Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Site yapamaya çalışmacalar

Suark

Öne çıkan mesajlar

Ulan isin su dizayn kisimini ogrenemedim , video tutorial falan bisey tavsiye edin , tek tek css lere bakinca ne oldugunu anliyorum ama , kafamdakini kendim sifirdan olusturmaya baslayinca kitleniyorum :) asp.net msSql kullanmistim daha once , mySql de ...Php de ogreniriz sorun degil programlama dilleri ama isin dizayn ivir zivir islerinde nasil tecrube kazanicaz, Dreamweaver i acinca hic bisi yapamiorm , dizayn babinda :)

Soyle bana yol gostericek tutoriallar , videolar vs lazim . Ne onerirsiniz ?
Sosyal ağlarda paylaş

@Baluu abi nasıl PHP'deki verileri saklıyacan ? Lol owned fail kadir cüneyt aydemir zerrin yani yuh... CSSQL falanmı var ?

WEB 3.0 diyip php + mysql diyen ben efendime söyleyeyim php kodlarının büyük oranla html içinde çalıştığını yani web'in birinci versiyonundanda katkı aldıgını bu nedenleki web 3.0'ında halen HTML'den bile katkı alacagını buyuk istekle söylemek isterim.(nasıl bir cümle omg epic fail recep aptullah kadir ballhead omggg)

Önemli olan boyu değil işlevidir !!!
Sosyal ağlarda paylaş

Ne kadar güvenilir olabilir bir text dosyasından veri çekmek...

Web 3.0 olayı nedir ?
Zamanında araştırma yapmıştım.Artık bir siteye girip öm atmak yerine doğrudan bir şekilde o insana siteye girmeden ulaşmak anlamına geliyor.Yabancı bir sitede okumuştum.

web 2.0'da = kullanıcı ==> Sitenin DB'si ==> Sayfa ==> kullanıcı
web 3.0'da = kullanıcı ==> Sanal kullanıcı ==> kullanıcı

Yani bu ne anlama geliyor.Kişiselleştirilmiş sanal robotlar bizi arama motorlarında daha iyi sonuçlara götürececek.İnsanlara ( özellikle daha doğru insana ) daha kolay ulaştıracak...

Tabi bu açıklamalardan anladığım şeyler...

Sosyal ağlarda paylaş

@Kithnos, Design ivir zivirda tecrube icin site gormen lazim.
www.zoque.net'e git, site degerlendirmelerine bak. Oraya bir suru site tasarimi konuluyor, kodlari ac, karsilastir. Kaydet gerekirse, oyna kodlarla. Oyle oyle alisman lazim once. Ondan sonra sifirdan yaparsin.

@Radical, Arkadasim, web3.0'in ne olacagi belli degil daha. Ortaya web2.0 kavrami atildiktan sonra, insanlar ilk soku atlattiklarinda "oha peki o zaman 3.0'da neler olabilir acaba" dediler ki herkesin farkli aciklama getirdigi bir konu bu. "Ahanda budur" diye ortaya koyman komik kacmis, zira bu isin ehli kimse daha neyin ne olacagini bilmiyor. En mantikli aciklamalardan birisi 1.0'in ozelligi "Read Only" olmasiydi; 2.0'da "Read-Write" ozelligi geldi ki 3.0'inda Execute olarak algilanabilecegi soyleniyor. Ama bunlarin hepsi soylenti arkadasim.

text ne kadar guvenilir ki... olayi tamamen bilginin saklanmasi olarak degerlendiriyorsan, guvenlik konusu MySQL'deki kadar kolay olmayabilir, ama bu demek degildir ki guvenli degil; zira RSA'den gecirdikten sonra isterse alasi gelsin yine acamaz. Bence senin asil dusunmen gereken nokta database diyince aklina sadece MySQL'in gelmesi, dahasi baska bir sey gelmemesi. Hani konunun basinda diyodum ya isverenler artik MySQL yerine XML yazmayi tercih ediyorlar diye, hah iste Radical, en guzel ornegi verdin.
Sosyal ağlarda paylaş

Radical said:
Ne html'si ???
Millet web 3.0'a geçmeye çalışıyor siz 96'larda kalmışsınız...

Şimdi site yapacaksan PHP - ASP gibi dilleri bilmende fayda var.
Css ve javascript çoğunlukla sitenin yazı-resim-pikselleme stillerinde kullanılır.Ölcülerdede işe yarar.
Bunları dreamweaver'Da hic css veya javascript bilmedende yaparsın.Ama CSS öğren derim ben.Zaten bi yarım saatte olayı kavrarsın çözersin...

Önemli olan PHP + MYSQL 'dur.MYSQL database işi.Pek bilmiyorum ama PHP'nin çok önemli olduğunu biliyorum.

lol
Sosyal ağlarda paylaş

Volfied said:
benim demek istediklerim Django gibi yeni cikan aletler sayesinde HTML e dokunmuyorsun bile nerdeyse istersen.
Ki mukemmel boyutta bir kullanici kitlesi oldugu icin bir gidim bisi bilmeden sadece arastirmaci ruhla cok guzel site yapilabilir.

Generative programming ftw

bahsettiklerimiz çok farklı şeyler volfied. sen tamamen agile programming sorunsalından bahsediyorsun. bu yazılım geliştiricinin problemi. web 2.0 ise pazarlama tabanlı bir terim, son kullanıcının davranışlarına etki eden..

ve web üzerinde başka platformlarla konuşamazsan, sosyal olamazsın. bu yüzden markup dilleri önemli. bu yüzden web servisleri popüler ve soap gibi standartlar üzerinden konuşuyorlar. web 2.0 ya da 3.0 diyin.. tek bildiğim; semantics üzerine çalıştıkça işaretleme dillerinin, tanımlama dillerinin her geçen gün daha fazla önem kazandığı ve standartlara ihtiyacımız olduğudur. sunucu tarafında nasıl yaptığınız, web'i bağlamaz. web için input ve output vardır. bu yüzden web 2.0 derken php'yi, sql'i ve tüm server-side programlama dillerini, framework'lerini tartışmamız abesle iştigal.
Sosyal ağlarda paylaş

riglous said:
@Kithnos, Design ivir zivirda tecrube icin site gormen lazim.
www.zoque.net'e git, site degerlendirmelerine bak. Oraya bir suru site tasarimi konuluyor, kodlari ac, karsilastir. Kaydet gerekirse, oyna kodlarla. Oyle oyle alisman lazim once. Ondan sonra sifirdan yaparsin.

@Radical, Arkadasim, web3.0'in ne olacagi belli degil daha. Ortaya web2.0 kavrami atildiktan sonra, insanlar ilk soku atlattiklarinda "oha peki o zaman 3.0'da neler olabilir acaba" dediler ki herkesin farkli aciklama getirdigi bir konu bu. "Ahanda budur" diye ortaya koyman komik kacmis, zira bu isin ehli kimse daha neyin ne olacagini bilmiyor. En mantikli aciklamalardan birisi 1.0'in ozelligi "Read Only" olmasiydi; 2.0'da "Read-Write" ozelligi geldi ki 3.0'inda Execute olarak algilanabilecegi soyleniyor. Ama bunlarin hepsi soylenti arkadasim.

text ne kadar guvenilir ki... olayi tamamen bilginin saklanmasi olarak degerlendiriyorsan, guvenlik konusu MySQL'deki kadar kolay olmayabilir, ama bu demek degildir ki guvenli degil; zira RSA'den gecirdikten sonra isterse alasi gelsin yine acamaz. Bence senin asil dusunmen gereken nokta database diyince aklina sadece MySQL'in gelmesi, dahasi baska bir sey gelmemesi. Hani konunun basinda diyodum ya isverenler artik MySQL yerine XML yazmayi tercih ediyorlar diye, hah iste Radical, en guzel ornegi verdin.

Keşke başta ne yazdığımıda okusaydın...
Emin değilim nette bulduğum kaynaklardan ne olduguna dair yazdım buraya.Söylenti olabilir gerçek olabilir "hah olay budur" diyen yok yani.

MYSQL olayına gelince sence site nasıl kurulur diyen birinin XML yazmasıda ilginç olsa gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

Web 2.0 kullanıcının yarattığı siteler dolayısıyla dinamik altyapıya sahip siteler için kullanılıyor. Web 3.0 ise kullanıcının hazırladığı içerikten site sahibinin nasiplenmesinin önüne geçer bi anlamda da kullanılıyor. Kullanıcı bazında html görmeden her işi yapıp kazancınıda cebine koyabiliyorsun ama server bazında adminin yapacağı iş yine phpdir, htmldir mysqldir zarttır zurttur.
Sosyal ağlarda paylaş

web 2.0'a sadece "içeriğini kullanıcıların oluşturduğu siteler" gözüyle bakmayı pek doğru bulmuyorum. zira web 2.0 yaklaşımı, interneti başlı başına birleşik platform olarak görmekte yatar. paticik'i google reader'dan takip edebilmek, kariyer.net bilgilerine facebook'tan ulaşabilmek, facebook chat'i bilmemne sitesinden kullanabilmek gibi.. işte sitelerin böyle birbirleriyle konuşmaları ve kafamızda gelecek için ürettiğimiz anlamlı web hayali için markup dilleri önemli. ben gidip paticik'in (ya da herhangi bir sitenin) veritabanında php (server-side) ile sorgu yapamıyorum değil mi? ama rss (markup lang) ile topic bilgilerini çekiyorum. ya da başka siteler web servisleri (rest, soap) ile buna izin veriyor vs vs. bunun gibi örnekler çoğaltılabilir..

benim için web 2.0 diye bir şey yok bile. bu sadece internet'in bugün aldığı şekline verilen isim sonuçta.. yarın da interneti nasıl görmek istiyorsak, ona web 3.0 diyoruz. kavramlara takılmıyorum, altında yatan mantaliteyi kavramak önemli.

html de server-side değildir. öte yandan server-side yazılım dili kullandığın her site dinamiktir ama bu demek değildir ki içinde veri tutabilen (veritabanı, text, xml storage vs.) ve içeriğini kullanıcıların oluşturduğu her site web 2.0 sitesidir. zaten hiçbir sitede son kullanıcı html ile muhattap da olmaz. önemli olan sitenin, 3rd party geliştiricilerin veriden faydalanmasını sağlayacak biçimde tasarlamaktır. o yüzden markup lang, web servisleri, rss falan diyorum... (ve rdf, microformats gibi tanımlama dillerini tekrar hatırlatıyorum)

isterseniz siteyi c ile yazıp stream edin yahu.. bu web 2.0 olmadığı anlamına mı gelir?

of soruyla bitirmekle hata mı yapıyorum her seferinde? =)
Sosyal ağlarda paylaş

Racta + 20 valla.

Server side için frameworkler zartlar zurtlar çıkmış olabilir ama bunların hakikatten web2.0'a bi faydası yok. Server-side dediğimiz olay nedir sonuçta veriyi alır işler, bi çıktı sunar. Web2.0'da çıktıyı biçimlendirmeniz önemli. Evet şu anda internetin gittiği yer artık anlamlı basit veri formatlarıyla sadece browser için değil her türlü masaüstü veya farklı platformların da birbiriyle ilişki içerisinde olmasıdır aslen. Yani herşeyin biz bi şey demeden birbiriyle konuşması.

Ama tabi geliştirici olarak da kimsenin bu yeni çıkan rails'in öncülük ettiği agile development'ı gözardı etmemesi gerektğini düşünüyorum, en azından denenp faydaları görünmeli.

Ayrıca şu sıralar HTML'i iyi bilmeden, CSS de Javascript de işinize az yarar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...