Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yıllarca savaştı sonunda muhtaç kaldı

Nessarien

Öne çıkan mesajlar

KapIKulu said:

Ya inkardan anladığınız ne? İlla heykele tapmak mı? Etrafımda sürekli namaz kılan ama paraya tapan insanlar var. Bunların ki şirk değil mi?

Hayır temel sorun bu. Özgüvene bak acıcık yanacağız. Sonra adam bu torpille (ki ayette soruyor nereden aldınız bu torpili diye) herkese yanacaksınız siz diyor. Bırak başkasının yanmasını senin kıçın sağlam değil. İyi o zaman bir inan ondan sonra ne bok yersen ye. O zaman niye ibadet ediyoruz ki biz? Salak mıyız? Sonsuz yaşamda azıcık yanmayı her şekilde tercih ederim o zaman. Boş konuşmayın da adam gibi kaynakla cevap verin. Bekliyorum...

Sen ibadeti ne için yapıyorsun? O'nun için mi? Eğer böyle bir gerekçen varsa zaten hatalı bu çünkü bişeye ihtiyacı olmadığını kabul ediyoruz, sen ibadeti vs kendin için yapıyorsun, bunu bi ödül için yapıosan da hata yapıosun, maymun musun sen?. İbadeti yaptığında, iyi hisseder insan. Bu. Ha kendini iyi hissedemezsen, ruhen çöküosun zaten zamanla. Bu kadar sığ bakmayın abi şuna

Muhtemelen, ibadetler sonrası ruhun falan çok açık olacak, algıların çok temiz olacak o'nu en güzel haliyle yaşayacaksın, yapmazsan yarım yamalak yaşayacaksın. İnanmıyorsan da seni inkar edicek, arayıpta ulaşamadığın sevgili gibi işte. Ha tabi bu benim düşüncem, ama sizinkiler konsepte tamamen ayrıkı yani ayemsori
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

"Hayır, durum hiç de öyle değil. Günah işleyip de günahın kendisini her taraftan kuşatıp kapladığı kimseler var ya, işte onlar cehennemliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır. İman edip makbul ve güzel işler yapanlar ise, İşte onlar da cennetliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır." (Bakara Suresi, 81- 82)

Kötülük işleyenler ise, yaptıkları kötülük kadar ceza görürler. Kendilerini bir zillettir kaplayacak... Onları Allah’ın bu cezasından koruyup kurtaracak bir kimse yoktur. Yüzleri sanki kapkaranlık gece parçalarıyla kaplanmıştır. İşte onlar cehennemliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır. Gün gelir, onların hepsini bir araya toplayıp sonra Allah’a şirk koşanlara: “Siz de, taptığınız şerikleriniz de yerlerinize!” deriz. Artık onları putlarından tamamen ayırmışızdır. Şerikleri: “Siz dünyada bize tapmıyordunuz. Bizimle sizin aranızda şahit olarak Allah yeter. Doğrusu, sizin bize taptığınızdan hiç mi hiç haberimiz yoktu” derler. (Yunus Suresi,27 - 29)

Yani? Benim dediğimi anlatmışsın :D

Ayrıca @Suark abi o konu daha başka bir konu. İbadet nedir niye yapılır? Kendimiz için yapmayız. O'nun rızasını kazanmak için yaparız. Bana hediye aldın ama ihtiyacım yok yinede hediyenden mutlu oldum gibi düşün.
Sosyal ağlarda paylaş

KapIKulu said:

Ya inkardan anladığınız ne? İlla heykele tapmak mı? Etrafımda sürekli namaz kılan ama paraya tapan insanlar var. Bunların ki şirk değil mi?

Hayır temel sorun bu. Özgüvene bak acıcık yanacağız. Sonra adam bu torpille (ki ayette soruyor nereden aldınız bu torpili diye) herkese yanacaksınız siz diyor. Bırak başkasının yanmasını senin kıçın sağlam değil. İyi o zaman bir inan ondan sonra ne bok yersen ye. O zaman niye ibadet ediyoruz ki biz? Salak mıyız? Sonsuz yaşamda azıcık yanmayı her şekilde tercih ederim o zaman. Boş konuşmayın da adam gibi kaynakla cevap verin. Bekliyorum...

yahu sen nası bu kadar kendinden emin konuşabiliyosun? yani Allah isterse en batağa batmışı çıkartır bırakalım bu işleri, bu gittiğin yollar çok taşlı.

inkarcılar dışında ebedi olarak kalmayacak kimse ha onun süresini Allah belirler ama iman edipte ebedi olarak cehennemde kalacak tek bir kimse yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Okumayı bilmiyorsun anlaşılan, öncelikle bi konuyu açıklığa kavuşturalım bu senin fikrin değil uzun zamandır belirli bir kesim tarafından ortaya atılan bir görüş...
Devamında ise şöyle bi durum var ki evet ortada doğrudan bir "5 yıl yatar çıkarsın" tarzında bir ayet olmadığı gerçek ama bir sürü hadis var bu yönde olduğuna dair, diyelim ki hadislerin gerçekliği tartışılabilir bu noktada sana katıldık diyelim...
Yukarda yazdığım ayetleri düzgünce okuyup yorumlarsan yine bi ayrım olduğunu anlayabilirsin bence;
Yani şöyle bi durum yok,ölüp diğer tarafa gidiyosun teraziye koyup tartıyorlar ucundan kurtarırsan yırttın, ucu ucuna altta kalırsan battın...
Düşün ikimiz aynı hayatı yaşıyoruz aynı sevapları günahları yapıyoruz ömür boyu sonra bi gün ben sana çaktırmadan bi dilenciye 1 lira para atıyorum sonra diğer tarafta ben cennete giderken sen sonsuza kadar cehenneme gidiyosun bende dönüp sana hareket çekiyorum...
Şu konsept sana mantıklı geliyorsa yapıcak yorum yok zaten...
Sosyal ağlarda paylaş

Fıkıhta kural vardır. Allah'ın gücüyle örnek verilmez. İsterse istediğini yapar onu ben bilemem. İsterse bugün taş yağdırır O'nun gücü ile örnek olmaz. İstediğini çeker alır o ayrı. Kuran'da kendi söyledikleri var. Onları nereye koyacağız?

Ya ayrıca nasıl inanıyorsunuz ki siz? Kafamdan sallamıyorum ayet söylüyorum. Yanlış anlamışsam düzeltin. Ayet abi ayet. İnanıyorsanız ayetlere inanacaksınız. Varsa aksi deliliniz getirin. Kaynak alalım lütfen...
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

Okumayı bilmiyorsun anlaşılan, öncelikle bi konuyu açıklığa kavuşturalım bu senin fikrin değil uzun zamandır belirli bir kesim tarafından ortaya atılan bir görüş...
Devamında ise şöyle bi durum var ki evet ortada doğrudan bir "5 yıl yatar çıkarsın" tarzında bir ayet olmadığı gerçek ama bir sürü hadis var bu yönde olduğuna dair, diyelim ki hadislerin gerçekliği tartışılabilir bu noktada sana katıldık diyelim...
Yukarda yazdığım ayetleri düzgünce okuyup yorumlarsan yine bi ayrım olduğunu anlayabilirsin bence;
Yani şöyle bi durum yok,ölüp diğer tarafa gidiyosun teraziye koyup tartıyorlar ucundan kurtarırsan yırttın, ucu ucuna altta kalırsan battın...
Düşün ikimiz aynı hayatı yaşıyoruz aynı sevapları günahları yapıyoruz ömür boyu sonra bi gün ben sana çaktırmadan bi dilenciye 1 lira para atıyorum sonra diğer tarafta ben cennete giderken sen sonsuza kadar cehenneme gidiyosun bende dönüp sana hareket çekiyorum...
Şu konsept sana mantıklı geliyorsa yapıcak yorum yok zaten...

Canım benim burada bahsedilen ufak tefek hatalar ve günahlar değil. Konu nereden çıktı? Ne yaparsan yap cennete gireceksine karşı çıktı. Şunu kabul etmek lazım. İnansanız bile her türlü günahı sınırsız işleme lüksünüz yok. Bunun arkasına sığınamazsınız. Bu yahudilerin inancı. Niye kötülüklerine kılıf bulmak için. Ayrıca hadis ayete ters olamaz. Ters ise sıkıntı hadiste olabilir ayette olmaz. Ayetleri dikkatlice sen bir kez daha oku.

Edik: Sizin savunduğunuz daha mı mantıklı. Ne yaparsan yap cennete bilet. Allah'ın adaleti açısından bu konsept daha mı mantıklı?
Sosyal ağlarda paylaş

böyle derin konulara girmeseniz?

ibadet çok geniş bir konu. birileri için, kendi çıkarı için, yada yaranma için ibadet edenleri ayrı tutarak diyebilirim ki ibadetlerin fiziksel ve psikolojik yarar ve faydaları bilimsel olarakta kabul edilmiştir. bireyler nefislerini ve ruhlarını daha güçlü kılabilirler ibadetler ile.

ibadet edenlere saygı göstermeliyiz, hatta onlara imrenmeliyiz. ibadet etmeyenlere ise yine aynı saygıyı göstermeliyiz.

ben islam içerisindeki bütün ibadetlerin insan yararına olduğunu, faydalı olduklarını, bize katkılarının olduğunu araştırınca ve düşününce gördüm.
Sosyal ağlarda paylaş

RRa said:

böyle derin konulara girmeseniz?

ibadet çok geniş bir konu. birileri için, kendi çıkarı için, yada yaranma için ibadet edenleri ayrı tutarak diyebilirim ki ibadetlerin fiziksel ve psikolojik yarar ve faydaları bilimsel olarakta kabul edilmiştir. bireyler nefislerini ve ruhlarını daha güçlü kılabilirler ibadetler ile.

ibadet edenlere saygı göstermeliyiz, hatta onlara imrenmeliyiz. ibadet etmeyenlere ise yine aynı saygıyı göstermeliyiz.

ben islam içerisindeki bütün ibadetlerin insan yararına olduğunu, faydalı olduklarını, bize katkılarının olduğunu araştırınca ve düşününce gördüm.

Ya aslında bu konunun gerçekten yeri değil haklısın. Bu yüzyüze konuşulacak bir konu ama inanıyoruz diye israiliyata inanan insanları görünce dayanamıyorum. Biz özeliz inancı yahudilerden kalma. Müslüman özeldir torpillidir inancıda onun uzantısı. Buraya dayanamıyorum işte :D
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

"Hayır, durum hiç de öyle değil. Günah işleyip de günahın kendisini her taraftan kuşatıp kapladığı kimseler var ya, işte onlar cehennemliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır. İman edip makbul ve güzel işler yapanlar ise, İşte onlar da cennetliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır." (Bakara Suresi, 81- 82)

Kötülük işleyenler ise, yaptıkları kötülük kadar ceza görürler. Kendilerini bir zillettir kaplayacak... Onları Allah’ın bu cezasından koruyup kurtaracak bir kimse yoktur. Yüzleri sanki kapkaranlık gece parçalarıyla kaplanmıştır. İşte onlar cehennemliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır. Gün gelir, onların hepsini bir araya toplayıp sonra Allah’a şirk koşanlara: “Siz de, taptığınız şerikleriniz de yerlerinize!” deriz. Artık onları putlarından tamamen ayırmışızdır. Şerikleri: “Siz dünyada bize tapmıyordunuz. Bizimle sizin aranızda şahit olarak Allah yeter. Doğrusu, sizin bize taptığınızdan hiç mi hiç haberimiz yoktu” derler. (Yunus Suresi,27 - 29)

Bak kapıkulu senin için tekrar alıntılıyorum buraya, bak önce yukarda boldladığım kısma bak, diyor ki bunlar cehennemliktir ve ebedi kalıcaktır.

Senin dediğin gibi olsa eğer ebedi kalıcaktır diye ekleme yapmaz, cehenneme giden zaten sonsuza kadar cehennemde kalır...
2. boldladığım kısmı da ele alırsan ben bi sürü kötülük yaptım ama sevaplarım burun farkıyla geçtiği için yırttım ben o kötülüklerden artık hep cennetteyim diye bi mantık da yok, kötülük yapan yaptığı kötülük kadar ceza çekicektir demiş...

Hadisler zaten açık bu konuda:
(Şirk üzere ölmeyen her mümine şefaat edeceğim.) [Bezzar, Hakim, Beyheki]

(Zina etmiş, hırsızlık yapmış, içki içmiş mümin de Cennete girer.) [Buhari]

(Kalbinde zerre kadar imanı olan Cehennemde kalmaz.) [Buhari]

(Büyük günah işleyen her mümine şefaat edeceğim.) [Nesai, Tirmizi]

(İmanla ölen günahkârlara şefaat edeceğim.) [Buhari, Müslim]

Ayrıca burda kimse biz müslümanız o yüzden kayrılıcaz diye bişey demiyor, sadece imanı olanların cezasını çektikten sonra cennete alınacağı inancına sahip insanlar...
Sosyal ağlarda paylaş

beni en cok uzen, kizdiran, sinirlendiren ne biliyormusunuz? en ufak bi tartismada "okuman yok galiba" "anlama kitligi mi var sende" "gerizekalimisin okudugunu anlamiyomusun" seklinde baslayan post lar gormek.. inaniyorum ki patideki uyelerin cogu egitimli, gormus gecirmis insanlar. rn azindan koydeki amcayla seviye olarak bir degiller. yani su olay okadar cogaldi ki artik her tartismada boyle soylemler.. inanin inanmayin, birbirinizin fikrine katilin katilmayin, ama saygili olun bbirbirinize karsi, cok zor degil bu.
zannediyorum ki su olayin en buyuk sebebi klavye basinda olmak. zaten cogu insan yuz yuze konustugu insana oyle seyler soyleyemez, soyleyen de varsa Allah akil fikir versin ne diyim.

biraz off topic oldu ama surda bu kadar inanmayan insanin arasinda inananlarin birbirleriyle bu sekilde konusmasi uzdu iste.
Sosyal ağlarda paylaş

yanlış biliorsam düzeltin. benim bildiğim kadarı ile inanan herkez cennete gider diye biliyorum. bu gayet net açıklıyor ama kimin ne kadar yanıpta gideceği bizim dünya üzerimizdeki davranışlarımız neticesinde ortaya çıkıyor. yani biraz özel okul mantığı gibi birşey var orada. özel okulların çoğunda özelikle herkez sınıfları atlar, pek kalma olmaz şahsen benim zamanımda öyleydi. ing 55 alan geçer denmişti sonra kalanlara 45 alın geçin dendi sonra 25 alın geçin dendi sonrada herkez geçti yani. burada amaç herkezi geçirmek. islamında amacı herkeze ulaşmak, herkezi doğru yola sokmak ve haliylede herkezi cennete sokmak, ruhlarımıza dünya üzerinde şans bulamadığımız mutlulukları yaşatmak, hak ettiğimiz refaha ermemizi sağlamak.
Sosyal ağlarda paylaş

İsrailoğulları: Sayılı birkaç gün müstesna, bize ateş dokunmayacaktır, dediler. De ki (onlara): Siz Allah katından bir söz mü aldınız -ki Allah sözünden caymaz-, yoksa Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?

Bak Eric boldluyorum. Cehennemde biraz kalacağız diyenler var ve onlara cevap veriliyor yok öyle birşey diye. Ayrıca şu anlaşılmasın. Ufak tefek cezasını çekip çıkanlar olacaktır belki ama bu güveneceğiniz ve garantiye alındığınızın göstergesi değildir. Hayatı bok gibi geçir sonra bana birşey olmaz de.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...