Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

9/11

Sovereign

Öne çıkan mesajlar

Cuce said:

üzücü bi olay, keşke yaşanmasaydı, keşke olmasaydı, ama 100 yılın en büyük felaketiymiş gibi resmedilmesine dramatize edilmesine gerek yok.

Gerek olmadığı gibi, işin bu kısmıyla istenildiği kadar dalga gecilebilinir.

Bunu gectim, olayın kendisiylede dalga gecilebilinir, dalga gecmek, karitatürize etmek: kücümsemek hor görmek önemsiz görmek aşağalamak değildir. Aksine konuya hiç düşünülmemiş acılardan bakılmasını sağlar objektivite sağlar, mizah değerli bişidir, güzeldir candır.

Şu ımajlarda "negzelde öldüler lan cıtır cıtır eüheühe" diye bir mesaj yok. NE güzelde yıkıldı lan! diyende yok. Ki zaten 9/11 Meta haline getirilmese, bu kadar kullanılıp, bu kadar harlanıp, bu kadar pazarlanmasa kimse bu gorduklerinizi üretmezdi.

Arayın bakın işte, amacı direk aşalağamak, yermek olan bişi bulamazsınız new orleans'ın yıkılmasını sel altında kalmasını tii'ye alan.

Katılıyorum

Ayrıca evet geçeriz . Silivriyle de geçilir . Zaten karikatür gibi bu . Özellikle sorumluların yorumları beni benden aldı .

Revenge of the RİVER

Korku filmi gibim
Sosyal ağlarda paylaş

Sylian said:

Ahahahaha ascraeus çok deli bi resim, eminim amerikalı redneck'ler forumlarına bu tür şeyler koyuyorlardır.

Neyse, şaka maka 9/11'i Amerikalıların yapmış olma ihtimali çok ama çok düşük. Evet kendi elemanını patlamak felan 2. dünya savaşından beri çok popüler bir yöntemdir ama madem savaş çıkarmak için bir yeri patlatacaksan Amerikaya doğrudan bu kadar zarar verecek bir yeri patlatmak aptallık olur.

inandırıcı olmak istediler
Sosyal ağlarda paylaş

böyle imageların ortak noktası zaten kuleleri yıkan şeyler dikkat ederseniz ki etmiyosunuz.

pentagona uçak çarptı deyip ortada uçak bulunmayınca vs, haliyle millet amerika hükümeti mi yıktı, el kaide mi yıktı, saddam mı yıktı, ruslar mı uzaylılar mı yıktı gibi ortaya çıkan salak tartışmalarla dalga geçiyor.

ölenlerle dalga geçen mi var. histerik ahlak krizlerine gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

ya bu o tarz karikatür değil ama yani pek düşündüren tarzdan değil herhangi bir bakış açısı falan katmıyor olaya 4chan eğlencesi işte başka bir şey değil. karikatür var karikatür var

abi illa güldürürken düşündürmesi gerekmiyo.
Ayrıca direk sana bakış acısı sunması gerekmiyo, o senın işin. Mizah senı abzürdlüğün doruk noktasına götürücek, sen ordan bakıcaksın mantıklı bişiler bulucaksın.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

Ardeth said:

ya bu o tarz karikatür değil ama yani pek düşündüren tarzdan değil herhangi bir bakış açısı falan katmıyor olaya 4chan eğlencesi işte başka bir şey değil. karikatür var karikatür var

abi illa güldürürken düşündürmesi gerekmiyo.
Ayrıca direk sana bakış acısı sunması gerekmiyo, o senın işin. Mizah senı abzürdlüğün doruk noktasına götürücek, sen ordan bakıcaksın mantıklı bişiler bulucaksın.

yok be abi ben karikatürü derin olarak analiz ettiğimden değil karikatürü yapan sitenin genel tarzından o yorumu yaptım. ana motivasyon eğlence bence o karikatürlerde ama lise okumalarında yaptığımız gibi kitaptan yazarın düşünmediği şeyleri yazarın adına düşüneceksek bir şeyler çıkartılabilir tabi

Bundan bahsediyoruz yani:
http://forum.paticik.com/thumbnails/faf/0b3/b89/f4f/4f9/39e/e7c/aa9/89c/e9f/b3_450xNULL.gif
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu, herşeyin tümüyle bilinclimi yapılması gerekiyo yahu.
sanane adamın hangi motivasyonla yaptığından, sen ortadaki şeyden ne alabildiğine bak.

Ben sadece, herşeyi ama cidden herşeyi tii ye almanın abuklaştırmanın bir yararı olduğunu soyluyorum, faydalı bir yönüde olduğunu soyluyorum. Aksi taktirde her trajik olayda üzüle üzüle, bize sunulanları sucluya sucluya cıg gibi nefret büyütürüz, öfke büyütürüz, cözüm değil ceza ararız.

Cok genel konuşuyorum ama konu cok genel bi konu zaten. Önemsediğiniz, inandığınız, saygı duzduğunuz, taptığınız herhangi bir insanla, olayla, kavramla dalga gecildiğinde, köpürmeden önce bi bakın düşünün, 3-5-10-5000-100.000 kişi konuya bu kadar ciddiyetsiz yaklaşabiliyorsa, belki sizinkinden farklı bir bakış acısıda "normal" olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

burdaki sabitleşmiş fikir nedir tam olarak? yüz yılın en büyük faciası gibi görülmesi diyorsan ben öyle bir durum gözlemlemedim şimdiye kadar. fakat uzun bir süre her sene anısına bir şeyler yapılacak derece unutulmaması da gerekecek miktarda trajik bir olay. bu olay için hangi senaryo doğru olursa olsun trajik bir olay hem de. ortada kesin olarak para ve güç için uğraşan birileri var + bu kişiler para ve gücü binlerce insanın hayatından daha değerli tutuyor + bu birilerinin bu binlerce insanı öldürecek kabiliyeti var. hayır her zaman insanlığın geldiği korkunç noktanın ve güçlü devletlerin dünyayı nasıl bir kaos ortamına çevirdiği eleştirilir durulur, bu olay da onun bir sonucu. insanlığın bir ayıbı olarak hatırlanmasında bir sabitleşmişlik açısından sorun görmüyorum
Sosyal ağlarda paylaş

elaidi said:

binlerce insanın hayatını kaybettiği bi olay hakkında böyle şeyleri paylaştığınız için bir avuç düşünme kapasitesinden yoksun insanlarsınız.

Sel felaketi konusunda amerikalılar allah'ı silivriye işerken resmetse yine böyle gülücek misiniz?

kusura bakma da gülünecek duruma düştük şu sel felaketinde farkındaysan
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

Yahu, herşeyin tümüyle bilinclimi yapılması gerekiyo yahu.
sanane adamın hangi motivasyonla yaptığından, sen ortadaki şeyden ne alabildiğine bak.

Ben herhangi bir hareketi motivasyondan bağımsız değerlendiremem bence motivasyon o hareketin ayrılamaz bir parçasıdır. Aynı şekilde bir hareketin sonucu ortaya çıkan bir ürünü de motivasyondan bağımsız değerlendiremem çünkü o ürünün esansının bir parçasıdır motivasyon. Ciddi bir sanat eserinin ruhunu o eserin oluşması için itici güç olan motivasyondan ayrı tutabilir misin?

said:

Ben sadece, herşeyi ama cidden herşeyi tii ye almanın abuklaştırmanın bir yararı olduğunu soyluyorum, faydalı bir yönüde olduğunu soyluyorum. Aksi taktirde her trajik olayda üzüle üzüle, bize sunulanları sucluya sucluya cıg gibi nefret büyütürüz, öfke büyütürüz, cözüm değil ceza ararız.

Katılmıyorum, tii'ye almanın bir sınırı olmalı. Ama bu sınırı belirlemek zor çünkü herkes için farklı olacaktır bu sınır muhtemelen. Ben ırkçılıkla dalga geçilmesinden rahatsız olmam çünkü ırkçılık bence saçma bir şey ama ırkçı bir insan bundan öfkelebilir. Dolayısıyla tii'ye alma durumlarından böyle anlaşmazlıklar çıkabilir. Bence senin de tii'ye alınmasından rahatsız olacağın şeyler vardır.

said:
3-5-10-5000-100.000 kişi konuya bu kadar ciddiyetsiz yaklaşabiliyorsa, belki sizinkinden farklı bir bakış acısıda "normal" olabilir.

Onların bakış açısı varsa benim de var. Onlar bu olayı önemsemiyor ve bu tarz hareketler yapabiliyor olabilir. Benim bakış açım ise bu tarz olaylar hakkında bu kadar manasız şeyler yapılmaması yönünde olabilir. E o zaman kimin bakış açısı kimden üstün? Ben o adama bunu söylediğimde beni de tii'ye alacaksa bakış açısının ne anlamı kaldı zaten. Bakış açıları sentez için vardır tek taraflı anlayış gösterisi için değil. Sen burda tek taraflı bir anlayış bekliyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

valla cüce, kusura bakma da anlık kakara kikiri olsun diye yapılmış hedelerden başka ne çıkarılabilir bilmiyorum. sanat eseri değil birşey değil.

tatsız dedim geçtim ama daha da söylenecek şey var. bir kavram, kişi veya kuruluş değil burada malzeme olan şey, can pazarı var ortada. hangi mekan veya zamanda olursa olsun, bu tarz abukluklar kendini bilmezliktir. bunu 9/11, gölcük depremi (ki tonla eleştirilecek, hatalı kişi & kuruluş var) ya da yahudi soykırımı için de yapsan aynı şey. ha burada bizim milletimiz bundan alınmıyorsa buna senin görüş açından yaklaştığından değil, sırf "başkasıydı orada ölenler" bilinçaltı düşüncesinden ötürü. yoksa biliyoruz nasıl reyc açabiliyor milletimiz kendi önemli saydığı hususlarla dalga geçilince.

dörtçanla dörtçan olmamak lazım deyip bırakmak en güzeli, felsefik bir boyutu yok bunların.
Sosyal ağlarda paylaş

9/11'ı dunyanın en büyük felaketi olarak sundular. Şeytanı insanların "özgürlüklerine" saldırdıklarını, bu yuzden dunyanın öbür ucuna gidip bombalamanın normal olduğunu soylediler. özgürlüğü sıkıtlıyan sayısız yasa cıkardılar, korkunc bütceleri silah üreticilerine yedirdiler. Öldürülen amerikalılar için başka ülkelerdeki sivilleri öldürmek normal kazadır terroristleri drdurmak için gerekli dediler.

insanlarda inandı, halada inanıyolar. ınanclarını kaynağıda 9/11 de ölenlere saygıları. hükümetin 9/11 adına yaptıklarını kayıtsız şartsız kabul etmenın saygısızlık olmadığını düşünselerdi, hükümet daha ırağa girmeden önce halkın desteğini kaybederdi. 9/11 dediğinden akan sular durmasaydı, kafalar biraz calışsasaydı işler daha iyi yürürdü.

Aynı şeyler bizim içinde gecerli. Şehitler evet acıklı üyücü hemde cok üzücü, yenı aile kurmuş cocuk sahibiolmuş olmayı bekliyen 20'sindeki delikanlılar, daha cocuklarını görmeden memleketlerinden kalkıp gidip sağlarin tepesinde ölüyor.
Şehit dendiği anda akan sular duruyor, Bazi insanlarda bunu kullanıp, şehitlerin kanı adına yıllarca istediklerini yaptılar, hem sivil kanı döktüleri hem silah kacırdılar hem ülkeye uyuşturucu soktular, hemde ölen askerler adına, canlı askerleri daha cok tehlikeye soktular.

Kimsede bişey demedi, cunku şehit dendimi akan sular durur, kimse tek kelime edemez. Herkezde bizimle aynı düşünür, devletinde hükümetinde aynı bizim gibi sonsuz saygısı vardır sehitlere.

Ama işte öle değil, nasıl birisi ikiz kulelerin üstünde will smith tepindirebiliyosa, birileride orda ölen insanlar üzünden kar elde ediyo. Herkez senın kadar saygılı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

O insanların cahilliği veya eğitimsizliği ile ilgili absürd karikatürlerle düzeltilebilecek bir sorun değil. Zaten o tarz bir karikatüre bakıp bu olaylarla dalga geçmenin getirebileceği bakış açıları hakkında düşünebilecek kadar ya da o karikatürleri bu tarz bakış açılarından inceleyebilecek kadar analiz yeteneği olan bir insanın böyle olaylarda yüzeyselleşeceğini sanmıyorum. Burda bu tarz olaylarla dalga geçilmesinden hoşlanmamasına rağmen Amerikan'ın çevirdiği saçma sapan olayların ya da senelerdir "bu sefer hepsini öldürdük pkklıların" haberlerinin absürdlüğünü farkında olan insanlar. O senin dediğin absürd karikatürlerin hitap edip de bir şok etkisiyle gözünü açacak türden insanlar yok bence.
Sosyal ağlarda paylaş

bu cehaletle ilgili değil, acık fikirli olmakla ilgili.

Burda paticikte "şehitleri kullandılar bir sürü şeyi bu sayede yaptılar, hem asker hem devlet" desen olurmu öle şey diye köpürecek insanlar var.

Zaten cok nadir birilerine bişi öretmek için komedi yaparsın, o zamanda aptalca olur cirkin olur. sen bişiler yaparsın komik komik, belki onu gören insanlardan birinin aklinde bi ışık yakar.

cok değil 10 sene önce olacak o kadar maden cöküklerinden, fabrika yangınlarına trafik kazalarına, askeri darbelere, herşeyle dalga geciyodu. izleyen bazı insanların kafasında "evet lan kötü şansadan başka bi sorunda var ortada" diye ışık yandı.

Yıllarca madenlerde insanlar ölürken, inanamıyoduk ihmakarlıktan olduğuna, işverenın sucu olduğuna "bile bile insanları ölüme göndermiyolardırya, bilgisiz işcilerin sucudur, benım köylüm böledir bilirim ben" diyip geciyoduk.

Yıllar sonra yine tersanelerde insanlar her hafta insanlar ölmeye başladı, biz yine "ben işçimi bilirim, kendi dikkatsizlikleridir, işveren itip iskeleden aşağı atmıyoya bu adamları" dedik. Mızah dergileri katil tanımlarıyla cizgi tesrane işverenlerini, insanlar köpürdü bu adamlar bütün o işcilere ekmek sağlıyo iş sağlıyo ailelerini besliyo siz nasıl katil yakıştırması yaparsınız diye.

anlatabiliyomuyum demek istediğimi.
Sosyal ağlarda paylaş

anlatabiliyorsun da cehalet olmasın açık fikirlilik olsun. yine de o tarz karikatürlerden bir şey çıkarabilecek kadar açık fikirli olan birinin de o karikatürlere ihtiyacı olacağını düşünmüyorum ben. öte yandan kendi adıma konuşursam ben orda dönen olaylarda iş sahiplerinin suçu olduğunu düşünmek için o karikatürlere gereksinim duymadım. öte yandan penguende şurda burda konuyla ilgili gördüğüm karikatürleri de garipsemedim hatta buruk bir şekilde güldüm muhtemelen. Orda yazarın/çizerin amacı benim için önemliydi çünkü mesaj içeren, eleştiri yapan, fikir barındıran bir karikatür olması belki insanlara bir şeyler anlatabilirdi. Burda koyulan karikatürler'in (ya da animasyonlar'ın) bu konuda hakkında açık fikirli olmayan birini açık fikirli yapacak derece bir mesaj içerdiğine inanmıyorum. O tarz bir insan bu animasyonlar'ın absürtlüğü içersinde kaybolup yanlış bile yorumlayacaktır belki. Dolayısıyla ortada ne faydalı ne de manalı motivasyonlarla yapılmış bir ürün var bence hiç bir kalite barındırmıyor içinde bu açıdan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...