Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

911 Cookie

bingildak

Öne çıkan mesajlar

:( keki bu sabah kocaman kustu..

mide bulandirmak istemiyorum ama, ayni kaka seklinde ve kivamindaydi.. korkmam gerekiyo mu, yoksa o kadar ustundeki pisligi yaladiktan sonra normal midir?

kedilerin cok kustugunu biliyorum ama, hic boyle kustuklarini gormemistim, sanki agzindan tuvaletini yapti :(
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

Bu arada bilgili biri acil yardim ederse sevinirim;

Kuki nerdeyse hic su icmiyor. Sadece sut iciyor. Islah oldugundan dolayi sut vermeyin dedi arkadasim. Idrar olarak sadece 2-3 damla cikiyor, ne yapmam gerekiyor?

ps. sut koydum yine biraz, korkup :(

su içmiyorsa, içirt,
bizimki yoğurda bayılır, ben de bol sulu yoğurt veriyorum
oyundan önce suyunu değiştir, sonra çok koşturt dayanamıyor su içiyor (:
kediler genelde günlük ihtiyaçlarından daha az su içerlermiş, ergeg kediyse ilerde sorun yaratabilir ondan su içmeye alıştır, biz genelde çok yorup suyunu değiştiriyoruz sonra kana kana içiyor (:

pire için kesinlikle damla yeterli olacaktır, stronghold diye bir marka var onu boynuna damlatıyorsun 3 ay rahatsın iç dış bakımı yapılmış oluyor (: ilaç kana karışıyormuş kediyi ıssıran tüm parazitler ölüyor (:

mama konusu önemli, sağlığı için pro planin midir nedir ondan ya da hills marka mamaları verebilirsin. [gerçi kaliteli mamalar çok pahalı bizimki hills yiyor 2kg'si 43TL ]

kusma sorunu için maltlar var, duo malt diye aratırsan bulabilirsin nette. Sürekli tüylerini yalayarak temizledikleri için bol miktarda tüy yutuyorlar. Tüyü de sindiremedikleri için ara ara kusarak çıkarıyorlar bunda bir sorun yok, kusmuğunun rengi yeşilse alert! zehirlenmiş fln olabilir onun dışında tüydür içine bak tüy topakçıkları fln olabilir sorun yok.
malt verince o tüyler dışkı ile atılıyor malt o işe yarıyor duo malt'ın bir özelliği daha vardı üzerinde yazıyor da unuttum şimcik.
haftada 2 3 kez malt versen yeter sanırım, maltın üzerinde her gün verin yazıyor da her gün versen bütçe dayanmaz (: biz haftada 3kez veriyoruz, 8aylık oldu hiç kusmadı (:

mamanın dışında biz kedimize,
süd, zeytin, tuzsuz beyaz peynir, yoğurt, ayran veriyoruz.
süd konusuna dikkat et, wc sini temizlerken kakasının kıvamını kontrol etmen lazım. ne çok cıvık olacak ne de çok katı, çok katı olursa yarım çay bardağı su yarım çay bardağı süd verebilirsin.
çok cıvık olursa ne yapılacağını bilmiyorum :F

bir de pencere konusu çok önemli, ekonomik durumunuz uygunsa sineklik yaptırın, mutlaka yaptırın. 4 5 yıllık kedilerin bile çok alışık olmasına rağmen pencereden düştüklerini biliyorum.
sonuçta hayvan bişileri avlamak istiyor, kuş görür bişi görür dayanamaz atlar sonra çok üzülürsün.

aklına takılan bişi varsa çekinme sor ben de 8aydır kedimle birlikte bissürü şey öğreniyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada unutmuşum, malt pahalı geliyorsa, çim de yetiştirebilirsiniz. Kedi çimi diye satılanlar biraz daha pahalı ama normalde çim tohumu 3-5TL fln (: kedi çimi diye satılanlar biraz daha sulu sanırım da ne fark eder doğada sanki ithal çim mi bulacak (:
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Tekrar selam,

Kuki baya durumu duzeltti. Birkac ufak problemimiz kaldi sadece;

1) Kulaginin arkasini patisiyle cok sert kasiyor, bunu yaparken cani yaniyormus gibi sesler cikariyor..

2) Aksamlar, ve nadiren sabahlari, tek gozu aciyormus gibi kapatiyor, mesela sol gozu hep acikken sag gozunu kisiyor, veya kapatiyor...

3) Yemek yedikten sonra hiril hiril nefes alip veriyor, nefes zorlugu olan insanlar gibi.

4) Vet gunde sadece 50 gram mama dedi. Sabah 25, aksam 25 olmak uzre. Hayvan koydugum 25 gram mamayi koydugum anda yiyip bitiyor zaten, sonra aksama kadar durmadan gelip suratima bakip miyavliyor, yemek kabini kampliyor durmadan, 2 gundur mutfaktaki torbalari yirtma seslerine uyaniyorum. Hayvanin hayati yemege endeksli sanki. Fazla mama verirsemde direk kusuyor, gitmis ablamin ayakkabilarinin icine kusmus.

5) Gecen gun kiz arkadasimla oturma odasinda otururken, sarilmisiz film falan seyrediyorduk, kuki de odanin diger ucunda duruyordu, sevdik ettik ama yanimizda durmak pek istemedi. Sonra gozumuzun icine baka baka diger koltugun uzerine 1 litre cisini yapti. Hadi dedim ilk seferi kiskandi. Demin yatagimin ustune 1 litre cis yapmis. Hayvanin tuvalet egitimi olmadigindan degil, her gun normal bir sekilde yapiyor, kumu var, temiz ve yerini de biliyor. Birde benimle birlikte geceleri bu yatakta uyuya yani.. Bildiginiz ortuyu mortuyu gecip yataga kadar islemis.. Kafayi cizdim.. Bilerek yapiyor resmen..

Sizce bunlarin sebepleri ve cozumleri ne olabilir, bilenler varsa cok makbule gecer...
Sosyal ağlarda paylaş

Bugun vete gittik. Aman yarabbim ya.

1) Kulakta iltihap, arti bakteri cikti. Mikroskop'ta falan gordun, yengec vari, deli gib kipraniyolar, kasintinin sebebi buymus.

2) Midede asiri gaz biriktigi ortaya cikti, ayrica idrar kesesi asiri doluyormus, ne anlama geldigini bilemedik, ama bir seyler verdi midesini rahatlatmak icin, ilerde mama degisikligi yapmamiz gerekebilirmis.

3) Gozundeki prolem, cornea'yi tirnagi ile veya herhangi farkli bir darbeyle zedelemis. Damla doktu, direk gorundu zaten cizik. Ve etrafinda iltihap oldugu icin hayvan durmadan ellesiyor diye kafasina huni(hayvan haliyle kafayi yedi, evde yururken duvarlara ve objelere takiliyor kafasi, inanilmaz komik, bir o kadar da insanin icini parcaliyor, yemek kabini ve kum kabini kullanmakta su an cok sorun cekiyor, umarim alisicak;<) taktik. Ayrica, krem ve damla aldik.

4) Kizginlik doneminden dolayi, yumurtaliklarimiz sismis, ve huysuzluk bundan kaynakli olabilirmis, ki bu da en onem verilen yerlere iseme gibi disa vurumlara sahip olabilirmis.

5) Malligima mi yanayim, yoksa eski vete mi kufur edeyim bilemedim. Adam hayvana 3 kilo dedi, 3 kiloya gore mama verdik, bugun hayvan 5 bucuk kilo cikti. Vet seni yemedigine sukret dedi. Uhu.

Ben ne yapicagimi sasirdim. Amacim ihtiyaci olan bir hayvana yardim etmekti sadece, ve kedilere taparim, dogdugumdan universiteye ayrilana kadar evimizde her daim kediler olmustur. Ama cookie benim finansal ve sinirsel olarak bitiricek. 2 vet ziyareti sadece 200 tl'e maloldu bana. Mamasi, kumu, ilaci vs. gectim bunlari. Nasil altindan kalkicam bilmiyorum.

Ayrica istanbul avrupa tarafinda, akatlar veya akmerkez civarinda disi kedisi olan ve ciftlestirmek istiyen varsa cookie'miz kullanima aciktir. Kendisi cok seker bir iran kedisi, kirli haline bakmayin, su an cok tatli :) *jedi numarasi yapar -yukarda hicbir problem okumadiniz-*
Sosyal ağlarda paylaş

ya o kadar masraf bi seferlik en fazla iki seferlik (kısırlaştırma operasyonuda 100-150 tl civarı) olur ona da deger bence cok tatlı bi hayvana benziyo :) tüyleride uzayınca super olur :) bi daha bu kadar cok fazla masraf yapmazsın zaten ama yazık hayvana valla ya uzuldum

he birde kapılara pencerelere dikkat et eski evinden eger kactıysa buyuk ihtimalle dişi arayışına gittigi için kaçmıştır kısırlaştırılana kadar aynı harekette bulunması mumkun :D
Sosyal ağlarda paylaş

En son gittigimizde vet'imiz damla, krem ve hap vermisti. Dun aksam, yemek yedikten sonra kukinin karninda bir sislik hissettim. Gozleri, ilac kullanmaya basladigimizdan beri kotulesiyodu, ve bugun vet'e tekrar gittik. Gozlerde bir enfeksiyon veya benzeri bir sey olmadigini soyledi, ama gordugum siskiligi dile getirince, kontrol etti ve birden yuzunun ifadesi degisti. Baska hekimler cagirildi..

Kuki'nin bobreklerinin sistigi belirlendi. Iran kedilerinde, ve genel olarak bobreklerde ilk ortaya cikan, ve tedavisi olmayan hastaliklar icin testler yapildi. Kakasina bakildi, kani alindi ama ikisi de negatif cikti. Sonrasinda bobrek degerlerine bakildi ve hepsi normal cikti. Ama yine de veteriner bobreklerde sorunun bobregin 70%'nin olmesine kadar, ortaya cikmadiginin ve ciktigindada kurtarilmasinin artik imkansiz oldugunu soyledi. Ben kadar pozitif kalmaya calistiysamda vet ne kadar kelimelere dokmek istemesede "kuki cok yasamiycak, vedanizi" edin der gibi bakiyordu..

Sokakta belli bir sure yasamis kedilerde bobrege saldiran ve hizli bir sekilde olduren bircok hastalik oluyormus, onlardan biri oldugunu dusunuyolar ve bu sisme sadece sonun baslangici, ve anladigim kadariyla hizli bir son olcagina eminler..

Yikilmis durumdayim, diger kedim oldugunde kendime gelmem yillar almisti, ki bu zaten asla ustesinden gelip, asabildiginiz bir sey degil, belki hayvan beslemeyenlere cok abartili geliyordur ama ne zaman ki hayatiniza giriyolar o zaman hayvan olmaktan cikip, ailenizin, sizin bir parcaniz evladiniz gibi oluyorlar.. Ne diycegimi, ne yapabilcegimi bilmiyorum, elimden geldigince iyi bakip, en iyisini dusunmeye calisiyorum..
Sosyal ağlarda paylaş

Vet'imize gittik yine. Sondaj yaptik, ama cok bir idrar cikmadi. Tikanikli ve tas olmadigi ortaya cikti. Bobrekler iyicene sismis, ictigi suyun bobreklerde oldugunu dusunuyolar. Yarin rontgen ve ultrason cekilicek.. Eger sorunun yine nedeni bulunamazsa, mr'a girmesi gerekiyor ki ben mr'in ucretini karsilayabilicek durumda degilim, ki mr'da ne oldugu bulunsa bile amelyatin cok zor veya olmiycagini soyluyolar. Yapilicak en mantikli seyin, durum daha da kotulesene kadar mutlu bir sekilde yasam verip, ne zaman ki aci ve agrisi cogalip, izdirap cekmeye basladi, o zaman otenasi yapilmasi oldugunu soylediler.

Son umudumuz yarin, ultrason ve rontgen. Bir kitle bulunursa, alinmaya calisinip ilac kullanilicak. Bobrekler icin ilacli rontgen gerekiyormus bunu da istanbulda sadece bir fakulte yapiyormus.. Bobrek ultrasonu boyali oldugu icin hayvani zehirleme sansi varmis. Yapilip, yapilmamasina yarin ki islemlerden sonra karar verilicek.

Zavallim ya.. O kadar uslu, iyi ve mukemmel bir kedi ki. Her veteriner gittigimde aldigimiz haberler daha ve daha kotu oluyor. Bir kere sorunsuz bir gunu olmadi. Ve gun gectikce de kotulesiyor...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...