Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Japonca (alfabe sorunu)

bya

Öne çıkan mesajlar

1. kur japonca alıyorum, iki haftada katakana ve hiragana'yı bitirdi hoca, şimdi de gramere falan başlayacak(kanji anlatmayacak sanırım-belki ilerki kurlardadır). yalnız benim bu japonca yanında 6 tane daha dersim var. dolayısıyla bu 100-150 heceyi nasıl öğrenicem onu düşünüyorum kara kara. bir kolay yolu falan var mı acaba bilen arkadaşlardan rica etsem de tecrübelerinden faydalansak biraz.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben ilk ödevimi yapana kadar hiaraganayı öğrenmemiştim. Hiraganayla yazılmış mektubu latin alfabesine çevirmek böyle 8-10 kere baya yararlı olmuştu. Sen de basit gramerde anlayabileceğin bir text i al çevir sürekli. Bir süre sonra göz aşinalığı oluyor zaten.
Bir de önce hiragana öğrensen daha kolay olabilir ama o kişisel birşey tabii belki sen katakanayı daha rahat öğrenirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

bya said:
1. kur japonca alıyorum, iki haftada katakana ve hiragana'yı bitirdi hoca, şimdi de gramere falan başlayacak(kanji anlatmayacak sanırım-belki ilerki kurlardadır). yalnız benim bu japonca yanında 6 tane daha dersim var. dolayısıyla bu 100-150 heceyi nasıl öğrenicem onu düşünüyorum kara kara. bir kolay yolu falan var mı acaba bilen arkadaşlardan rica etsem de tecrübelerinden faydalansak biraz.

şimdi 46 tane sembol var Hiragana da, Katakana da aynı şekilde fakat yabancı dillerden kelimeleri yazmak için kullanılıyor.

2-3 günde öğrenmen gerekio zaten hiraganayı, katakana sonradan kullandıkça oturuo genellikle. Otur Set set yazarak çalış önce A i u e o yaz sürekli sonra ka ki ku ke ko bu şekilde set set yaz . Zaten okudukça metinleri ezberlemeye başlıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

sesu said:
Ben ilk ödevimi yapana kadar hiaraganayı öğrenmemiştim. Hiraganayla yazılmış mektubu latin alfabesine çevirmek böyle 8-10 kere baya yararlı olmuştu. Sen de basit gramerde anlayabileceğin bir text i al çevir sürekli. Bir süre sonra göz aşinalığı oluyor zaten.
Bir de önce hiragana öğrensen daha kolay olabilir ama o kişisel birşey tabii belki sen katakanayı daha rahat öğrenirsin.

o da bi yöntemde bize hiç önermediler latin alfabesine çevirmeyi. sonra hep latin alfabesine çevirirsiniz, zor öğrenirsiniz diye...
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle gözünde fazla büyütme. Kanji öğrenmeye başlayınca hiragana neymiş diyeceksin. Ayrıca çoğu yer aksini söyler ama önce hiragana öğren, katakana genellikle yabancı kelimleri yazmak için kullanıldığı için 90% hiragana kullanacaksın. En önemlisi de yazarak çalışmak. İlk hazırlık olarak 3-5 defa her karakteri ve okunuşlarını yazdıktan sonra derste kullandığınız kitabı okumaya çalış. Okuyamadığın yerleri tek tek kontrol et. Sonuçta hece alfabesi olsa bile bizim latin alfebisini okuduğumuz gibi kelime kelime okunuyor, harf harf değil.

Bir kaç kaynak daha eklerim şimdi çıkmam lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

hoca sırayla herkese bir cümle okuttu sınıfta ve bir tek ben okuyamadım. yalnız normal olan benim okuyamamam değil mi ya, ne ara öğrendiniz de takılmadan okuyosunuz anlamadım ki. bi azeri vardı yanımda, adama sordum sırrın ne diye "ben 2 sene önce kendi kendime öğrenmiştim" dedi. şimdi çalıştım biraz ve son derece yavaş da olsa sesliler, k,s,t,n,g,z,d yi ezberledim ama zaten sorun bu ne deyince söylemek değil, onu cümle halinde görür görmez aklına ki nin veya se nin falan gelmesi. neyse artık, yapıcam bi şekilde. herkese teşekkürler.
Sosyal ağlarda paylaş

peki japonlar hiragana veya katakanayı ne zaman kullanıyorlar, kanjiyi ne zaman? gazeteler falan kanji galiba. romanları da kanjidir heralde? peki hiragana ve katakana ile her şey
yazılamıyor mu da bir de kanji var?

hiraganayı öğrendim sayılır az bişey kaldı. pek zor değilmiş gerçekten. cümleleri falan da yavaş yavaş okuyorum da katakana girince cümleye kalıyorum öyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanji alfabe değil, her bi kanji tek başına sana anlam ifade ediyor latin alfabesi gibi düşünme. kelimle kökleri için kullanılıyor. Tek başıan bir kelime veya birden fazla kanji arka arkaya gelince bir kelime oluyor. Örnek veriyim, "Yeni" kanjisi ile "duymak" fiilinin kök kanjsii yanyana yazılınca "gazete" anlamına geliyor vs.
Bunun dışında çekimleri, ekleri vs hiragana ile yazarlar. Yabancı dilden gelen bir kelimeyi de katakana ile yazıyorlar. Yani sırf Kanji kullanmıolar bi cümle içersinde

1945 tane Kanji var japon devleti tarafından, sık kulllanılan, öğretilmesi gereken kanji olarak belirlenen.

Örnek vermem gerekirse:

"Basu de ikimasu" Otobüsle gideceğim. Bu cümlede BASU ingilzicedeki BUS dan geldiği için katakana ile yazılıyor. DE eki hiragana ile, İkimasu yani gitmek fiilinin kökü olan "i" kanji ile yazılıp "kimasu" kısmı da hiragana ile yazılıyor.

バス で 行きます
Sosyal ağlarda paylaş

baya japonca bilen varmış ya. nerde öğrendiniz nasıl öğrendiniz.
ben 1 sene yalandan japonca dersi aldım, hiragana dan hatırladığım 3-5 sembol kaldı. katagana kanji direk yalan. artık japonyaya giderde öğrenirim diye umut ediyorum. başka türlü olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Yazcaksun, böl böl yazcaksun, sonra da böl böl okuycaksun. Bööle öğrenivecen gardaş.

Hiragana ve Katakana'yı bir an önce aradan çıkart. Yoksa başın ağrır, rahat takip edemezsin dersleri. Zaten 2 hafta gayet makul bir süre bence. Katakana biraz gıcıktır, çünkü yabancı dilden gelen kelimeleri(外来語、がいらご) yazmakta kullanırlar(bir de dikkat çekmek istedikleri zaten kullanıyorlar.), abuk subuk telafuzları olur, adamı deli eder. Çok aldırma sen onlara, ben 5 yıl Japonca okudum, ara sıra "hay ulan ne biçim kelime yapmışsınız ben sizin..." dediğim oluyor. Bknz: Unburibaburiya (Unbelivieable).

Dediğim gibi ilk önce tek tek harfleri bol bol yazarak alıştırma yap. Sonra o zamana kadar öğrendiğin kelimeleri Hiragana yazmaya çalış. Daha sonrada örnek metinleriniz varsa onları okuyarak devam et.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanji Cin sembollerinden olusuyor zaten dikkat ederseniz cogu kitapta kanji ile karisik onu daha sonra ogreteceklerdir muhtemelen o zor kismi.

Ayrica okudugum okuldaki cogu arkadasim bile bazi kanjileri hatirlayamiyor veya yazamiyor.Normal o isin en zor kismi.

Ben cince okuyorum.Sana tavsiyem defter tutman ve surekli alistirma yapman yazinin daha guzel olmasi ve hizli yazabilmen acisindan bu sart.
Kanjiyi ogrenmeye baslarsan yakin zamanda zaten yazman zorunlu diger turlu hatirlayamazsin cogu karakteri yazarken zorluk cekersin.(Ozel yazi kalemlerinden var mi bilmiyorum bulundugun yerde ama almaya calis guzel sekli oluyo)

Defter tutup surekli biseyler yazman cok yararli olucaktir.Birde bastaki arkadasin bahsettigi gibi internette alistirmalar var..
Sosyal ağlarda paylaş

• 6 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...