Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sadece denemelere girmek

Nosfe

Öne çıkan mesajlar

Konu dershane denemelerinden, "tavsiye nedir ne değildir"e geldi. Gerçekten anlatamıyorum galiba, bu sene össye girsem de okulum gelecek sene bitecek girmesem de. Ayrıca ders saydırma zor kolay diye bir şey yok, ya saydırılır ya saydırılmaz. Eğer kazanırsam gireceğim bölüm aynı üniversitede olduğu için saydırmama gibi bir durum yok.

Kusura bakmayın ama seneler sonra yeniden össye girmek gibi hayati bir konuyu patiye danışacak değilim, öyle olsa bile karar verilmiş ailemle konuşulmuş vs.. İki sene yata yata okulu bitirmek varken böyle zor bir işe giriştiğime göre ve aileme kararımı açıkladığımda bölümü kazandığımdan 10 kat daha çok sevindiklerine göre bir bildiğim var. Hedefim baraj falan da değil bu arada odtü bilgisayar mühendisliği.
Sosyal ağlarda paylaş

konu zaten dagilmis, dersane olaylariyla da bilgim olmadigi icin yardimci olamam ama biran kisisel tavsiyelerimi yazmak istedim. hosuna gitmezse kusuruma bakmaz, atlayiverirsin.

normalde bu konularda "yuru aslanim"ci bir tavir izlerim. ozellikle de bizim milletce hayati bir yaris olarak algilayip verdigimiz "aman 21 yasinda hayata atil, hemen 9-6 calismaya basla, ertesi sene de evlen, bok var, kos, yetis" nasihatlarini tasvip etmem. 21 yasinda ise girsen ne olacak 27'de girsen ne olacak. onemli olan ne zaman neye ulastigin degil, nasil ulastigin. yani hayat bir yolsa, hangi duraga saat kacta geldigin degil, nasil geldigin onemli. o yuzden tavsiyem "aman hayata gec atilma yeevrum" gibi birsey olmayacak.

ama bu konuda tecrubeli bir insan olarak soyleyebilirim ki, turkiyedeki egitim seviyesiyle x muhendisligi birakip y muhendislige gecilmez. cok istiyorsan ikinci bir anadal icin kostur, cabala, ya da hic onu bile dert etme, steve jobs'in tavsiyelerini takip edip kaydolmadan bilgisayar muhendisliginin derslerine gir, ama odtunun bir muhendisliginden cikip bilgisayar muhendisligine girme. yapacagin bu hareket uzerine yapisacak etiketi degistirmez. sana katacagi bilgi de 4 senede kendin edinecegin bilginin 10'da 1'i filan olur.

o yuzden, bolum degistirmekle degil, bilgisayar dunyasina baska bir yolla girmeye calis. aklindaki gelecek nasil tam olarak bilemiyorum ama, sunu soyleyebilirim; o gelecege bilgisayar muhendisliginden gidilmiyor
Sosyal ağlarda paylaş

Aklımdaki gelecek sevdiğim işi yapmak, etiketi ve parası umrumda değil. Odtünün iki mühendisliğinin arasında etiket farkı olmadığını da biliyorum. Hatta kimya. müh. öğrencisiyken staj yapıp mezun bilg. müh. aldığının fazlasını alan insanlar tanıyorum. Steve Jobs'a da kılım, dışardan çalışarak kimya mühendisi olabileceğine inanmak ne kadar saçmaysa bilg. mühendisi olacağına inanmak da o kadar zırvalık.
Sosyal ağlarda paylaş

Steve Jobs'a kıl olabilirsin ama herif okumadan bitrmiş olayı bu bir gerçek.

Ayrıca bilg müh olup ne yapmak istiyorsun onu da düşün. Eğer çok büyük üst düzey şeyler değilse dışarıdan da çoğu şeyi öğrenebilirsin.

Bi de ben geçen sene girdim. Deneme çözdüm evde alıp her gün ya da günaşırı. Çarşamba günleri dershaneye gidiyodum deneme için. Bi de sonlara doğru hafta içi farklı dershanelerin denemelerine giriyodum. Evde çözmek de yararlı aslında çok normal kurallara uyduğunda, çözemediğin soruları çözdürerek tabi her koşulda.

Dersane olarak tavsiyem FBM'ye gitme denemeler için her hafta aynı soruları tekrarlayıp duruyolar. Ayrıca gazeteydi geçen sene son bi kaç sınav hariç, tam rezillikti.
Sosyal ağlarda paylaş

abi acik bisi sorcam
bilgisayar muhendisi olcaksan niye uniye gidiyosun?
unide muhendislik okumanin mantigi imza yetisidir
yane insaat muhendisiysen insaatta elektrikciysen tesisatta asansorde ne biliyim makinaciysan havuzda dogalgazda imza yetkin olur
hele ki bilgisayar gibi kendini gelistirme sansinin cok cok yuksek oldugu ama imza yetkisi olmayan bi bolumde neden muhendislik istiyosun
git cisco bilmemne network admin felan hede hodo 10000 tane sertifika war hevesliysen gir al
hatta daha guzeli forumda sor bilgisayar isinde calisanlarin ne kadar bilgisayar muhendisi
Sosyal ağlarda paylaş

Mühendisin olayın imza yetkisidir de mühendisliğin asıl "olayı" tasarımdır. Şimdi staj yaptığım yerlerdeki kimya mühendislerine bakıyorum, tasarım dışardan, kurulum dışardan mühendisin yaptığı imza:üretim bekçiliği ya da lab işleri. Öbür taraftan bilgisayar mühendisi olarak gerçekten mühendislik yapabileceğimi düşünüyorum. Ayrıca ilerde iş kurma olanakları da daha iyi, hammedesi olmayan bir iş sonuçta.

Merak etmeyin bilgisayar mühendisliğine toz pembe bakmıyorum. Ama 20 sene sonra neden denemedim diye pişman olacağıma şu anda zor bir yola girmek çok daha iyi. Dediğim gibi bu sene alacağım tek ders ki yaz okulunda alsam da olur gelecek sene okulu bitirmeme yetiyor. Ayrıntılara girmek istemiyorum ama ailem bu karara bu kadar seviniyorsa bi bildiğimiz var. Yani çevrenizde hiç yok mu okuduğu bölümden nefret eden daha ilk senesinden bırakan vs. Ben o insanların 4 sene işkenceye tahammül etmiş versiyonuyum. Gerekirse de okulumu "seve seve" bitiririm ama hayatımı düzene koymak için son bir fırsatım var.

@queen: Sağol tavsiye için bi kaç dershaneyle görüştüm zaten. İkinci dönem duruma göre bir kaç dershanenin denemelerine girmeyi düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ha bide bu sene evde çözdüğünden bişey anlamama ihtimalin yüksek. hani atıyorum 470 yaptın bunun anlamını bilemiyosun. yani bilmen çook zor o yüzden girebildiğin her dershanenin sınavına da gir ayırmadan.

ayrıca 2. dönem girmen abes kaçıcak büyük ihtimal. çünkü sınav 3 aşamalıya döndü ve atıyorum nisanda yapıcakları lys lerin ygs lerini kasım civarı yapıyo olucak dershaneler. yani yerini net görmen için ekimden kasımdan başlayıp girmen gerekir gibi geliyo bana.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Uplamak zorunda kaldım çünkü ******* evladı maltepe dersanesi önceden 3 kere görüşmüş ve kabul edilmiş olmama rağmen bugün gittiğimde seni sınavlara alamayız dedi. Sonuçta ortada kaldım, Ankara'da denemelerine dışardan öğrenci kabul eden dershane arayorum. Bilen varsa lütfen söylesin bir ay boşu boşuna zaman kaybettim zaten.

p.s: Gene yok okul bırakılır mı vs. geyiğine giren olursa aynı nezakette cevap veremeyebilirim, canım çok sıkkın.
Sosyal ağlarda paylaş

Yurtdisinda birsey okumak bir yere gelmeniz icin daha onemli bir kistas, fakat Turkiye'de degeri daha az. (Yurtdisinda da cok yuksek zannetmeyin bu lafimla)

Ben bazi insanlar tanidim sifirdan milyon dolarlar kazanan bilgisayar isinden fakat lise mezunu,

ayni sekilde bogazici vs mezunlari gordum bos gezen,

hadi bu cok ucuk diyosunuz (ki ikincisi ucuk degil) 2-3 milyar maas alan bilg mezunu adamlar gordum ama cok mutsuz calistigi yerlerden ayni sekilde, ve secenekleride yok..

Ben surekli bu konularda konusuyorum yeri gelince, cunku insanlar anlayinca durumu is isten gecmis oluyor. Hep ben demistim durumuna dusuyorum hic memnun olmasamda, ama dogru cogunlukla bir tanedir.

Benimde yasim 26, halen yeni yeni ve surekli ogreniyorum bi cok seyi yillardir yapmama ragmen ama bazi gercekler cok acik.

Para icin bi isi yapiyorsan para kazanamazsin, altin kural, kazananida gormedim (sahtekarlari, hirsizlari vs disarda tutuyorum) Hic kazanamassin degil ama basarili olamassin. Basari kelimesini soyle aliyorum. Elindeki firsatlari degerlendirip gelebilecegin, basarili olabilecegin noktanin cok altinda kalirsin. Yani kapasitenin cok altinda kalirsin.

Tabii ki herkes para kazanmak icin calisiyor, kapitalist dunya'da ya para kazanmak icin calisirsin ya da title icin, ama bi isi "abi hobimi yapiyorum , bi bakiyorum elime para gecmis ay sonunda" mantalitesi ile yapmadigin surece "basarili" olman cok zor.

O yuzden su alandan mezunlar iyi kazaniyomus, uzay isinde para var abi uzay turizmide gelicek vs gibi argumanlar cok anlamli degil. Ayni sekilde ben Dunya'da ki her universite bolumunden cooook iyi kazanan adam bulurum yani. Bu alanin iyiligini genellikle gostermez, calisanin farkliligidir.

O yuzden bilgisayarla ilgili calismak istiyorsan otur kendini gelistir. Kapasiteni, gecmisini, zekani bilmiyorum. Ama sunu cok rahat iddia ederim ki, bir yeni 4 sene daha okuyacagina, verecegin tum emegi, parayi okumadan kendini gelistirmeye adasan, o sirada kendi bolumunu bitirsen, cooook daha basarili olursun, kesin yani. Ama bu yol tabii ekstra bioz disiplin gerektiriyor. Eger cidden sevdigini dusunuyorsan otur basla hic bi zaman gec degil. Bekledigin surece kayip.

Farklilik yarattiginiz surece bulundugunuz her konumdan basarili cikarsiniz. Ozveri, sabir, tutku bu isin bir kac anahtardir. (cok edebi oldu be sonu)

Genel ve ozel mesajlar cikarirsiniz icinden bu yazinin. Umarim laflarimida kaba, ders verir nitelikte almazsiniz, dedigim gibi bende ogreniyorum degisiyorum gelisiyorum, ama bazi gercekler cok acik.
Sosyal ağlarda paylaş

Nosfe said:

Sağol niyetim de kasmak zaten. Bari bi kaç tane sınavlarına çok kişi giren dershane söyleyin. Benim aklımda maltepe ve zafer kalmış, yarın onlara giderim heralde.

Zafer bence çok kasıyor. Nedense hiç sevemedim. Sürekli gereksiz işlem yapıyorduk.
Maltepe dersanesi fetocu ama denemeleri iyidir. Tercih senin.
Nesibe Aydın konu taraması değil ama genel denemelere dışardan alıyordu. Bir görüş derim. İyiydi sınavları. 6 yıl geçti aradan. Ne kadar değişmişlerdir bilemiyorum. Ama hiç yoktan iyidir diyerek yorumladım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 yıl sonra ...
An Corp

Tam ergenmişim lan millet yardım etmeye çalışmış ben de atar yapmışım. Neyse ilk dönem ünide sınavlara girdim sadece, evde oturup ygsye çalıştım. Şerrefsiz dersaneler denemelere almadı, özdebire girdim sadece. Sonra ygsde iyi yapınca tamamen salladım üniyi, lys de idare edince istediğimin bir altı bi okulu kazandım. Kaydı sildirmeye gittiğim gün memur belgeleri alıp arkaya geçip dalga geçti şuna bakın diye :D

Neyse bitti işte okul, çalışıyorum. Çok iyi oldum süper oldum diye uplamadım konuyu sövmeyin. Halimden memnunun ama, 5 sene önceki kendimi bulsam sarılıp öperim döner bi daha öperim :D. Zaman ayırıp nasihat edenlere teşekkür, atarlandıklarıma özür.
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 yıl sonra ...
On 01.03.2015 at 21:57, Nosfe dedi ki:

An Corp

Tam ergenmişim lan millet yardım etmeye çalışmış ben de atar yapmışım. Neyse ilk dönem ünide sınavlara girdim sadece, evde oturup ygsye çalıştım. Şerrefsiz dersaneler denemelere almadı, özdebire girdim sadece. Sonra ygsde iyi yapınca tamamen salladım üniyi, lys de idare edince istediğimin bir altı bi okulu kazandım. Kaydı sildirmeye gittiğim gün memur belgeleri alıp arkaya geçip dalga geçti şuna bakın diye ?

Neyse bitti işte okul, çalışıyorum. Çok iyi oldum süper oldum diye uplamadım konuyu sövmeyin. Halimden memnunun ama, 5 sene önceki kendimi bulsam sarılıp öperim döner bi daha öperim :D. Zaman ayırıp nasihat edenlere teşekkür, atarlandıklarıma özür.

5 sene daha geçmiş:D

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...