Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PHP'ye başlayan birisine öneriler

Garager

Öne çıkan mesajlar

Selam,

Nesin, necisin, ne olmayi dusunuyorsun ? Yerin yurdun nedir, php'yi niye istiyorsun ?

Pati'den bi kac arkadasa yardim ettim ogrenmek isteyen ve -saniyorum ki- pek de sikayetci olmadilar. Niyetini ogreneyim ona gore ayni teklifi sana da yapayim gerekirse.

Yanlis anlasilmasin adam begenmemek degil, sadece niyetini merak ediyorum. Pek tabi hobi icin de ogrenmek isteyebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Amacım şu ki ek gelir olarak düşünüyorum.Photoshop ve html,css bilgim var fakat artık çoğu site dinamik diller üzerine kurulu.

Ayrıca aklımda bir kaç projede var.Onlarıda hayata geçirmek istiyorum.

PHP'yi mysql ile daha hızlı verim yaptığını duyduğum ve öğrenilmesi kolay olduğu için seçtim.
Sosyal ağlarda paylaş

Hadi ordan biliyoruz senin ahlaksiz tekliflerini...
Kitaplarla ugrasma. Nasilsa orda yazani ezberlemeyeceksin. Ezberlesen bile defalarca acip bakacaksin internetten.

Tavsiye: her dil ogrenen insan icin sabit oneriler vardir. Bunlari ne kadar yerine getirdin onemli olan kisim burasi. Bu nedenle di'nin sordugu sorular onemli. Ben daha spesifik olanlarini sorayim.
- Ingilizce durumun nedir? Bilmiyorsan, programlamadan once otur adam gibi Ingilizce ogren.
- Programlama tekniklerine ne kadar yatkinsin, daha once hangi dilleri kullandin?
- Programlama dilleri arasindaki farklari biliyor musun? Neyle karsilasacaginin farkinda misin?
- Elinde yapilmasi gereken proje var mi, yoksa ne denk gelirse yaparim mi diyorsun? Benim tavsiyem kendine bir hedef koy. Mesela kullanici sistemli bir site olusturucam de, register'i, login'i, greeting'i olsun. Daha sonra buna yonetim paneli ekle, kullanicilarin bazilari admin bazilari moderator bazilari da normal kullanici olsun. Yonetim kisminda admin her seyi yapabilsin, moderator kullanici bilgilerini degistirebilsin, normal kullanicilarda birbirilerinin bilgilerini gorsunler. Daha sonra bunu genisletirsin, her kullanici birbirine ozel mesaj atabilir. Boylece kullanici sistemini halletmis oldun. Bunun gibi icerik yonetim programi gelistirirsin bi tane. Ikisini birlestirdigin noktada cozmus olursun zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

ingilizce durumum ortanın biraz ilerisi denilebilir.Yazılanları anlayabilirim.Amacımda social network siteleri gibi bir site oluşturmak.Tabi facebook gibi değilde bir grup veya meslek dalı adına.Açıkcası joomla gibi hazır scriptler kullanmak istemiyorum.

Açıkcası daha öncede asp.net ve php öğrenme girişimlerim var.PHP'de mail form yapacak kadar bilgim var.Fakat ondan sonrasını aşamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben kendi öğrenme şeklimi söyleyim sana.

İlk önce bi tasarım yaptım kendime. Dandik dundik.

Sonra dedim ki bu site makale sitesi olsun. Önce include(); olayını iyice kavradım.

dipnot: http://www.php.net adresinden her zaman faydalan her girdiğimde bilmediğim çok şey oldugunu görüyorum.

Sonra dedim ki ben bi yönetim paneli olsun ordan makale ekleyim.

Sonra bu makalelere kategori oluşturiyim ona göre listeleyim dedim.

Sonra bunları düzeltiyim siliyim dedim.

Böle böle müthiş bi makale sitem olmuştu. Şimdi noldu dersen sistem hacklendi. Çünkü o zamanlar güvenlikle ilgili hiç bişey yapmamıştım.

İlk başlarda güvenliğe pek takma.

Sık kullanacağın kodları söyleyeyim birde ;

Veritabanına veri girmek için...

mysql_query("INSERT INTO tablo (alan1,alan2) VALUES ('veri1','veri2')");

Veritabanından verileri çekip listelemek için...

$sql = mysql_query("SELECT * FROM tablo");
while ( $row = mysql_fetch_assoc($sql) )
{
echo $row['alan1'];
}

En sık kullanacağın veritabanı kodları bunlar. En basit haliyle tabiki.

dipnot2: Bunlar genel terimleri öğrendikten sonra yapabileceğin şeyler. Bir mail form hazırlayabiliyorsan bunlarıda küçük bir araştırma aracılığı ile kolaylıkla çalıştırabilirsin
Sosyal ağlarda paylaş

di said:
ceviz net ve turevleri harcanan vaktin bosa gittigi mekanlar bana gore. orda is biliyorum diye gecinenlerin cogu da yerinde sayan tipler.

o yuzden kaynak olarak tavsiye etmiyorum ben.

Bişeyler bildiğini sanıpda aslında hiçbirşey bilmeyen tipler var ama gerçekten çok iyi(yada iyi derecede) bilenlerde var. Ben öğrenme aşamasında (hatta şuan bile bilmediğim) birçok soruyu cevizde sorarım ve gayetde güzel cevaplar veriliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sen ilk basladiginda sana da ayni tavsiyede bulunmustuk, Pluton.

Insanlardan yardim istemek, ayip veya yanlis degil. Ama ne yapicam, nasi yaparim, ne edicem diye insanlardan yanit almayi beklemek sana vakit ve tecrube kaybettirir. Bu konularda cok fazla kaynak var zaten; istemedigin kadar blog kayniyor ortalik. Bu yuzden, google'da aramaya cekinme. Eger aramayacaksan bu ise girme; aradigini bulamiyosan once bu konuda arastirma yap, ne nasil bulunur gibi.

Elinizdeki baharatlarin kokusunu, tadini bilmeden yemek yapmaya kalkarsaniz, cok malzeme heba olur. Ortaya cikardiginiz sey, harcadiginiz vakte deymez, hevesiniz kirilir. Dahasi sans eseri ortaya iyi bi sey cikarsa bu daha kotu, dogru yolda oldugunuzu dusunur daha kotu riskler alirsiniz. Bu yuzden tavsiyem once altyapinizi olusturun.. Buldugunuz kaynakta yazanlari anlamiyorsan, sozluk alip ugrasman gerekli. Bu yuzden bence ingilizceni en az o seviyeye cek.

PHP'yi ogrenmek 1 hafta surer. Eger daha fazla suruyorsa, alt yapiniz yeterli degildir, daha cok okumalisiniz...
Sosyal ağlarda paylaş

Yani diyecegim o ki sen sadece isini bekleyen 2 satir kod beklersin ama cogu durumda dogrusu, olmasi gerekeni o degildir ve gerek ceviz.net olsun gerek diger forumlardaki bu isle ugrasan insanlar olsun bunun bilincinde degil. php kitabi cikarmis kisiler de bunun farkinda degil. php manual'i oturup okursaniz ya da daha guzeli bir sekilde ZCE icin cikarilmis study guide'i edinip okursaniz cok daha iyi anlarsiniz demek istedigimi.

kisaca burda beklenti, saldim cayira mevlam kayira yazilmis ama bir sekilde calisan kod, olmasi gereken ise her yerde her sekilde calisan ve ustatlar tarafindan dogru oldugu kabul edilen kod.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:
Yani diyecegim o ki sen sadece isini bekleyen 2 satir kod beklersin ama cogu durumda dogrusu, olmasi gerekeni o degildir ve gerek ceviz.net olsun gerek diger forumlardaki bu isle ugrasan insanlar olsun bunun bilincinde degil. php kitabi cikarmis kisiler de bunun farkinda degil. php manual'i oturup okursaniz ya da daha guzeli bir sekilde ZCE icin cikarilmis study guide'i edinip okursaniz cok daha iyi anlarsiniz demek istedigimi.

kisaca burda beklenti, saldim cayira mevlam kayira yazilmis ama bir sekilde calisan kod, olmasi gereken ise her yerde her sekilde calisan ve ustatlar tarafindan dogru oldugu kabul edilen kod.

Ya şimdi söylediğin doğru ama çoğu kişi "şöyle bi kod lazım en iyi şekilde ve performanslı nasıl yaparım ?" diye dedğilde "Şöle bi sorun var nasıl aşarım ?" diye sordukları için oluyor. Mesela benim ilk öğrendiğim SELECT * FROM kullanmaktı herkesde böyle gösterdi. Ama sonra öğrendik ki performansı çok düşürüyormuş.
Ama önemli olan bu değil. Bence bunlar ayrıntılar. Tamam büyük sistemler için önemli olabilir ama php öğrenen birisi için pek önemli ayrıntılar değil. Zaten bir süre sonra bunları araştırmaya başlıyorlar. Mesela ben php'de biçok şeyi yazabileceğime inandıgım zaman "nasıl yazarım?" değilde "nasıl daha performanslı yazarım?" diye araştırmaya başlamıştım. Sonra "nasıl daha performanslı ve güvenli yazarım?" sorusuna dönüştü olay. Şimdi ise "Güvenl,Performanslı ve nasıl daha profesyonel kodlar yazarım?" sorusunun cevaplarını arıyorum.

Bence herkes böyle yapmayı. Sen şimdi yeni başlayan birine mysql_escape_string() kullandırtmaya çalışırsan bence yanlış olur. Bana göre en dogrusu ini_set'den kontrol edip magic_quotes_gpc açıksa uygula değilse uygulama yaptırıyoruz ama gelde bunu yeni başlayan birine anlat ?

Onun için en basit şekliyle anlatmak yenilere en güzelidir.
Sosyal ağlarda paylaş

riglous said:
Insanlardan yardim istemek, ayip veya yanlis degil. Ama ne yapicam, nasi yaparim, ne edicem diye insanlardan yanit almayi beklemek sana vakit ve tecrube kaybettirir.

+1

sorarak ogrenmeye alisirsan ileride cooook zorlanirsin. yazilimla ilgili ne olursa olsun, hedefe konan seyi ogrenirken bilgiye ulasmayi da ogrenmek lazim
Sosyal ağlarda paylaş

bence en başta iyi bir yön ve hızlı bir başlangıç için doğru kaynakları sormak tecrübe kaybetmene fakat hız kazanmana sebep olur sen seç :p

öğrenme aşamasında ise sürekli yön sormak hem hız hem tecrübe kaybettirir (hız kaybını ilerde kendin uygulamak zorunda kalınca yaşarsın, öğrenme sürecinde edineceğin bir miktar hız sana kalmaz)
Sosyal ağlarda paylaş

- php çok kolay öğrenip hemen bişeyler ortaya çıkarabileceğin bi dil. bu hem çok büyük bi avantaj hem de çok büyük bi dezavantaj. şöyle ki, "işim görülüyo nasılsa" diye labada lubada kodu yazıyosun, hızlı, işini görücek bi kod oluyo ortada. ama senden sonra ne o koda başka birisi bakabiliyo, ne de sen 1 hafta sonra ne yaptığını görebiliyosun. sakin sakin, yavaşça, standartlara uyarak, kurallara uyarak öğren. ilk başta edindiğin alışkanlıklar çok kolay yokedilmiyo. bildiğim tanıdığım php ile profesyonel iş yapan kim varsa hepsi bu karman çormanlıktan, temiz, kurallı, hem teoride hem pratikte kod yazabilen adam eksikliğinden yakınıyo.
- en büyük kaynağın php.net'tir. keşke her dilin böyle hayvani manualı olsa. kafana takılan neyse yazıyosun, syntax, örnek, kuraldışı kullanımlar, kullanıcı yorumları, çok rastlanan sorunlara çözümler, vs. herşey var.
Sosyal ağlarda paylaş

yanlış anlaşılma olmasın; bence de .net candır. c# syntax'ı süferdir. vs.net de süper bir ide'dir.

lakin konu web olunca, asp.net kötüdür. standartlardan kopuktur. yavaştır. yazık ki..

profesyonel anlamda da asp.net pek kullanılmıyor aslında büyük projelerde. bildiğim bir live.com, bir de myspace var başarılı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...