Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Online Oyunlara Vergi

Boci

Öne çıkan mesajlar

Abi seni firman ürün satarken ikna mı ediyorlar vergi öde diye.

Bir ülkeye hizmet satıyorsan ve istedikleri takdirde vergi ödemiyorsan vergi kaçakçısı olursun en basidinden.

Ya ürünlerini Türkiye'den çekecekler ya da vergi ödeyecekler, bu kadar basit. Hatta bilmiyorum daha önceki dönemde ödemedikleri vergileri de tahsil etmek için bir çalışma yapabilir vergi idaresi. Şu an blizzardın kaçak sigara satan seyyarlardan farkı yok diyebiliriz şaka maka.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet ikna ediyorlar, bu iknayıda gerek cezalarla, gerek daha ağır yaptırımlarla yapıyorlar. Vergi dairesinin blizzarda karşı kullanabileceği tek bir yaptırımı varmı?

Türkiyede niye devasa bir kayıt dışı ekonomi var çünkü bu kişilere devletin bir yaptırımı yok adamda vergi ödemiyor. Blizzarda bu sebeple ödemez.

Dahası Blizzard türkiyede sattığı her ürünün vergisinide ödüyor. WoW sunucularına senin Türkiyeden ulaşman Blizzardın değil senin sorunun. Blizzard oyunu satarken zaten vergisini ödüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:
?

blizzard hangi "ürünü" satıo türkiyeye?

vergisiz olarak?

Hizmet bedeli alıyorlar bizden her ay 12.99 euro, işte bu bir üründür.

@Freemoon; abi işte o ikna etmek değil yaptırım yapmak, kafasına vurmak oluyor :P

Hizmet bedelinin vergilendirilmesine örnek olarak digiturk'ü verebiliriz mesela. Her ay ödediğiniz miktardan vergi alıyor devlet.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:
Dworgian said:
?

vergisiz olarak?

@Freemoon; abi işte o ikna etmek değil yaptırım yapmak, kafasına vurmak oluyor :P

Hizmet bedelinin vergilendirilmesine örnek olarak digiturk'ü verebiliriz mesela. Her ay ödediğiniz miktardan vergi alıyor devlet.

o zaman bu devlet türkiyeden "subscribe" edilen bütün internet sitelerinden nie vergi almıo

almıo mu alamıo mu?

ya komik gerçekten.

adamın türkiyeye sattıgı tek ürün cd si. bu da vergiye tabii zaten aral ödüo vergiyi
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:
Dworgian said:
?

vergisiz olarak?

evet buna katılıyorum. hizmet satın alıyorsunuz ve vergi ödemiyorsunuz. hizmeti satanda vergi ödemiyor. Devlet isterse yaptırım uygulayabilir...
Sosyal ağlarda paylaş

yahu adam yurt dışında vergi mükellefi. kendi devletine ödüo zaten

bu şey gibi

ben yurt içinde bi otele gittigimde kaldıgımda otel devlete vergiyi ödüo bende otele ona göre para ödüorum

yurt dışında otele gittim kaldım t.c kalkıp "benim param sana gitti ver vergiyi" nasıl der?

ha kalkp biri "çıkışta vergi veriosn ya vs" derse

cevap: e tmm internet te benim y.dışına çıkışım ondan da vergi alıo zaten

daha?
Sosyal ağlarda paylaş

Hizmet satan vergisini ödüyor. Sadece sizin hizmet aldığınız ülkeden değil hizmeti verdiği ülkeden ödüyor.

Dijitürk'te almanyaya hizmet veriyor ama vergisini Türkiyeye ödüyor, Almanya vergi dairesi çıkıpta "benim ülkemin vatandaşları 28 ayrı ülkenin televizyon yayını yapan firmasından hizmety alıyor, hepsinin vergisini isyorum laan" diyormu? Demiyor aynı sebeple sizde diyemessiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

FreEmoon said:
Hizmet satan vergisini ödüyor. Sadece sizin hizmet aldığınız ülkeden değil hizmeti verdiği ülkeden ödüyor.

Dijitürk'te almanyaya hizmet veriyor ama vergisini Türkiyeye ödüyor, Almanya vergi dairesi çıkıpta "benim ülkemin vatandaşları 28 ayrı ülkenin televizyon yayını yapan firmasından hizmety alıyor, hepsinin vergisini isyorum laan" diyormu? Demiyor aynı sebeple sizde diyemessiniz.

HA BENDE BUNU DEDİYDİM

:D
Sosyal ağlarda paylaş

hürriyetin haberinde bahsettiği "k2 network inc."

be o şirketle ilgili bir yazı bölümü:

Sayın Site Yöneticisi,

...Knight Online oyunu, merkezi ofisi ABD Kaliforniya'da
bulunan K2 Network Inc. Firmasının tescilli yazılımıdır. Bu yazılımın
marka haklarıyla birlikte tüm lisans hakları da aynı şirkete aittir. K2
Network Inc, Türkiye'de de resmi bir yapıya kavuşarak yerel İstanbul
ofisiyle faaliyet göstermektedir....

işte k2 den isterler vergi ama blizzden isteyemezler.
Sosyal ağlarda paylaş

Vay be devletimiz vergi almadığı bir yer kalmış tabi hemen almak lasım nasıl olsa biz soyulacak koyunuz. Ya bugün hürriyet haberde bi hırsız eve girmiş çalcak bişey bulamamış sonra evdekileri beklemiş ev kızı gelmiş onun telefonunu ve 5 ytl almış adama 20 sene veriyolar da bu devlete çalışan gaspçılara neden bi ceza verilmiyo anlamadım bunlar neyden vergi alcaklar ne hizmeti veriyolar ki online oyunda abi zaten kredi kartı internet hepsinde vergi veriyoz onlarda hizmet veriyoz diye yediriyolar bunlarda ne halt yiyolar ben onu merak ediyorum yok. Abi adamlar türkiyeyi her taraftan sömürmek için uğraşıyo.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:
blizzardın türkiyede sattığı oyunların, game cardların ve bilimum blizzard ürünlerinin vergisini zaten dağıtıcı firma ödüyor bildiğim kadarıyla.

Bunlara ödeniyor tabii, sonuçta fiziksel ürünler ve aracı firma bildiğim kadarıyla telif haklarını alıyor, ithalatçısı oluyor. Ama kredi kartıyla yapılan ödemelerde aracı kurum yok, banka prosedürlerini bilmiyorum ve doğruca blizzard sorumlu bundan onlar vergilendirilebiliyor mu acaba?

İşin komik kısmı WoW diye sayfalarca tartıştığımız şey KO çıktı xD
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:
Aluriel said:
blizzardın türkiyede sattığı oyunların, game cardların ve bilimum blizzard ürünlerinin vergisini zaten dağıtıcı firma ödüyor bildiğim kadarıyla.

Bunlara ödeniyor tabii, sonuçta fiziksel ürünler ve aracı firma bildiğim kadarıyla telif haklarını alıyor, ithalatçısı oluyor. Ama kredi kartıyla yapılan ödemelerde aracı kurum yok, banka prosedürlerini bilmiyorum ve doğruca blizzard sorumlu bundan onlar vergilendirilebiliyor mu acaba?

İşin komik kısmı WoW diye sayfalarca tartıştığımız şey KO çıktı xD

bankalar her türlü işlemden bsmv alırlar ve bunu da devlete öderler

BSMV nedir?

Banka ve Sigorta işlemlerinden doğan ve bu işlemlerin miktarları ya da gelirleri üzerinden hesaplanan Banka Sigorta Muameleleri Vergisi isimli bir vergi türüdür.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...