Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

site nasıl olmuş

razzRaziel

Öne çıkan mesajlar

evet iki günlük uzun uğraşlarımız sonunda siteyi çıkarabildik. ben tasarımı ve tüm görselleri hazırladım, yine patiden beyt flashta birleştirmeyi ve kodlamalarını yaptı. iki gün sabahlamamıza değdi gibi, içimize sindi yani. e tabi patiden yorumları almazsak olmazdı. yakında bir de intro hazırlayacağız. içerik olarak boş ona takılmayın. olumlu olumsuz(bunu derken tırsıyorum ama) yorumları önerileri alayım :)

http://www.gbtasarim.com/
Sosyal ağlarda paylaş

süper olmuş hocu elinize sağlık:)

yani ben web tasarımdan anlamam, anlayan arkadaşlar daha verimli bi şekilde eleştirirler ama sokaktaki adam olarak ben beğendim:) ama naçizane birkaç eleştiri yapayım yapıcı cinsinden.

birincisi bu projelerimizdeki site kötü görünüyo be abi. içerik fln da yok. yani bu sizin sitenin yanında solda sıfır. default olsun diye mi koydunuz diye düşündüm bi an.

ikincisi ise alttaki yeşil dönerli animasyon diğer linklere tıkladığımız zaman daha farklı şekiller alsa dönse falan daha güzel olurdu gibi geldi.

Tabi sizler daha iyi bilirsiniz. ben bilmeden attım tuttum öyle. haddimizi aştıysak affola:)
Sosyal ağlarda paylaş

ellerinize saglik, fakat site cok 1999 olmus, yavas yukleniyor ve contetn bolumu ile sayfanin geri kalani arasinda uyusmazlik var fontlar uymmais, yazilarda daha profesyonelce yazilabilinirmis.

1999 da olsaydik cok iyi olurdu simdisi icin eksiklikleri var diyebilirim..

kolay gelsin..
Sosyal ağlarda paylaş

dediğinin tam tersi mum.
flash ile hazırlanan dizayn bazlı siteler çok yaygın.
misal smashing magazines'de bununla ilgili bilgiler görüyorum sürekli:
http://www.smashingmagazine.com/2009/06/07/50-beautiful-flash-websites/

(razz siz de bakın, işinize yarar belki)
Sosyal ağlarda paylaş

tüm yorum yapanlara teşekkürler

@calimero
alttaki dönerli animasyonun değişik versiyonlarını koyarsak site hiç açılmaz, rapidshare'den part part vermek zorunda kalırız :p
projelerde de evet şu an elimizde başka bulunmadığından onu koyduk şimdilik

@HaciYatmaz
o an ki yoğunluktan kaynaklanıyor olabilir ben hiç karşılaşmadım ikisinde de denememe rağmen

genel olarak gözüken sorun yavaş olması denmiş, evet farkındayız, aslında türkiye şartlarında yavaş ama biz elimizden geldiğince kırpmaya çalıştık diğer türlü iyice kuru kalıcaktı.

@Deacon
favicon beta yaptığımızda vardı da buna eklemedik henüz o kolay

@Bone
her kodundan resmine kadar kendi üretimimiz ve tasarımımız, aklımıza ne geldiyse yapmaya koyulduk

@Mum_Chamber
geçmişte kaldı derken tabi ki hala herkes kullanıyor, zamanla tecrübelerimiz de arttıkça daha kaliteli işler çıkaracağız. bu yaratıcılık adına yapılmış bir şey değildi zaten hoş görünmesini istedik ve oldu gibi. taslak yapmaya başlıyacağız yakında orda standartların dışına çıkmayı düşünüyoruz.

@nedanko
hangi açıdan 99 yavaş açılması mı yoksa tasarım mı? gerçi her ikisi içinde yapabileceğimiz bişi yok. ama intro yaptığımızda o izlenirken sitenin de o sırada yüklenmeye başlamasını düşünüyoruz.
diğer yazılar üzerinde zaten düşünmeden yazdık. fontlar da aynı şekilde. istediğimiz zaman istediğimiz parçasını değiştirebileceğimiz için zamanla daha oturaklı bir hale gelir diye düşünüyorum.

tekrardan herkese teşekkürler.

çok resmi oldu lan
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

dediğinin tam tersi mum.
flash ile hazırlanan dizayn bazlı siteler çok yaygın.
misal smashing magazines'de bununla ilgili bilgiler görüyorum sürekli:
http://www.smashingmagazine.com/2009/06/07/50-beautiful-flash-websites/

(razz siz de bakın, işinize yarar belki)

yani. ama bence mum orda standart portfolyo sitelerinden bahsetmiş yani full flash, direkt linkler menüler falan. yoksa bende geziyorum yabancı yapımcıları çoğu flash. reklam tasarımcılarından illustratorlara kadar. verdiğin linktekilere de bakarım tabi kaliteli işleri görmek insana çalışma azmi veriyor. mesela en beğeniyle takip ettiğim site yapımcısı http://www.diplomatic-cover.com/home.htm adamlar interaktif flash site yapımında bir numaralar. siteleri yaklaşık 40mb ve yüklenmesi bizimkinden 8 kat daha yavaş :) bir de low versiyonları var tabi ama high kadar etkileyici olamıyor malesef.
Sosyal ağlarda paylaş

flash sitelerin problemi çok da iyi bilmiyorum ama semantic olarak bir şeyler ifade etmemesi. yani tarayıcıların gördüğü bir şey yok. yani özel olarak takip edilen şeylerin sitelerine insanlar girip aratarak bulabiliyor ama tanınmayan bir firmayı internette sektörü veya yaptığı işi aratarak üst sıralardan bulmak daha zor.

site hakkında nedanko'ya katılıyorum bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

Flash sitelerin aratma ile ilgili bir sıkıntısı yok olay meta taglarla alakalı google'a bir bilgilendirme mesajı atılmasından ibaret ki günümüzde çoğu alan ve alan adı veren firma bu işi üstleniyor meta taglarınızı google'a yolluyorlar yani çok büyük bir sıkıntı değil.Ha hız olayına gelirsek flash sitelerin boyut olarak html sitelerden çok daha büyük olduğunu zaten biliyorsunuzdur.Bir diğer olaysa göze hoş görünmesi amacıylsa sprite tabanlı bu sitede bir çok grafik(veya animasyon) doğal olarak boyut arttırımı sağlıyorlar sprite tabandaki animasyonlar.Buda normal olarak yavaş açılmasına sebep oluyor ama emin ol o flor efektleri as ile verebilseydim kesinlikle verirdim.Yorum yapan herkese ayrı ayrı teşekkürler.Düşündükleriniz ile ilgili bizde birşekilde çözüm üretmeye çalışarak eksikleri açıkları kapatmaya çalışacağız.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya kfc diye aratınca kfc'nin flash sitesi ilk sırada açılıyor. ama atıyorum sen izmir'deki bi adama -atıyorum tshirt basıyor- site yaptın. Google'da birisi "izmir tshirt baskı" diye aratınca üst sıralarda çıkabilecek mi? Bütün SEO sektörü bir yalandan mı ibaret yani. Yoksa öyle bir amacınız yok mu?
Sosyal ağlarda paylaş

kimse meta tagi yollamiyor yahu, google kendisi "crawl"liyor. ayrica meta tag'i google'in en az guvendigi taglardan biri. genelde sitedeki kelimelerden kendisi bir anlam cikarmaya calisiyor. bu yuzden google translate gibi semantik calismalari var zaten.

ote yandan, buyuk firmalarin full flash sitelerinin genelde arama motorlari icin metinsel versiyonlari da oluyor, botlara o sayfalari indeksletiyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Queen said:

flash sitelerin problemi çok da iyi bilmiyorum ama semantic olarak bir şeyler ifade etmemesi. yani tarayıcıların gördüğü bir şey yok. yani özel olarak takip edilen şeylerin sitelerine insanlar girip aratarak bulabiliyor ama tanınmayan bir firmayı internette sektörü veya yaptığı işi aratarak üst sıralardan bulmak daha zor.

web programmer gözüyle bakıyorsunuz da, web designer gözüyle baksanız aslında flash ile yapılan dizayn siteleri o kadar abuk gelmiycek.

adamın derdi gelişmiş php kodları yazmak veya ajax bazlı appletler hazırlamak değil. sitesine belki de 10 dakika girecek kullanıcıya görsel ziyafet sunmak.
reklam bannerı gibi bişi düşünün.
ne kadar iyi görsellik, o kadar başarılı site.

yani bu tip sitelerde semantic web, seo (search engin optimization) gibi şeyleri boşverin.
oturup wiki kasmıycaklar herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...