Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

dwarf fortress

Jadelith

Öne çıkan mesajlar

bu oyunu oynayan var mı patide?

oynamaya çalıştım. bi sene geçti, goblinler geldi. öyle bir defans kurmuşum ki bana saldıranlar avantajlı duruma geçiyo lol. benle trade yapan adamları ve benim 5 kişilik ordumu kestiler, sonra sheriff / legendary miner imi kestiler. 27 kişiden 19 kişi kaldı sonunda, kapadım bende. devam ederdim ama sinir oldum eheh :P

eğer başarılı bir şekilde oynayan varsa, genel dizayn konusunda bişeyler sorucam
Sosyal ağlarda paylaş

ya ben anladım gibi ama..
suyu kapıya kadar getirdim eğilip almıyo adamlar :( merdiven diktim yanına gene almadılar. bi kuyu yapamadım bi türlü odunu yakıp kömür üretemedim yapmıyorlar inatla..
ilk gelen göçmenlerim de yaralı gelince susuzluktan öldüler..
azmoya mesaj atıtk cevap gelmedi sınavlarda hala galiba ..

savunmaya gelince her yerdekapın olsun.. dışarı olabildiğince az çıkış olsun.nehir varsa channel yaparak base önüne çek bunu sonra bi kısma 3 adım genişilğinde köprü yap ki karavan gelebilsin.oraya da guardını koyarsan tamamsın :)
çok taş varsa siege engine da işe yarayabilir ama hi denemedim
Sosyal ağlarda paylaş

mesaja cevap verdim diye hatirliyorum ben... vermediysem de pardon :D Oyun cok genis arkadaslar, Dwarf Fortress Wikiye bakin once, orada cok detayli bilgi var.

Tuzak kurmadan o goblinleri yenmeniz imkansiz, bu arada bir yerden sonra oluyorsunuz sansiniz yok yani... onu goze alarak oynamanizi tavsiye ederim. Su finallerim bitip mezun oldugumda hem devam edecem fotoromana, hem de detayli tutorial yazmaya calisacam (calisacam diyim, soz vermiyim :P) ama wikide hersey var.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
1970'lerden kalma grafiklere sahip 2008 oyunu.
Oynamayı düşünenlere ve oyuna heves edenlere Allah sabır versin.

iste muhtesem bir cevap. Oyunu oynamis olsan (indirip bakmak oynamis sayilmiyor) ne kadar derin ve iyi bir simulasyona sahip oldugunu anlardin ve ascii art'in arkasinda donen olaylarin derinligini de fark ederdin.

Oyun bedava ve tek kisi tarafindan yapiliyor, sabir mabira da gerek yok, low budget obscure gaming hayranlari da var sonucta.

Anlamadiginiz seylere laf atmayin allah askina.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
1970'lerden kalma grafiklere sahip 2008 oyunu.
Oynamayı düşünenlere ve oyuna heves edenlere Allah sabır versin.

grafik seti indir, çok daha çekilebilir hale geliyor.

ki harbiden baya iyi bir oyun alışınca. grafiğe harcanıcak zamanı oyun derinliğine harcamışlar yani.

morrowind in strateji oyunu versiyonu.
Sosyal ağlarda paylaş

Azmodai said:
iste muhtesem bir cevap. Oyunu oynamis olsan (indirip bakmak oynamis sayilmiyor) ne kadar derin ve iyi bir simulasyona sahip oldugunu anlardin ve ascii art'in arkasinda donen olaylarin derinligini de fark ederdin.

çok derin ve iyi bir simulasyona sahip olabilir, ona lafım yok,
zaten dikkat edersen yukarda ben bu konulara hiç değinmedim.
ben grafik olayından bahsettim.
1970-1980'lerde, hdr, t&l, bumpmapping gibi teknolojilerin olmadığı zamanlar, eldeki teknolojiyle yapılmış grafiklerin bugün aynı zevki vermeyeceği kanaatindeyim. hatta o grafikleri şimdi oynamak çok zorlayıcı, bunaltıcı ve yorucu olabileceğini düşünüyorum. bu yüzden "oynamak isteyene allah kolaylık versin" dedim.
DOS oyunlarında 16 renk seçeneği olduğu zamanlarda bile 4 renk oynadığınızda çok sıkıcı olabiliyordu.

Ha oyun detaylıdır ona bir lafım yok.

Elbette grafikleri günümüze daha yakın hale getiren bir modifikasyon varsa oynarım, o ayrı mesele.
Sosyal ağlarda paylaş

bazi oyunlarin bir buyusu vardir, bir sevimliligi, bir cazip yani vardir (charm) bu grafikler de bu oyunun guzelligi. Yeni tileset indirince cok guzel oluyor bence grafikler, nitekim koydugum sslerden gormussunuzdur.

Oyun cok cok iyi, ama zor... ve alismak uzun suruyor. Dungeon design size kalmis arkadaslar, ben size su dogru diyemem her harita ve bolge farkli cunku. ama 2x2 lik yatak odalari iyidir, trap olarak ben boulder trap kullaniyorum genelde, ve kapiya dogru bir balista kuruyorum. Onemli olan sey fortunuzun dis kapisinin onune moat yapmak (su ile doldurun) ustune de guzel bir kopru (drawbridge mekanizmali) ve trade postu hemen iceriye alin, girisi genis yapin (lobi gibi) ve cok cok kapi kullanin. Tehdit olunca kapiyi kitleyin.

Bir yerden sonra filler gelecek saldiriya goblinlerle, onlara karsi mucadele cok zor, ama yine de deneyebilirsiniz pek tabi. Oyunun slogani "you are going to die, enjoy it". Illa ki kopek gibi oleceksiniz, moralinizi bozmayin ;)
Sosyal ağlarda paylaş

2x2 ne yahu.. ben 6x6 yapıyorum her odayıtam ortasına bi yatak yanına cabinet işler düzelsin odun biriksin ekstra bişiler de koyacam.

benim sorunum şu an varil yapıyorum hoop stockpile a koyuyorlar içki üretemiyoru mbu yüzden. hani bi food stockpile max varil sayısıyla yaratılıyor çok mu lazım oraya nedir? azaltsam ölürmüyüm?
immigrantların hepsine farming açtım kötümü ettim deli mantarım oldu zaten hepsi saçma sapa nskillerle geldiler (3 dye 2 thresher 5 skillsiz.. ardarda 2 grup geldi birde :( )

nehir yoktu yer altından gölleri kazdım birleştirdim yağmr yağdıgında dolcak mı buralar su seviyesi 4 e kadar indi korkuyorum kuruyacak diye.

repeat e koydum rock toy rock instrument spamlıyorum kötümü ediyorum?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...