Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ödenmiş park cezasının yeniden dirilişi!

Laorx

Öne çıkan mesajlar

2008'de 2 tane park cezası yemiştim sonrasında Ziraat bankasına cezamı yatırmıştım. Bugün babama vergi dairesindemi biyerde 2 adet park cezanız var denince gitmiş benim ödediğim cezaları faiziyle ödemiş. Nası sinirlendim adamlara ya, böyle bir sistemmi var babam gelmiş sen bankaya ödersen tabi olmaz maliyeye bildirmez onlar ödenen cezayı diyo şimdide.

Elimde makbuz fln da kalmadı atmıştım, ben o ödediğim cezaları bankaya gidip sorabilirmiyim, ne yapmam lazım ?
Sosyal ağlarda paylaş

hayır asıl sinirlendiğim banka nasıl ödediğim cezayı bildirmez maliyeye hala ceza görünür arabanın üzerinde?

Ödediğim hiçbiyşeyin makbuzunu saklamam bu ceza makbuzlarını saklıyodum aylarca cüzdanımda geçenlerde attım geçen senenin cezası diye, böyle bi saçmalık yok ya.
Sosyal ağlarda paylaş

Nakamura said:

konuya ciddi çerçeveden bakıcak olursam;

milletin emekliliği gidiyo/gecikiyo (hemde 1 sene falan) bu makbuz olayından. Senin 3-5 kuruşun gitmiş sadece.. Üzülmeye yada kızmaya değmez..

boyle sacmalıklara kulak asmayın.
10 kurusun bile pesinden gidin gerekirse. makbuzu kaybetmen de seni haksız durumuna düsürmez, eger sen o parayı yatırdıysan mutlaka kayıtlarda vardır. giden paraya üzülme eminim durumu düzeltirsin ama biraz ugrasıp sıkılman gerekir sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

boyle sacmalıklara kulak asmayın.
10 kurusun bile pesinden gidin gerekirse. makbuzu kaybetmen de seni haksız durumuna düsürmez, eger sen o parayı yatırdıysan mutlaka kayıtlarda vardır. giden paraya üzülme eminim durumu düzeltirsin ama biraz ugrasıp sıkılman gerekir sanırım.

nesi saçma kûzûm ?
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Olay 3 veya 5 olması değil meblanın. Olay, senin vermiş olduğun sana ait bir paranın yok sayılıp senden tekrar tahsili. Hakkın küçüğü/büyüğü olmaz.

Ben de olsam elimdeki imkânlar dâhilinde çaba sarf ederdim. Yok yani verdiğim para nereye gitti en azından onu öğrenmek isterdim :)

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

bankalar kesilen tum dekontlari 10 yil boyunca saklarlar. genelde bankasina gore sube arsivinde durma suresi 6 ay ile 2 yil arasidir, ondan sonra genel arsive gider.

ayrica cogu bankanin sistemi eger dekont uzerinde dogrulanmasi ve gorulmesi gereken bir imza durumu soz konusu degilse(senin durumunda degil) orjinal dekontu gormek gerekmeyeceginden, son 1 yila ait bir dekontu 10-20 saniye icinde tekrar bastirarak sorunu cozebilecektir. tek gereken sube kasesi ve asli gibidir yazisi ile imza yetkili bir imza ustune.

bilgisayar kayitlari ise bankanin teknoloji yatirim derecesine gore 10 yildan da geriye gidebilir.

sonuc itibari ile birisi cikaramiyorum diyorsa ugrasmak istemedigindendir.

oyle bir durumda resmi dilekceyi subeye ver, iplemezlerse sikayet yonetimi olan bir banka ise direk sikayet yonetimine, degilse direk teftis kurulu baskanligina dilekceyi faksla.
Sosyal ağlarda paylaş

yalniz dekont tarihini hatirlaman lazim. en azindan 3-4 gunluk bir yaklasik araliga indirmen lazim.

once sana ait bir hesaba girmediyse para cok ugrastirirsin adamlari. ziraat bankasi gunde 1000 e yakin dekont kesiyor en az.

vergi alindilarini ayri bir yerde sakliyorlarsa is kolaylasir ama gene de yaklasik tarih lazim.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorunsal ile alakasız ama benzer bir durum olduğundan yazasım geldi, dayanamadım. Bize de 2005 tarihinden kalma alakasız otobanlardan kaçak geçiş cezası gelmiş. Fakat araba 2006 model ve 2006 mayıs ayında alındı ^^
Ne dekontudur bu nedir yani (: Sahte plakayla mı takılıyor birileri yani?
Sosyal ağlarda paylaş

Sahte plaka olabilir tabii ama plakalar da tek kullanımlık değil sonuçta, o plakayı siz arabayı almadan önce kullanıp arabası şehir dışına satılan / hurdaya çıkarılan biri kullanıp da cezayı yemiş, ceza da anca kesilmiş olabilir. Bir başka ihtimal de kaçak geçişi ceza makbuzuna döken memurun bir harf/rakamı yanlış yazması sanırım :p

Dava açmanın masrafı var mı bilmiyorum da, arabanın trafiğe çıkış tarihinden kanıtlamanız kolay olduğu için mahkemeye gitmeyi deneyebilirsiniz bence.

Şu durumda bile insanı rahat, kesin konuşturtmayan bir devletimiz ve trafik ceza sistemimiz var, ne acıklı iş ya. "Cezayı sizin bir önceki aynı plakalı araçla yemediğinizi nerden bileceğiz" falan bile diyebilirler yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlış anlama da çok boş bi soru sormuşsun. Sence ne kadar kolay olursa olsun mahkemeye, adalet sistemine selam vermek ücretsiz olur mu? :p

Ama dediğin gibi ispatı son derece açık bir iş olduğundan pek çaba sarfedilmeden, dava için ödenen harcı da geri alarak sonuçlandırılır bir dava.

Peder Bey nasıl uygun görürse artık, dün onunla bağırışıp çağırışırken lastiği de kaldırımda yardım zaten, bir de tereyağı gibi üste çıktım, naparsa yapsın arabasını. Ahah delirdim, sinir var üzerimde hala, neler diyorum böyle?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...