Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PHP'ye başlayan birisine öneriler

Garager

Öne çıkan mesajlar

Cin Ruhi said:
benim bildiğim php işlemci yiyodu.. tabi bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bizi aydınlatırsa şugar olur.. mesela diğer dillerle karşılaştırılırsa.

muhtemelen haklısın. php hakkında çok fikrim olmasa da dinamik olması itibarıyla php daha fazla işlemci, .net de daha fazla memory'den yer.

lakin asp.net'in yapısı biraz garip. tüm sayfayı bir obje olarak almak istemesi viewstate'lere, postback'lere yol alması bile request/response arasında korkunç veri trafiğine yol açıyor. misal msdn formlarından random bir sayfanın boyutuna bakmıştım; 450kb gibi bir şeydi.. facebook'a bakmıştım; 120kb. oysa facebook daha yoğun bir site değil mi? viewstate dolduruyor sayfayı..

sonra hazır kontrollerin çoğu zaman standart çıktı vermemesi.. custom kontrol yazmanın da zahmetli olması gibi faktörler var asp.net'te.

onun dışında içeri yönelik web uygulamaları için asp.net iyi bir seçim olabilir diyebilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

evet, yapılabiliyor.

şöyle;
öncelikle doğrudan dll'ler ile çalışılabiliyor. ama dll'ler kolayca açılabiliyor reverse engineering ile.

buna karşı da ayrıca tool'lar var, kodu encrypt eden. misal dotfuscator community edition, visual studio içinde hazır geliyor. ama daha pro toollar da var ayrıca. böylece kod güvenliği de sağlayabiliyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

hayır, bunun birincil sebep olduğunu sanmıyorum.

bildiğim kadarıyla php için de bir çok obfuscator (encode yapan tool) var. hatta bizzat zend ve yahoo'nun çok güzel motorları var diye de biliyorum.

kurumsal olarak .net ya da java neden daha çok tercih ediliyor? aslında bir çok sebebi olabilir ama öncelikle sebepler code maintainability ve agility'dir sanırım. bir de platform bağımsız olması (bkz: aynı dll'i web, windows, mobile vs. de kullanabilmek), çevreyle entegrasyonunun daha kolay olması olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

.NET surekli gelismekte ve gelistirilmekte, microsoft yazilimlar konusunda ozellikle development alaninda eskisi kadar tutucu degil.
LINQ teknolojisi gelisti sizin php ile 3 saatte yazarak veri aldiginiz scripti 15 dakkada yazip cok daha guvenli yoldan saglayabiliyorsunuz.

ha .net kontrollerini begenmiyormusun? yaz kendi dll ini compile et koy sayfana..

bunlar para ilemi ? yooo bedava..

indir visual web developer'i sql server express edition u bak keyfine..

ogrenmekmi ? her sekilde hazirlanmis tutoriallar, duzenli tertipli bir site. msdn

faydali acik kaynak kodlu ornek kod mu ariyosun ?

codeplex

php kotu demiyorum, istersen onunla basla,
ama illa microsofta bok aticam diyerek te .NET e bok atmak gunesi balcikla sivamak demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

15 dakkada .NET'e bağlı olarak yazıcağıma 3 saate php ile yazarım.

Bence bi yazılım özgürlük olmalı, herşeyiyle kendimiz yapmalıyız. PHP ile herşeyi özgürce ve kafamıza göre kodlayabiliyoruz. .NET'dede öyle bir imkan oldugunu biliyorum ama syntaxı değişik geliyor.

Sevmedim, sevemedim ben asp.net'i :D
Sosyal ağlarda paylaş

Kafan karistigi icin ozur dilerim.
Benim soylemeye calistigim, her dilin yeri ve zamani var. "Bilmek" yanlis degil. Heleki senin durumunda ne tecrube edinirsen kardir. Oturup 3 ay PHP ile ugrassan, sonra baska bir dile gecsen bile o 3 ayda okuyacagin her sey sana yarayacaktir. Bu nedenle fazla tereddut etme. Bir an once basla derim ben.

Basta soyledigim gibi, ihtiyacin olan seyleri bazen kullandigin programlama diliyle yapamayacaksin zaten. Bu noktada farkli acilimlara gideceksin. Tabi "jack of all" olacak halin yok, ama seceneklerini gormeden de bir seyde "master" olmanin da anlami yok. Bu nednle bence basla bi yerinden ki PHP bu is icin kolay bir yol. Daha sonra ASP'ye gecersin istiyosan (ASP'yi visual basic gibi dusun, C degil). Sonra Java'ya bakarsin biraz, aklina yatarsa applet'lara bakarsin ama harcadigin zamani ve geri donusunu dusunursen pek memnun kalacagini sanmiyorum. Java daha cok buyuk projeler icin. C# da oyle benim gozumde. Kisacasi oku oku oku, ogren. Dusunmeyle fazla zaman kaybetme, basla bi PHP projesinden. Sonra aynisini ASP ile dene.

Diger konuya gelecek olursak...
Eger ben bir sisteme surekli validation yollayacaksam, en azindan bunu kontrol edeceksem asp.net kullanirim. Her ne kadar reverse engineering vs. tarzi programlar olsa da, duzgun yazilmis bir sinyal kodunu algilayabileceklerine supheyle bakiyorum. Obur taraftan bu isi PHP'de yapmak imkansiza yakin. Tamam, kodu karmasiklastiran yazilimlar var ama bunlar sadece kodu karmasik hale getiriiyor (adi ustunde). Ne kadar duzgun yazarsam yazayim, aradan benim "validation" sistemimi devre disi birakmak eminim kolay olacaktir.
Sosyal ağlarda paylaş

Pluton said:
Bana göre c# ve java bir öğretmen olmadan öğrenilmesi zor diller. Şahsen tavsiye etmiyorum tek başına öğrenilmez o diller.

Eger sen de Pluton'a katiliyosan bu konuda, once programlama dilleri hakkinda bilgi sahibi ol derim.

Programlama dili ogrenmek nedir arkadaslar, 2 hafta bilemedin 3 haftani alir. Hepsi hepsi toplasan 3 tip dil var zaten. Eger dil ogrenme konusunda zorlaniyorsaniz, alt yapi sorununuz vardir. Spesifik bir dile yonelik egitimden cok genel anlamda, "programlama dili nedir" gibi seylere yonelin. Ve nolur oturup bir ayinizi scheme'e ayirin. Emin olun ogrenecekleriniz vizyonunuzu gelistirecek.
Sosyal ağlarda paylaş

riglous said:
Pluton said:
Bana göre c# ve java bir öğretmen olmadan öğrenilmesi zor diller. Şahsen tavsiye etmiyorum tek başına öğrenilmez o diller.

Eger sen de Pluton'a katiliyosan bu konuda, once programlama dilleri hakkinda bilgi sahibi ol derim.

Programlama dili ogrenmek nedir arkadaslar, 2 hafta bilemedin 3 haftani alir. Hepsi hepsi toplasan 3 tip dil var zaten. Eger dil ogrenme konusunda zorlaniyorsaniz, alt yapi sorununuz vardir. Spesifik bir dile yonelik egitimden cok genel anlamda, "programlama dili nedir" gibi seylere yonelin. Ve nolur oturup bir ayinizi scheme'e ayirin. Emin olun ogrenecekleriniz vizyonunuzu gelistirecek.

Kendi açımdan söylemedim. Şahsen ben c# biliyorum ama eğitimini aldığım için php öğrenmek zor olmadı. 3 haftada kapmıştım.

Ama burda daha önce hiç programlama dili bilmeten birine c# öğrenilmesi tavsiye verilmiş. Bence tek başına c#'ı 3 haftada öğrenmesi mümkün değil. Hele hele javayı hiç mümkün değil.
Sosyal ağlarda paylaş

reyou said:
.NET surekli gelismekte ve gelistirilmekte, microsoft yazilimlar konusunda ozellikle development alaninda eskisi kadar tutucu degil.
LINQ teknolojisi gelisti sizin php ile 3 saatte yazarak veri aldiginiz scripti 15 dakkada yazip cok daha guvenli yoldan saglayabiliyorsunuz.

ha .net kontrollerini begenmiyormusun? yaz kendi dll ini compile et koy sayfana..

bunlar para ilemi ? yooo bedava..

indir visual web developer'i sql server express edition u bak keyfine..

ogrenmekmi ? her sekilde hazirlanmis tutoriallar, duzenli tertipli bir site. msdn

faydali acik kaynak kodlu ornek kod mu ariyosun ?

codeplex

php kotu demiyorum, istersen onunla basla,
ama illa microsofta bok aticam diyerek te .NET e bok atmak gunesi balcikla sivamak demektir.

bu gaz niye anlamadım ki =)
Sosyal ağlarda paylaş

riglous said:

syntax != programlama dili

konuyla ilgili olarak, ogrenim egrisinin ilk asamalari daha hizli olan php ile basla derim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...