Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kablo İnternet tarifeleri

Bone

Öne çıkan mesajlar

Türksat'ın Kablo İnternet tarifeleriyle
http://www.uydunet.net/icerik/tarifeler.php
TTNET ve Biri'nin tarifilerini
http://www.ttnet.com.tr/evde_3
http://www.biri.com.tr/biri-paketler.html
kıyasladığımızda, 4M'e kadar Kablo İnternet'in çok daha hesaplı olduğunu görüyoruz.
Ancak 6M itibariyle, Kablo İnternet, ADSL'ye göre çok daha pahalı hale geliyor.
10M seviyesinde, Kablo İnternet'in fiyatı, ADSL'nin 4 katı oluyor.
Kablo İnternet'te 20M fırsatı var, ancak fiyatına bakarsak alınması mümkün değil.
Ayrıca tarifelerin neden bu kadar acayip değiştiğini de merak ettim.
n hızında x birim fiyatı verilirken, 2n hızında da 2x birim fiyatı veya daha ucuz verilceğinizi düşünürsünüz.
Hatta ADSL'ye baktığımızda, 1M'a 45TL, 6M'e 90TL tarifesiyle, fiyat 2 katına çıkarken, hızın 6 katına çıktığını görüyoruz.
Hız arttıkça, fiyatın artma oranı da o kadar düşüyor.
Ancak Kablo İnternet'te 6M ile problem başlıyor.
Her hızın birim fiyatına baktığımızda şöyle bir sonuç çıkıyor:
0,5M - 35,14, 1M - 36,06, 2M - 27,28, 4M - 18,265, 6M - 18,34167, 8M - 23,00375, 10M - 46,148, 12M - 61,57667, 16M - 57,7425, 20M - 92,4345.
Fiyatların neden böyle bir oranla arttığını anlamış değilim. En hesaplısı 4M gibi dururken, en pahalısı da 20M oluyor.
Diyelim ki hız arttıkça fiyatın katlanma oranı azalmıyor, tersine sabit kalıyor; n - x, 2n - 2x, 4n - 4x... gibi giden bir tarife mevcut, o zaman karşımıza şuna benzer bir tablo çıkacaktı:
0.5M - 20TL, 1M - 40TL, 2M - 80TL, 4M - 160TL, 6M - 240TL, 8M - 320TL, 10M - 400TL, 12M - 480TL, 16M - 640TL, 20M - 800TL.
Böyle bir tabloda bile şu anki Kablo İnternet tarifesinin 10M, 12M, 16M, 20M ücretleri çok daha pahalıya maloluyor.
Tarife ve oranlar tekrar gözden geçirilse ve 20M internet daha cazip bir fiyattan sunulsa çok güzel olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

İyi de orada economies of scale dediğimiz o olay kasten devreden çıkıyor, Telekom altyapısı ve çıkışları üzerinden öyle 150 liraya 10MBit vermek akıl karı değil. Kitlesel bir uygulamaya dönüşürse internet diye bir şeyimiz kalmaz muhtemelen, çok varmış gibi. Onun yerine katlanarak arttırıp, aşırı zenginlere pazarlayıp biraz öyle kar ediyorlar işte, öyle düşünüyorum yani ben.

Şu Tellcom QuikNet işi iyice yayılır inşallah, bizim buraya kabloları döşediler de altyapı çalışması bitmemiş hala, sabırsızlıkla bekliyorum :p Kablonet 4MBit kullanıyorum, aynı paraya 20'ye atlıycam.
Sosyal ağlarda paylaş

100/5 Mbps 130TL gözüküyor. Fiyatı çok güzel. Bu fiber optik olayını kablo internetle kıyaslarsak, Kablo İnternet gibi dertsiz tasasız problemsiz birşey midir, yoksa ADSL gibi port açma, performans kaybı, kötü ping gibi şeylerle uğraştırıyor mu?
Sosyal ağlarda paylaş

Su an 49 TL oduyorum TT ye

said:

"Biri" den 2 yillik alirsan , 70 liraya 4Mbit , 80 TL ye 6 , 90 TL ye 8 mbit , 100 TL ye de 10 MBit oluyor

said:

"Smile DSL"
1 yillik sozlesme ,

88 TL 8 Mbit , 60 TL 4 MBit

Smile `in teklifi iyi gibi duruyo , 4 ya da 8 secilebilir.

K karti ile uye oluyorsun bunlara , uyelik iptali durumunda yapisir mi bu sirketler ? Zorluk cikartip , k kartindan bi ay bi aydir diye cekmece falan yapmasinlar sonra . Guven olmaz bizim sirketlee cunku.

edit : not : Kablo nedense pek mantikli bir cozum gelmiyor bana , tut yeni modem al , gelismesi zor bi alan , ADSL er ya da gec hizlanip / ucuzlayacak Turkiye`de , kablo pek umut vermiyor bana . Zaten su an ki tarifelerde de ADSL ile kablo cok yakin fiyatlar , 4 Mbit lere bakarsak , biri 70 digeri 73 digeri 80 falan . ucurum yok aralarinda
Sosyal ağlarda paylaş

Ucuz olduğu gibi verim farkı da var. Eskiden kablonun pingleri daha iyiydi, şimdi karşılaştırmalı denemedim de en kötü ihtimal denktir. Download hızında da 4MBit ADSL kullanırken 425-430 KB/s olan hızım kabloda 475-480 KB/s. Teknik desteği de TT'deki hıyarlardan daha iyi genel olarak.

Daha az fonksiyonel bir modeme yatırım yapmak ve geleceksizlik var tabii, bir de wireless modemlerinin pahalı olması var, onlar da dezavantajları.
Sosyal ağlarda paylaş

ADSL ilerde nasıl ucuz olur peki?

sanki yeni teknolojilermiş gibi konuşuyorsun da, Kablo ve ADSL yeni teknoloji değiller.
ADSL ucuzladı ucuzlayacağı kadar. Yeni bir "büyük ucuzlama" bekleme. O çoktan oldu bitti.

Ha, zaman içerisinde gittikçe ucuzlamasından bahsediyorsan, o konuda Kablo internet öne geçti. Bundan birkaç sene önceye kadar ADSL daha ucuzdu. Şimdiyse fiyatlar yukarıdaki şekilde. Bu şekilde devam eder diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Adsl , adsl2+ gibi hizmetler daha assagi inemez , hizmet kalitesi artamaz diyosun yani oyle mi ?

Yazdiklarima bakarsan , ufak hizlar icin fark etmiyor kablo , adsl vs dedim , ama yuksek hizlardaki fiyat farki belli , Adsl in illaki daha da ucuzlayabilecegini dusunursek - ki dusunmesek de olur - kablo yuksek hizlara cikildikca cok pahali , ayrica bir de modem ihtiyaci var , wireless modemi dertli vs.

Hali hazirda dsl kullanan biri icin kabloya gecmek sacma geliyor bana
Sosyal ağlarda paylaş

VDSL geldi mi bilmiyorum, bir ara reklamını yaparken bıçak gibi kestiler reklamı, bayadır da lafı yok. Gelip yayılırsa da, yeterince dandik olan, habire ping sorunları yaşatan dandik yurtdışı çıkışlarımızla harika olur emin ol. Zamanında sırf kabloyla rekabet için ADSL hızlarını dörde katladıklarında imanımız gevremişti, her şey download hızı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

VDSL2 verilmeye başlanalı baya bir süre oldu. Sadece TTnet tarafından değil turk.net gibi kendi omurgasına sahip bir alternatif de mevcut. Koc.net sanırsam başlamadı ama onlar da ADSL2+ sundular kısa bir zaman önce.

Alternatif firmaların tek sorunu istedikleri 2 yıllık anlaşmalar. Eğer taahütlü alırım sorun yok denirse gayet avantajlı paketler sunulmuş durumda..

Kullanma şansım olmadığından ping konusunda yorum yapamıyorum haliyle.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...