Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

lastık havaları

rainfall

Öne çıkan mesajlar

Yuke gore farkeder basinc. Her arabanin tonajina gore farklidir evet.
Genelde surucu kapisi acilinca kiriste kalacak bicimde, depo kapagi ve stepnenin bulundugu yerlerden birinde etiket olarak bulunur.
genelde 31-33psi yuksuz arac icin, +2 psi yuklu arac icin olur.
kisinda ben farkli bisey uygulamiyorum. Zaten soguk hava yogunlasmasindan dolayi ayni seye denk geliyordur muhtemelen.

Olay havayi soguk tekere basmakta, yol yapip sonra hava basiyorsan belki ondan farkediyordur.
Sosyal ağlarda paylaş

KHaRoN said:
Yuke gore farkeder basinc. Her arabanin tonajina gore farklidir evet.
Genelde surucu kapisi acilinca kiriste kalacak bicimde, depo kapagi ve stepnenin bulundugu yerlerden birinde etiket olarak bulunur.
genelde 31-33psi yuksuz arac icin, +2 psi yuklu arac icin olur.
kisinda ben farkli bisey uygulamiyorum. Zaten soguk hava yogunlasmasindan dolayi ayni seye denk geliyordur muhtemelen.

Olay havayi soguk tekere basmakta, yol yapip sonra hava basiyorsan belki ondan farkediyordur.
ok saol
Sosyal ağlarda paylaş

KHaRoN said:
one daha fazla hava basarsan arka tekerler daha cabuk asinir, onden cekisli arabalarda onden kayma yapar.

ben arabayi heralde on arka teker farkli capta, spor olarak fln dusundum farkli basiyorum diyince.
yoo benım arabada onden cekıs bana servıste ole solemıslerde
arkadada yuk varsa arkayıda artırmamıda soledıler
Sosyal ağlarda paylaş

Bence sen önlere biraz daha fazla basıp bir dene. Lastik yeteri kadar şişik değilse toplamada problem yapar. Direksiyonda sertlikte olduğunu hissedebilirsin. Yalnız çok basarsan da bu sefer direksiyon çok hafif olur yüksek hızda sertleşmediğini hissedersin güven vermez.

Benimkine bikere serviste fazla hava basmışlar bi çıktım allaah direksiyon her yöne gidiyo. Bi türlü rahat edemiyorum sürekli tetikteyim şimdi sağa doğru kayacak şimdi sola doğru kayacak diye :) Sonra götürdüm servise onlarda şaşırdı teste çıktık ustayla bi problem yok fln dedi görünürde sonradan aklına geldi ya belki fazla hava basmışlardır diye.
Sosyal ağlarda paylaş

aktiftablet said:
1250kg araç, 205/60/15 lastiğe kaç basılır peki? ön için 34-36 diye duydum. 36 basıyorum ama lastik yine de biraz inik gibi gözüküyor.

36 çok değil mi yahu? Ben benimkine 30 basıyorum, ki 215/75 16 mı ne benimkiler, yanak boyunu tam hatırlayamadım yalan olmasın. Soğuk lastik her zaman biraz inik durur, hız yaparsan veya hava sıcaksa genleşip şişkinleşir. Fazla hava basarsanız Vodan'ın dediği gibi araba kendini sağa sola atmaya başlar. Yüksek hıza da çıkarsanız "macerayı seven pati" olursunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Cafein said:
aktiftablet said:
1250kg araç, 205/60/15 lastiğe kaç basılır peki? ön için 34-36 diye duydum. 36 basıyorum ama lastik yine de biraz inik gibi gözüküyor.

36 çok değil mi yahu? Ben benimkine 30 basıyorum, ki 215/75 16 mı ne benimkiler, yanak boyunu tam hatırlayamadım yalan olmasın. Soğuk lastik her zaman biraz inik durur, hız yaparsan veya hava sıcaksa genleşip şişkinleşir. Fazla hava basarsanız Vodan'ın dediği gibi araba kendini sağa sola atmaya başlar. Yüksek hıza da çıkarsanız "macerayı seven pati" olursunuz.

cok cok

ebat 215/65/R16 olması lazım
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Abi kitapçıklarda veya araca yapıştırılan bilgilendirme etiketlerinde basınçlar koşullara göre bildirilmişken, burada uçuşan rakamlar nedir yahu :)

Yaz ve kış için nasıl yapmanız gerektiği kitapçıklarında güzelce anlatılıyor. Birazcık karıştırıp okuyalım.

'ben lastiğe kaç basayım ölçüm ....?' demek biraz yüzeysel kaçmıyor mu?

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Biliyorum tabi;
1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30-31-32-33-34-35-36-37-38-39-40-41-42-43-44-45-46-47-48-49-50-51-52-53-54-55-56-57-58-59-60-61-62-63-64-65-66-67-68-69-70-71-72-73-74-75-76-77-78-79-80....

Ara değerleri bilgim karşısında ezilmemen için vermiyorum bile!

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...