Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

V for Vendetta (coşuş anı quotesi)

GwindonSurion

Öne çıkan mesajlar

Emaleth said:
bu film basbaya ve düperdüz ÇOK İYİ!!!
sanırım en beğendiğim film olma sıfatını elinde bulunduruyor bu aralar.
ama iş quote olunca asıl quote en sonda, integrity ile ilgili kısım, o kısmı kaç kere seyrettim sayısını bilmiyom.

"Our integrity sells for so little, but it is all we really have. It is the very last inch of us. But within that inch we are free....I shall die here. Every inch of me shall perish. Every inch, but one. An inch. It is small and fragile and it is the only thing in the world worth having. We must never lose it or give it away. We must never let them take it from us."

Ondan sonra gelen "But what I hope most of all is that you understand what I mean when I tell you that, even though I do not know you, and even though I may never meet you, laugh with you, cry with you, or kiss you, I love you. With all my heart, I love you. " kısmında benim gözlerim dolmuştu resmen. Hani bıraksam ağlardım da.

Buldum hatta, bak yine duygulandım

Sosyal ağlarda paylaş

Genel kanının aksine pek beğenemedim filmi. Klasik "istersen başarırsın" filmi olmuş.

Bir kere devrim üzerine fikirler ve hedefler çok geçersiz. Yıllarca hesap kitap yapıp ayaklanmayı başlatıyorsun, fakat bu ayaklanma sonunda ne olacak, özgürlükçü kapitalist toplum mu, sosyalist bir düzen mi vs. nedir? Anarşist bir karakter olduğu zaten belli olan V, filmde de sözde anarşizmi hedefleyerek birşeyler yapmaya çalışmış. Lakin toplumların yerine daha güzelinin koyma şansı yoksa bir devrime asla önayak olmayacakları kanununu görmezden gelmiş.

Diğer uyuz olduğum noktaysa faşist düzende baskı gören marjinallerin işsiz güçsüzler, eşcinseller şeklinde yansıtılması. Yok mudur bu ülkede illegal çalışan sağ sol partiler? Tamam baskıcı bir düzen var, teknoloji tavan yapmış. Ama eşek yüküyle dolu treni bulamayan güvenlik güçlerinin siyasal gruplara göz açtırmaması pek gerçekçi olmamış.

Tarihin sonu geldi tarzı çığlıkların dillendirildiği günümüzde içi boş devrimci filmler görmek elbette şaşırtıcı değil. Ha bütün bunları bırakıp sadece "sinemasever" gözüyle filme bakınca (artık o nasıl olacaksa?) hiç de fena değil gerçekten. İnsanı bir an olsun sıkmıyor, ince ve vurucu ifadelerle hislerimize tercüman oluyor resmen. Ama başta dediğim gibi bulanık ve hedefsiz bir film olmuş. ABD sinemasından proleter devrimci bir film beklemek de benim hatam sanırım :P
Sosyal ağlarda paylaş

Aslinda BİLİMKURGU tarafi bu. Film cok derin gibi gozuksede gayet yuzeysel mesajlari barindiriyor.

'Deger' denilen seylerin halk sayesinde olustugunu, halkin olmadikca tum 'deger' denilen seylerin ifadesizligini anlatmaya calismis. Anarsistlik degil onun yaptigi, kendide diyor 'onlari yargilayacak bir mahkeme yok' diye. Ve kendi basliyor bu ise. Filmi film yapanda bu. Oyleyse devlete karsi yapilan her turlu tepkiye anarsistlik diyelim. Devlet nedir abi, lutfen.

Topluma onayak olmadan yikilan rejim devrim degildir elbette. Burda gerisi sizin maceraniz seklinde bitiriyor filmi dikkat ettiysen. Daha nasil bir onayak olmasini beklersin ki.

Devrim yeniliktir, adam bunun uzerine basmis. Gereksiz ve gecersiz degil.

ayrica proleterya ile soyle bir bagintisi var. Ezilen kismin sesiyiz havasi katilmis, sadece bu.
Ayrica oyle basa basa isci sinifini anlatan bi film, evet bekleme bencede.
He ayrica cok iyi bi sinema gozetmeni deglim. Ben filmi cok farkli izlemiste olabilirim :b
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Topluma onayak olmadan yikilan rejim devrim degildir elbette. Burda gerisi sizin maceraniz seklinde bitiriyor filmi dikkat ettiysen. Daha nasil bir onayak olmasini beklersin ki.

Devrim yeniliktir, adam bunun uzerine basmis. Gereksiz ve gecersiz degil.

Yok, benim eleştirdiğim nokta şu: Aynı insanlar gibi toplumlar da birşeyi parçalayıp yıkmadan önce, o yıkılanın yerine gelecek olanı belirlemek, görmek isterler. Önce iktidarı devirelim, sonra bakarız ne olacağına mantığı asla kabul görmez.

Bahsettiğim nokta da filmde yer alan o boşluktu. Anarşizmi olası birşey olarak sunmasıydı.
Sosyal ağlarda paylaş

İlk once ozgurlukcu kapilistlik nedir, nasil bu iki zit terim toplandi ve ne anlam tasiyor cozemedim :B

Filmde cok net ve acik bir sey savunuluyor.

Bir fikrin dogusu, kitlelere yayilisi ve zulme, adaletsizlige karsi yapilan direnisin oykusu. V, Halki arkasina aliyor en onemlisi.

Yani yikilan rejimin yerine illa ki bisey konmasi gerekmiyor ki? Filmin sonunda 'Yasasin Sosyalizm' dese kurtulacak miydi film.
Bilimkurguya baglanisi;
400 sene oncesinde fikrin nasil olustugunu, V' nin bugunlere nasil geldigini, nerden geldigini, baskinin en agir sekilde nasil yapildigini geciyor filmde.

Bak onayak kismina takildik, ortada devamliligini surduren bir 'fikir' var. Parlamento binasi patlarken olayi izleyen 100 binler de spor olsun diye orada degiller.

Ve V isteseydi olmeyebilirdi, cunku ustun bir karekter insana gore. İsteseydi o metronun kolunu da kendi indirebilirdi. Burdaki iradesi olaganustu yapiyor filmi.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...