Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

EU2 & Republic Of Venice

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

AAR yapmış olmak isterdim ama sonradan aklıma geldi böyle küçük bir hikaye tadında yazayım bari dedim daha sonra bir aar yaparım artık :)

oyun agceep modunda oynandı.

Venedik öncelikle en güçlü italyan şehir devletlerinden biri olması sebebi ile diğer italyan devletleri arasında müthiş bir prestije sahipti.Bu venedikli yöneticilerin kafasından geçen italyan birliği düşüncesini daha da körüklüyordu.Diğer italyan devletleri arasında güçlenen venediğin italyan birliğini sağlaması çok da gecikmedi.Akabinde balkanlarda ilerleyişe geçen venedik ile osmanlı arasındaki küçük çapta çatışmalar yerini topyekün bir savaşa bıraktı,bir yandan osmanlıyla diğer yandan fransa portekiz ingiltere ispanya gibi süper güçlerle olan savaşlar venedik vatandaşlarını çok yordu ama diplomatik becerisi tekrar gösteren venedik yönetimi avusturya ile uzun yıllar sürecek olan bir birliğin temelinin atılmasını sağladı.Avusturyanın da desteğini alan venedik,onlarca yıl sürecek olan doğu seferine başladı batı sınırlarını avusturyaya emanet eden venedik orduları türklerin ve arapların üzerine bir kabus gibi çökmüştü,osmanlı ve arap donanmaları bir bir denizin dibini boyluyor,karada da durum farklılık göstermiyordu ve osmanlı imparatorluğunu sonunu getirip istanbulu ele geçiren venedik orduları gururla istanbuldan osmanlı'nın izlerini siliyor,bizans ruhunun geri gelmesini kutluyorlardı.

Sonuçta venedik batıda fransa, doğuda safevi imparatorluğu,kuzeyde rusya ve güneyde ethiyopya ile komşu haline gelmişti.Batıdaki düşmanları ise venedik'in bu başarıları karşısında artık ağızlarına venedik lafını almaya bile çekinir oldular zira venedik orduları doğudayken birkaç kez arkadan vurmaya yeltenmişler ama başarılı olamamışlardı venedik artık yeni süper güçtü ve bunu kabul etmekten başka çareleri yoktu.

1700'lere gelindiğinde fransız devrimi gerçekleşti,zaten kuvvetli bir kara ordusu olan fransa devrimin de etkisiyle venedik ve avusturyaya savaş açtı.Ama düşünmediği birşey vardı,kuzey ve güney amerikadaki kolonileriyle başları dertte olan dostları portekiz ve ispanya artık eski güçlerinden yoksundular ve bu savaşta varlık gösteremediler.Bir diğer müttefikleri olan polonya ise avusturya ordularının altında ezilmekten kurtulamadı,bu savaş fransaya pahalıya malolmuştu;yıkılan bir askeri müttefiklik,bir daha belini doğrultamayacak polonya ve artık yenilmezilikleri bütün dünya tarafından bir daha görülmüş olan avusturya ve venedik'in durdurulamaz hale gelmeleri.

Sosyal ağlarda paylaş

Güzel oyun olmuş, Venedik bence de oynaması zevkli; çok kültürlü, CoT'la başlıyorsun vs. Avusturya'yla müttefik olmak mantıklı ama zamanı gelince Avusturya'nın hırıstiyan topraklarını yiyebilirdin. Doğu'da ne kadar convert ettin bu arada? merak ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

Avusturyayı bilerek yemedim çünkü doğuda rusya ve polonya batıda ingiltere fransa portekiz ingiltere (sonradan gg oldu gerçi) boş buldukları anda savaş ilan ediyorlar ve tam ortada güçlü bir avusturya çok güzel dengeledi bu oyunu tek başıma başa çıkamazdım hepsiyle,denizde sorun yaşamadım doğal olarak da karada mümkün değil.Doğuda 5-6 province dışında convert etmedim,gerek de yoktu zaten hep kontrol altında tuttum din konusunda neredeyse eşit yaklaştım ortodokslar dışında çok da problem çıkmadı bu şekilde.Rusyala da aramızda olam abhazya ile gürcistan vassalım zaten rusyayla biraz uzaklaşmak için yaptım başarılı da oldu.
edit:avusturya da bana bayılmıyor yani oyuna savaş halinde başlıyosun zaten,sürekli rüşvet vererek sürdürülen bi birlik oldu biraz :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...