Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nukleer santral

reyou

Öne çıkan mesajlar

Söylediğin şey eski teknolojilerle 2012de ülke geçindirmeye çalışırken, diğerlerinden yine geri kalmayı haklı çıkarmıyor. benim noktam da o aslında. yenilenebilir enerjiye yatırım 10 sene önce yapmamız gerekirdi. Şimdi avrupa ülkeleri ortaklaşa devasa solar enerji merkezleri kurmayı düşünürken Türkiye bu projelere dahil olamıyor tabi ki, çünkü sunacak hiç bir şeyi yok bu alanda.

20 sene sonra da nükleerleri kapatıp parasıyla bu santrallerden alırız artık enerjiyi.

Bu sene kriz olur, 10 sene sonra başka şeyler olur falan. Böyle böyle 3000 senesine geliriz biz hiç bi halt yapmadan. Olaya bir de şu açıdan bakın, Almanya bütün bir Avrupanın yükünün çekmeye çalışırken bile araştırmaya hayvanlar gibi para akıtıyor, hem de Türkiye'nin elini eteğini çektiği teorik araştırmalara bile.
Sosyal ağlarda paylaş

Bana kalsa tamam, direk yenilenebilir enerjiye abanılsın. Ama o maliyet anca ülkede nereye gittiği belli olmayan paraların toplanması, tsk'a giden yüksek miktarın bitirilmesi, saçma salak vergilerin kaldırılması yerine bu proje için ek vergilerin koyulması ile falan halledilir (ki gene halledilmez). Böyle bir olay güzelim ülkemizde, gerçekleşmeyeceği için nükleer diyoruz zaten.

Erken sıkıntılar ileride ülkenin önünü açabilecekse niye karşı çıkalım. Güneş enerjisini bugün kurarsın 50 yıl sonrada kullanırsın. (yavaş kullan panel teknolojisi sürekli değişir nub). Atık derdin yok hemde (yavaş yok panelde kullanıp gene zararlı olan bir çok madde var.)

Ayrıca skill abanmak için diablo 2'de level 20'e kadar skill vermeden fireball staff ile takılmışlığım vardır. Bana göre hava hoş alsınlar panel vergisi, 20 yıl sonra rahat olalım.
Sosyal ağlarda paylaş

hiç bir teknoloji (en azından şu çağ için) olduğu gibi kalmaz tabi ama bugün o projelere sunabilecek tecrübemiz, teknolojimiz, merkezlerimiz vs olsaydı (coğrafi olarak panelleri kurmak istedikleri bölgelere daha yakınız hem de büyük bir avantaj) zaten şuan o grubun içersindeydik teknolojiyi aktif olarak takip ediyorduk ve muhtemelen çok daha ucuza o enerjiyi alıyorduk (50 sene sonra yani sdf)

ha dünyanın yüzünü panellerle ya da rüzgar değirmenleriyle kapladığın zaman da başka sorunlar çıkacak. bundan kaçış yok, devasa miktarlarda enerji üretmeye çalışıyorsun ve bu her zaman enerjiyi üretmeye çalıştığın tesisin çevresini etkiler, bundan kaçış yok. asıl sorun insan sayısında.
Sosyal ağlarda paylaş

yine nuke vs all'a gelmiş konu. bu konu hakkında yüz bin sayfa yazdık zamanında, üstte de yazılmış ne güzel. fazla kasmaya üşeniyorum ama nükleer atıkların bertarafı konusundaki ciddi sıkıntılar hakkında daha geçen şöyle bi yazı okumuş idim aşmış teknoloji sitesi verge'da: http://www.theverge.com/2012/6/14/3038814/yucca-mountain-wipp-wasteland-battle-entomb-nuclear-waste

tekrar tekrar söylemekte yarar var, kim demiş bilmiyorum ama doğru demiş: 'human knowledge is not enough to control radioactivity.' nokta. dünyanın dibine de gömsen, problemi sadece birkaç yüzyıl ertelemiş oluyorsun, o süre zarfında ne olabilir 'tam' olarak bilmiyorsun. bu noktada ben nükleer teknolojiye güven(e)miyorum ve diyorum ki, 'not in my backyard.'

nükleer santrale verilecek para, 'ZORUNLU' enerji verimliliği projelerine agresif bir biçimde harcansa idi, belki de nükleer santrale ihtiyacımız bile kalmayacaktı.
Sosyal ağlarda paylaş

abi gene aynı tartışmaya sokuyosun ama direk sende.

bugüne kadar fransa, almanya nereye gömdüyse bizimkilerde oraya gömecekler. bu dünya'da ki ilk nükleer santral biz kuruyor ilk atığı biz atıyormuşuz imajı yaratma bi sakin.

adamlar hem gelip sen 3.sınıf ülkesin diye dayatma uyguluyorlar, çevresel kirliliğin içine ediyorlar sanayi devriminden beri. hepsi bu günlere geliyor, sonra "çevreyi koruyalım eki eki" , "şimdi o kurcaksınızda atıkları nereye atıcaksınız zararlı onlar" diyorlar. Bende diyorum ki, lan sen nereye attıysan oraya atıcaz 70 yıldan beri nereye atıyosanız oraya atıcaz işte.

birde öyle bir anlatıyorum ki sanki nükleeri kurunca almanya ile kapışçaz falan sanıcak millet. yok öyle bir şey. de en azından rusya irandan doğalgaz alıp elektrik üretmek için dünyanın en saçma ve verimsiz yöntemi olan termik santraller kapanıcak. ve evet ayrıca atık diyon, termik santraller ozona gül esanslı su buharı salmıyorlar yani. verimsel düşüklükleride cabası.

Edit: tartışacak vakit yok, nükleer yapılcaksaksa yapılsın, yok yapılmıcaksada yenilenebilir'e abansınlar. 10 senedir gereksiz yere gündem yapıyorlar.

Edit2: geçen hocanın söylediğine göre termiklerden birinde ara kızdırmayı kullanmıyorlarmış, kontrol sırasında ortaya çıkmış. böyle de çalışıyor ki demiş santraldekiler hocaya. bunu düşünemeyen adamlar nasıl nükleer yapacak benimde dötüm tırsıyor ama dediğim gibi. yurt dışından doğalgaz alıp termikte yakmak nedir yani sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

alım garantili doğalgaz anlaşmalarının bir sonucu o. yani her türlü harcanıcak o doğalgaz, harcamasan da parasını ödeyeceksin, e bunlar da ceyran üretelim bari demişler. ayrıca doğalgazdan elektrik üretimi gayet çevre dostu bi yöntem kömür linyit nükleer'e göre, sadece dışa bağımlı tabii, en büyük sorunu da bu :)
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

alım garantili doğalgaz anlaşmalarının bir sonucu o. yani her türlü harcanıcak o doğalgaz, harcamasan da parasını ödeyeceksin, e bunlar da ceyran üretelim bari demişler. ayrıca doğalgazdan elektrik üretimi gayet çevre dostu bi yöntem kömür linyit nükleer'e göre, sadece dışa bağımlı tabii, en büyük sorunu da bu :)

abi öyle bir ters mantık kurmuşsun ki. Elektriğin 60%'ı doğal gazla üretiliyor zaten ayrıca gaz şuan fazla değil eksik yani daha da fazla almaya çalışıyoruz, kışın ucu ucuna yetiyor. yani öyle bir mantık kurmuşsun ki evde yemek var diye yemek yiyoruz 3 öğün, karnımız acıkıyor diye değil gibi bir şey.

ayrı nükleerin ne kadar çevre dostu olup olmadığı kullanılan teknolojiye göre değişir.
Sosyal ağlarda paylaş

nükleerden başka çare olmadığı oturuldu konuşuldu karara bağlandı zaten baya oluyor.

ama işte nükleer santral yapan ülkelerin santraller apışarası gibi oluyor oraya darbe alınca pek hoş olmuyor. fakat yapacak birşey yok. yıllardır çikolata kek ile beraber lesitin yiyen bir milletiz sonuçta.
Sosyal ağlarda paylaş

kesinti japonyadan değil de nükleer santrallerin kapatılmaya başlanmasındandır heh (tabi onda da japonyanın etkisi var sdf). ama araştırmalara ödeneğin kesilmesi saçma. en temiz, ucuz ve güvenli enerji kaynağı 100 sene sonra nükleerin geliştirmesiyle de olabilir belli olmaz. gerçek bilim bu değil sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Ya japonya olayı büyük korku yarattı avrupada. siyasiler de milleti susturmak için 2050de yenilenebilire geçecez 20 yıla nükleerleri kapatacaaz deyip sıyrıldı. yenilenebilirin ne kadar para istediği sonuçta istenen enerjinin ne kadar az bir kısmını karşıladığı ortada. sonuçta yine nükleere sarılacak muhtemelen herkes. Müthiş araştırmalar var, adamlar atıkların radyoaktivite süresini 400 yıla kadar düşürüyor, beslemeyi durdurunca kapanan reaktör tasarlıyor. yenilenebilire milyarlarca € vereceklerine gogogo nükleer.
Sosyal ağlarda paylaş

Çevreyi ve doğayı önemsiyorum ama ülkemi de önemsiyorum. Enerji de çok dışa bağlandık, nüfus oranımız karşılayabileceğimizden fazla, dünyanın en büyük şehirlerinden birine sahibiz ve yetemiyoruz. Şuanda tüm gücümüzü Nükleer santrale verip en az 1 tane devreye sokmamız gerek, çok geç kaldık, halen de kalıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...