Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Büyük Köpek projesi (BigDog) tamamlandı

Horizon

Öne çıkan mesajlar

E madem icindesin o zaman sen de bilirsin... Nalburdaki elektrikciyi getirsen o bile anlar. Bi uctaki 5V, obur tarafa 5V verince, input ucu 1 olarak algiliyo. 5V'nin altindakiler de 0 olarak algilaniyo. O kadar basit... Baska bir sey olma ihtimali yok zaten. Eger calismiyosa da hatanin olabilecegi yerler belli, daha otesi olamaz.

Zor olan ne biliyo musun? O aleti tasarlamak. Calisip calismayacagini bilmeden insiyatifi eline alip calisacak demek. Daha sonra calismadiginda insanlarin "ben demistim" bakisi altinda sorunlari duzeltmek. Tabi daha da zoru var. Bu yukaridaki insanlarla ugrasmamak icin duzgun simulasyon yazip ise yarayacagini bilmek. Gerisini zaten fizik/matematik hallediyo.
Sosyal ağlarda paylaş

Nası ya

Bana bir closed-loop feedback sistem simulasyonu goster o zaman MATLAB'da bu tip bir aleti modellesin çeşitli sensorlerden datalar alarak yapacak, her türlü olabilecek kötü durum case'inde dengeyi sağlaması gereken minimum zaman içinde tepki verecek ve de dengeyi sağlayabilecek. Simültane okumayı yapacak ve buna göre nasıl bir karar verecek? Sistemin çıkışı olan bacak hareketlerinin overdamped mi underdamped mi tepki göstermesini tercih edersin?

Bunu gerçek hayatta nasıl modelleyeceksin o bile başlı başına dert, sen kendin dedin doğru simülasyonu kurmak kolay değil diye. Benim dediğimden farklı bişey demiyosun ki. Ben zor olan sensörün ucunu takmak demedim ki, bunları nasıl okuyacağı yorumlayacağı ve sistemin buna vereceği tepki önemli. Burada da tek önemli şey algoritma falan değil o kadar ufak detay var ki dikkat etmzsen kaçıracağın. O kadar farklı ve fazla değişik durum var ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlis anlamissam kusura bakma. Benim bahsettigim ortamin simulasyonu. Robotun tepkisi vs. bunlar bir sekilde halloluyo zaten.

Soylemek istedigim bu guzel projeyi kestirip atmak degil, zaten daha once de soyledigim gibi adamlar ugrasip yapmislar. Ancak sensordu, robotun input'a karsilik verecegi output'tu, bunlar zaten daha once calismasi yapilmis seyler.
Sosyal ağlarda paylaş

Yok abi, aynı şeylerden bahsediyoruz ama aslında farklı dillerden konuşuyoruz, inter-disipliner çalışmaların hepsinde oluyor böyle şeyler normal :)

Daha geçen gün arkadaşın tez jurisinde tezinde "steady-state" kelimesi geçti diye makina hocaları baya laf etmişlerdi meğer onlarda farklı bir anlama geliyormuş da falan fişman.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 4 ay sonra ...
Mortis said:
Robocopda , robocopu öldürmesi için yapılmış bi robot vardı merdivenlerden inemeyip ters düşüp kaliodu çok hüzünleniodum onu görünce damar oluodum. Bu robot için de aynı şeyleri hissettim buz sahnesinde :/
ahahahah aynen bak şimdi gene hüzünlendim :(
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...