Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hikaye Denemesi

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

Biraz once cok onceden yazdigim bir hikayeye rastladim bilgisayarda ve biraz daha gelistirmeye karar verdim.
Sonradan bazi bolumleriyle oynadigim icin mantik hatalarinin olusmasi mumkun mazur gorun arik...

[hline]
[hline]
[hline]

Gunesin her isininin iliklerine kadar islemesine izin verdi Creacep.Eh ne de olsa pek de bulamiyordu boylesini.Vucudunu geriye dogru atarak gerindi.Ve derin vadiyi incelemeye basladi:Gormeyeli gercekten buyuk degisiklikler olmustu hatta o kadar ki dusundugu yerde oldugu hakkinda supheye kapilmaya basladi.Etrafta tanidik birseyler aradi gozleri.Ve golgesinden pek cok kez faydalandigi kucuk cam agacini gordu.Aslinda bunca zamandan sonra bu bitkiye kucuk sifatini kullanmak biraz yanlisti.

Buyuk bir heyecanla hasret giderneye gitti agacin yanina Creacep.Daha agaca metreler oldugu halde golgesine girmisti agacin.Kendisini agacin kutugunun yanina atii.Ve gunlerin verdigi yorgunlugukla uykuya daldi.

Eski arkadasiyla bulusacagi yere cok yaklasmisti Alam,Irkindan kalan miras olan gozleri gercekten cok iyi birer gozlemciydi; hic zorlanmadan en uzaktaki nesnelerin bile ayrintilarini gorebiliyordu.Soyle bir ileriye bakti genc alam.Ama etrafta arkadasini goremiyordu.Oysa hem onun merifetli gozleri hem de arkadasinin iri kavramini gecen dev cussesi onu gormesi icin hibir engel birakmamaliydi.Endise ve merak duygulari icinde yurumesini hizlandirdi alam.Yaklasik 1 saatlik `hizli` bir yuruyusten sonra narin bacaklarinda derman kalmamisti; yorgunlukla, gordugu ulu bir agacin kiyisina oturuverdi.``Vay canina gercekten de inanilmaz bir agac`` diye dusundu.Soyle bir gerindikten sonra gozu baska bir nesneye takildi etrafina soyle bir bakinca arkadasini gordu.Uyuyordu.Nasil olmus da gorememisti!.Derken ani bir farkindalikla yutkundu.Alam`in agzi su kelimeleri sekillendirdi ``Iste ilk belirtiler`` Icini cekerek arkadasinin yanina gitti ve onu uyandirdi…

Birkac kilometre sonra sehrin kapisindaydilar
`Hosgeldin yabanci kendini tanit.`dedi kapidaki asker bikkinlikla.Yaptigi isi sevmedigi her halinden belliydi,sikintisi sanki agzinda birsey varmis gibi yanaklarinin once birini sonra digerini sisirerek calkalama hareketine benzer bir hareket ve baygin gozlerinden belli oliyordu.Giydigi agir tunik omuzlarini cokertmisti sanki.

Faris askeri ilgiyle inceledikten sonra cevap verdi;
`Biz lordu gormeye geldik..`
Iste asker icin bir eglence cikmisti.
`Tabii tabii soylu efendim acaba yaniniza bir rehber de vermemi buyururmuydunuz?
`Fena olmaz aslinda`
Bu lafin uzerine asker kahkahalara boguldu.
``Bizimle daha kibar konusmanizi tavsiye ediyorum``
Tavsiye ediyorsun demek su kiliginiza bakin sizin gibi capulcularin isi yok buralarda alin sunu ve kaybolun! Sizin gibileri cok gorduk.`` diyerek kahkahalarin arasindan Farise bir pirinc sikke firlatti asker
Faris sinirden kipkirmizi olmustu.
``Seni lanet olasi nobetci kilikli maymun !`` bu kelimelerden sonra Faris adamin ustune atladi
Ayrimaya gelen nobetcilerden baska bir de zengin gorunuslu bir adam da yaklasmakta gibiydi.
``Hepiniz cekilin`` Sakin bir ses gurultuyu aninda kesti
``Lordum!`` Nobetciler savasmayi bir yana birakip saskinlikla Lorda baktilar
``Hosgeldin Faris`` Dedi zengin gorunuslu adam elini Faris`e dogru uzatarak.
Lordun elini tutup kendini kaldiran Faris nobetcilere oyle bir bakis atti ki o an yasamaktansa olmeyi tercih ederdiler.

Uc arkadas sehrin tozlu yollarinda yurumeye basladilar.Bolgenin kulturuyle uyusmayan kiyafetleri, sac stilleri hemen goze batmisti. Zaten bir insan sehrinde 2 farkli irktan kisiyi pek hos karsiladiklari soylenemezdi.Yanlarinda boyle saygin bir kisi de yurumese idi birinin laf atmasiyla baslayacak bir kavga daha kotu sonuclarla bitebilirdi. Creacep hanin kapisini tiklatti.Kucuk demirli pencereden bakan hancinin ciragi iki garip gorunuslu yabanciyi dikkatle suzdu ve arkadaki tanidik kisiye kayan bakislari gozlerindeki ifadeyi degistirdi onlarin bir dakikasini rica ederek kucuk pencereyi kapatti agir birseyin bir yere surtunme sesinden sonra kapi gicirdayarak acildi.Icerisi tiklim tiklimdi.Narin ama zeki alamlar,guclu ve cogu seyden memnun olmayan catik kasli cuceler,insanlar ve digerleri, ve iste bir kosede de arkadaslari oturuyordu, bir savasci cuce bir ranger bir de bard.Bard yine gitarindan cikan o insanin ruhunu oksayan melodileriyle handakilere ufak bir konser veriyor; yakisikli ranger espirileriyle arkadaslarini gulduruyor,cuce ise homurdaniyordu.Ne kadar klasik bir manzara diye dusundu Faris,ve buyuk adimlarla arkadaslarinin masasina dogru ilerledi.

Uzun suren bir hasret gideristen sonra 6 arkadas iceceklerini yudumlamaya basladi.Eski gunlerden sohbetler acildi.Ne maceralar yasamislardi ve iste simdi yeniden birlikteydiler.Tam sohbet koyulasmisken agir kapi acildi ve iceriye ugultulu bir ruzgar girdi,halbuki daha birkac saat once Creacep bahar gunesinden fay
Sosyal ağlarda paylaş

Kınıyorum seni Deep-Night.

Madem yazıyorsun, tamamlasana şunu, mecbur muyuz senin hikayeyi tamamlamanı heyecanla beklemeye?

Eline sağlık. =]

Yalnız ben konudan uzak olduğum için mi bilemiyorum ama farklı ırkları biraz daha tanımlasan iyi olabilir gözümde canlanması açısından.
Sosyal ağlarda paylaş

ERHOT; sanırım bu threadi "su içtim" konu başlıklı threadlerle karıştırdın. Bu bölüm bu tarz zevzeklikleri kaldırabilecek yapıda bir bölüm değil bunu bil. Burada en çok önem verdiğimiz şey insanların kendi yazılarını bizimle paylaşması. Edebi eserlerin parçalarından çok üyelerin yazı ve şiir denemeleri bizim için daha değerli. Burada tabii ki sizin yorumlarınız da o yazıları yazanlar için çok değerli. Ama yorumunuzu yaparken de o kişilerin bu yazıları yazmak için zaman ve emek harcadıklarını bilgilerini ve becerilerini sergiledikleri içlerine duygularını kattıklarını da unutmamanızdır. Eğer buradakilere saygı gösteremiyeceksen o zaman başkalarına da gölge etme. Edenlerde de karşısında beni bulur ama hoş bulmaz.

Deep-Night hikayeni okumadım felan sanma sakın. Sadece çok bariz belirli hatalar görmedikçe bir yorumda bulunmamayı tercih ettiğimden dolayı buraya da yorumda bulunmadım. Hikayen çok hoş ama Nefr' in dediği gibi de bekletip duruyorsun bizi ve tabii ki kızıyoruz. Ayrıca her zman söylediğim bir şeyi sana da söylemeyi uygun görüyorum.
Büyük yazarları bu noktaya getiren yaptıkları tasvirlerin derinliği ve bunları yaparken dildeki akıcılığıdır.
Hikayedeki akıcılığı bozmadığın sürece tasvirleri netleştirmen çok daha iyi olacaktır. Önceleri problemler yaşasan bile yaptııkça daha iyi tasvirler yapabildiğini görecek bu konuda kendini de geliştirmiş olacaksın. Demir kapı diyip o demir kapının şeklini okuyucuya bırakma. Olabildiğince okuyucunun gözünde sen şekillendir. Tolkien' in tasvirlerini düşünsene yüzlerce kilometrelik yoldaki nerdeyse her ağacı tek tek dallarının ucundaki sineğe kadar tasvir ederdi. Dene, kötü de olsa iyi de olsa yazdıklarını buraya gönder. Yorum yapılmadı diye sakın bezme yorum yapılmaması okunmadığı anlamına gelmez. Sadece kötü olmadığının da bir kanıtıdır aslında. Eğer çok kötü olsa zaten yerin dibine sokarlardı şimdiye kadar. Dediğim gibi denemelerini göndermek bile bir başlangıçtır, insanların onları okuması için ortaya koymak büyük bir adımdır ve cesaretle yapılmış büyük bir başlangıçtır.

NOT: Bitir şunu da siteye koyalım artık.
Sosyal ağlarda paylaş

Hepninize çok teşekkür ederim samimiyetinize inanıyorum gerçekten çok mutlu oldum.Aslında yazımı devam ettirmek istiyorum ama korkuyorum nedense.Bu karakedi hikayesi vardı okyanlar bilir.O hikaye kadar süreceğini bilsem devam etmeyi çok isterim ama nedense hiçbir zaman bir hikayemi sona ulaştıramadım; ve devam edersem gerçekten çok uzayacağını biliyorum.Oysa ben kısa hikaye yazmak istiyorum ! :-( Ne yapmalıyım...

Aslında bir daha okudum da sadece son 2 paragraf güzel. eh zamanla geliştireceğim kendimi artık.[hline]Derler ki biryerden sonra acımaz daha fazla...

[Bu mesaj Deep-Night tarafından 28 Mart 2003 16:17 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Bak her her hikaye guzel ve iyi bitmek zorunda degildir.Mutlu sooon diye biten hikayeler cok iyi olmadiklari surece akilda kalmazlar sen ole bi son yapki herkes sok olsun mesela oz konusu kazansan bile kaybetmis sayilirsin olabilir oyle hikayeler azdir ama benim icin ayri bir degeri vardir....Mesela bir ornek madem kisa olucak grup arklarindan cogunu oldur kilictan gecirttir ole bi anlatki okuyanlar agizlari acik icleri burkulmus inanmayan gozlerle baksinlar ve iclerinde o endise ve korkunun soguklugu olsun illa iyi bitmesi sart degil benden tavsiye hem kisa olur hem etkileyici ama TABIKI karar senin nasil olursa olsun devamini severek okuyacagimdan emin ol.....

Take care.....[hline]A little less conversation a little more action please
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...