Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rommel li aslı ünlü yapan neydi?

byzasz

Öne çıkan mesajlar

ombakkombak said:
ombakkombak
Üye
§ 02 Dec 2007, 01:09 [ Alıntı ] [ Özel Mesaj ] [ Güncelle ]
--------------------------------------------------------------------------------
Rommel sonradan Hitler'i devirmeye kalktığı için bu kadar ünlü yapıldı. İyi adamdı vay diyerek. Generalliğine kötüdür diyemeyiz ama Guderian, Von Manstein var bunlarda iyi generaller.

--------------------------------------------------------------------------------
Sofular haram demişler, şu aşkın şarabına,
Ben doldurur ben içerim. Günah benim kime ne?
Ramen Kardeşim!

Kesselring te havacı olmasına rağmen İtalya savunmasını yönetmişti mesela ben onu severim. Sonra Kurt Student var Girit'i alan.
Sosyal ağlarda paylaş

Asteroth said:
Çok farklı durumlar yalnız.

Bir tarafta sınırlı ekipman & askere sahip Rommel, diğer tarafta ülkeyle bağlantısı kopmamış, rahatça destek alabilecek Guderian & Manstein.
ozaman mantık buysa en çok muharebe kaybeden gene rommel di, aynı mantık paulus teslim olmasa en büyük paşa haline getir
Sosyal ağlarda paylaş

Asteroth said:
Ne alaka ki şimdi?

Rommel'in elindeki kısıtlı güçle yapılabilecek en başarılı yönetimi gösterdiğini söylüyorum, savaş kazanma/kaybetme olayından bahsetmiyorum ki.
tamam bu konuda haklısın sanırım

peki rommelin hitlere suikast düzenlerken ölmesi. ve ingliz esirlere iyi davranmasının hiç mi rolu yok.. ülkesini savaş sırasında başsız bırakmaya çalışmış bir insa dan bahsediyoruz.. bunların hiç mi etkisi yok?
Sosyal ağlarda paylaş

Tabii ki var, olmaz olur mu.

Şöyle anlatayım o zaman bak, herhangi bir Alman vatandaşı yapmış olsaydı o suikast girişimini, şu anda en fazla ismini biliyor olurduk. Ama bir Alman kahramanı general yaptığı zaman, olay çok daha farklı oluyor. Derinlemesine incelemeler yapılıyor konuyla ilgili vs.

Yani kısacası bana göre, Afrika'daki başarıları, en önemli faktör Rommel'in ünü konusunda. Öte yandan Hitler'e karşı suikast girişimi de yabana atılmayacak kadar önemli tabii ki.

Bir kaç nokta var yalnız mesajında kafama takılan, onlara da değineyim. "Ülkesini savaş sırasında başsız bırakmaya çalışan bir insan" diyorsun da, bence Rommel her zamanki gibi kafasını kullanarak, Hitler'in yönetimi altında ülkenin ne kadar sefil bir duruma düşeceğini öngördüğünden yapmıştır o girişimi. Zaten başarısız olmasının ardından sonuçlar malum, bahsetmeye gerek yok sanırım. "Zararın neresinden dönersek kardır" demiştir kendisi ve bence Hitler'den çok daha vatansever bir insandır.

İngiliz esirlere iyi davranması konusunda bir bilgim yok açıkçası ama Batı medyasında abartıldığı fikri gerçekçi geliyor bana.

Ayrıca konuyla direkt alakası olmasa da, ufak bir dipnot olarak geçelim, Operation Crusade sırasında ortaya çıkan kargaşada, kazara İngiliz hattına geçerek üstüne üstlük bir İngiliz sahra hastanesine uğrayıp "Tamam, biz konuştuk İngiltere'yle, ihtiyaçlarınız yakında gönderilecek" deyip geri dönen bir adam bu. Çok enteresan bir adam yani hakkaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet, orayı es geçmişim.

Rommel'in, Hitler'e suikast girişimiyle ilgisi olduğuna yönelik somut bir kanıt da yoktur mesela.

Açıkçası, çok radikal kararlar aldığı için, beraber çalıştığı yüksek rütbeliler tarafından pek de sevilmeyen bir kişi olduğunu düşünüyorum ben. (Tamamen kişisel yorumum tabii bu hehe) Örneğin Afrika'dayken, saldırı sırasında aldığı kararların çoğuna fazlasıyla itiraz gelmiştir. Sırf kişisel çatışmalar nedeniyle suçlanması -ve Hitler'in paranoyası- sonucunda ölmüş olması bile mümkün bana göre.

Ölümünün nasıl olduğu hala sırdır. RAF pilotu tarafından bir Spitfire'la tarandığı da söylenir, Gestapo tarafından iki seçim hakkı tanınıp (tabii ki ikisinde de ölüyor) öldürüldüğü de. Bildiğim tek şey, ulusal kahraman olarak gömülmüştür.
Sosyal ağlarda paylaş

Elinde ki imkanlar içerisinde düşünürsek büyük bir askeri zekaya sahip.Küçük ordusuyla,daha büyül kuvvetlere karşı zaferler kazanmasını bilmiş fakat savaşın genel gidişatı bu başarılarında uzun sürmesini engellemiştir açıkcası..Savaştığı güçlerle aynı koşullara sahip değildi ama üstün gelmesini bildi..
Sosyal ağlarda paylaş

rommel gerek kisiligi gerek askeri zekasi gereksede kendine has ozel stili ile 2. dunya savasinin belkide en renkli generallerinden biridir

rommel savasi savas icin icraa eden nadir generallerden biri
afrika korps savas sonrasinda savas suclariyla lekelenmemis nadir alman birlikelrinden biridir
oyunu kitabina gore oyniyan ve nefret icin degil savasin kendisi icin savasan bir general

hitlerin katliyam emirlerine uymamasi, esir aldigi askerlere iyi davranmasi ve kirli oyunalra barvurmamasi muttefikler dahil pek kisinin saygisini kazandirdi

yahudilere yapilan davranislari tasvip etmemis ve savasin sadece almanya icin yapilmasi gerektigini savunmustur

ve buyuk ihtimal ulkemi bassiz birakiyim felsefesinden cok hitler in ulkeyi goturdugu yonu tasvip etmediginden boyel bir ise bulasti

hatalari olan bir general, odulu buyuk gordugunde yuksek risklere girebilen ve dinamik degsitirdigi taktikleri ile rakibini afallattigi gibi kendi askerlerinide kafasini karistiran bir adam

ama adam gibi bir asker
bu ozellikelriyle tarihte unlu komutanalr arasina ismini kazidi bile

birde stil olarak patton i begenirim ama o apayri bir hikaye :)
Sosyal ağlarda paylaş

peki savaş sırasında hitlere suikastı anlayabilelimde ( ki bu da doğğru bir davranış değil) normandiya çıkarması sırsında, amerikalıları denize dökeblecek ihtiyarları sebest bırakmaması çıkarmya bir nevi yardımcı olması da onu gene bizim gözümüzde büyük bir genral yaparmı, yada müttefiklerin
Sosyal ağlarda paylaş

Ne dediğini anlayamadım açıkçası ama, Normandiya çıkarması konusunda suçlanabilecek en son Alman Rommel'dir.

Kendisi çıkarmanın Normandiya'da yapılacağını düşünüp ona göre mümkün olduğunca hazırlık yapmıştır ama Guderian da dahil olmak üzere, çok büyük bir çoğunluk her fırsatta önüne engel koymuştur ve Hitler'e bu yönde etki etmiştir. Pas-de-Calais'den çıkarma bekleyen generaller, Rommel'e sürekli karşı çıkıp, kuvvetlerini Normandiya'ya destek vermek yerine, daha iç kısımlarda konuşlandırmış ve Almanlar'ın tek şansı olan, çıkarmayı sahilde durdurma olasılığını ortadan kaldırmışlardır.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ne dediğini anlayamadım açıkçası ama, Normandiya çıkarması konusunda suçlanabilecek en son Alman Rommel'dir.
rommelin hitlere suikast yapılmasından bir kaç gün önce yapılan çıkarma sırasında kendisnde istenen ss olmayan tümenleri, suikast sonrasında oluşacak karambol sırasında elinde bulundurmak için sebest bırakmamış, ve püskürtenbilinecek bir anda, politik davranmış, hiç rommel tarzı olmayan bir tutuma girip temkinli olmayı trecih etmiş, ve daha sonra serbest bıraktığında iş iş den çoktan geçmiş ve tümen heba olmuş.. eğer hikaye gibi geldiyse tümenlerin isimlerini tarihleri isteyen genreali yada konu ile ilgli iddaların birinci ağızdan sahiplerini makalelleri hepsini kaynak olarak yazabilirim..
Sosyal ağlarda paylaş

Hans Spieidel in İnvasion 1944 adıyla yazdığı ve Normandiya Çıkarmasının perde arkası adı altında yayınlanmış olan kitabın 70 inci satyfasında

^^ politik düşünceler dolayısıyla Mareşal , herhangi bir ihtimali engellmek için elinin alltında güvenilir zırhlı birliklwe bulundurmayı gerekli görüyordu^^

Baron vob Geyr in yazdığı (1950 yılı sayı 1 an cosantoir iralnda dergisinde ) yayınlanan Şanı şerefi olmayan istila^^ başlıklı yazsısnda di şu cümleler

^^ SS değil bir ordu birliği olan 2. zırhlı tümen bir süre rommel tarafından geride tutuldu . Zİra hitleri öldürmeyi amamçlayan 20 temmuz suikastı beklenirken herhangi bir sıkışık durumda elinde güvenilir bir ordu birliği bulundurmayı istiyordu, cepheddeki durum 2 . zırhlı tümeni muarebe alanın batı kesiminde 1 amerikan tümenine karşı muharebeye sokmaya zorunlu kılmışsada rommel 116 ıncı zırhlı tümeni temmuz ortalarına kadar ihtiyatta bulundurmayı başarjmıştır^^ aynı yazıda ^^ rommelin önerimi geri çevirmesinin politik nedenleri olmuş olablir^denir

düzeltme: bu konu aslında tartışılan bir konudan ziyade, ölmüş ve idam edilmeyerek devlet töreniyle ölmüş ve müttefikler tarafından saygıl duyulan ve gerçekten çok büyük bit kurmay olan rommelin kemiklerini sızlatmamak yaratılan bir paradoks..
Sosyal ağlarda paylaş

Rommel'in bu kadar büyümesi bence müttefik propagandası. Müttefikler 1941-43 yılları boyunca Almanlarla sadece Afrika'da savaşıyorlardı. Orada da karşılarında Rommel vardı. Daha önce söylediğim gibi Montgomery'nin de gazıyla müttefikler adamı abartıkça abarttı. Sonunda Afrika'yı alınca sanki iki tümeni yenmiş değilde bütün Nazi imparatorluğu'nu çökertmiş gibi hissettiler kendilerini. (gerçi birazda öyle oldu ama) Koca Çöl Tilkisi Rommel'i yendik hey bre....
Sosyal ağlarda paylaş

Rommel'in ünlenmesinin bir tane sebebi yok.ingilizlerin üstün olduğu afrikada çok az imkanla yaratıcılığıyla başarılar elde etmesi.birinci dünya savaşından itibaren elde ettiği başarılar ve genel nazi komutanlarının aksine daha insansever davranışlar göstermesi.ülkesinin başındaki adama suikast düzenlemeye çalışması,dramatik intaharı falan hepsi rommel ı efsaneleştiriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

rommel ozel bir adam

iki tip komutan vardir

emirleri harfi harfine yerine geitirp kitaptan guvenli oyniyan

kendi kuralalrini koyucak cesarete sahip olup bunda basarili olan

ilk tipe cok fazla rastlarsiniz say say bitmez

ancak ikinci tip komutanlar tarihi yazar veya bozar ve tarihe renk katar

rommel bunlardan biri
muttefik propagandasi vs vs geyigine gerek yok
rommel in efsane olmasindan muttefiklerin bir kazanci yok isteselerdi cok sik bir bicimde efsanesini sondururlerdi savastan sonra

dusmanin saygisini kazanabilmek kolay birsey degildir
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...