Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bekareti Evlilikte Bozan Kız

Dev

Öne çıkan mesajlar

Cuce said:
o gercekler sen değilsin cevren belki i yere kadar, ya kendini kanıtlayıp cevreni iknaa ediceksin, ya sana uygun bir cevre üreticeksin, ne yaparsan yap bi şekilde insanların baskı ve şiddet görmeyeceği bi ortam yaratmaya calışıcaksın.

ha ayrıca ben böle seviyorum dieye guneydouyu değiştirmeye gerek yok, orda insanlar mutlu huzurluysa ne ala.

abi zaten şu an içinde bulunduğun şehirleşme sürecinde bu var. Kentsel ayrışma, Gecekondu bölgeleri aralarında yüksek gelirli insanların oturduğu siteler, kapılı topluluklar. semtler, mahalleler hep ayrılıyor belli bi gelire belli bi topluluğa belli bi kültüre göre.

sonucunda da ne oluo varoşlardan gelen adam senin üstündeki kıyafetleri bilmenleri görüo gasp ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Evlilik nedir ya? Kagıt üzerine atılan bi imza mı yoksa imam diye tabir edilen din mensubunun duası mı?

Peki o zmn sadece bir gecelik beraberlik için dini nikah kıyan hıyara ne demeli? Daha demin dediğim gibi zina kime göre neye göre? Ben eğer ki birisini canım kadar çok seviyorsam ve bu duygusallığın sonunda iki insanda aynı şeyleri paylaşıyorsa bu mudur zina bu mu günah hiç zannetmiyorum o zmn tanrı duyguları yaratmazdı.
Sosyal ağlarda paylaş

Letsgetthesunshine said:
Evlilik nedir ya? Kagıt üzerine atılan bi imza mı yoksa imam diye tabir edilen din mensubunun duası mı?

Peki o zmn sadece bir gecelik beraberlik için dini nikah kıyan hıyara ne demeli? Daha demin dediğim gibi zina kime göre neye göre? Ben eğer ki birisini canım kadar çok seviyorsam ve bu duygusallığın sonunda iki insanda aynı şeyleri paylaşıyorsa bu mudur zina bu mu günah hiç zannetmiyorum o zmn tanrı duyguları yaratmazdı.

işte sen böle düşünüosun, ona göre davranacaksın. Sallamıcaksın evliliği, ama o adam sallıcak birisiyle birlikte olmak için imam nikahı kıyacak yeri geldi mi. Bu konuda zaten yapabileceğin bişey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Xelee said:
bu olaylarda dini dahil edince hersey arapsacına donuo. o yuzden dini hic konusmıcaksın.

aslında tam tersi olmalı, akılllı, kendi kendine düşünme yetisi olan insanda

çünkü bir insanın hayat görüşüyle dini bir bütün olmalı, ona göre dinini seçebilmeli

ha ama cehalet neyi doğuruyor? abi dinim böyle, ama ben öteki türlü düşünüyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Mortis said:
Letsgetthesunshine said:

işte sen böle düşünüosun, ona göre davranacaksın. Sallamıcaksın evliliği, ama o adam sallıcak birisiyle birlikte olmak için imam nikahı kıyacak yeri geldi mi. Bu konuda zaten yapabileceğin bişey yok.

yapman gereken bişeyde yok
Sosyal ağlarda paylaş

burtonesk said:
Xelee said:
bu olaylarda dini dahil edince hersey arapsacına donuo. o yuzden dini hic konusmıcaksın.

aslında bu konunun %51i dinle bağlantılı.

ewt dogru hele turkiye orneginde ama dini konusmıcaksını su anlamda soyledim: herhangi bi seyin mantıklı veya mantıksız, dogru veya yanlıs gelmesini dine temellendirmiceksin.
Sosyal ağlarda paylaş

Xelee said:
@earenwen

hayat bakısınla, hayatını nasıl yasamak istediinle herhangi bi dini bagdastırmaya gerek yok die dusunuorum.

Aslında var doğru bile olsa dinlerin güncelleştirilmesi gerektiğine inanıyorum mantık çercevesinde. Bir suru meal çevirileri bir sürü kitap yorumları var ama bu yorumlar senin doğru yola gidebilmen için değil yorumu yapanın yoluna gidebilmen için. O yuzden tartısılan şeyin dinle alakası yok insanlıkla alakası var düzgün düşünme ile alakası var. Organik bir zar ile değil. İnsanın namusunun kıstası iki kan damlası olmamalı eğer böyleyse ya biz insan değiliz ya da kendini insan zanneden yaratıklar var. Evet herkes özgür dilediğince ama baskı etmenleri olmadan karışmadan sonuçta tencere kapak ilişkisi mantıklı insan tutupta örümcek beyinli bir kadınla ya da adamla evlenme ihtimali olmagına göre cücenin dediği gibi bırak herkes bildiği gibi yaşasın ileride kim doğru kim yanlıs elbet belli olacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Xelee said:
@earenwen

hayat bakısınla, hayatını nasıl yasamak istediinle herhangi bi dini bagdastırmaya gerek yok die dusunuorum.

e ama dinin ne numarası kaldı ki ozaman? gerçi dinden ne anladığımıza göre değişir de.

bence din dediğin, ahlaki kurallar topluluğu + bu hayata bir mana vermek (tanrı, ahiret gibi) dir

ozaman inanıyorsan, inandığın dinle bağdaşan bir hayat görüşün olması daha sağlıklı olacaktır. tabi bi de din derken, şu şu dinler arasından seçim yap demiyorum, nasıl bir şeye inanıyorsan artık.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:
İmam nikahı toptan saçma bi olay zaten. İslamda yeri yok. "Hey toplum, biz var ya sevişiyoruz ama senin değerlerini de çiğnemiyoruz o yüzden bizi dışlama" demenin eski bi yolu. Artık resmi nikah var onun için.

adamın geleneği göreneği, böle yaşıyo neden değiştiriyosunki?
Sosyal ağlarda paylaş

Tam anlatamamışım galiba, evlilik kurumuna tamamen karşıyım ben. Evlilik, birliktelik artık adını ne koyarsan iki insanın birbirine verdiği sözdür. Bunu çeşitli formlara sokarak topluma kendini kabul ettirme, toplumun birey üzerindeki baskıcı etkisini güçlendirir. Ondan karşıyım. Yoksa kıysınlar imam nikahlarını, olayım dinde yeri olmaması falan değil.
Sosyal ağlarda paylaş

@letsgetthesunshine

yani ewt ille bagdastırıcaksan adamların kitap mealinde kendi yollarına cekmeye calıstıklarına diil guncellenmis dine bagdastırıcaksın. ama iste o guncelleme olayı nası olucak. kim nası yapıcak vs vs...

@earenwen

dinin numarası aynen senin de dediin gibi dinden ne anladıına gore deisir ama iste dinden ne anladıına etki edilince o zaman insan kafayı yio, yanlıs isler yapıo.
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında islam dinine göre şu şu yasaklanmış demişler yukarılarda ama bütün ilahi dinlerde kadın ikinci planda.O yüzden sanırım ilahi dinlere bakılmadan bir mantık aransa daha iyi olur.Zira eşitlik istiyorsak bir kadının ilişkiye girmemesini istemek gibi bir erkeğin de girmemesini istemeliyiz.(Tabi ki bütün kadınlar girmezse erkeklerde girmez ama ne yazık ki istisnalar her zaman varolmuş değil mi.En eski mesleklerden biri olmuş hatta.)Bu durumda bir erkeğin evlilik öncesine kadar ilişkiye girmediğinin tek kanıtı onurlu sözleri olur.Şahane bir yöntem.O zaman bayanlara da bu konuda bir hak tanınmalı.Dinimiz böyle diyor şöyle diyor diye kolaya kaçmak ayrımcılık oluyor bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...