Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Warhammer 40k Dawn of War 2

aktiftablet

Öne çıkan mesajlar

Warcraftta Cthun cthun diyorlar başka birşey yok. Onunda "benzerliği" tartışılır. Ha ismi nerdeyse birebir çakma orası ayrı.

Starcraftla nesi benziyor bilmiyorum.

Terran diyorsan o politik entrikalar vs birçok sci-fi da olan şeyler, wh40k ya ait değil yani.

Toss diyorsan öyle kast sistemli, saykik bir ırkı baz alıyorlarsa söyleyin bizde bilelim.

Zerg de nids ile alakası yok. Kafadan çıkış noktaları farklı, amaçları farklı, yönetimleri farklı.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya yaptığınız benzerlik mantığı şu resmen

aha ikiside psychic kesin çakma
aha ikiside alien kesin çakma

Ya o mantıkla çıkarsanız iki adım ilerleyemezsiniz. E o zaman hepsi de Starship Troopers dan çakma. Terran da ordan çakma. Alienlar 1e1 bir kopya

Ordan çalıntı burdan çakma diye suçlamada bulunucaksanız bir iki benzerlikten çok daha fazlasını göstermeniz lazım. Literatürde eminim 150 tane zergvari ırk vardır. Hepsi mi çakma ?
Sosyal ağlarda paylaş

1-2 arak ? Nesi arak ? Bir iki örnek verirmisin çok merak ettim.

Human/Order ? Wc deki bir ırk ile wh deki bir alliance ı mı karşılaştırıyoruz burayı tam anlıyamadım ? Hangi konularda arak bizi aydınlatabilirmisin ?

Orc/Chaos ? Chaos onurlu savaşçı bir milletde sonradan corruptlanıp insanların üstüne salınıyorda biz mi bilmiyoruz ? Chaosta elementlere, spiritlere falan tapma varda biz mi bilmiyoruz ? Yoksa warchief/shaman vs hiyerarşisi varda biz mi bilmiyoruz ? Şu çalma konularını biraz açarmısın lütfen. 1-2 deki orcların corruptlanmış, gözlerini kan bürümüş yaratıklar. 3 tekilerle uzaktan yakından alakası yok ama aptal değiller. görev brifinglerini okuduysan eşşek gibi strateji yaptıklarını da bilirsin.

Şu çakma, çalma, arak vs dediğiniz şeyleri sadece isim vermekten öteye gidip bir iki örnekle açıklasanız çok iyi olucak. Şu haliyle çamur atıp kaçan çocuklar gibisiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:
Ya yaptığınız benzerlik mantığı şu resmen

aha ikiside psychic kesin çakma
aha ikiside alien kesin çakma

Ya o mantıkla çıkarsanız iki adım ilerleyemezsiniz. E o zaman hepsi de Starship Troopers dan çakma. Terran da ordan çakma. Alienlar 1e1 bir kopya

Ordan çalıntı burdan çakma diye suçlamada bulunucaksanız bir iki benzerlikten çok daha fazlasını göstermeniz lazım. Literatürde eminim 150 tane zergvari ırk vardır. Hepsi mi çakma ?

+1

olayı zamanına göre incelemek lazım. warcraft 1-2 çıktığında ortada adam gibi fantazi setting'i yok. fantaziye yaklaşım da çok ilkel seviyelerde. herşeyin iyi/kötü, zeki/aptal, teknolojik/ilkel, barbar/skolastik ya da güzel/çirkin tarzı tamamen zıtlaşmayla karakterize edildiği dönemde çıkıp da "aa bak burda da iyi kötü ayrımı var" derseniz hata yaparsınız.

hadi şimdiki gibi iyi ve kötünün subjektifliği yaygın olsa, iki tarafla da empati kurmak kolay olsa ve benzer şeyler yapsalar çalıntı denebilir, fakat o zamanın şartlarında o benzerlikler çok normal.

yani tolkien zamanında kana susamış, hiçbir sebebi olmadan sağa sola saldıran orclar karakterize ettiğinde, savaşmadıklarında aylak aylak durup birbirine saldıran dünya çirkini yaratıklar tasvir ettiğinde o bile tutmuş, devir o kadar ilkel siz düşünün...
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:
1-2 arak ? Nesi arak ? Bir iki örnek verirmisin çok merak ettim.

Human/Order ? Wc deki bir ırk ile wh deki bir alliance ı mı karşılaştırıyoruz burayı tam anlıyamadım ? Hangi konularda arak bizi aydınlatabilirmisin ?

Orc/Chaos ? Chaos onurlu savaşçı bir milletde sonradan corruptlanıp insanların üstüne salınıyorda biz mi bilmiyoruz ? Chaosta elementlere, spiritlere falan tapma varda biz mi bilmiyoruz ? Yoksa warchief/shaman vs hiyerarşisi varda biz mi bilmiyoruz ? Şu çalma konularını biraz açarmısın lütfen. 1-2 deki orcların corruptlanmış, gözlerini kan bürümüş yaratıklar. 3 tekilerle uzaktan yakından alakası yok ama aptal değiller. görev brifinglerini okuduysan eşşek gibi strateji yaptıklarını da bilirsin.

Şu çakma, çalma, arak vs dediğiniz şeyleri sadece isim vermekten öteye gidip bir iki örnekle açıklasanız çok iyi olucak. Şu haliyle çamur atıp kaçan çocuklar gibisiniz.

Ee, ilk ve ikinci oyunda "Human" yoktu "Alliance" vardı. Elfler cüceler falan hepsi. Ayrıca ırklar şu andaki gibi değildi. Orclar onurlu falan değildi, şu andaki orclar ile warhammer arasında bağlantı olmadığını söyledim zaten. War3 yazılmadan önce hiçbir hikaye yoktu ki...

Edit:

Eheh ayrıca, ilk Warrcraft oyunun aslında Warhammer oyunu olduğu ama Games Workshop'ın son anda anlaşmadan çekildiği için oyunun isim ve konseptinin değiştirilerek Warcraft: Orcs and Humans adında çıkarıldığı gerçeği de var.

Başka örnekler vereyim: Tech goblinler ve gnomelar. Griffon riderlar. Wolf riderlar. Büyüler ve ilk iki oyunun sanat stili. Warhammer genresi ile alakanız varsa gayet de benzerler. Warrcraft 3 ile blizzard kendi yolunu çizdi.
Sosyal ağlarda paylaş

E evet doomhammerın son anlatımları aptal değil o kadar, ama sadece doomhammer örneği bir istisnadan öteye gidemiyor. Ayrıca unutmayalım, oyun senaryoları içerisinde birbirleriyle savaşan klan liderleri vsden biriydi doomhammer. Sonradan lore'u yazıldı adam gibi.

Blizzard'ın hep yaptığı gibi bunlar sonradan araştırıldı. İkinci oyunun expansionlarına kadar çok bir değişiklik olmadı ilk hikayeden: Ki o da zaten warhammer oyunu olması için en başta yazılmıştı. Ne zaman gul'dan, doomhammer gibi orc tarafındaki karakterler gelişti o zaman warcraft lore'u kendini kurdu ve de ayrıldı. Ama o zamana kadar evet, warcraft bir warhammer klonuydu. Games Workshop da son adan anlaşmadan vazgeçmeseydi o zaman şimdi zaten WoW değil de World of Warhammer falan oynuyor olurduk :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...