meselesi de degil aslinda. su ana kadar sektorde pazara hakim olma nokia'nin business modeliydi. telefonlarda ufak tefek degisiklikler yaparak 6110, 6100, 6105, 6101.45 gibi birbirine benzer besyuz model cikardi. hicbiri de "ultimate phone" olmazdi.

apple ise bilgisayarlarinda yaptigi gibi "ultimate phone" uretip satmaya yoneliyor. mevcut firmalarda bu mentaliteyi degistirmek icin departmanlari tekrardan yapilandirma, bazilarini belki de ortadan kaldirmak gerektiginden bu yapisal degisiklige her firma yetisemedi. misal nokia hala 3-4 tane modeli birden ittirmeye calisiyor.

google o konuda bence dogru yolda. tek bir isletim sistemi uzerine odaklaniyor. tek bir ureticiyle calisiyor. kisa surede apple'a yetisecek, gecemese de ilk 2-3'te olacaktir.
Sosyal ağlarda paylaş

bire bir elinize aldiniz mi bilmem de, ben aldim kullandim biraz kurcaladim, iphone'un aynisi daha da hizlisi sanki, multitouch da var sanirim ekrandan aynen iphone gibi zoom in zoom out yapiliyor, cok guzel bence alet, basariliydi ayrica disini baska bi firmaya customize ettirebiliyorsunuz sanirim istediginiz renklerde.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...