Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bağdat’ın direnişi, insanlığın direnişidir

fedaykin

Öne çıkan mesajlar

Direniyor Bağdat... Ormanlar kralının köşeye kıstırdığı cılız bir kirpi gibi, can havliyle, var gücüyle direniyor.

Herkesi, - en başta da haftalardır "Savaş başladığı gün biter", "Bağdat 48 saatte çöker" diye bilgiçlik taslayan Amerikan patentli ekran uzmanlarını - şaşkına çeviren bir cesaret ve metanetle direniyor.

Savaşın, ambargonun, diktatörlüğün pençesindeki onca yıldan sonra, Nasıriye’de ölerek, Umm Kasr’da yaralanarak, Basra’da bombalanarak yapayalnız direniyor.

Dünyaya, zorbalığa teslim olmamayı öğretiyor.

Yeniliyor Washington...

Irak karşı koydukça, harp uzadıkça, kayıplar arttıkça yeniliyor.

"Tek oğlumu elimden aldın Bush" diye kinlenen babanın öfkeli gözünde, tutsak düşmüş Teksaslı çavuşun titreyen sesinde, Iraklı bebeğin bombayla yanmış yüzünde, dünya caddelerinden yükselen barış talebinde yeniliyor.

Askeri cephede ilerledikçe siyasi cephede geriliyor.

Ağladıkça makyajı akan bir acuze gibi, vuruldukça insan haklarından, uluslararası hukuktan, basın özgürlüğünden, kamuoyundan uzaklaşıyor.

Iraklı esirleri sere serpe sergiledikten sonra kendi esirlerinin halinden "hukukun bir gün herkese lazım olacağını" öğreniyor.

İlkinde 100 saatte kazandığı bir savaşı, 12 yıllık ambargoya ve vahşi savaş teknolojisine rağmen - 150 saattir - sürdürerek gemleniyor.

Gün geçtikçe, ABD savaşı kaybediyor.

Çöküyor Ankara...

Değerini abartıp çevrede çok önemsendiğini sanırken aslında 5 para etmediğini anlamış bir palavracı gibi dağılıyor gardı...

Yıllarca hizmet ettiği efendisinin "Ben izin vermedikçe komşunun bahçesinde oynayamazsın" demesiyle aczini fark ediyor.

Vazgeçilmez olduğunu zannederken evlatlıktan reddedilip mirastan mahrum bırakılmışçasına "Ben bir hiçim, kimsesizim" teranesiyle ağlıyor.

Hep başkasının harçlığıyla, ona buna bekçilik yaptığından ve tafrasıyla bolca düşman kazandığından şimdi nereye sığınacağını bilemiyor.

Dağılmış ordular gibi, her kafadan bir ses çıkararak, zor zamanda kendini ayakta tutan değerleri, özgüveni, birlikteliği ayaklar altına alarak çözülüyor.

Ama her felaket sonrasında olduğu gibi, kendi başına ayakta durmanın, boyun eğmeden bağımsız yaşamanın, emeğiyle üretip hakça üleşmenin nimetini yeniden keşfedeceği, dostu düşmandan ayırt edeceği, dünyanın barışsever güçleriyle eşleşeceği günlere yaklaşıyor.

Sanılanın aksine "kötü senaryo", Bağdat’ın 2 gün içinde düşmesiydi. Çünkü Irak’ı kolayca ufalayan orman kanunu, yarın ABD’yi dinlemeyen tüm ülkeleri hedef alacaktı.

Dünya, Saddam’la nasıl olsa baş eder, ama Bush’la başa çıkamazdı.

Irak’ın direnişiyle ABD, hem mazlum halkların kolay pabuç olmadığını öğrenmiş, hem de kendi anti - tezini dünyaya getirmiş oldu.

Amerika kazansa da, artık herkes "Başka bir dünya gerekötiğini biliyor.

Bir hipergüç, dünya hakimiyeti uğruna, insanlığın tarihi kazanımlarını, uluslararası hukuku, Birleşmiş Milletler’i, ulusların kaderini tayin hakkını hiçe sayabilir mi?

Cenk, bunun cengidir.

O yüzden Bağdat’ın direnişi, insanlığın direnişidir.

Bağdat ne kadar erken düşerse, dünya da ormanlar kralına o kadar çabuk esir düşecektir.

Ve, teslim olurken kurşunlanmış Iraklının elindeki o beyaz bayrak, kanunsuzluğun ormanında gün gelecek, herkese gerekecektir.

Can Dündar[hline]
I get knocked down
But I get up again
You're never going to keep me down

YALNIZ BİREY GÜÇLÜ BİREYDİR - BİRLEŞİK SAP HAREKETİ
Sosyal ağlarda paylaş

havalar ısındıkça amerikalıların işi zorlaşacak

türkiye oraya girmek için kimseyi takmaz, çıkarı varsa girer, dinlemez.[hline]Until the philosophy which holds one race,superior and another inferior,until the color of a man's skin is no more significant than the colour of his eyes,until the basic human rights are equally guaranteed to all without regard to race there will be a WAR
Sosyal ağlarda paylaş

Güliyimmi, ağlayayımmı bilemiyorumki.... La havleee diyeyim en iyisi.[hline]
I get knocked down
But I get up again
You're never going to keep me down

YALNIZ BİREY GÜÇLÜ BİREYDİR - BİRLEŞİK SAP HAREKETİ

[Bu mesaj fedaykin tarafından 28 Mart 2003 00:08 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Silthanas, 27 Mart 2003 22:57 tarihinde demiş ki:
turkun turkden baska dostu yoktur...yanlis.

dostluklar yoktur cikarlar wardir.

''İngiltere'nin dostlari yoktur, cikarlari wardir'' Winston Churchill

Oda bır bakıs acısı tabı kı.
Benım vurgulamak ıstedıgım ulkeler arası karsılıklı cıkar ılıskısıne dayalı sıyasetten daha cok bu ulke ıcın karsılık beklemeden canını ve malını ancak turk ınsanı ortaya koyar gıbısınden karsılık beklemeden yapılacak katkı bazındadır.
Yoqsa ulkeler arasında karsılık beklemeden hıcbır sey yapılmaz.
Turkıyenınde ekonomısı su ankı gıbı kırılgan olmasaydı.Yanı amerıkaya karsı bu kadar bagımlı olmasaydı her sey daha degısık olurdu.Ne hava sahası acardı ne de 1.tezkere gecerdı.

[Bu mesaj Dartagnan_DS tarafından 28 Mart 2003 00:31 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

ingiltere 25 asker kaybetmiş şu ana kadar ama sadece 2 si savaş yüzünden ölmüş, gerisi kaza lol. benzer bi durum abd içinde geçerli :-)
yakında abd ve ingiltere savaşı kaybetti, ingiliz uçakları kazayla abd tanklarının üstüne düştü derlerse şaşırmıcam ehe

askerde savaşmayı böle öğretiyolarsa adamlara ben gitmicem askere :-)[hline] AO-Swg-WoW
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Norak, 28 Mart 2003 02:55 tarihinde demiş ki:
ingiltere 25 asker kaybetmiş şu ana kadar ama sadece 2 si savaş yüzünden ölmüş, gerisi kaza lol. benzer bi durum abd içinde geçerli :-)
yakında abd ve ingiltere savaşı kaybetti, ingiliz uçakları kazayla abd tanklarının üstüne düştü derlerse şaşırmıcam ehe

askerde savaşmayı böle öğretiyolarsa adamlara ben gitmicem askere :-)[hline] AO-Swg-WoW

haha guliyimmi agliyimmi mi
hic baktinmi acaba orda saati 3 dolardan savasan amerikan askerleri 1 yada 2 aydan fazla egitimini tamamlamis askerlermi benim amerika bu savasi bu guclerler ve bu durumda yenemez dememin sebebide o askerine ne kadar 1 milton dolarda yatirsan adam daha egitimini ya yeni tamamlamis yada tamamlamamis parali askerler orda savfasiyorlar cunku o askerler icinde hayat savasi var adamlar hic bir sey yapamamis hayatlarini kurtarmak icin parali asker olmuslar savasmak zorundalar savassmiyorum deseler siktirleri cekilecek iste boyle bir asker grubuna karsi kucucuk yasta silahla tanisan kac savas atlatan ve tamamen diktatorlukle yetistirilen bir orduya karsi savasiyorlar. Sizce bu kadar bombardiman yapamasa amerika ve ingiltere o savasi alma durumlari varmi ? soruyoum size
yani bastaki bush ( ki kendisi 70 iq ya sahip mi degilmi tartisiliyor) kendi adaminin bile derdinde degil.
Oyle askerde oretilen farkli oluyor. Ki savas durumunda hersey degisir icinde ne olursa olsun bir korku vardir.
Gecen gun sirtinda 40 kg ile nehri gecmeye calisan iki amerikan askeri bogulmus. Dusun artik hangi acidan olursa olsun savas gercekten berbat bisi.[hline]BonePART, 26 Şubat 2003 11:32 tarihinde demiş ki:
angelcim ora avustralya bura turkuy ona bakarsan normal bi japonun 3 katıyım ama soluyo muyum

[Bu mesaj AngelFire tarafından 28 Mart 2003 07:25 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

fedaykin e +1 ...
Bebeklerin Parlayan Gözlerine +sınırsız ...
Evini Savunmak için ölen suçsuz olanlara +1...

Savaş Rezalet bir şey ..
ama hepimiz 3. Dünya Savaşını görecez bence....
Rezil bir şey olacak...[hline]Dream as u never die,live as you can die tomorrow
Always remember;death is only a Begining

Only in My Dreams Now...Curse!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Norak, 28 Mart 2003 02:55 tarihinde demiş ki:

Norak O İş Biraz Yaş Be. Askere Gitmemenin 3 Yolu War.
1. Çürük Raporu (En Zoru)
2. Yurt Dışına Firar (Orta Karar)
3. Pembe Tezkere (En Kolayı)

Seçeneklerin Bunlar Gerisi Sana Kalmış :-P[hline]Coldox
Clan Dead Fighter

[Bu mesaj kemalke tarafından 28 Mart 2003 14:12 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Iragin biraz direndigi bile yok Saddam coktan satti ulkesini.
On binlerce askerden savasan yalnizca bin ikibin kisi var ne direnmesinden soz ediyorsunuz butun askerler evlerinde oturuyor amerikanin gelisini bekliyor:([hline]

With each added kill I grow wiser...And with every added wisdom I grow stronger -Artemis Entreri
Sosyal ağlarda paylaş

ben hayatımda böle tırsak bi millet görmedim. ben beklerdimki kanlarının son damlalarına kadar ırağı korusunlar ama cumhuriyet muhafızları bile amerikan askerleri ile anlaştılar. ıraklıların bi bok olmadıgını anlat. direniş mi? lol.[hline]Seyid the Scout @ Excalibur

Sosyal ağlarda paylaş

ben 2 farkli sey duydu,
1.si Cumhutiet muhafizlari cok iyi savunma gostermis ve amerika bunun karsiliginda amerika bagdata ucakla saldirilarin siddetini cok arttirmis( Tarihi eserler bu bombardimanlarda vurulmus) Cumhuriyet muhafizlarida ulkenin yerle bir olmasindansa cekilmeyi secmisler.
2.si Saddam oldugu icin cumhuriyet muhafizlari komutansiz kalmislar ve dagilmislar.[hline]ERKEK ADAM RENKLI TAKIM TUTMAZ
FENERLI OLMAK AYIP DEGIL YETERKI CAKTIRMA
BESIKTAS
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Dragonutopia, 16 April 2003 21:33 tarihinde demiş ki:
War....war never changes.....
aksine..bu savaş bana fallout ile kafama kazınan bu cümlenin yalan olduğunu kanıtladı.ortada direnen ne ordu var ne de halk.çoook küçük bir kesim direndi, onlara da helal olsun eğer vatanı savunma amacıyla yapmışlarsa.nerde saddam ın 430 bin amerikalıların 380 bin kişilik dediği ordu...ben göremiyorum.[hline]There's a shadow just behind me, shrouding every breath I take, making every promise empty, pointing every finger at me. Waiting like a stalking butler who upon the finger rests.
Sosyal ağlarda paylaş

adam bizi uyutmak için verdi demeçleri ama. bi ara amerika savaşı kaybetmiş kadar oldu gerçekten...
sonuçta o demeçler verilirken ıraklıların çoğu izleyemiyodu bunları.[hline]The road remains wide open while your dreams are alive.
Only fear can block the way. -"Iron-Tail" Fratley
Sosyal ağlarda paylaş

Belki görmeye ömrüm yetmiyecek ama amerikanın yıkılışını görmek isterdim.Yıkılacağından adım gibi de eminim.

Neden?

Osmanlıyı ele alalım ne oldu?Osmanlı ile dünya beraber haraket ediyordu sonra osmanlı durakladı dünyada durdu osmanlı haraket eder gibi olduğunda hala durduğunu gören dünya eninde sonunda baş kaldırdı ve tada türkiye.

Amerikada aynı şekilde olacak şu anda amerika haraket etmeye başlar gibi oldu ama biz hala duruyoruz tık yok.

Suçlu olan kişi/kişiler değil aslında ne savaşan asker , ne bush , ne saddam bunlara sebebiyet veren insanın ta kendisi , benliği , düşünce biçimidir.[hline]Alexi Septimus , Necromancers
[=o=]Alexi_Septimus [bf1942]clan
Cold as Corpse.

[ quote ]kalima, 06 Mart 2003 16:29 tarihinde demiş ki:
Guilde vermeniz lazım[ /quote ]
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle bişey var.
osmanlı döneminde insanları ateşleyen bişey oldu.
fransız ihtilali.
insanların amerikaya karşı etkili bir şekilde baş kaldırmasını sağlayabilecek bir olay da aynı fransız ihtilalinde olduğu gibi bi çağı kapatacak boyutta olmalı. öyle bir sarsıntıyı insanoğlunun şu anki düzeni kaldıramaz bence. bu durumda amerika çökerse dünya da bunun öncesinde ve sonrasında çoook fena sallanır diyebiliriz...[hline]The road remains wide open while your dreams are alive.
Only fear can block the way. -"Iron-Tail" Fratley
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...