Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Posta Yoluyla Gelen Hediyelik Eşya Muafiyeti

stormeagle

Öne çıkan mesajlar

şuna biri açıklık getirsin lütfen. biri 100 dolar biri 300 dolar diğeri 150 euro öbürü 300 euro öbürküsü 100 euro diğeri 300 lira diyor. kimi diyor bayramda 3 katına çıkıyor kimi yılbaşından itibaren 1 ay boyunca 2 katı, kimi limitsiz diyor.

bence bu gümrük memurları kafalarına göre takılıp milletin forumlarda yazdıklarını okuyup eğleniyorlar akşamları.
Sosyal ağlarda paylaş

"Zaman gazetesi" said:

Yeni gümrük kanunu yürürlükte

-KANUN NELER GETİRİYOR-

Yürürlüğe giren kanunun getirdiği yeniliklerden bazıları şöyle:

Gümrüklerde ortaya çıkabilecek özel ve zorunlu durumları inceleyip sonuçlandırmaya Gümrük Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakan yetkili olacak.

Doğal afetler, tehlikeli ve salgın hastalıklar, büyük yangınlar, önemli nitelikteki kimyasal ve teknolojik olaylar ile büyük nüfus hareketleri gibi kriz hallerinde kriz bölgelerinde kullanılmak üzere yurt dışından gelecek araç, gereç, makine, teçhizat ve benzeri malzemelere ilişkin işlemlerle ilgili olarak da Gümrük Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakan yetkili kılınacak.

Türkiye Gümrük Bölgesinin kara suları veya hava sahasından gümrük bölgesi içinde durmaksızın geçen taşıt araçları ile taşınan eşya hariç, Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen eşya için, özet beyan verilmesi zorunluluğu getirilecek.

Önemli yeniliklerden bir tanesi de ''yetkilendirilmiş yükümlü'' uygulaması olacak. Buna göre AB mevzuatında kabul gören basitleştirilmiş uygulamalardan yararlanacak, ''yetkilendirilmiş yükümlü'' statüsü belirlendi. Yetkilendirilmiş yükümlüler emniyet ve güvenlikle ilgili kolaylaştırılmış gümrük kontrollerinden veya mevzuatta öngörülen basitleştirilmiş uygulamalardan yararlanabilecek.

Fikri ve sınai hakların korunmasında da AB mevzuatına uyum sağlanması amaçlanıyor. Buna göre, fikri ve sınai hakları ihlal eder mahiyetteki eşyanın gümrük işlemlerinin durdurulması kararının devamı için, ihtiyati tedbir kararı alınması şartı getirilecek.

Elektronik ortamda verilen beyannamelere belge eklenmesi zorunluluğu tamamen kaldırılacak.

Tarım ürünlerinin, muhafaza koşulları, saklanabilme süreleri ile dış ticarete konu edilmeleri için serbest bölgelerde kalabilecekleri süreler sınırlandırılabilecek.

Kanun, serbest bölgelerde yürütülebilecek faaliyetlerle ilgili yeni düzenlemeler de getiriyor. Buna göre, serbest bölgelerde, eşyanın niteliği veya gümrük gözetiminin gereklilikleri dikkate alınarak faaliyetlere kısıtlama veya yasaklama getirilebilecek. Bu konuda Gümrük Müsteşarlığı yetkili olacak.

Gümrük idarelerinin, Kanunla konulmuş olan hükümlere uyulmasına yönelik gerekli güvenceyi vermeyen kişilerin serbest bölgede faaliyette bulunması yasaklanacak.

Türkiye Gümrük Bölgesinden çıkacak eşya için gümrük beyannamesi ya da gümrük beyannamesi verilmesinin gerekmediği durumda özet beyan verilebilecek.

Gümrük muafiyeti için belirlenen alt limit 100 avro'dan 150 avro'ya çıkarılacak. Sadece kara nakil vasıtalarına tanınan muafiyet, AB muafiyet hükümlerine paralel olarak tüm nakil vasıtalarına uygulanacak.

Yerleşim yeri Türkiye dışında olan gerçek kişilerin Türkiye'de satın aldıkları veya kiraladıkları konutlarda kullanılmak üzere getirdikleri ev eşyası gümrük vergilerinden muaf olacak. Ayrıca, yolcuların kendi kullanımlarına mahsus ticari mahiyette olmayan kişisel eşyasına da muafiyet hakkı getirilecek.

Gümrüklerde el konulan niteliksiz kaçak akaryakıtın tasfiyesini il özel idareleri yapacak. Döner sermaye eşletmelerince tasfiye suretiyle elden çıkarılacak eşya, yönetmelikte belirlenen hükümlere uygun olarak ilgili idarelerden belgeleriyle teslim alınacak.

Gümrük idaresi, kaçak şüphesiyle el konulan eşya ile alıkonulan taşıt ve araçların muhafazası için 1 Ocak 2012'ye kadar kaçak eşya depoları kuracak veya mevcut depolardan kiralamak veya satın almak yoluyla yararlanacak.
Sosyal ağlarda paylaş

kural var. paket çok göze çarpmıyorsa çok ilgi göstermiyorlar. ama kocaman paketse incik cincik bakıyorlar işte. paketi gönderen adam gibi bi alışveriş sitesiyse zaten üzerinde fatura olur kargonun. 150 euro yu geçmiyorsa gümrüğe takılmaz merak etme.

o cebe indirme olayı biraz şehir efsanesi. zaten öyle gümrükte kayboldu cebe indirdim olayı olmaz kolay kolay. o paket kaç tane adamın elinden geçiyor ve belgeleniyor sana ulaşana kadar. baya bi şebeke kurmaları lazım kağıt üzerinde kaybetmek için kargoyu. kaybolursa gider dava açarsın bukadar basit zaten. sigortalanıyor zaten kargo çok kolpa bi aracıyla yollanmadıysa.

ama gümrükten çekilmeyen ürünler belli bir süre sonra imha ediliyor. o imha sırasında ne olur bilemem ama sanmıyorum kolay kolay indiregandi yapılsın. bireysel hırsızlık yapmak kolay değil bu şekilde. 30 çeşit suç işlemiş olur adam.
Sosyal ağlarda paylaş

Masticore said:

serjuhan said:

İnsallah ulasırda alırsın bakalım

Benim Amerikadan bir tanıdıgımın bana kargoladıgı ürünler bugün ögrendimki gümrüge takılmış bakalım ne bok yicez :(

Christmas dönemi yollanmıştı ve gift olarak. Icinde mouse kulaklık vs vardı ve degeri 220 dolar civarındaydı. Fakat ne yazık ki icindeki faturada amerikadan yollayan abim 20 dolarlık bir fatura koymuş ve bunu inandırıcı bulmamışlar. Pazartesi gidicem gümrüge ne yapabilirim. Sizce maksimum ve minimum ödeyecegim ücret ne olur?

iyide gümrük artık 150 euro limit değilmi niye öyle birşey yaptın.

@Esh 150 euro niye bahane onu anlamadım. Öyle bir kural varmı yokmu simdi ben o limit'e göre alışveriş yaptım 4 gün önce fedexle gelcek. Kural varda yinede pislik yapıyorlarsa arada agzını burnunu kırarım onların. (cünkü cok duydum takılan iphoneları eşyaları cebe indirdiklerini)
Bende 225 dolarlık bi sparis verdim mesela yarın yada öbür gün elime ulaşmasını bekliyorum.

Valla hic fatura konmamış o 20 dolarda ölesine bi faturaymış kargo şirketi koymuş sanırım. Buarada sınır 150 euro sabit artık x3 felan yokmuş.

Artık iceri kactı , şimdi MNGye verdigim 150 TLnin peşine düstüm , cok gereksiz bir masraf.
Sosyal ağlarda paylaş

abi 150€ sinir kargo dahil 2-3 sayfa once yeni mevzuattan bu konuyu ilgilendiren bolumu aktardim.

ancak gumruk sans isi. 2. el cpu aldin diyelim. intel xtreme olsun 1000 $ lik. got kadar kutuau varsa, takilmama ihtimali cok yuksek. uzerine de uygun bi fiyat yazilirsa sikinti olmayablilr.

ama olabilir de. tamamen $ansa bagli.

Amazondan verdin diyelim 150 € luk
siparisi. fatura uzerinde zaten . guvenilir yer diyip gecirebilirler cok cok yuksek ihtimalle. ancak yine de %100 garanti gecer diye bir durum yok
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

walla gumruge falan takilmadan eve gelmis. ama evde yokuz diye kaat birakmislar. peder ugradi ptt ye, paketi bulamamislar asdf. kayit yok diyolar , bu ne lan?

ya baska sikko bi mektup gelmis ptt den , ben de sasirmis ve sevinmistim nasil bu kadar erken geldi diye.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
evet mujdeli haberi veriyorum.

oncelikle ihbarname gonderen fakat elime ula$mayip bir daha da beni aramayan ptt memurlarina ve bu boktan duruma sebebiyet veren herkese te$ekkuru borc bilirim.

sonra;

bugun artik urun gonderileli 40 gun oldu diye isyan edip ptt yi aramamla, urun 1 aydir burada bekliyor nicin gelip almiyorsunuz , bugun almazsaniz geri gonderecegiz tehditiyle kar$ila$mam bir oldu.

apar topar avpim (topkapi-davutpasa felan oralarda) e gittim. gumruk islemler allahtan cok uzun surmuyor. 1-2 saat oyalandiktan sonra gumruk memuru ile siki bi diyaloga girdim.

_bu ne?
_araba teybi
_kac para?
_178$ kargo dahil
_video mu oynatiyo bu ekrani var?
_hayir sadece yazilari gosteriyo ama ekrani renkli.
_cd-dvd felan da mi calmiyo?
_yok valla acip bakabilirsiniz, bu sadece media receiver.
_ ...
_ben hesapladim 178$ in %10 vergisini ve radyo bandrolu odeyecegim.
_o kanun degisti, artik 150€ ya kadar %20 oldu.
_hadi ya hay allah.
_seninki vergiye tabii degil, bandrol odeyeceksin (30tl yazdi kaada)
_kk thx bye.

total 30 lira + 2 lira damga puluyla hallettim islemimi..

sonuc olarak demek istedigim $udur ki: malin evinize gelmesini beklemeyin, direk soru$turun havaalanindan, avpimden felan. zira ems trackingde hicbirsey gozukmuyor..
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
Yeni konu açmadan buradan sorayım.

Kargoyla beraber 150$ civarında tutan bir alışveriş yapmayı düşünüyorum US'ten, online olarak. "Gift" olarak göstermiyorlar sanırım, sorun çıkar mı bunda?

Yoksa US'te bir tanıdığa göndertip, ona gift yaptırıp kargolatmak mı mantıklı?
Sosyal ağlarda paylaş

Cassiline said:

Yeni konu açmadan buradan sorayım.

Kargoyla beraber 150$ civarında tutan bir alışveriş yapmayı düşünüyorum US'ten, online olarak. "Gift" olarak göstermiyorlar sanırım, sorun çıkar mı bunda?

Yoksa US'te bir tanıdığa göndertip, ona gift yaptırıp kargolatmak mı mantıklı?
sorun cikmaz rahat ol
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...