Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

son zamanlarda çıkan mmolar ve wowun başarısını yakalayamamaları

tunca

Öne çıkan mesajlar

5 senelik dedigin ekip gene bir baska hardcore esas oyunu sifirindan hic yardimsiz bitiren adamlarin anlattiklarini izleyip o 5 aylik adamlardan 3 hafta once kesebilme yetisine sahip oluyorlar.

benim esas durdugum nokta o ilk kesen ekipler olmasa idi ne olurduk ? o zaman aglamazmiydik ? o zaman nasil kesecektiniz hic bir plan program olmadan ?

netin bu kadar yogun kullanilmasi sonrasinda her turlu oyunun kolaylasmasi daha dogrusu cozumlerinin cikmasi kacinilmaz oldu. eskiden tutorial resimliydi simdi adam youtube a koyuyor yani mal degilsen aynisini izle yap.

sonucta oyunlar degil oyunun cozumleri daha erisilebilir oldugu icinde kolaymis gibi duruyor.

keske herkes sadece oyunu oynasa ve hic bir yardim almasa o zaman gorururum bizleri.
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun 5 sene veya daha eskiyse öyle bir grubun olmaması diye birşey olmaz bana göre. Muhakkak diğerlerine göre daha HC ve ilk olmayı saplantı halien dönüştürmüş birileri çıkar ve keser. Bunu da ispatlamak için vidyosunu koyuar. Bu TBC çıkmadan önce de yaplıyordu. İnternet hızı nedeniyle yavaş indirebiliyorduk ve bukadar yaygın değildi ama vardı. Buradaki esas problem ve bence oyunun kolay kısmı şuki insanlar yeni instanceları videodan izlekten sonra bire bir kopaylayabiliyorlar. Eskiden bukadar kolay kopyalanmıyordu. Eski instanceları nekadar videodan izlersen izle daha özel bir kordinasyon ve özel item(örn: 300 fire res) gerektiriyordu. Bana göre yeni instancelarda ne okadar kordinasyon gösterilmesi gerekiyor, ne de özel bir item toplaman. Yanındakiler iyiyse arada kaynıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

hahaha hakkatten. ben cok kiziyorum bu konu acildimi. tek bir basarimiz yok mmo alemlerinde ama nedense tum bilgi ahkam basari camur bizde..

degil iste gorundugu gibi.

1000 lerce guildden 10 guild basariyor gerisi bekliyor sonra basariyor ve kolay oluyor oyun...

e peki...

öyle bir 10 guild yok kanuni bunlar aldatmaca :) geçen sene herşey ortaya saçıldı blizzard forumlardan nasıl sileceğini şaşırdı.O senin 10 guildine blizzard taktikleri veriyormuş :)

Not:her türlü boss nerf'e karşıyım bosslar her daim aynı kalmalı
Not2:olm sen patron olduktan sonra bozdun kendini :P
Sosyal ağlarda paylaş

WoW un başarısında en büyük etkenlerden biri blizzard ın kendi kendinin patronu olması. sıkıştıran eden yok.

oyuncu kitlesi bile yeterli baskıyı oluşturamıyor. her nekadar oyuncular istediklerini yaptırıyor gözüksede blizzard vanilla wow dan sonra ortaya çıkan yeni mmorpg leri görüp kitleye direnmek yerine kontrollü bir şekilde talep edileni karşılamayı seçti. Buna rağmen kontrol devamlı ellerinde. Kontrolün nasıl kaybedildiğinin en büyük örneği herhalde SOE dir.

WoW un şuanda tahtını devirecek bir oyun yok. Çünkü karşısında bunu başarabilecek bir firma ve ekip yok. Her nekadar bioware güven veriyor olsada Blizzard batırmadıkça işleri çok zor.
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:
Ayrıca son zamanlarda çıkan oyunlar WoW'dan bağımsız bir şekilde fail oldular. AoC, WAR, Tabula Rasa falan beta stage'de piyasaya sürülen oyunlar.

Tamam başarılı olmak içni pek çok kesime hitap etmek gerekiyor, ama yukardaki oyunların fail olmasının sebebi kendilerinin yaptıkları çok büyük hatalar mı yoksa getirdikleri yeniliklein WoW'u bırakmak içni yeterli neden oluştur maması mı? WAR dışıdna diğer ikisini pek bilmiyorum ama WAR'ın başarısızlık nedenlerinden biri buymuş gibi geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Mighty_THoR said:

öyle bir 10 guild yok kanuni bunlar aldatmaca :) geçen sene herşey ortaya saçıldı blizzard forumlardan nasıl sileceğini şaşırdı.O senin 10 guildine blizzard taktikleri veriyormuş :)

Yalandır ooooo :P. Adamlar bence onlara sadece küfrediolar, hardcore oyuncular yüzünden durmadan patch, expansion çıkartıo gariplerim :)
Sosyal ağlarda paylaş

Vanilla wow ve şimdiki wow arasında hakikatten zorluk olarak büyük fark var bence.
Tamam hiçbir zaman ilkleri yapamıyoruz fakat eskiden ne zordu instancelar. Adam ağlayacak gibi oluyodu resmen. Ulduar veya Trial of the Crusade yada her ne varsa yeni contentde gidip guidini okudun mu 1-2 gün wipe ile kesiyorsun. Biraz farmladıktan sonrada gear sayesinde Hard Modeları alıyorsun.
Ama eskiden kesinlikle bu şekilde değildi. İstediğin kadar guide oku. Bi Cthun'a git bakalım 2 günde kesebilecek misin? Ya da guide oku git eski Loathebi kes world bufflar olmadan. Ya da git 4h Zerglemeye çalış.
Bunları yaşamış eski oyuncuları tabi tatmin etmez. Eskiden en kral guildler uğraşırdır haftalarca yeni bir dungeon temizlemek için. Şimdi 2 günde full clear, 2 haftada full HM clear. Itemler cok daha kıyemtliydi o zaman. Çünkü zor başarıdan alınan çok gösterişliydiler. Ashgandi'li bir warrior'u 100 metre ilerden seçerdin. Ben Benediction'u yapabilmek için priest'e 72 saat Winterspringde farm yaptım Eye of Shadow düşürcem diye.
Tartışmasız WoW şu ana kadar gelmiş geçmiş en başarılı oyun. Fakat Blizzard son 2 senedir oyunun üzerine yattı. Hiç elle tutulur yeni bir şeyler eklemedi. Keşke sağlam bir rakibi olsada bu çıkarmaya tenezzül etmediği yenilikleri görsek.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

motorla alakası yok oyun dengeleri izin vermiyor, 1 class koyduğunuz anda raidlerde 1 tank dps yada healer spot ve lootuna yeni ortak çıkıyor, bunun pvpsi var şusu var busu var

Aslında dengeler bence oldukça izin veriyor. Şu anda çoğu buff 2 farklı class speci tarafında aynı anda veriliyor.
Mesela:
Blood DK, Enh Shaman
Ele Sham, Moonkin

Elindeki classlara diğerlerindeki abilitileri vermek yerine yeni classlarla bu giderilse bence oyun cok daha renkli olurdu.
Artık her class isviçre çakısı gibi oldu. Her türlü cc, buff, aoe var. Sadece skinler ve büyülerin tooltipleri değişik .
Sosyal ağlarda paylaş

Özellikleri daha dengeli paylaştırmak açısından haklısın ama işin sonuna(ganimetin paylaşılması) gelindiğide yine Sparkcaster'ın dediğine geliyoruz. Lootlara çok ortak çıkıyor.

Bir de şimdi hatırladığım bir durum geldi aklıma. TBC'nin bir döneminde rogue ve hunterlar dpsleri düşük diye ya teker teker alınıyorlardı yada hiç alınmıyorlardı. Şimdi sen 11. class gelsin diyorsun. Bu class es kaza dps, heal yada tanklamada biraz daha yüksek sonuç çıkarırsa blizzin sürekli denge bozması nedeniyle class türleridne bir tanesi yine istenmeyen hale gelir.

Yeni classların yaratılması iyi güzel oluyor ama özelliklede wow gibi dengelerin çok değişken olduğu oyunlarda ciddi problemlere neden olabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Düzenlemek işleine gelmiyor. Düzgün bir denge gelirse oyuncular 2 classtan fazlasını çok nadir açarlar. Bu şekilde her oyuncu 3-4 class açıp gelen patchin öldürdüğü classa göre diğeriyle oynamaya devam ediyor. Bir de gelen patchle class çok değiştiği için oyuncunun yeni duruma uyum sağlaması başka bir zmana kaybettirme yöntemi.

Uzun lafın kısası blizzde bu aç gözlülük olduktan sonra bu oyuna denge falan gelmez.
Sosyal ağlarda paylaş

Abiler WoW bilerek kolaylaştırıldı, yapmayın etmeyin. Referans noktanıza dikkat edin ayrıca, eski haline göre kolaylaştı başka herhangi bir oyunla kıyaslama yapmanın anlamı yok.

Her türlü achv. hedesi kalktı, drop rate havalarda ucuyor, 1-60 arası level alımı abartıldı, işin öyle bir boku cıktıkı random raid ler havada ucuyor. Utanmasalar level 10 da mount verecekler parasız.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konunun temel amacı diğer MMo'larla WoWu kıyaslamak. Daha doğrusu başarı ve başarıssızlıklarını kıyaslamak. Başlık zaten yeterince açık :D

Söylediklerin doğru WoW ilk çıkan oyuna göre bir takım şeyler şimdi çok daha kolay, fakat bu kolaylık hem oyunun zevkini kaçırdı hem de oyuncuları oyunda tutacağız diye çok saçma sapan işler yapıldı. Her patchte bu sefer acaba hangi class öldürülecek diye bekleniyor. Bu benim oyunu bırakmamın en önemli nedeni.
Sosyal ağlarda paylaş

daha sabah konuşuyorduk gangren ile nedir wow un bu kadar üst düzey de kalmasının

Aoc , WAR vs hataları var diyoruz , doğru peki wow ne yaptıda bu hatalar bu kadar insanları kaçırır oldu?

wow'un da sorunları var dı cıktığında piyasa simdi neden kaldırmıyor bu hataları?

aslına bakarsak kaldırabilir, kaldırma ihtimali halen var piyasanın sadece oyun yapımcıları yanlış kurallarla oynuyorlar bu oyunu. (mmo yapma oyunu ;p)

blizz, wow ile oyunun kurallarını değiştirdi , beğenirsiniz yada beğenmezsiniz o kişiseldir ama blizz genel kanıya bakıyor bu böle olmalı diyerek hazırlıyor işte. misal,

Aoc bugları vs geçtim tekrar başladım bi kaç ay önce ama sonra üffs dedim bıraktım ve o 2. ayrılışımda farkettiğim bişey var, oyunun esnekliği wow a kıyasla sınırlı , solo zorluğu , grup kurma , aksiyon dışında oturup vakit gecirebileceğiniz seyler falan wow a göre zayıf kalıyor.

aynı yerde 4 kere ölünce insan da ztn eeeh bu ne be diye bırakıyor =) -keza ztn bugları da tuzu biberi oluyor bunun-

wow un kolaylığı vs deniyor ama insanlar genel olarak wow un bu halini beğeniyor,

yok işte zor olması vs işin gereğidir fln söylevleri geçmişte kaldı , yeni kral kim? wow kimin sözü kanundur? blizz bitti , aksi kurallara zorlamak ancak ve ancak ciddi anlamda wow ile alakası olmayan insanların ilgisini çekebilir ki bu durumda da wow gibi 10-15 milyon subscriptionlara cıkmayı beklemek hayalcilik olur.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...