Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

VDSL 2 Gerçeği

oper

Öne çıkan mesajlar

shiftdelete.net ten alıntı said:
32 Megabit = 8 Megabit İnternet + 24 Megabit IPTV ve Diğer Hizmetler
Her ne kadar şu sıralarda 16 ve 32 Megabitlik bağlantılarımız doğrudan internet çıkış hızı gibi satılsa da ileride bu konuda bir kısıtlama gelebilir. Basit bir matematik hesabı yapalım isterseniz. 32 Megabitten bin tane abonemiz olsa 32 Gigabit eder. Türkiye’nin yurt dışı çıkışı 160 Gigabit civarında. 1000 değil 10.000 abone olsa, kazara bir kısmı yurt dışından birşeyler bakınsa… hepimize kolay gelsin.

Bunlar Doğru mu?

Matematik kısmı, evet doğru. Diğer taraftan bizle kahin değil, teknoloji uzmanıyız. Bunlar da faldan çıkan sonuçlar değil belirli mantık analizleri, bilgi ve deneyimler ışığında çıkartılmış sonuçlar. Temkinli davranmakta ve 2009 başı gibi artık 32 Megabitlik bağlantıyla sabit 4 MB/s dosya indirme hızı beklememekte fayda var diyorum.

http://berkin.shiftdelete.net/vdsl2-aslinda-kac-megabit/

yani diyor ki.. telekom gene kazık atacak bize.
Sosyal ağlarda paylaş

niye 32mbit'in gelmesi ile türkiye avrupa da en hızlı net kullanan 3.ülke olcak.
telekoma laf edip duruyoruz ama kısa zamanda bayağı iş başardılar aslında
2yıl önce 256 ile bağlanırken şimdi 16mbit ile bağlanacam.
sonuçta hızlı internet pek istediğimiz durumda olmasa da rüya denilecek kadar uzakta deil.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:
niye 32mbit'in gelmesi ile türkiye avrupa da en hızlı net kullanan 3.ülke olcak.
telekoma laf edip duruyoruz ama kısa zamanda bayağı iş başardılar aslında
2yıl önce 256 ile bağlanırken şimdi 16mbit ile bağlanacam.
sonuçta hızlı internet pek istediğimiz durumda olmasa da rüya denilecek kadar uzakta deil.

benim istedigim seviyede degil tt ben 32mb baglantıya 170 ytl vermek istemiyorum 10mb baglantıda 30ytl vermek istiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

iyi demişsin hoş demişsin de...

aynı hızda bağlantı alan avrupalılar buna kaç para ödüyor?
onların internetinde kesilmeler ne sıklıkla yaşanıyor?
bağlantılarıyla doğru orantılı haklarına sahipler mi? 32mbitle bağlanıp 1mb uploadla sınırlandırılıyorlar mı?
yurt dışı çıkışları düzenli olarak arızalanıyor, bağlantı sahipleri netten oyun oynarken işkence çekiyor mu?
aradıklarında müşteri temsilcisi denen kişilere ulaşabiliyorlar mı?

bu ve daha birçok neden esasında hiçte aynı avrupa ile aynı bağlantıyı aldığımızı göstermiyor, lütfen birazcık gözlerinizi açın. 5 sene önce yakalanması gereken standartlara yarım yamalak yaklaşmayı başarı saymayın.
Sosyal ağlarda paylaş

telaş etmeyin geçen sene izmirden denize indi kablolar. bu bilgiyi epeydir güncellemedim ama sanırım 1,5 sene içersinde yurtdışı çıkışı diye bir sıkıntı kalmayacak.

ayrıca bugün aldığım bir bilgiyi daha paylaşayım. gene izmir'den yola çıkan bir telkom kablosu akdeniz sahili boyunca denize verilecek yakın zamanda. ilk önce antalyaya uğrayıp ordan dünyanın geri kalan doğu kısmıyla iletişimimizi sağlayacak.

bunun dışında özel firmalar kendi altyapı çalışmalarına hız verdiler. herkes boş bulduğu yere kabloyu çekiyor. türk telekom ya da tedaş'ın kazı yaptığı bir yerde 2-3 firma bitiyor bir anda "abey hazır siz kazmışken biz de atalım mı kabloyu" şeklinde.

daha önce dediğim gibi bant genişliği ile ilgili kısıtlama her zaman getirilebilir, orta vadede muhtemelen de gelecektir. uzun vadede siz şunu müjdeleyebilirim: istemediğiniz kadar bant genişliğiniz olacak. hatta öyle ki, çoğu gelişmiş ülkeden daha iyi bir altyapı bizi bekliyor 2015 sonrasında.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:
çoğu gelişmiş ülkeden daha iyi bir altyapı bizi bekliyor 2015 sonrasında.

2015 rakamına dikkat çekmek istiyorum, hm evet 30 küsür yaşıma gelmiş oluyorum o noktada ve tahmin ediyorum biz noktaya geldiğimizde millet yine başka yeni teknolojilerle bizden ileride olacak, şüphesi olan beri gelsin.
Sosyal ağlarda paylaş

sen 5 yaşındayken telekomünikasyon tekelinin kalkmasını engelleyenlere yap bu serzenişini.

ayrıca hayır, bu altyapı 10-20 senede bir yenilenen birşey değil. batı zaten yapacağını yaptı yatırım olarak, zırt pırt güncelleyecek değiller bu yapıyı.
Sosyal ağlarda paylaş

serzenişim zaten sadece şu an ki şirket sahiplerine değil, nenesinin nenesinden başlayarak bu kadar gerilerde kalmamıza sebep olan herkese, umarım laflarımı yutturacak icraatlar yaparlar da hızlı internet şey yabancı forumlarda gördüğümüz sslerden ibaret kalmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar dergimiz için gittim adamlarla mart ayında röportaj yaptım vdsl 2 hakkında

VDSL paketleri sadece internet kapsamamakta Triple play denen HDTV + VoIP (voice over ip yani telefon hizmeti) + Data transferi şeklinde her ülkede...

Dergi daha toparlanma 2 haftaya falan çıkar yazımı yollarım.

Ama bu olay sadece ülkemizde değil. VDSL2 ile evimize HDTC gelecek.

hatta bi kısmını koyayim

VDSL'in hızı kullanıcıları nasıl etkileyecek ?
Sanılanın aksine verilecek olan VDSL paketi sadece internet bağlantısından oluşmamakta. VDSL paketinin içinde HDTV,VoIP ve internet bağlantısı olmak üzere üç hizmet var. 3 Kanal buffer özelliğine sahip bir HDTV paketi yaklaşık bu bağlantının 15-20 Mpbs'lik kısmını kullanmakta. VoIP sistemi yaklaşık 5 Mpbs kullanacağını düşünürsek, kullanıcıya 5 Mpbs'lik bir bağlantı kalmakta.

dediğim gibi editörden çekindiğimden tamamını koyamıyorum. Evet işin içinde bir kandırmaca vardı herkes tamamını bağlantı hızı sanıyordu. Ama standart bu
Sosyal ağlarda paylaş

4Ever said:
kazık konusu ksin dogruda ne sekilde olcagını bilmiyorum :)

ama biz o denilen 32mb lik baglantıyı kullanamıyoruz ki cıkışları etkilesin. Sen hiç 4mb kullanıp 4mb ile download yapan gördün mü :)

ben 2mb kullanıyorum gayet 210 220 ile çekiyorum.
400 le çeken de çok gördüm 4mb kullanıp.
Sosyal ağlarda paylaş

Ekmek said:
4Ever said:
kazık konusu ksin dogruda ne sekilde olcagını bilmiyorum :)

ama biz o denilen 32mb lik baglantıyı kullanamıyoruz ki cıkışları etkilesin. Sen hiç 4mb kullanıp 4mb ile download yapan gördün mü :)

ben 2mb kullanıyorum gayet 210 220 ile çekiyorum.
400 le çeken de çok gördüm 4mb kullanıp.

evet çekiyorum ben
Sosyal ağlarda paylaş

Avrupa dediler, bağlantı dediler eyvallah dedik kalktık gittik İspanyaya.

Evimizi tuttuk kontratları yaptık , dedik ki internet.. Kimdir buranın en baba firması dedik Telefonica dediler. Yolunu tuttuk dükkanın ..

Avrupaya geldim ya abi dedim bas ordan bana 100mbiti 40 ytlye dedim. Anlamadı tabi haliyle 100 yok 100 yok dedi, ne var dedim, 10 var dedi..

E eyvallah nedir bunun ayrıntısı dedim, ilk ay bedava internet parası vermiyorsun ama bir o kadar modem parası veriyorsun dedi yurtiçi bütün sabit hat aramaları da bedava dedi sevindim. 10mbit dedi download dedi 350kbit upload dedi. Insan mısın dedim , bütün bağlantıların ulsi bu kadar dedi. İyi dedim tamam neyse , ne kadar veriyoruz dedim 60euro dedi evlat acısı gibi. Neyse dedim Avrupa ya dl yapacağız , 10 pingle finlandiyadan malta serverina yılan gibi akacağız ya peki dedim herşeye eyvallah.

Ben yarın evde olmayacağım dedim gelirseniz diye adam dedi ki banane , nasıl banane dedim burda bağlantı ben diyim 3 hafta sen de 1 ay sürer dedi. Lan dedim benim 3.dünya ülkesi dediğiniz ülkemde TürkTelekom denen adi rezil rüsva şirketin Küçükyalısı bana 12 saat sonra adsl bağladı dedim. Belki orda çok internet bağlatan yoktur dedi(Bu cümlede zerre abartım yoktur tamamen gerçek).Not: Bahsi geçen şehir 250.000 nüfuslu Granada, Küçükyalı da bilmeyenlere 15.000.000 nüfuslu İstanbulda merkezlerden birisi sadece.

Gel zaman git zaman internet bekledik , kış oldu soğuk oldu internete girmek için fakültelerin merdivenlerinde süründük üç hafta.. Sonra bir gün ansızın çıkıverip bağladılar internetimizi. Allah dedim akıyorum aç HLSW dedim ver ordan bir ispanya serveri.. O ne 50 gösteriyor ping.. oyuna girdim 70 oldu.. hemen quiti attım çıktım sinirden kafa bir dünya oldu. Dedim heralde ispanyanın en boktan serverini bulup ekledim. Sonra birer ikişer serverları ekledikçe korkunç gerçek yüzüme tokat gibi indi. Bütün serverlar aynı durumdaydı ne hikmetse pingi yüksek olan sadece ben değilim herkes 60larda 70lerde oynuyor pingleri.. Arada düşükler var ama gerçekten %10 falandır oran olarak. Avrupa pingleri nasıl yahu dedim , demez olaydım içim parçalandı en iyi ping aldığım ülke ingiltere 100 ping , hollanda 120 ping , almanya 110 vs .. Göz yaşlarım sel oldu haliyle .. Size dedim vereceğiniz hizmete de avrupanın interneti harikadır kolpasını yayan adamlara da lanet olsun dedim. (not ispanya haricindeki bütün ülkelerden Türkiyedeki 4mbit bağlantımla yarı yarıya ping aldığımı belirtmek isterim)

Diyeceğim odur ki, avrupanın da öyle her köşesinde internet öyle fiberoptiklerin kapınıza geldiği , sana 40mbit sana 100mbit ayda 10 euro gibi olayların yaşanmadığıdır.

Türktelekomdan yıllarca nefret ettim , zaman zaman netim koptukça da nefret etmeye devam ediyorum ama son 2 yılda yapılan zıplama ve bunun kazandığı ivme en azından gelecek için ışık verdi bana. Ha şu anda yeterli mi tabi ki hayır ama bu hep böyle gider asla düzelmeyecek umutsuzluğundan çıktım ben. Çok yakın zamanda hakikaten bu genel müdürümüz paul amcamızın dediği gibi yüksek standarda kavuşacağımızı düşünüyorum.

NOS.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...