Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ensidia ve Method, Ulduar Time Run'da Karşılaşacak!

tinu

Öne çıkan mesajlar

Rewendor said:

Gereksiz ve overrated bi olay daha. 2 takımın 11'er futbolcusu karşılaşacakmış da kim yenecekmiş de, karizma çizilirmiş de galibiyetmiş hayatiymiş de önemliymiş de bişiler.

Oyun lan bu! Hani eğlenmek için oynanıyo, zevk almak için. Top var, koşturuyorlar peşinde işte. arkadaşlarınla geyik falan yaparsın, gezersin. Yoksa bilmemkaçıncı hafta Barca şunla oynuyomuş, yok fener bunu alıyomuş. Hadi "aman şampiyon olalım" diye kapışan yönetimlerin tek hevesleri bu da, sizin de mi yok işiniz gücünüz oturmuş bunu takip ediyosunuz :)
Sosyal ağlarda paylaş

Bir futbol fanatiğini dinlediniz.

Hiçbir zaman takım tutmamış, hiçbir maçı baştan sona izlememiş benim içinse futbol kitlelerin afyonudur.

Bilgisayar oyunları hiç olmassa benimde içinde olduğum bir aktivite içerir. Türbünde yada televizyon başında durup birilerinin oynadığı oyuna milyonlar saçmak, ya da onlar o oyunu oynasın diye milyon dolarlar ödemek, zanlımca karşılaşılabilecek en büyük insan salaklıklarından biridir.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Abi o emekle bu emeği bir tutma bi zahmet yahu. Orada çok ciddi paralar dönüyor (oyuncuların her biri milyonlarca dolar alıyor), insanlar geleceklerini garanti altına alıyor o parayla, hayatlarını çıkartıyorlar. Ülke tanınırlığı artıyor, turizm ve reklam gelirleri artıyor vs vs. Oturduğu yerden 3-5 sivilceli veletin tuşa basmasıyla bir tutma yani :)

Ha, burada da vardır sponsor geliri falan, ama futbol oynayarak hayatını kazanıp garanti altına alabilirsin, wow oynayarak yapamazsın.

Biri ciddi bir meslek bir sektör, diğeriyse bir hobi, daha doğrusu hobi olması gerekirken abartılmış çakma yarış.

Bunun yanında futbolda ya da genel olarak sporda sürekli olarak fiziksel gelişim, oyuncunun kendi bünyesine kattığı bir şeyler var, kas yapısı güçleniyor, hızı ve refleksleri artıyor, çevikleşiyor, kondisyon artıyor vs vs.

Abi futbolunda hobi olması gerekirken, dahada fazla abartılıp benzeri olmıyan bi sektore donusturulmus.

geri daklan herşey ikisi icinde aynı.

e-games'e spor'dan cok ayıramazsın artık gunumuzde.

edit: ha bide spor dediğin olayın butunu "ilk biz yapıcaz" stüne kuruludur, butun rekor kırma sistemi birşeyi ilk yapmak üstünedir.
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında futbolla bayağı ilgilenmeme rağmen fanatik diye nitelendirmem kendimi. Yani mesela tutup da takımım maç ya da şampiyonluk kaybetti diye üzülüp ağlamam. Ya da şampiyon olunca/derbi kazanınca çıkıp bir cadde turlamışlığım bile yoktur. Gol attığında takım %90 ihtimalle ayağa bile kalkmam, oturduğum yerden izlerim golün tekrarını. Maça çok seyrek giderim. Üni'deyken h.sonları 1 saat halı saha maçımız vardı bir tek, fırsat buldukça ona giderdim başka pek halı saha falan da koşturmam. PES oynamışlığım da "çok fazla" yoktur. Ama ilgilenirim, haberleri okurum, internetten/gazeteden takip ederim, doğrudur.

Aşağılayıcı tavra gelince, burada fikir belirtelim diye konu açılmış ben de söyledim. Aşağılamak derken buradaki insanları değil bunu bu kadar büyük bir olay gibi gösteren şu 2 guild ve blizzardı aşağıladım ben. Aşağılamaktan kastım da zaten "önemsiz ve gereksiz bir olay niye bu kadar büyütüyorsunuz" oldu. (Konuyla ilgili bağımsız görüşümüzü çekemeyecek kadar bağımlı olduğunuzu bilsem demezdim zaten onu da.) Yapay ve zorlama bir rekabet yaratmaya çalışıyorlar çünkü. Şunu izleyeceğinize girin oyuna 2 dungeon ya da raid daha yapın kendiniz eğlenin milleti izleyeceğinize. Hiç olmayacak bir şeyi, bir bilgisayar oyununu çıkartıp da olimpiyat havasına sokmaya çalışıyorlar. Nedense fanboylar hemen atladı fail mail diye, onlara cevap verince de aşağılayan ben oldum onlar değil de, bu da ilginç. Bu da moderasyon yorumu heralde olaya yönelik. Adam bana "git köşende takıl" diyince sorun olmuyor da "konu açılmış, heralde cevap vermemiz fikir belirtmemiz için açılmış" diye açıklayınca ben suçlu oluyorum.

Neyse gözler kararmış bi kere, ne desem "aşağılamış" olacam artık, moderasyon da şu anda objektif bakamıyor çünkü olaya, iyi eğlenceler size izlemenizde.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

Abi futbolunda hobi olması gerekirken, dahada fazla abartılıp benzeri olmıyan bi sektore donusturulmus.

geri daklan herşey ikisi icinde aynı.

e-games'e spor'dan cok ayıramazsın artık gunumuzde.

edit: ha bide spor dediğin olayın butunu "ilk biz yapıcaz" stüne kuruludur, butun rekor kırma sistemi birşeyi ilk yapmak üstünedir.

Nihayet düzgün bir mesaj geldi, teşekkürler cüce :)

Spor da dediğin gibi zamanla böyle büyümüş evet oraya kadar katılıyorum da, e-games le sporun arasında bir çizgi var bana göre. Yani tutup da GS FB'yi yenince ilk defa bir şey yapmış olmuyor, ya da ne bileyim büyük takımlar ilk kez alıp sonra bırakırdı şampiyonlar ligini eğer ilk kez üstüne olsa.

Spor daha çok rekabet üzerine kurulu, kimi zaman kendinle, kimi zaman da rakiple. Hani bu açıdan benziyorlar oyunlarla da, sonuçta wow da bilgisayara karşı rekabetle kurulu, bununla yetinmeyenler de ilk biz yapacaz diye birbirleriyle rekabet de ekliyor üzerine. Ama gözümde bu gereksiz bir hırs.

Yani futbolda başardığın her şeyin, her başarının pozitif ve somut bir geliri var. Aldığın para artıyor, reklam gelirleri, tv gelirleri, kupa gelirleri vs vs. Yani futbol oynayan adam rekabet olsun diye hırs olsun diye değil de para kazanmak için oynuyor.

Buradaki insanların sırf kişisel ego ve hırsları yüzünden amaçsızca aynı şekilde birbirlerine bilenip ilk biz yapacaz demelerinden çok farklı yani. Anlatmak istediğim bu. Bu yüzden gereksiz diyorum, çünkü ego ve hırs meselesi tamamen, futboldaki gibi ya da herhangi bir spordaki gibi profesyönel ve mantıklı sebepler yok arkasında.
Sosyal ağlarda paylaş

Gangren said:

Oyunu oynayanlara (2 grubu kastetmiş olmanın bir farklılığı yok) "Sivilceli velet" şeklinde nitelendirip, üstüne "Azıcık kafanızı çalıştırsanız anlayacaksanız" diyorsan, bu bildiğin aşağılamadır.

Moderasyona özel bir yorum olduğunu düşünmüyorum.

Oyunu oynayanlara değil de oyunu hırsla "ilk biz olacaz" gazıyla bu kadar ciddi ve sürekli oynayanlara dedim o tanımı. Velet lafı zaten yaşla veya fizikle alakalı değil, böyle çocukça bir hırstan dolayı yaşı 30 da 50 de olsa çocukça tavırdan dolayı. Yoksa oradaki "sivilceli velet" lafı buradaki insanlara, herhangi bir normal wow oyuncusuna değildi, kendim de oynuyorum zaten bu oyunu. Ama oyunu oynamak farklı böyle hırs yapmak ayrı.

"Azıcık kafanızı çalıştırsanız anlayacaksınız" lafında sinir var evet haklısın, ama bırak da "git sen köşende takıl" diyen adama (nedense gözüne hiç batmamış o laf) da bu kadar cevap gelsin yani.
Sosyal ağlarda paylaş

"Kafasını çalıştırıp gerçeği görememiş" lafının bu konuyla alakası yok demogoji yapmayın, tutup da neden cevap yazıyosun konuya sorusuna ithafen alakasızdı.

Gaza gelip aşağı mahalleyi yenmeye çalışıyosan sorun yok ya da yaptığın maçlarda rakibi yenmeye çalışmak falan normal şeyler, işin eğlencesi zaten (dungeon raid vs yapıyosun işte wowa uyarlarsak). Burası işin eğlencesi. Ama tutup da sebepsiz yere "herkesi yenicez oğlum" diye hırs yapıp sürekli her yerde kendini göstermeye çalışıp tüm hayatını buna endeksleyerek yaşıyorsan, sürekli 2 muhabbetinden biri "hadi maç yapalım olm"sa orada problem var demektir. Arada bayağı belirgin bir çizgi var.

Şöyle bir örnek vereyim, ÖSS ye odtüye boğaziçine falan girmek için çok sıkı çalışmak da normaldir, ama sırf derece yapmak için çalışmak da aynı tanıma girer bence, gereksiz hırs vs.

Şöyle söyleyeyim, mahalle maçını karşı takımla maçını kazanmak istemek gayet normal, ona göre fazladan koşmak çaba göstermek de. Ama tutup da böyle "herkesi yenicez en birinci olacaz" diyip hayatını ona göre adamak saçmalık. Ha, siz burada ama futbolcular da yapıyor bunu diyorsunuz. Ama futbolcular bunu para ve geçim için yapıyorlar, kendi kişisel hırsları ve ego tatminleri için değil, arada fark var. Adam ona göre para alacak işte.
Sosyal ağlarda paylaş

100 sene önce bulunsa zaten tahmini ilgi çekme süresi (futbolun aksine) 6-7 sene olduğu için çoktan tarihteki tozlu yerini alırdı.

Herhangi bir spor gibi genel geçer bir şey değil bilgisayar oyunu, şu anda bile ömrünün son evresinde WoW, sürekli gelişen bilgisayar gücüne, ekran kartlarına falan ayak uyduramıyor. Ve yakında daha iyisi (hatta yüksek ihtimalle Blizzard'ın yeni MMO'su) çıktığında tüm ilgi sönecek. Haliyle asla bir spor kadar profesyönelleşmesine gerek yok.

Ki zaten benim derdim profesyönelliği falan değil işin, hala anlatamadım sanırım. "Hiçbir çıkar olmadan bu kadar hırsla ve sırf ego tatmini için hayatını endeksleyecek kadar bağlanan insan saçmalıyordur" diyorum ben. İster futbol olsun ister WoW ister briç. Futbol kıyaslaması sizden geldi, ben de "futbolda para kazanıyorsun, ego tatmininden değil paradan dolayı oynuyor adamlar o kadar hırslı" diyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Spidee said:

Abi sen futbol bölümünde moderatördün değil mi?

Bilgisayar oyunuyla futbolu mu kıyaslıyosun abi?

Yani genel olarak ardından gelen destek mesajlarına da bu cevabım.

Futbolda kurallar belli, normal bildiğin spor. Sırf futbol deil, basketbol, masa tenisi, buz hokeyi vs vs.

Kimse bir "ilk" yapma peşinde değil, yaptıkları şey yıllardır yapılan şablonlarda, düzgün spor. Sadece spor olmakla da kalmıyor, ülkeye kattığı gelir, turizm ve reklamcılık faydası, halka açılan şirketleşen kulüpler sayesinde borsa ve daha pek çok alanda etki yaratacak ciddi bir durum.

Bu bahsettiğiniz olayda öyle değil ama. 3-5 tuşa tıklamalı bir bilgisayar oyununda ilk kim ne yapacakmış onun derdinde millet, kime ne faydası varsa. Sanki 2 aya herkes gitmiş görmüş olmayacak yapmış olmayacak her şeyi.

İnsanlar benim mesajımı fail olarak algılamış, ben de şu kıytırık olaya ilgi gösteren insanları fail olarak nitelendiriyorum aynı şekilde :)

kısaca bişi dicem bakim algılanabilicek mi bu dedigim.

zamanında futbol yoktu, varoldu gelişti sektör oldu vs vsvs

zamanında bilgisayar yoktu, mmo yoktu, varoldu, gelişio...
Sosyal ağlarda paylaş

Düzgün tartışmayı konuşmayı bilmiyip de "yasaklanmaktan" korkuyorsan zaten seviyeni, kapasiteni ve kaliteni biliyorsun demektir, en azından sınırlarının farkındasın ki bu hoş bir şey. Ben bilmiyodum senin bu kadar kötü olduğunu ama ipucu verdiğin için sağol bundan sonra mesajlarına cevap yazarken bu ön bilgiyi göz önünde tutarım.

"Saçma bulmak" konusundaki görüşümü yineliyorum tekrar. Herkesten Einstein olması beklenemez tabii, eminim senin de telafi için başka yeteneklerin vardır :)
Sosyal ağlarda paylaş

Forum tartışma ortamı demiş arkadaş doğru demiş fakat insanların ilgisini ceken ve merak ettikleri bir konu üzerine sırf kendisinin ilgisini cekmediği için mesaj yazma zorunlulugu yoktur hele ki ilgisi olmayan bi konuda gelip insanları aşağılamaya kalmasının hiç gereği yoktur kanımca. Sana sacma gelen bir aktivite insanların ilgisini cekebilir bu gayette normaldir hepimiz insanız farklı zevklerimiz var.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...