Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Forgotten Realms'ı bekleyen olaylar

GERGE

Öne çıkan mesajlar

sen yazarken ben editlemişim mesajı.FR ın tamamı greenwood un değil.icewind dale ı hayata geçiren salvatore,halruaa yı hayata geçiren cunningham dır mesela.

giderek büyüdü dünya.yukarda editlediğim gibi.onun yarattığı bizim dünyanın orta çağının fantastik versiyonu gibi bişeydi.

şimdi bile greenwood un olarak geçmiyo FR.greenwood anlaşmalı yazar olarak filan geçiyor.kendisi de dedi zaten "benim olan değişiklerle bi alakam yok.yaz dediler yazıyorum." diye.yeni FRCS içinde şu kadarlık bişey yaz demişler yazıyo adam.

FR greenwood yazıyo diyemeyiz yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Birşey merak ediyorum mesela atıyorum Salvatore bi gün kalksa dese ki ben şöyle Kamil diye bir druidin maceralarını anlatmak istiyorum. Gidip kitabı istediği gibi (tabii fr lore bozmadan) yazıp yayınlatabilir mi? Yoksa şirket ne isterse onu mu yazmak zorundalar?
Sosyal ağlarda paylaş

Birde acaba birisi Last Mythal olayını anlatabilir mi? Ama arkakapak tadında zamanı ve ne anlattığı falan. Last Mythal Anthology okuyorum (ki sanırım tamamen seriyle alakalı birşey olamaz çünkü farklı yıllardan alakasız elemanlar ve yerler var...) ama seri nasıl birşey merak ettim doğrusu...

Birde Realms of the Elves gibi Dwarf yada Gnom vs. versiyonu çıkacak mı ilerde bilen var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

fenris said:
salvatore un dediğine göre o en başta "kung fu" dizisi tarzı bi monk karakterin macerallarını yazmak istiyomuş.ama buna telefon gelmiş cleric yaz diye ortaya cleric beşlemesi çıkmış.kendi sitesinde yazıyodu galiba.

şirket ne derse o.

Ben bi monk hayranıyım.D&D monklara bayılıyorum.Monklarla ilgili herhangi bişey(mesela karakter olarak bi monkun hikayesinin anlatıldığı) yazan bi seri ya da kitap varsa söyler misiniz...
Sosyal ağlarda paylaş

bir de bu tartışma çok saçma ama.

ama bana kanadalı ve ameriklıların kültürel farklılıklarını anlatırmısınız...

hani adam meksiklalı, hintli falan olsa neyse...

ed efendi bir yerde cunninham için kadın tam benim düşündüğüm gibi yazıyor diyor.

yani bunlar bir şey yaratırken, doğal olarak birlikte oturup konuşuyorlar.

güncel bir örnek war of spider queen serisi(ismi böyleyd igaliba)
orda slvatore ilgilenmişti galıba yazarlarla ama yazarların performansı tabii bu üç eskiden ben ce çoook üstün o ayrı.

birde FR de nord halura falan diyorsunuzda oraların yartılmasında etken olana arka planları kim yaratı. Ed efendimi
yoksa TSR nin o zmanki arka plan yazar kadrosumu. ki asıl etken olan o zaman yaratılan arka planlar,tarihler:

blood war ı, mhty dranoru, netherili.... falan asıl beni etkiliyenlerde bunlar.

bunları kim yazdıysa saydım sonsuz ona yoksa drizzt ın palasında değilim ben, elmisterin piposunda... ama hala karsusu okumamya fırsat bulamdaım.

Ama arzar azar baktım

mesela ayrıntı bu bütün kaynaklarda karsus deli kibiri falan o yüzden tanrı olmaya çalıştı falan deniyor ama aslında adam netheril i kurtam için güç aramıyormu bu bençe yapılmış güzel bir ayrıtı...

elmisiterin hagi kitabiydı ama orda bir mağraya giriyor orda karsusu klonu var, orda baya bir dram var dı aslında...
Sosyal ağlarda paylaş

ha o zaman kanadalı demiyelim ok...anlamadım ki ne savunuyosun?tartışma saçma demişsin de,bi tartışma yok ki ortada.adam amerikalı diye tutturmuştun bende memleketini söyledim.arada kültürel fark var yok tartışmıyoruz ki.

geri kalan dediklerimi pek anlamamışsın galiba çünkü bazı bölümlerin benim dediğimle alakası yok.FR ın tamamı onun dedin.hayır değil deyince alakasız bişeyler yazmışsın.

kaldı ki kimse sana greenwood u sevme demiyo.benim dediğim FR greenwood un yarattığından çok farklı bi yerde,ed bunlara ayak uyduramıyor ve de zaten FR konusunda fazla söz hakkına sahip değil.wotc ne derse ona göre bişeyler ayarlıyo adam.senin dediğin gibi tüm FR onun eseri değil.misal yeni setting deki değişiklerde adamın söz hakkı bile olmadı.

FRCS de istediği kadar yazma hakkına bile sahip değil.wotc şu kadar kelimelik yaz,biz onu kafamıza göre ayarlar koyarız diyor.o da onu yapıyor.

geri kalan yazdıkların alakasız olduğu için tartışmaya devam etmeyip geri kalanlara bakıyorum...

RamsesII said:
Alıntı:
fenris
salvatore un dediğine göre o en başta "kung fu" dizisi tarzı bi monk karakterin macerallarını yazmak istiyomuş.ama buna telefon gelmiş cleric yaz diye ortaya cleric beşlemesi çıkmış.kendi sitesinde yazıyodu galiba.
şirket ne derse o.

Ben bi monk hayranıyım.D&D monklara bayılıyorum.Monklarla ilgili herhangi bişey(mesela karakter olarak bi monkun hikayesinin anlatıldığı) yazan bi seri ya da kitap varsa söyler misiniz...

valla vardır da ben bilmiyorum.o dediğim cleric serisinde ana karakterin yavuklusu monk tu yanlış hatırlamıyorsam ama seriyi ben pek sevmemiştim.

Farinal said:
Birde acaba birisi Last Mythal olayını anlatabilir mi? Ama arkakapak tadında zamanı ve ne anlattığı falan. Last Mythal Anthology okuyorum (ki sanırım tamamen seriyle alakalı birşey olamaz çünkü farklı yıllardan alakasız elemanlar ve yerler var...) ama seri nasıl birşey merak ettim doğrusu...

Birde Realms of the Elves gibi Dwarf yada Gnom vs. versiyonu çıkacak mı ilerde bilen var mı?

dwarf belki de gnome u hiç zannetmem :P

valla seriyi okuyalı çok oldu.yanlışım,eksiğim olursa biri düzeltsin.

şimdi şu faey'ri olayını biliyo musun?races of faerun da filan vardı hani.demonblooded elfler.

efendim bunlar imprisonment tan kurtulup,demon ve klasik orc,ogre filandan bi ordu kurup everaska ya sille tokat girişiyolar.

aşk,heycan ve macera sonunda bu demon ların myth drannor un mythal inin corruptlanarak çağrıldığı filan ortaya çıkıyor.kahramanlarımız bu demonic elf lere yardım eden tanarri lordu sille tokat dövüyolar.şu ana kadar çoktan epic e vurmuş,kendini half celestial yapmış,elven highmage den lvl almış ana karakterimiz bi şekilde mythal i düzeltiyor.myth drannor yeniden kuruluyor.elflerin retreat tersine dönüyor.evermeet ten myth drannor a ve anakara ya hafiften bi elf göçü başlıyor.

kusura bakma okulun net cafesinden yazdığım için özetin özeti oldu.yanımda kitaplar filan olsa daha ayrıntılı bişey yazardım.

bu arada ufak bir not.flar ı tanır mısınız bilmem.hani baldur da foesbane diye bi kılıç vardı.işte onun sahibini bizim anakarakterin kayın babası diriltiyor.adam kılıcını alıp demon kesme işine kaldığı yerden devam ediyor.hatta bunla yetinmeyip bi de anakarakterin yavuklusunu ayartıyor. :P

edit:farinal cumadan sonra eve dönüyorum.merak ettiğin başka bişey varsa tarihti,isimdi filan kitaplardan bakıp söylerim.
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm Jordainler geçer mi acaba monk yerine? Kings and Counselors serisi var Cunningham'un yazdığı ve Halruaa'da geçen, krallar ve danışmanlar olarak türkçeye de çevrilmişti. Onda jordain diye kendilerini büyücüleri koruyup büyüden uzak durmaya adamış bir savaşçı kastı var, belki onların hikayesi ilgini çeker ramses.

Aslında şu iwd2 deki Black Raven'in hikayesini kitaplaştırsalar güzel olur. Icewindde drizzt ve kankalarından başka bişey de görelim.
Sosyal ağlarda paylaş

ya benim dediğim Adamın amerikan kültürnden etkilendi ve onun bir paçası oldu idi isteyen gider yazdığı okur orda dediğim o yoksa adamın nüfüs kağıdı beni ilgilendirmiyor. adam okültürden etkileniyor evet etkileniyor. çünkü alman italyan fransız bile amerikan sinamasından etkilenirken bir kanadalını etkilenmemesi nasıl ola bilir ki zaten o kültürü yaratan dinamiklerden birde bu adamlar.

saçma olan adamın amerikalı ve kanadalı olduğu tartışması ki bende bunu dedim sen benim yazdıklarımı bir baştan oku.

adam kitap yazmaz diyorsuz ölsün diyorsunuz. bende yazar diyorum bu sinir ne onu anlamadım.

kaldiki biraz vefa lütfen adam olmasaydı brakın fr yi hiç bir diyar ya olmaz yada adam akılı olmaz dı ortaya çıkan hikayelerde sanarananın kılıcı gibi şeyler olurdu.

özetle demek istetiğim adamın geldiği kültürde son samuray lar falan çıkaran bir kültür ve elmisterde bu kültüre normal bu adamlar pearl harbur seyredip gaza gelen adamlar lütfen ve ed efendinide yazarlığı bunlara hitap ederk güdük kalıyor.

ok

ben FR den adamın 5 kıtabını okudum diyer serisinden de 4 ünü okudum ve adama genel yazarlık olarak hiç saygı duymuyorum. ama kitapların arka plan, kurgu su falan hoş kitaplar... ama mantıksız espirili diyaloglar 30 sayfa sonra kendini tekrarlıyor ve basit ameriken espirleri ortaya çıkıyor.

Not: önceki yazım tamamı veya yarısı sana hitap eden bir hitap değildi ben biraz daha genel konuştum ve konu hakında bir şeyler bilmiyen birisi bu yazılanları okuduğu zaman, adama bak alah belasını versin demesin ama kitaplarınıda okumasın.

Bence kitapları core okuyucu değilse kimseye tavsiye edilmemeli ve okunmamalı.

Bir kez daha adamın kütüğü değil, kültürü mevzu bahsim ok

birde adamın şimdi yaptıkları değil zamanıda TSR bak TSR ile yaptıkları beni ilgilendiriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

"diyosunuz" diyosun da onu diyen bi kişi var o da ben değilim.ha kaldı ki kaede en son M&M serisine kötü dedi diye bone un kafasına sıkmaktan bahsediyodu :P sıkıysa onla tartış :P

yine dedim tartışma filan yok.yanlış verdiğin bilgiyi düzelttim.sen kendi kendine tartışma yarattın sanki ben hayır etkilenemez demişim gibi.

yanlız hani o kadar anlattım ya FR böyle gelişti,şu oldu bu oldu filan.ne haklısın ne haksızsın gelmemiş.

adama vefa göstermeyen yok.dediğim belli öncelerde tekrarlamıycam artık.bu tartışma bi yere gitmediği için greenwood konusuna daha fazla devam etmiycem.

zaten artık wotc kitaplarına para vermiyorum.

war of the spider queen yazarlarından bahsetmişsin.aklıma onlardan lisa smedman geldi."heirs of prophecy" diye bi kitabı var uzak durun,para israfı.ama onun dışında çok iyi yazar bence.

house of serpents i tavsiye ederim.ama uyarayım klasik FR kitapları tadında değil.değişik bişey olmuş.tek beğenmediğim yanı wotc kitabı olduğu için istediği gibi karanlık yazamamış kadın.bi erotik sahne sayfalarca tartışıldı forumlarda ki hiç bişey yoktu yani.hafiften noir bi hava vermiş kadın.acilen eberron a transfer edilmesi lazım bence.

şu anda da wotsq serinin karakterlerinden şu bard/cleric hakkında bi üçleme yazıyor yanılmıyorsam.ilk kitabı pandora da vardı ama nasıl bilemem.

edit:
Farinal said:
Şu Elven Retreat olayı hakkında biraz bilgi fena olmazdı aslında...

ama sen de en zor yerinden sordun :P

seri boyunca bizimkiler "elfler dönmeli,faerun a yüz çevirmemeli filan diyolar" özellikle bizim anakarakterin kayınpederi (21 cleric) konseyde bayaa bişey diyodu.en sonunda da myth drannor ın tekrar kurulmasıyla elfler dönmeye başladı gibisinden bişeyler diyodu yanlşış hatırlamıyorsam ama o sadece kitabın sonunda geçiyor ve pek fazla bişey yok.daha çok olayın müjdesi tarzında olmuş.

bi de karakterimiz en son star elf lerin sorununa el atmaya gidiyordu yanlış hatırlamıyorsam.onların olayı FRCS de yazıyo.onlarında faerun a dönüşü söz konusu olabilir.gerçi anakarakter öyle bi güçleniyoki el atmışken bi kaç yok olmuş medeniyeti de geri döndürebilir :P
Sosyal ağlarda paylaş

elflerin kaderini etkileyen bikaç şey var

eltargrim öldükten(daha doğru yerim böyle myth drannor un ızdırabını diyip arvandor a gittikten) sonra srinshee(kesin böle yazılmıyo) size süre veriyorum yeni bir taçlı seçin diye.
elfler elfblade i çekmeye çalışıyorlar kınından.
başarılı olamayan bütün asiller telef oluyor.bide arada evlerin entrikaları var. daha sonra srinshee " yeter ulan hiçbiriniz adam değilmişsiniz " diyip eğer adam olduğunuzu görürsem geri döncem diyip kılıçla arvandor a gidiyor.

bu olaylardan sonra josidiah starym geri dönüyor underdarktan.warblade yerine artblade ile dönmesinin yanında taçlının yeğeni olan sevgilisininde öldüğünü görüyor(dolayısıyla ortada layık olunacak bir hanedan yok)
otorite ve güç sorunu devam ediyor ve myth drannor un yıkılışı 714 de tamamlanıyor.ordan sonra retreat başlıyor yavaştan.
tabi burda herşeyin ucu açık.josidiah ın öldüğüne dair herhangi bir bilgi yok.büyük olasılıkla dweomerheart yada arvandor da.srinshee geri döneceğini söyledi.hatta pratik olarak eltargrim de ölmedi ama onun döneceğini sanmam.
elfler arasında herhangi bir güçbirliği olursa elfler tekrar güçlenir.ama 4th ed frcs ye bakmak lazım
Sosyal ağlarda paylaş

Ben soylemistim demeyeyim ama.. Salvatore herzamanki gibi yapiyor yapacagini isi Manga Comicslere cevirmekte ustune yok..Bir kez olsun bu burnu yukari karakter yaratim amacindan vazgecip eli yuzu duzgun daha akilci bir karaktere el attigini gormedigim surece Salvatore benim icin daimi bir Manga Comics calisanindan farksiz kalacagini belirtmeden gecemeyecegim..
Sosyal ağlarda paylaş

hayır ama ben de katılıyorum soulbringer a.homeland den sonra sevdiğim kitabı olmadı.

ama ne kadar salvatore un suçudur bilemem.daha önce dediğim gibi "şirket ne derse o".diyelim ki adam drizzt ten baydı veya bi şekilde drizzt i öldürüp hikayesini sonuçlandırcak.kitapları iyi satıyorken hayatta izin vermez wotc.
Sosyal ağlarda paylaş

benim en son okuduğum seri last mythal di.ondan beri bayaa bişey olmuş.4th da olacaklar değilde hemen öncesinde olmuş olanlar.grand history of the realms den notlar;

-elminter a shar ın assassin leri saldırıyor.el kulesiyle beraber başka bi boyuta uçuyo.shadowdale ı zentharim işgal ediyor.

-scyllua darkhope u cormantyr savaşındaki başarızsızlığından dolayı fzoul hain ilan ediyor ve resurrect edilmesini yasaklıyor.ne zaman öldü ki bu? :P

-khelben arunsun highmoor da city of hope u yaratırken öldü diyo.bunun ne olduğunu anlamak için waterdeep romanını okumak lazım sanırım.

-thay da evocation ve transmutation zulkirleri öldürülüyor.geri kalan zulkir lerde iç savaşa giriyor.

-eilistraee nin bi follower ı selvetarm ı öldürüyor.(wotsq serisinden hatırlıycağımız crescent blade le).vhaerun eilitraee yi öldürmeye çalışıyor ama tam tersi oluyor.

-elfler high magic le kiaranselie nin adını silip deity yi yok ediyolar.(öeh)(bi de altı tane bişe kullanmışlar ama anlamadım)

-moradin hammergrim e sefere çıkıyor.ladueger filan ölüyor.clangeddin deep duerra yı kesiyo.bi kaç tane daha dwarf deity sinin ölümüyle beraber moradin kazanıyor.illithid ler ikisine birden saldırıyor.dwarflar illithid lere karşı birleşiyor.

-bazı garip, yunan trajedyası misali yanlış anlaşılmalar sonucu tyr helm i öldürüyor.

-lamrauil şehrini kurmuş ama birileri saldırıp karısını kaçırmış bu sefer.yolda bizim last mythal in anakarakteriyle karşılaşıp karısını aramaya başlıyor.

-spellplague den tek not:lathander,sune ve tyr spellplague den sonra cyric i bin yıllkığına hapsediyolar.

eh gördüğünüz gibi başlamışlar pantheonları küçültmeye :P

daha bayaa bişey vardı da bunlar gözüme takılanlar. 4th ed. a biraz hazırlık olsun diye...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...