Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Football Manager 2009

fede

Öne çıkan mesajlar

Shadow said:

3-2 kanattaki elemanlar orta açma değilde dribling ve sonra içeri pas verme şeklinde ayarlandı sizce bu yöntem orta açmaya oranla dahamı iyidir?
4- bööle bi taktikte pivot santraformu yoksa pırpır forvetmi daha cok iş yapar? ben ikisinin karması bi adam kullanıyorum daha tam çözemedim bu taktiği yorum ve önerilerinizi bekliorm...

ben pek anlamiyorum fm filan, buradaki gurular gibi degilim de yine de taktiginle ilgili birkac birsey yazayim,

oncelikle, sahada yayilisini belirlemeden once oyun stratejini belirlemen lazim. bunu da genelde kadron belirler. yavas pivot forvetlerin varsa, kanatlarin iyi orta yapip forvetlerin kafalari koyuyorsa; dusuk oyun temposuyla, kisa paslar yaparak oyunu rakip sahaya yaymaya calisip orta-kafa-golu zorlamak cok mantikli. rakiplerin forvetlerinin hizina gore de kendi defansinin derinligini ayarladiginda tadindan yenmez. (defans cok derin olursa oyunu yikmak zorlasiyor). eger boyle bir taktik uygulayacaksan _bence_ iki tane wing oynatmaya gerek yok. cunku zaten oyunu yiktiginda mr ve ml oynayan oyuncular cizgiye inmis oluyor. bu taktikte long shots'i olan orta sahalar cok is yapabilir.

yok elinde pivot forvet yoksa, pirpirsa forvetlerin, oyunu cok hizli ve direkt paslarla rakip sahaya tasimak forvetlerine sans yaratacaktir. bu taktik icin de biraz defansif bir anlayis izleyip rakibi ustune cekmek, kilit oyuncularina bireysel atayacagin taktiklerle hizli cikmak lazim. hizli forvetini target man yaparsan ve feed to feet dersen hizli kalkarsin ataga. bu stratejide winger'larin degeri ortaya cikiyor, cunku daha ileride bekliyor, daha cabuk ataga dahil oluyorlar. fakat kotu yani da kanattan ataklara karsi savunmaz olunuyor. o yuzden de defanslarinin jumping ve heading'i saglam olmali.

ben hangi tur hucum adamlarim eksikse o bolgelere transfer yapip iki taktigi de uygulanabilir kilmaya calisiyorum. ozellikle de birden fazla role uygun adamlar coksa oyun icinde bir iki degisiklik ile oyunu tamamen degistirebilmemi sagliyorlar. gercek hayatta oldugu gibi teknik direktorun oyuna mudahale edebilmesi lazim. fatih terimin aksine "gol atin, gol atin" demekten baska seyler de yapilmali.
Sosyal ağlarda paylaş

açıklamalarınız için teşekkürler arkadaşlar özellikle mum_chamber ööle bi yazmışki karşımda rıdvan dilmen var sandım bi gol olur demesi eksik valla:D takımım queens park rangers bu yüzden herkesi getiremiyorum takıma. 2 tane forvetim var dierleri ıskarta forvet, ve ikiside hızlı pırpır sayılır o yüzden dediğin şekilde değiştirecem taktiğimi biraz daha çünkü uzun paslara cok pis koşular yapıyo ve rakip defansı cok geride bırakıyo forvetim ancak kısa paslarda ve ortalarda pek bişi yapamıyo. buna uygun olarak şekillendircem taktiği, inş 1. lige çıkıp manuyu deplasmanda yeneceğim günlerde gelecek, yorumlara devam pls:)
edit: Razunun dediği "dive into tackles" nerden ayarlanıyo okadar aramama ragmen oyuncu ayarlarında bulamadım acaba bravery ilemi alakalı bişi bu?
Sosyal ağlarda paylaş

edi2: bide bitiriciliği az forvetler için kullanılması önerilen karşı karşıyalarda kaleciyi çalımla diye bir seçenek varmış bu nerden ayarlanıyo?
Sosyal ağlarda paylaş

ben de sheff utd'yi calistiriyorum su an bir onceki sayfada dedigim gibi. sana isine yarayabilecek birkac adam tavsiye edebilirim de bir iki gundur 9a kadar universitede oluyorum, eve gidince hic fm acasim gelmiyor.

"kaleciyi calimla"yi oyuncu ekranindaki player interaction'dan yapiyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

XLM parsing error!
not well-formed (invalid token)at line 1 of default.xlm

bu hata steam'de nasıl çözülür :) hoffenheim save'inde her maça girdiğimde bu hatayı veriyor atıyor windows'a,akşam yeni oyuna başlayacağım da onda da olursa yeniden yüklemeye gidecek sanırım oyun :(
Sosyal ağlarda paylaş

yıllar yılı cm-fm oynarım ama pek detaya girmezdim hele bu player interactionı yeni keşfettim. mesela stoperlerime simple pass yapın dedim yok olmaz dediler, ljungberge ise bol bol santrafor mevkine koşular yap dediğimde bu yaştan sonra yeni işe çıkarma başıma ben unumu eledim eleğimi astım dedi:D acaba tekrar tekrar zorlasam morali düşermi?? bu arada taktiğimdeki oynamalar sonucunda 3-4 maçtır yenildiğim takımı yendim kupada yoluma emin adımlarla devam ediyom:)-D
Sosyal ağlarda paylaş

shadow ; si games de yıllar yılı cm-fm serisi üretti , öle bişey yapmak yeni akıllarına geldi :)

shadow , kısa boylu tek forvet sistemiyle oynuyorsan , takım taktik ayarlarında "target man supply" seçeneğini "run onto ball" olarak değiştir. str ve balance yüksekse "to feet" de yapabilirsin. bu sayede çok fazla kafa topu şişirmezler forvetine.

ayrıca tavsiyem , forvetlerinin hava topu hakimiyeti yoksa , çift forvet klasik 4-4-2 oynatman..
Sosyal ağlarda paylaş

evet taktiğimde yaptığım değişiklikler işe yaramaya başladı artık daha defansif oynuyorum ama kontraataklarla, uzun paslarla forvetimin koşuyoluna toplar attırıyorum özellikle deplasmanlarda bu yöntemle 4-5 gol attığım maçlar bile oluyo aynı gerçek futbol gibi yaw iice sevdim bu seneki fmyi:D dediğim gibi eskiden pek ayrıntıya girmezdim bi taktik tutturur anca transfere abanırdım ama burdaki gurulardan aldığım tiyolarla fm cok daha eğlenceli ve heyecanlı gelmeye başladı saolun patiler:)-D
Sosyal ağlarda paylaş

@nileppezdel: Benimde mantilitem ööle zaten kısa pas, hızlı oyun ve attacking ama deplasmanlarda takımı geriye çekip uzun paslarla cıkıyorum şu ana kadar bööle gayet başarılı oldum. takımım pek iyi deil, dediim gibi Queens 2. ligin ortalarında görülen bi takım kaleci cerny-tommasi ve bikaç defans adamı dışında pek bi adam yok ama formula1 patronu saolsun 25m dolar bütçesi var:D ve bu parayla 10 tane transfer yaptım ve ilk 11i baya bi düzelttim ama genede genç ve tecrübesiz bi takım kaynaşması lazım oyuncuların dahaB)- şaka gibi ama ljungberg 26bin dolara geldi ve takımı taşıyor şu an adam sağ kanadı felç ediyor her maçta bunun yanında borges diye 20 yaşında costarikalı bi çocuk varki teknik şut pas work rate herşey 15-16 adamda;)
Sosyal ağlarda paylaş

Ya işte takım çok iyi değilse mantıklı tabi. Ben olsam ben de öyle yapardım. Ben şu hayvani takımımla direct pass yaparsam biraz bocalıyorum ama kısa ve hızlı oyuna başladığımdan beri önümde durulmuyo. Geçen sezon CL ve Premier Ligi aldım valla zorlanmadan. Ligde tek malubiyet vardı son dakka golüyle MAcnhester City'e. 43 maçlık yenilmezlik serimi bozdular.

Yaklaşık 64 maçtır falan da Premier Lig'de ardarda gol atıyorum. Benim tarafımda 0 ne zaman yazıcak merak ediyorum :D
Sosyal ağlarda paylaş

fm 2006dan beri , takımlarıma bir türlü istediğim oyunu oynatamıyorum. oyundan soğumaya başladım artık yavaş yavaş. özellikle AMC pozisyonunda oynattığım adamlardan yeterli verimi alamıyorum. 8 key pas atan amc 6.0 ratingle oynuyor , gol atamadığı sürece forvetlerim 5.7 civarı rating alıyor diğer genel istatistikleri ne olursa olsun.

bunun yanında dmc ve rb/lb adamlarım her maç 7.5 civarı oynuyorlar , ne yaparlarsa yapsınlar. gol attıkları anda zaten maçın adamı seçiliyorlar.

tekrar 2006 oynamaya başlayıp , en azından izlediğim futboldan zevk almak istiyorum. en azından verdiğim direktifleri harfi harfine uygulayan takımlara sahip olabilirim.

ek : içinizde AMC pozisyonunda ortalaması yüksek oyuncusu olan var ise , verdiğiniz direktifleri gönderebilir misiniz? aynı şekilde ST için de , bakıyım ben mi yanlış yapıyorum yoksa benim adamlarda mı sorun var :)
Sosyal ağlarda paylaş

Ya AMC'nin creativity ve flair'i yüksekse adamı playmaker yapman lazım mesela. Bi de pasları tabi. İşte dribbling özelliklerine göre ve long shots'ına göre o ayarları yapman lazım. Composure yüksekse ileri ok çıkarman lazım yani forward runs'ı arttırırsın. Çok güveniyosan free role yap ama benim takımımda herkes haddini bilir, yerinde oynar! (:P)

Forvetlere gelince iki forvet oynuyosan birbirleriyle yer değiştirmelerine ayarla. Markaj zor oluyo.

Pivot santrafor kullanıyosan işte direk target man olarak ayarla, hold up ball falan ekle. Tek gol atmadan 7.5-8 falan alabiliyo bazen forvet oyuncuları.

AMC oyuncunun through balls'unu açarsan ve önünde iki tane hızlı forvet varsa dağıtır zaten ortamı ;)

Yine olmazsa ya takım çok kötü oynuyodur, adam genel olarak kalitesizdir yada sadece şanssızsındır :D
Sosyal ağlarda paylaş

evet ingilterede 3 günde bir maç yapıyoz özellikle orta sahanın göbeğindeki 2 as oyuncum her maçı yürüyerek tamamlıyorlar ama pek düzgün alternatifleride olmadığı için buna razı oluyorum, olmassa oyun içinde değişikliklere gidiyorum.
bana ucuz ve genç pivot santrafor önercek olan varmı takımda 3 forvetim var hepsi pırpır bazı maçlarda kule gerekiyo ama yok:( kule pırpır kırması diye aldığım italyan forvet fos cıktı, 2m dolar bütçem var...
Sosyal ağlarda paylaş

hiberniandan steven fletcher a bakabilirsin. 2 milyona gelir mi bilmiyorum , kiralamayı dene.

bi de premier lig takımlarının u18 veya reserve takımlarındaki gençleri kiralama yoluna gidebilirsin.

asistanına bi loan raporu hazırlat , bak bakalım kimler geliyor :)
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:
XLM parsing error!
not well-formed (invalid token)at line 1 of default.xlm

bu hata steam'de nasıl çözülür :) hoffenheim save'inde her maça girdiğimde bu hatayı veriyor atıyor windows'a,akşam yeni oyuna başlayacağım da onda da olursa yeniden yüklemeye gidecek sanırım oyun :(
d

oyunu iki kere silip yüklememe rağmen ki tüm dosyaları da sildim hala düzelmedi,sanırım windowsla alakalı birşey

maçlara girerken oluyor evet,nasıl düzeltebilirim ?
Sosyal ağlarda paylaş

yaptım

aynı sorunla karşılaşanlar olursa diye de kısaca anlatayım :)

Oyunu oynarken işte resetlenise makine falan veya kapatırsanız işlem yaparken bu hata her şekilde çıkıyor ve oyunu silip tekrar kursanız bile düzelmiyor.

Öncelikle Application Data'nın içindeki SI Games'in klasörüne gidip cache ve setting dosyalarını siliyoruz.Savelerde gidiyor o yüzden yaparken saveleri yedekleyin.Sorunun burada düzelmesi gerekiyor ama bende ayrıca maça girerken takılma sorunu başladı bunun üstüne,birçok kişide de çıkmış yine.bunun içinde setting'e gelip threading'i kapayıp,oyunu pencere moduna indirdiğinizde maçlara da girebileceksiniz.

bunun yanında bu hatayı oyuna sonradan yüklenilen şeylerde de veriyormuş.Aynı yolla düzeltilebiliyor sanırım araştırdığım yerlerde okuduğum kadarıyla
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...