Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Blizzard çalışanlarından Yeni expansion hakkında röportaj..

Bassist

Öne çıkan mesajlar

Eğer bir oyunda , oyuncular oyunun fiziksel yapısına müdahale edemiyor yada kalıcı izler bırakamıyorsa o oyun zamanla kısır bir döngü halini alır. WoW da oyuncularına bu tip imkanlar vermeyen bir oyun. Zamanla sen mi WOW oynuyorsun , yoksa WOW mu senle oynuyor birbirine karışıyor.

Fiziksel yapısından kastımı farklı MMO oynamış insanlar anlayacaklardır. Nereye kadar gidebilirki ? 60 - 70 - 80 .. Sonuç ? Senin varlığın yada yokluğun oyunda herhangi birşeyi etkiliyormu ? O zaman FPS oyna çılgınlar gibi zaman geçir ;)
Bundan dolayı 4 kere başlayıp bıraktım bu oyunu. Dönüş sebeblerimin hiçbiri WoW çok iyi olduğu için değil , şuan rakibi olmadığı içindi ve birçok arkadaşımın WoW oynuyor olmasından dolayıydı. Çoğunuzda eminim bu sebeplerden ötürü hala WoW oynuyorsunuz. Ama ben bu 80 olayını duyduktan sonra birkez daha bıraktım WoW u , bir daha kesinlikle dönmemek üzere. İşim gücüm yok Blizzard ı mı eğlendircem yahu ..

@ Fyrwenn : Sen SB ye gelsene bakiim. Hala süper :) Warhammer çıkana kadar erhan abi ile ordayız . NewDawn hala devam ediyor.(Janissary)
Sosyal ağlarda paylaş

Ya arkadaşım sen tier 3 setinle kaç sene orgrimmar da modellik yapmayı planlıyodun? Burda tek söylenen şey. Emekler gitti boşuna kastık çöpe atıyoruz. Söyle bakalım neymiş senin teklifin. Blizz'in hatasını telafi edebilecke bir projen teklifin varmı öt? Yok. Laf olsun torba dolsun. Hala burda TBC öncesi itemların laklakı yapılıyo.

Tbc çıkmadan önce endgame görmüş bi adam napıcak? Tbc ile gelen yeni tierlar ile mi değiştiricek? Komedi ya. Pve sistemini daha idrak edememişsiniz ki. Daha iyi itemlar herzaman daha ilerki levellarda olur. Şimdi Northrend e gidince aaaa benim tier6 setim çöp oldu mu diyceksin? Yoksa harıl hurul daha iyi itemlar için mi uğraşıcaksın?

Tier setin senin için çok önemliyse. BT yi babalar gibi aylardır farmlıyosan toplayacak setin kalmadıysa kasmazsın level. Oturursun eşşek gibi outland de. Varsa bi şikayetin kasmazsın level. Level 70 lerle BG yaparsın. Arena yaparsın. WoW sana zorla level kastırmıyor ki. Gitme görme Kuzeyi. Düşürme itemlarının değerini. Hayır nedir bu kadar dert edilen anlamıyorum. Bu oyun nekadar süreyle patch siz kalmalı? Siz nekadar armor setinizle hava attıktan sonra patch gelmeli esas konu bu. Boşa gevezelik ediyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

"İşim gücüm yok Blizzard ı mı eğlendircem yahu .. "

valla öyle düşünüyorsan oynama.. ben oynuyorum.. oyunumdan zevk alıyorum güzel vakit geçiriyorum..

millet oyunu bitirmiş yok bole bole yapmış fln.. Zaten oyuncular oyunun yapısını etkileseydi.. varlığı yokluğu belli olsaydı Nihilum gibi guildler serveri tepetaklak ederlerdi..

Bu bir oyun.. dünyada 9 milyondan fazla kullanıcısı olan bi oyun.. Zevk aldığınız sürece oynar.. alamadığınız dönemde ara verirsiniz.. Sonra özlersiniz tekrar girersiniz.. tekrar ve tekrar..
Sosyal ağlarda paylaş

[Biraz daha az saldirgan konusursan iyi olur Marveloth, normalde bu mesajini kirpardim birkac yerinden de, mesaj bana oldugu icin abuk subuk laflar duymak istemiyorum cekemedi editledi gibi, onun icin ellemiyorum. Terbiye sinirlari icinde kalmani rica ediyorum sadece, yaptirimdan once.]

Bir oyunun level cap artmadan nasil gelisebildigini zaten acikladim, hatta buna baska bir mmo'dan ornek bile verdim. Item setlerin nasil gelismesi gerektigini acikladim, buna da hem baska bir mmo'dan hem de direk arena sisteminden ornek verdim. Sen bunlari dogru duzgun okumuyor veya yorumlayamiyorsan, ya da isine gelmiyorsa, bu sana saldirganlasma hakki vermez.

Illa detayli bir oyun senaryosu yazip burada yayinlamam ya da bir oyun sirketi kurup daha iyi bir mmo cikarmam gerekmiyor yani, bunun zaten ornekleri var. Daha iyisini yap, Blizz'e mail at gibi seyler komik oluyor biraz bu yastan sonra :)

WoW'a bakiyoruz, Blizzard gibi bir markayi tasiyor bir kere, onun disinda Warcraft serisinin devami olarak biliniyor. Interface cok rahat, oynanis kolay, kredi karti sart degil cunku gamecard'lar var. Bu kadar yayilmasinin onemli sebepleri bunlar. Zamaninda bu sayede patladi, biraz da suru psikolojisiyle bir baslayan 5 kisiyi baslatti, simdi o arkadas gruplari topluca birakmadikca bireyler -isteyerek veya aliskanliktan- oynamaya devam ediyor.

Detayina inip PvP'sini sorsan, cogu insan world/outdoor PvP'nin azligindan sikayetci, arenalar bir yerden sonra monoton. PvE'ye bakiyoruz, expansion satmak - gametime arttirmak - casuallerin gonlunu yapmak adina "hardcore adam nasilsa oynar, birakma yuzdesi cok az, toplam sayi olarak da azinliktalar zaten, salla" mantiginda ilerliyor. Forumlarda en cok whine eden class 2-3 patch icinde bufflaniyor. Boyle ticari amacli bir durumdalar, milleti yolup duruyorlar.

Sonuc olarak kendi kasalari acisindan basarili oluyorlar ama evet, benim itiraz ettigim Blizzard'in basarisina degil ama. Benim derdim oyunu casual degil ciddi sekilde oynayan azinlik kesime surekli level cap yukselterek yaptiklari haksizlik, bir de sirf kendine yariyor diye bu politikayi savunan dar goruslu subjektif kesim.
Sosyal ağlarda paylaş

Başka oyunlardan verdiğin örneklerin hiçbi anlamı yokki. Blizz copy paste yapmaz. Varsa elimizdeki olanaklarla, elimizdeki sistem üzerine bir fikrin bir teorin söylersin olur biter. Ultima online'ın pvp si iyiydi wow'unki kötü demek seni haklı çıkartmazki. (sen uo yu örnek vermemiş olabilirsin)

Mesela wow'a arena harici bir pvp sistemi konusunda örnekler ver. Şöyle şöyle olsa iyi olurdu. Senin oyundan beklentin nedir bikere onu bi açıkla. outdoor pvp yi nerde yapmak istiyosun mesela? Tirisfal da mı? İyi ozaman tüm sistematiği değiştirelim tirisfal neutral bölge olsun...

İstekler şikayetler havada kalıyo burda kendi kendinize şikayet ediyosunuz :) Onu bile beceremiyosunuz üzgünüm.
Hala burda oyunun üzerine kurulu olduğu sistemi eleştiriyosunuz. Söyle bana baggio nasıl beklentiler içindesin sen wowdan? Ney 'nasıl' olsa daha iyi olurdu?

dipnot:[Yeni moda heralde. Post'u editlemiyorum bak nekadar insaflıyım, bide söylüyorum iyice yükseldim. Seni de genelden uyarıyorum çünkü pm ile uyarırsam bütün forum göremeyecek 'oha mod ile nası konuşuyo' diyecekler.] Eywallah.
Sosyal ağlarda paylaş

Marveloth said:
İstekler şikayetler havada kalıyo burda kendi kendinize şikayet ediyosunuz :) Onu bile beceremiyosunuz üzgünüm.
Hala burda oyunun üzerine kurulu olduğu sistemi eleştiriyosunuz. Söyle bana baggio nasıl beklentiler içindesin sen wowdan? Ney 'nasıl' olsa daha iyi olurdu?

Eh madem bosuna konusuyoruz, kendimi niye yorayim sana anlatip, sanane derler adama :) Ama madem bu kadar anlattigim seyden sonra hala kendin kafanda yorumlayip canlandiramiyorsun bunlari, ornek olarak verdigim seyleri bir de WoW'a uyarlayip vereyim ucundan;

Level cap yerine oyuna yeni faction, 5-man dungeon ve quest iceren alanlar yerlestirilirdi. Yeni talentler yerine oyuna leveldan bagimsiz bir yan skill (mastery tarzi) sistem eklenirdi. Mevcut raid dungeonlar 25 kisilik hale getirilip bunun uzerinden de biraz nerflenirdi, mavi-60'larin yeni content'e erisimini hizlandirmak icin. World PvP'de iki tane dandik kulenin 5% damage arttirmasi yerine sirf PvP'ye ozel bir zone koyup, capture/defense isleri biraz detaylandirilip, damage ile birlikte alinan honor'un da artmasi saglanirdi. Arena rewardlari suankinden az daha gucsuz tutulurdu ki bu benim soyledigim sistem ve BG'ler terkedilmesin. Bunun gibi seyler.

Bunlari Blizzard'a gondermenin bir ise yarayacagini ciddi ciddi dusunuyorsan soyle kendimi daha fazla yormiyim bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

Çoooooook basit bir örnek vericem. Yeni level = Yeni skill değildir.

Örnek: 10 yeni level vermezsin. 10 talent ve yeni talent ağacını expansion çıktığı gibi direk verirsin.Zoneları level aralığına göre değil, item aralığına göre bölersin falan filan.

Aha 2sn düşündüm ne çıktı ortaya. Bunu 10 kişilik özel bir developer ve marketing takımı ile çok güzel bir şekilde dallandırıp budaklandırabilirsin. Ama sorun şu ki marketing grubunun pek hoşuna gitmez; çünkü çoğunluğu oluşturan casual grup için daha çekici bir öğe var. 10 yeni level...
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar lütfen şu başlığı ve altında belirtilen fikirleri kişiselleştirmeden ve hedefleştirmeden, forum adabı içinde tartışalım.

Sonuç olarak burada sadece düşüncelerimizi paylaşıyoruz sadece, ne blizzard'a çara olacağız; ne de genel bir teorem geliştireceğiz.

Konu hakkındaki görüşlerimi oğlanı uyutup geldikten sonra yazmayı planlıyorum umarım bu süre içinde kilitlenme potansiyeli göstermemiş bir başlık olarak kalır.

Şimdilik herkese iyi akşamlar
Sosyal ağlarda paylaş

Ben sana Blizz e mektup gönder demedimki lol. Açıkça söyle istediğin şeyi dedim.

said:
Level cap yerine oyuna yeni faction, 5-man dungeon ve quest iceren alanlar yerlestirilirdi.

Bu işin kolaya kaçan kısmı oluyo zaten. Adamlar sen oynayasın, yeni yerler göresin diye 7 farklı harita yapıp koymuşlar, uçan binek verip seni özgür kılmışlar. Bunların da mümkün olabilmesi için sadece 10 level cap eklemişler. Sonucunda eklenen 10 larca dungeon ve raid de cabası.

said:
Yeni talentler yerine oyuna leveldan bagimsiz bir yan skill (mastery tarzi) sistem eklenirdi.

Yeni talentlar +10 level ile gelmek zorundaydı zaten. RO da senin dediğin gibi bi sistem vardı. Saçma ötesi. Hem hangi skill e mastery gelicekti? Fishing'e mi? Fire diye bi skill varmı ki onda master olalım? Hadi oldu diyelim. Zaten talentların yaptığı işin yapıcaktı masterylik te. Spell damage bufflar falan fiskos. Aynı kapıyo çıkıyo.

said:
Mevcut raid dungeonlar 25 kisilik hale getirilip bunun uzerinden de biraz nerflenirdi, mavi-60'larin yeni content'e erisimini hizlandirmak icin.

Bu yapılamazmıydı? Ama blizz zor olanı seçmiş. Sana yeni dungeonlar vermiş. Yeni itemlar. Sen diyorsun ki ben eskileri istiyorum. Aynı dungeon ı nerfliyip oyniycam boşa para saçmayı seviyorum, oyun benim gözüme hitpa etmiyo tekdüzelik benim en büyük beklentim. Haşaa.

said:
World PvP'de iki tane dandik kulenin 5% damage arttirmasi yerine sirf PvP'ye ozel bir zone koyup, capture/defense isleri biraz detaylandirilip, damage ile birlikte alinan honor'un da artmasi saglanirdi.

Olay o %5 damage değil. World pvp nin gelişebileceği ortam ora işte. Ama senin yaklaşımın zaten bunu bitiriyo. Git orada pvp ni yap. Pvp=honor değildir. Eğer senin dediğin gibi birşey olsaydı tüm server o alana hücum ederdi, millet kim vurduya pvp yapar honor üstüne honor kasardı, bunu gören blizz kazanılan honor ı düşürür sonra sen ve senin gibi worldpvp ye muhtaç insanlar forumlarda ağlardı. Biz honor alamıyoruz diye.

Arena'ya gelince. Bence apayrı bir bölüm. Ve gayet de güzel işliyor. Pek bi kusur bulamıyorum.

Blizz e postalayamazmışsın zaten. Kayda değer bir fikrin yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Senden 3-5 mesaj once duzgun konusmani rica ettigim halde ZHUAHZUHAZ SAÇMALAMA gibi bir mesaj attigin icin uyari aldin iste, mesaji ve cevabi da sildim. Bir dahakine gecici erisim kisitlamasi olacak bu, falan filan. Gangren'le isimiz bu zaten ve isimi yaptim, tesekkurler.

Dedigim cogu seyi yanlis (ya da yine anlamak istedigin gibi) anlamissin ne yazik ki. Yine de sabredip bi aciklamaya calisiyim ben;

Yine yeni zone olsun diyorum zaten, yine yeni mount olsun, bir sonraki exp'de de housing falan olsun ne bileyim, sadece ugrasilacak sey level yerine rep/gold/reward/yeni gelen feature olsun.

Skill deyince aklina gelen tek sey craft skill/secondary skill veya stat bonus olmamali. Tamamen alakasiz, sifirdan yaratilacak, char leveldan ayri levellanacak 8-10 tane skill olur cesitli buyu/buff/ability/vs. yapan, bunlar cesitli classlara gore alabilir/almaz diye siniflanir. Her char bunlardan bir veya ikisini alabilir max, vesaire.

Bunu nasil yanlis anlayabildin onu hic anlamadim hele; BWL nerflensin 25 kisi olsun orada oynayalim mi dedim ben? BWL nerflenir ki eskiden yapamayanlar da cabuk ve kolayca yapmaya baslar, bu sirada daha once zaten yapmis olanlar da expansion'la gelen yeni raid instance'lari yapmaya baslar, PvE zinciri eskileri cope atmadan, yenilere de hizlanma ve yakalama firsat vererek devam etmis olur.

Herseyi dusunmussun ama o bahsettigim yeri instance yapmayi dusunememissin nedense. AV'nin capture sistemi daha iyi-eglenceli olan, daha az GY ve daha detayli keep capture iceren, biraz daha buyuk, biraz daha fazla insan alan versiyonunu dusunebilirsin mesela bunun icin.

Boyle seyler iste, bunlar benim bir oyundan sahsi beklentilerim, onerilerim, detaysiz ayrica bunlar. Bin tane sey soyledim anlamadin, ben de bikac tane somut ornek salladim, Blizzard'in boyle seyleri dusunmek icin koskoca bir takimi ve aylari var bildigin gibi. Senin kendi isine gelen seyleri tamamen subjektif sekilde dusunerek ozumsemen ve benim fikirlerimi degersiz gormen de pek umrumda degil acikcasi, hele ki boyle bir uslupla olunca.

Su aralar da sadece arkadaslarim icin ve vakit gecirmek icin oynuyorum, oyun super oldugundan degil. Blizzard bu politikayla devam ettigi surece dedigim seylerin dortte biri bile olmaz zaten dedigin gibi, merak etme.
Sosyal ağlarda paylaş

Fyrwenn said:
Ama kapitalist düşüncelerin kurbanı oldu benim için

tüm samimiyetimle söylüyorumki bu şekilde düşünmen çok önemli teşekkürler

şuan konu üzerinde tamamiyle ikiye bölünmüş durumdayız
bazı arkadaşların yazdıkları gerçekten çok ilginç
direkt savunma mekanizmalarını çalıştırmışlar :)
aslında açılan bu konuda çok ciddi mesajlar verilmiş bazı arkadaşlar tarafından
tabi sizin için nekadar önemli bilemem ama benim açımda önemli
verilen mesajlar bazı gerçekleri hedef alıyor
işte o savunma mekanizmasını çalıştıran kitle bu mesajlarda bi art niyet arıyor
sebebini şöyle açıklayım
ultimanın imba olduğu zamanlar birkaç gothic dostumuzun intihar ettiği söylentisi vardı
ve bu sebebten dolayı ultima yasaklansın diye tüm gezegende çalışmalar başlamıştı
ki ben bu çalışmalara hiç bizaman inanmadım çünkü osi hala var
ben vay efendim banane ultima neden yasaklasın ben oynamak istiyorum diye düşünürdüm
kısa süre sonra bi baktım itemwipe item edit skill edit gibi kolpalar dönüyo free severlerde
o an benim için güzel olan herşey bitti
işte sizin savunmanızı buna benzetiyorum
bu sebepten dolayı sizi eleştiriyor fakat düşüncenize saygı duyuyorum
aslında ben burada farklı bi savunma daha seziyorum onuda şu şekilde anlatayım
bassist frywenn ve birkaçtane daha arkadaşımızın savunması
birşeyleri anlamak uğruna onlara gönülden katılıyorum
bu arada wowu bırakalı uzun zaman oldu müzik yapma isteği duydum
cort marka elektro gitarları araştırıyorum aoc çıkana kadar :D
Sosyal ağlarda paylaş

Ben o zuahha saçmalama yazısını sana yazmamıştım ki. İşte insanın kin gütmesinin sonuçları böyle şeylere sebep olabiliyo. Haksız yere uyarı almışım. Ben o msjı birkaç msj üstteki kullanıcıya atmıştım. Ama sen belli ki bana uyarı vermek için sebep arıyormuşun. Bende bunu senin acemiliğine veriyorum.

Buna rağmen senin verdiğin örnekler de saçma ve öylesine uydurulmuş şeylerdi. Kendin bile inanmıyosun eminim ki şu an o yazdıklarına. Yok yeni skill koysalarmış bu talentlara buff verseymiş... Tamam sana iyi oyunlar WotLk geldiğinde görüşmeyiz artık. Çünkü benim ve blizzardın değiştirmeyi düşünmediği o politika gene bize sunulacak. Seni de KO bölümüne mod olarak alırız artık.

Seninle daha fazla polemiğe girmeyeceğim. Gerekli yerlere şikayetimi ilettim.
Sosyal ağlarda paylaş

Marveloth sana KİM başkalarının düşüncelerine SAÇMA demek yetkisini yada hakkını veriyor?Şu forumda herkez düşüncelerini güzelce paylaşırken senin tek derdin Polemik.Arkadaşım bidaha benim açtığım forumlara yazı yazıpta forumları kirletme lütfen.Şu forumlara 20+ yaş sınırı gelse çoğumuz sevinir.

Baggio oyun hakkındaki görüşlerine tamamen katılıyorum.Yıllarını ver itemı kas hoop bi expansion hepsi çöpe gitsin tamamen saçmalık..
Sosyal ağlarda paylaş

Sana! kim koskoca şirketin emeğine saçma deme hakkı veriyo? Ve sana kim benim yazacağım mesajlara karışma, buraya yazma deme hakkı veriyo? Burası özgür bi forum İstediğim yere post atarım.

Ayrıca sen benim kaç yaşında olduğumu biliyomusun da beni işaret ederek 20+ girse fln gibi komik modası geçmiş esprilerle burayı kirletiyosun.

Önce biraz aynaya bakalım.
Sosyal ağlarda paylaş

aynaya bakıyorum ve 25 yaşında başkasıyla polemik yapma küçüklüğüne düşmeyen bir insan görüyorum.Evet bende bir forum kullanıcısı olarak senin her forumda herkeze sataşmandan rahatsız oluyorum

Koskoca blizzard playerların verdiği paralarla koskoca oldu.Blizzardı koskoca yapan playerlar bırakta oynadıkları ve para verdikleri oyunlar hakkında istediklerini söylesinler.Bu seni ilgilendirmez.Ama senin bu foruma yazan insanların fikirlerine karşı yaptığın hakaretler bütün forum kullanıcılarını ilgilendirir.
Senin gibi bir insana cvp yazarak daha fazla kendimi küçültmeyeceğim
Sosyal ağlarda paylaş

Beyler, üzgünüm ama konu tamamen sapmış.

WoW bölümünde, her ne kadar rekabet içinde olsalar da, Warhammer ve Age of Conan tartışması başlamış, hiçbir sonuç elde edemeyeceğimiz polemikler olmuş.

Öyle veya böyle, sevsekte sevmesekte Blizzard bildiği yönde WoW'u değiştirecek ve eminim ki çoğumuz severek ya da sevmeyerek oynamaya devam edeceğiz.

Şimdi, daha fazla tartışma uzamadan bu konuyu burada kapatalım :)
Sosyal ağlarda paylaş

Marveloth said:
Ben o zuahha saçmalama yazısını sana yazmamıştım ki. İşte insanın kin gütmesinin sonuçları böyle şeylere sebep olabiliyo. Haksız yere uyarı almışım. Ben o msjı birkaç msj üstteki kullanıcıya atmıştım. Ama sen belli ki bana uyarı vermek için sebep arıyormuşun. Bende bunu senin acemiliğine veriyorum.

Songoku'ya dediginin farkindayim, moderatore degil de kullaniciya deyince sorun degil mi zannediyorsun yani, lol, nasi mantik bu ya. Dedigin lafi dusun biraz, ondan sonra soyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...