Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

şimdi mi aklınız başınıza geldi?

calimero

Öne çıkan mesajlar

bu yazıyı okuduktan sonra uzun uzun düşündüm.

calimero said:
son zamanlarda malum konu türbanın üniversiteye girip girmeyeceği, bunun yaratacağı etkiler vs. sanki başka konu kalmadı, üniversiteler gerçek bilim yuvaları, özgürlükler havada uçuşuyor da türban üniversiteye girecek dendiği zaman herkes ayaklandı....

türban üniversiteye girince sanırım üniversiteler gerçek bilim yuvaları olma ve özgürlük ortamı sağlama konusunda bir adım ileri gidecek sanırım.zaten memlekette türban nedense özgürlük sorunu olarak lanse edilmekte.bunları yapanlarda geçmişin solcusu darbeden sonra ne hikmetse liberali kimseler.türbana özgürlük, yabancı sermayeye özgürlük v.s.

calimero said:
ulan diye söze giricem, neredeydi bugüne kadar aklınız? bugüne kadar çeşitli üniversitelerde ideolojik halay çekmekten, okula karnını tutarak girmeye, okula gereğinden fazla simit sokmaktan, istanbul üniversitesi beyazıt kampüsünün devasa kapısını sökmeye, 1 50 lik bir kızın üç çevik kuvvet polisini darp etmesine kadar bir çok saçma sapan sebeplerden insanlar okuldan atıldı. üniversitelerde devlet eliyle faşizm kol geziyor. bunlar olurken neredeydiniz?
neredeydiniz bu ülkede 80 darbesiyle solculara binbir işkence insafsızca uygulanırken, kürtlere diyarbakır cezaevinde boklar yedirilirken neredeydiniz? neredeydiniz 81 anayasasıyla zorunlu din dersleri yürürlüğe sokulurken, imam hatipler açılıp sayısı birkaç yılda binlere çıkartılırken? devlet eliyle solculuğun yerini siyasal islam yerleştirilirken neredeydiniz?

seksen doğumlu olarak sanırım arkadaşların dediği gibi ya kısa pantolonlu ana sınıfı bebesi yada portakalda vitamindim.bu seksen öncesi ve sonrası olaylarını, nasıl bir andan böyle bir durum olduğunu, işkencelere neden ses çıkarılmadığını 70-80 senelerinde 20-30 yaşında olan, o yıllarda chp ye yüzde 44 oy verip 5 sene sonra anapı iktidara getiren, şimdi bizin annemiz babamız olan devrimcilik oynayıp seksenden sonra ideallerini unutan kişilere sor. türbana özgürlük gelince herşeyin cözümü olacak sanırım.bugünden sonra artık vicdanlar rahatlar.

calimero said:
üniversiteler sanki çok matah bir haldeymiş gibi şimdi geliyorsunuz türban üniversiteye girmesin. size giren çıkan ne arkadaşım? ben doğu akdeniz üniversitesinde okuyorum ve de türbanlılar derse giriyor ve tangalı kızlar da onlarla birlikte derse giriyor ve hiçbir sorunda yok. sorun bu yasada falan değil.

hah işte doğu akdeniz üniversitesi(kıbrısta demeyin anadoluda olan vakıf üniversiteleride uymuyorlar) gibi vakıf üniversiteleri anayasa mahkemesi ve avrupa insan hakları mahkemesi kararlarına uymuyorlar demek ki.bende neden doğu akdeniz üniversitesi matah bir üniversite ve bilimde makale üretiminde atıflarda türkiye birincisi diyordum.bilimsel ilerleme için türbana evet demek lazımmış.

calimero said:
sizin şu küçücük kemalizmle yıkanmış faşist beyinlerinizde. hanginiz asgari ücretli bir işçi açlık sınırının metrelerce altında yaşarken çıkıp bir laf söylediniz? hiçbiriniz. çünkü sizin derdiniz yaratılan suni gündemler. kimbilir hangi yasalar götümüze girdi bu türban meseleleri tartışılırken. kendinizi politize olmuş falan sanıyorsunuz ben laikim. laikliğin ne olduğunu hanginiz biliyor?

beyni küçüçük kemalist faşist beyinler vaybe birde asgari ücretli işçinin açlık sınırı ve metrelerce altındaki çalışma ortamı bir yandanda kürsel sermaye ve işcilik ücretlerinin düşmesi, bilek gücünün yerini beyin gücüne bırakması, yasalarda götüne girmiş küçücük kemalist faşist beyinlerin.
çok populist olmuşsun calimero dostum benim.iyide bu götümüze giren yasalarlı türbanı özgürlük sorunu olarak lanse edip çıkaran iktidar aynı partinin iktidarı? nerede kaldı modernleşme özgürlük lafları? neden bu yasaları eleştiren tek bir başlığınızı veya bu başlıklarda eleştirilerinizi veya sivas katliamındaki sözlerinizi göremiyoruz bu kofti liberallerin? fakat kücücük beyinli faşist diye hakaret etmek, anıtkabiri ziyaret etmek ile satanistlerin kedi kesmesi aynı şeydir demek nedense kofti liberallerden geliyor.hakarette sınır tanımıyoruz.

calimero said:
asıl laiklikte devlet dinden elini tamamen çeker. din tarikatlara, tekkelere, piskoposluklara vs lere bırakılır. devletin din denen naneyle bir işi olmaz. buna da zamanında en çok hitler yaklaşmıştır. hükümranlığı devam etseydi böyle bir sisteme geçecekti kendisi. istiyor musunuz peki devletin dinden elini çekmesini? ben isterim gerçekten laik bir ülkeyi ama sizler laik olduğunuzu savunuyorsunuz ya sizler ister misiniz onu bilmem? istiyorsanız o zaman atatürk ten bir zahmet vazgeçeceksiniz. çünkü tekke ve zaviyeleri vs kapatan ta kendisidir. neyse uzun lafın kısası hariçten gazel okumayı bırakın. bir halt yediğinizi zannediyorsunuz fakat hiçbirşey yaptığınız da yapabileceğiniz de yok...

laiklik hakkında bir halt bilmiyorsun yazdıklarından anlaşılıyor.devlet dinden elini tamamen çekmesi diyorsun peki hristiyan demokrat partiler nasıl laik ülkelerde iktidara gelip, kendi hristiyan köklerinin ve kiliselerinin haklarına uygun eylemlere girişmiyorlar? neden o ülkelerde böyle de bu ülkede muhafazakar partilerin ilk işi halkın dini duygularından oy hasatı yapmak? vakıf üniversitelerinde okuyarak anadoludaki üniversitelerin durumuna ne olsun biz türbanla tanga yanyana oturuyoruz bize bir şey olmuyor mantığı ile subjectif olarak olaya bakmakla olmuyor.ne gazi üniversitesinin ne başka bir üniversitenin ne de devlet yurtlarındaki dini yapılaşmanın farkında olmuyorsun.10 sene evvel üniversite idim.28 şubata bu olayı desteklemesemde) rağmen yurtlarımızda çok güzel tarikat toplantıları çağrılar yapılıyor odalarımıza bir takım çevrelerin gazetelerı bırakılıyor, ramazan ayında oruç tutmayan arkadaşlarımıza yemek yedirilmiyor idi.sanma ki özgürlük dediğiniz türban problemi cözülünce dini baskılar azalacak, daha da artacak calimero kardeşim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...