Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Championship Manager 2010

Silphatos

Öne çıkan mesajlar

Kontra atağı ben de göremedim, inanılmaz büyük bir eksiklik. Defansif oynayıp pas çeşidinden mi kotarmak lazım acaba?

Bir oyuncu alayım dedim, klübüyle anlaştım ancak oyuncuyla bir türlü anlaşamıyorum. Klübünde kazandığının iki mislini teklif ettim, klübünüze gelmek istemiyor diye bir mesaj çıkıyor. Niye istemiyorsun adam niye ehueh
Sosyal ağlarda paylaş

Türkçe oynuyorum ve evet ben de anlamıyorum hatta İngilizce oynasam muhtemelen daha fazla anlarım ahaha :D Bir ara üşenmezsem resmi forumda liste halinde soracağım. Mesela "uzak tut" seçeneği hiç pres yapmamakmış. Uzak dur yerine uzak tut mu yazmış adam anlamadım ki...

Bu arada antremanlarda inanılmaz detaylı seçenekler varmış, şahane onlar.

Transfer teklifimi kabul etmeyen elemana olabilecek en yüksek teklifi götürdüm tınmadı bile. Cins.

Antreman programını biraz daha gevşettim buna rağmen sert oynayan rakipler yüzünden her maç en azından bir yıldızım sönüyor. Sanki biraz abartı olmuş. Ayrıca henüz kenarda tedavi olup da oyuna geri giren görmedim.

Merak ettiğim şeylerden biri emekliye ayrılacak oyuncuyu emekliye ayrılmaması için ikna edebiliyor muyuz?

Genel olarak oyun acayip keyifli. (tu) 1-2 yama gelse muhteşem olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Henüz anlam veremediğim bazı olaylar var. Ayrıca maç konuşmalarında adamlara verdiğim komutları topluca silemiyorum. Tek tek kaldırmam gerekiyor. Hatta verdiğim markajı hiç kaldıramıyorum, ancak başkasına geçirebiliyorum.

'Uzak tut' hakkındaki düşüncelerim ise topu o oyuncudan uzak tutmaya çalışması. Örn, defans yapan bir adamdan uzak tutmasını söylediğinizde o taraftan değil de diğer taraftan geçmeye çalışıyor veya o kişiyle karşılaşınca pas yapıyor; diye düşündüm.

Ligin ilk yarısı bitti ve Eskişehirspor ile yenilmeden ilerliyorum. Ligde şu an birinci konumdayım. Hiç transfer yapmadım. Başlarda gol buluyor olmama rağmen çok da gol yiyordum ama artık o sorunu da çözdüm. Karşı tarafın oyunlarını mutlaka izlemenizi öneririm maç öncesinde. Buna karşı bir taktik uygularsanız gerçekten zorlanıyorlar. Özellikle 1-2 kilit adamı olan orta seviye takımlarda o adamlara karşı acımasız olup birden fazla kişiyle pres ve sıkıştırma uygulayarak, ve becerikli bir oyuncu ile de sert girerek o kişiye oyunu zehir edebilirsiniz. Ayrıca topsuz alandaki oyuncu yerleştirmelerinizi de iyi yapın derim, defanstaki bazı hataları o şekilde giderdim.

Bir de Prozone ne kadar vakit çalsa da çok keyifli. (Acaba Prozone kullanan Türk takımı var mı gerçekte?)

Kısacası aceleniz yoksa taktiktir, duran toptur, antremandır, karşı takımların eski maçları, sizin eski maçlarınız vs. bir çok şeyle oyalanabilirsiniz ve gayet verimli sonuç alırsınız. Bazıları sıkıcı bulabilir belki ama menejerlik oyunu oynarken bunları yapmak zevkli oluyor bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Hakikaten karşı takımı okumak işi epey kolaylaştırıyor. Kilit adamlarını kilitleyince etkisiz kalıyorlar.

Sert girmek kart ile sonuçlanıyor. Tam bir ufak takım taktiği. Hele sert girilen yıldız yorgunsa mutlaka sakatlanıyor. Çok efektif. Kart riskini göze alıp sert girmeyi planlıyorum.

Ben de Beşiktaş ile namağlup ilerlemekteyim. Beşiktaş beklediğimden iyi bir kadroya sahip. 2 tane ucuz yabancı transferiyle yelpazeyi genişlettim. Tek sorunum ardı arkası kesilmeyen sakatlıklar.

xaty said:
'Uzak tut' hakkındaki düşüncelerim ise topu o oyuncudan uzak tutmaya çalışması. Örn, defans yapan bir adamdan uzak tutmasını söylediğinizde o taraftan değil de diğer taraftan geçmeye çalışıyor veya o kişiyle karşılaşınca pas yapıyor; diye düşündüm.

Yok valla öyle değil. Oyuncu talimatlarında imleci Pres'in üzerine götürünce şu tanım yazıyor:

Uzak Tut hiç bir zaman pres uygulamamalarını sağlar

evet, aynen böyle "hiç bir" diye ayrı yazıyor :P

Arda Turan hakikaten Maradona gibi birşey olmuş, statlar çılgın. Benim oyunda dünyanın parasına Portsmouth'a gitti. Ama Holosko da hiç fena değil.

Prozone nedir, nasıl kullanılır çözemedim.
Sosyal ağlarda paylaş

Abicim adam gibi ingilizce kursanıza oyunu, "Uzak Tut" nedir ya:D
Ben ing oynuyorum ve o bahsettiğiniz şey "Stand Off"
Closing down'da geçiyor, yani;
always/own half only/stand off/same as rest of team
Seçili oyuncumuzun sahanın her yerinde/sadece kendi yarı alanında press yapması gerektiğini veya stand off diyerek boş boş sahada gezmesi gerektiğini belirliyoruz.
Bu arada bir arkadaşta oyunu izleme olayından yakınmış, onada önerim; maç oynanırken solda ortada çıkan menüde Highlights yani Önemli Anlar kısmında Detailed yani Ayrıntılı seçeneğine tıkla. Orda çıkacak kısımda, önemli posizyonlar, kornerler, falan filan tonla şeyi seçip ayarlarsınız izlemek istediklerinizi.
Sosyal ağlarda paylaş

Prozone normalde Sony'nin geliştirdiği bir olay. Sahayı gören 6 özel kamera yerleştiriliyor ve klübeye canlı olarak oyunun tüm bilgisi (oyunculardaki performanslar, oyuncu istatistikleri, kim nerde napmış, top kaptırmalar nasıl olmuş, ataklar nasıl oluşmuş, nerede kim hata yapmış, top hangi yolu izlemiş vb.) aşırı detaylı bir şekilde ulaştırılıyor. Şu an kullanan bazı klüpler var, hatta geçenlerde sitelerine baktığımda Arsenal'in 10 yıllık sözleşme yaptığı yazılıydı.

Oyunda Prozone sonuçlarını almak biraz uzun sürüyor (en azından benim bilgisayarda), bu yüzden çok meraklanmadıkça kullanmıyorum artık. Ama çok ilginç ve başarılı bulmuştum ilk gördüğümde. Tüm detaylarına girmemiş olsam da kurcaladıkça bir şeyler çıkıyor şimdilik. Kısaca pozisyonlar nasıl oluşmuş, kim nerde ne yapmış, takım olarak nerelerde daha baskın, nerelerde hatalı oynanmış gibi şeyler (daha fazlası hatta) görülüyor. Kilit bir maç öncesinde karşı takımın önceki maçlarının Prozone analizlerini incelemek kime baskı yapmak, nasıl bir taktik izlemek gibi şeyler hakkında baya fikir veriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Türk takımları ile oynamayı pek sevmediğimden ve oyuncu özelliklerinin de yalan yanlış olduğunu çoğu kişiden duyduğumdan, Newcastle ile başladım oyuna. 15m euro bütçesi var ve kadrodaki sistemime(4-2-1-3) uymayan adamları da satınca bütçem iyice arttı. Şimdi transferlere geçeceğim, kaleci, forvet ve bir AMCye ihtiyacım var.
Oyunu cidden beğendim, ama mouseun ileri-geri tuşlarıyla sayfalarda gezilememesine gıcık oldum.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

ya oyun çok mu kolay ?

fb ile açtım, ilk 3 hazırlık maçında 18 gol mü ne attım.

Bana da biraz kolay geldi. İlk sezonu Eskişehirspor ile tek malubiyetle 2. kapattım, Türkiye kupasında da 2. oldum..

İlk başlarda özellikle çok rahattım da sezonun ikinci yarısı sakatlıklar ve cezalar başlayınca zorlandım hafiften..
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunla ilgili ilk izlenimlerim;

Dün oyunu yükleme fırsatı buldum, tabii Türkçe'nin verdiği bir heyecan vardı. Hemen kariyer yarattım, Fenerbahçe'yi seçtim. FM'a göre CM'da kariyer yüklemek kesinlikle çok daha hızlı, FM'da 1 saati aşkın süredir beklediğimi hatırlarım kariyer yaratmak için. CM 3-5 dk da hazırladı kariyeri.

Gözüme çarpan ilk eksiklik oyunun giriş ekranında gereğinden fazla dakikalarca yükleme barının dolmasını beklemem oldu. Bu insanı tiksindiren bir durum. Neyse Fenerbahçe'yi aldım, formalar konusunda oyunun patronunun "Logo ve armalar dışında formalar ve renkler birebir" sözü Fenerbahçe iç saha (klasik çubuklu) forması için geçerli değil. Çünkü formayı sarı üzerine lacivert çubuklu yapmışlar. Fenerbahçe çubuklu forması lacivert üzerine sarı çubuludur. Neyse...

Oyunun menülerine alışmak zor..:5-6 yıldır FM oynayan biri olarak ben zorlandım,a ma çözülmeyecek gibide değil. Oyunun Türkçe olması burda çok işe yaramış. Birde medyaya bakayım dedim haberlere falan... Tek kelimeyle HARİKA. Medya haberlerinin gerçek terimlerle, gerçek haberlerle farkı yok. Medya Merkezi'ni bu bakıma çok beğendim gerçekten inanılmaz bir iş çıkartmışlar.

Maç motoru 3D, ama istereseniz ayarlardan detay kalitesini "En Düşük" e getirerek CM'nin klasik "piyon" oyunculu görünümüne geçebilirsiniz. Ben fx 5200 gibi bir kartla Normal ayarlarda çok rahat oynuyorum. Yani düşük sistemli kullanıcılar için büyük bir iyilik. Ama tabii ki favorim ne olursa olsun 2D. Oyuncular oldukça alakasız paslar atabiliyor, inanılmaz hatalar var bu yönde. Ayrıca bir oyuncu değiştirmek istedim, gittim menüye, istediğim değişikliği yaptım sonra maça dönemedim, ya oyun takıldı ya da menüde ben nerde devam edileceğini bulamadım. Maç menüsüde FM oynayanlar için büyük zorluk.

Andre Santos Brezilya Milli Takımı'nda yok. 15 milyonluk Güiza 5 milyon. Türk külüplerinde oyuncu fiyatlarının gerçekle alakası yok...

İlk izlenimlerim böyle genel olarak bence vasat bir oyun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...