Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo 3 - Genel Topic

Xo

Öne çıkan mesajlar

said:
Q: I’m sure there’s a lot that went into it, but could you just kind of give a cliff notes version of what brought about the decision to fully remove skill points? I know one of the great benefits of it is it’s very easy to interchange and you’re not dedicated to one set path. And obviously with that, I guess there’s no more skill reset with no skill points?

A: When we put the game out into internal alpha, we had the system that we’ve shown previously at Blizzcon which is where you had 7 slots, you put skills in those slots and assigned skill points (mumble mumble). What we found was, the UI was essentially telling people “you should have 7 skills.” But the skill point system says to players, “if you really want to be optimum, you should dump everything into 1 skill or 2 skills.” We tried to fight that a little by having escalating caps on skills, but it didn’t really work. So the two things were fighting with one another and the result of what we were getting was not what we wanted, which was more skills than people generally had in D2. Our combat system is really based around having somewhere between 4-6 skills. The other side of it was, by popular demand, we put in respec. What we saw happening was players would get their starter attack skill and they’d put points into it, which was great because they didn’t do that in D2. Once they figured out the system, they said, “ooh, I shouldn’t put any points in these skills,” which is terrible. But what happened was that they’d level up and get to that next skill they want - they’d have Magic Missiles and they’d get to Arcane Orb and decide “I don’t want Magic Missiles anymore, I want Arcane Orb.” So they’d respec that early skill, take 5-6 points out of it, and mass dump them into Arcane Orb. And one, that’s a balancing nightmare, but more importantly, it felt really bad. It felt even moreso like the character was trivialized, because these points could be just massively pulled from one place to the other. So those things kind of warred against one another, so we thought, “what happens if we just take skill points out and just say, choose your skills, that’s what’s most important.” And that actually worked really well. What it revealed was kind of a further truth about how people play Diablo, and I kind of referenced it earlier, it’s not a game like WoW where you start with Fireball at level 1 and at level 85, you’re still using it. It’s possible to do that, to take a starter skill and make it viable end-game, especially with runes, but it’s not the instinct of what players do. Players want to level up to get to more powerful skills because they have that very finite window of skills, they want to respec and get into that big skill. A game like Borderlands actually has a great model, because their attacks are tied into items and you’re used to items cycling out all the time, so it feels really natural. But for Diablo, it felt really unnatural to be doing the activity that you wanted to do the most(??). So we altered the skill system to provide that to players: “you know what, you actually can switch out skills as much as you want. That’s the way you naturally want to play, so we’re going to let you do that.” However, a system still needs restrictions to make it compelling. The restrictions we put in was to cap that total number of skills, both as you level up, but also we even pulled the cap down a bit to six skills because 7 actually felt like people could kind of get everything they wanted, but at 6, they start having to make really hard choices about what to get. It seems like just a one skill difference, but it actually made a really big impact. So you combine that with having to choose from one of several different rune effects per skill and you start getting a lot of diversity in builds. And building those characters becomes really compelling, and that’s what we were going for. A system that has a really compelling build process to it. I realize this is not the cliff notes. The last thing I would throw out about this, and this is something that we always kind of had a pipe dream about that I think this last revision of the system actually might be the first skill system that we’ve ever done where the player’s first instinct is not going to be to go to a website and check out what their build is, and that’s wonderful. That’s what we want. We want players to discover within the playspace, make choices based on information, not just based on “well, this sounds good, I hope it works, but I never got a chance to try it out.” So that’s one of the advantages of the system.
Sosyal ağlarda paylaş

Karakterlerimizi yaparken biraz çeşitlilik, iyi ve kötü farklı buildlar yapma şansı (yeni sistemde her build iyi, kötü olma şansınız yok), gerçek dünya parası ödeyerek multiplayer herhangi bir oyunda avantaj kazanmanın önüne geçilmesi (evet daha önce 1000 tane böyle oyun çıktı, hayır hiç birini beğenmedik ve oynamadık). Bunları bekliyorduk, senin saydıkların aklımızdan geçmedi bile.
Sosyal ağlarda paylaş

E pasif bonuslar geldi oyun gelişti, buildların sayısı arttı. Hatta d2de farklı itemlara göre stat dağılımları bile değişiyordu ki onu kaldırdıklarını açıklayalı yıl oldu değinmiyorum bile. Böyle dümdüz gidip kafana göre topu topu 6 tane skill seçtiğin ve hiç bişeyin hesabını yapmadığın bi hale geliyor mekanikler. Diablo2 yıllarca kötüydü nasıl bi argüman anlamıyorum, zaten bu oyunların gelişmesi gerekmiyor mu? Bu adamların wowdan ve 1.10dan edindikleri tecrübeleri ileri götürmesi gerekmiyor mu?

Ki ilk başta öyle bi görüntü vardı, ama tahminimce focus gruplara daha fazla consoletard almaya başladılar, malum muslamic rayguns kitlesi de artık önemli bi pazar payı. Sonra da lvl atlayınca skill vermek size zor, en iyisi biz yapalım siz düşünmeden tıklayın sistemi geldi.

Bir sistemi iyileştirmek yerine geriye götürmenin savunulacak bi tarafı yok, blizz burda recmi hak ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

e d2 skill tree sistemi basarısız. bunu sorgılıyabilir ama olmuyo işte yanı.
wowda öle herkez aynı oluyo ordada her classın o kadar zorlamayla 2 bı 3 classın 3 buildi oluyo.

şimdide bunu deniyolar işte. 6 skill+rune+passiveler.

ha bide nalamsız secimler var.
d2 arttirbiute dağıtımları mesela. herkez belli bi dex str kasıyo gerisini vit abanıyo. bütün classlarda böle işte. ha dersinki güzel yapsınlar anlamlı secım olsun neden bozuyolar. denemişler olmamış işte yanı becerememişler. bu kadarmış blizzarddın eti butu.
Sosyal ağlarda paylaş

@axedice

wow'da her classin 3 talent agacı, glyphleri vs var ama bugün baksan herkes aynı kombinasyon ile pve/pvp yapıyor. % 1 verim farkı bile olsa insanlar onu oynuyor, blizzard istediği kadar kassın özgün karakterler diye ama o iş bu devirde olmaz. 200 kusur skillden 60 skill secsek, 5 talent agacina dagitsan da 1 ay sonra bütün barbarlar aynı spec ile girecek arenaya, degisen bir sey olmayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Peki cüce 1.10 da başarısız mı? 1.10 mantığı pasif bonuslar, hatta giriş abilitylerine biraz scaling benzeri iyileştirmeler yapılamaz mı? Başka hiç mi çözüm yok? Neden streamlining? Blizzarddan para hamlesini beklerdim ama lvl sisteminde konsol kitlesine hitab eden streamlining kesinlikle beklemezdim.

Benim whirldwindimin alanı daha büyük, seninki 3 küçük whirldwindcik üretiyor. Bu mudur yani customization? Bu mudur blizzden beklediğimiz karakter sistemi tasarımı derinliği?

Wow hibridleri öldürerek bi hata yaptı zaten, ama o wow. O bi mmo. Onu karısıyla kızıyla ailesiyle birlikte 10 milyon kişi oyn.. oh wait..
Sosyal ağlarda paylaş

o noktada aslında mantaliteyi tamamen değiştirmek lazım,
yani denge yerine her classa bir niche verip, sorundan tamamen kurtulmak lazım.

bi gün biri bu tarz oyunlarda "abi yapmıorm yeaa, tank dps heal üçgeninden kurtuluyorum ve daha deişik şeyler yapıorm" demeye başladığında devrim falan olacak. Eski blizz olsa yapardı tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Peki cüce 1.10 da başarısız mı? 1.10 mantığı pasif bonuslar, hatta giriş abilitylerine biraz scaling benzeri iyileştirmeler yapılamaz mı? Başka hiç mi çözüm yok? Neden streamlining? Blizzarddan para hamlesini beklerdim ama lvl sisteminde konsol kitlesine hitab eden streamlining kesinlikle beklemezdim.

Benim whirldwindimin alanı daha büyük, seninki 3 küçük whirldwindcik üretiyor. Bu mudur yani customization? Bu mudur blizzden beklediğimiz karakter sistemi tasarımı derinliği?

Wow hibridleri öldürerek bi hata yaptı zaten, ama o wow. O bi mmo. Onu karısıyla kızıyla ailesiyle birlikte 10 milyon kişi oyn.. oh wait..

abi şimdi strealiningmi değilmi bunu iddaa edebilcğeim bi durum yok ortada. 20 skillden 6 sını secip onları değiştiren 6 sar runeden birini kullnıcaksın diyo adam. sırf bunda wow'danda d2 dende (pre 1.10 post 1.10 farke tmez) daha cok seceek var zaten. arttuributeların bi ceşitlilik sağladığı yok.

yanı nasıl bir custumization bekliyoruz mesela? hanı ortamda örnekte yok pek. abi bak su oyun var ceşit ceşit karakter yapabiliyosun hepside viable diyebilceğimiz.

benım ww'em fearlıyo senınkisi ufak hortum cıkarıyo öbürünün wwsi hiç yok. bu kadar custom işte. daha farklı olmak istiyosan benden baska class secmen gerek sanırım direk.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben wwnin yanında axesa 15 puan versem de fire damage bonusunu açsam, ama sen 10 versen ve sadece pasif bonuslarıyla yetinip kalan 5 puanı ww ile damageları stacklenen devastating blowa versen..

Ya şu yazdığım aşırı teorik saçma bişey kabul ediyorum ama class customization bu seviyede olmalı diablo gibi bi oyunda. Puan enflasyonu mu oluyor, kıs. Abilityler önemsizleşiyor mu, scaling koy (en azından bunu akıl etmişler). Sanki imkansız bişeymiş gibi bahsediyorsunuz. Sadece muslamic rayguns kitlesi için zor olur bunları düşünmek, zaten kızdığım nokta da diablo gibi bi arpgde bile onlara yönelik dumb down yapılması.
Sosyal ağlarda paylaş

daha fazla değişken, stat ve etkiyen şeyler koyarsan değişir ya.
Mesela, kılıcın ağırlığı, adamın kas gücü ama işte kas gücüne verince artan kütlesi yüzünden hız kaybı de hacim artışından dolayı aldığı dmg da artış, ama tabi bi yandan dayanıklılıkta artış. İşte senin attığın ww atıorm daha ağır daha az dps li ama daha fazla dmg lı, benim attığım ww crit ihtimali daha yüksek işte alinin attığı ww sırasında aldığı dmg çok daha az
ve bunlaın hepsi sadece talentle deil de statlarla falan da alakalı.
ne bileyim olsaya şöle şeler
Sosyal ağlarda paylaş

abı d2 kötü wow kötü. bu yenı bi durum ve runeleri düzgün auparlarsa ilerleme olucak?

neden 60 skill pointi 20 20 20 dağıtmakla 6 skill pointi 1 1 1 dağıtmak arasından ilkini seciyosun anlamadım yanı.
su andaki sistemi bilmiyorum emtiyorum iyi kötü diyemem ama d2 dende wowdada iyi gibi duruyo
Sosyal ağlarda paylaş

aaa axe olm bu treeden ıyı valla dur anlatıcam.

wowda 3 skill tree var. alta inmek için puanları üste harcaman zorundasın. haliyle 3 cesit karakter yarataibliyosun dimi?
d2dede 3 still tree var. her treede 2 yol yok ama var diyelim. onlarıda maxlaman gerektiği için taş catlasa 2 skill tree seciyosun 6 treeden. permutasyondan hesapla işte.

burda belli lvllarda yavas yavas acılan 30 skillden 2 ser 2 ser seicceksin. mesela ww aldın diye illa leap almak zorunda değilsin. leapli wwci olucak leapsiz wwci olucak falan.

wowda varmı sweeping strikesız ms warrior? flurrysiz bloodthirst warrior.

böle bi avantajı var treesiz skill tree'nin
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...