Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Korkunun sebebi bilinmeyenmidir yoksa bilinenden korkarmıyız?

Estel_Anorien

Öne çıkan mesajlar

Sly_One sadece korku ile adrenalin salgılanmaz dedim. Atıyorum hoş bir karşı cins ile karşılaştığında da adrenalin salgılarsın. Bu olayda bir tehlike yoktur. Adrenalin burada diğer hormonların da salgılanmasını tetikler. Otonom sinir sisteminin temelinde düşünce vardır. Beyin düşünceleri indirgeyerek otonom sinir sistemini tetikleyen refleksleri düzenler. Eğer düşünebilmek için zamanın varsa tepkin farklı olur. Refleksi kullanmazsın.

edit: Grudge iyi geceler.[hline]In God I Trust
For Rest I Just Test

[Bu mesaj GE-TA tarafından 07 September 2003 03:53 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

ama korku anlık oluşabilir bunu inkar etmeyin
köpek hawladığı anda yerinden sıçrayıp tüylerinizin diken diken olması korkudur.
we bu hep olur ne kadar düşünürseniz düşünün üstüne hehe. nese...[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar
Bir çöpümüz var diye heryerin çöp kokmasına karşıyım ben de...
Sosyal ağlarda paylaş

Otonom sinir sistemini inkar etmiyorum. Çok saçma olur yoksa. Elbette köpek ile karşılaştığında tüylerin diken diken olur korkarsın. Ama bunun sebebinin beyninizin daha evelden bu olayları derlemiş ve karşılaşma anında nasıl bir refleks vermenizin gerektiğini otonom sisteme belirtmiş olmasıdır.

Ancak bu reflekslerinizi düzenleyemezsiniz demek değildir. İşte bu yüzden sadece hayvanlar içgüdüleri ile yaşarlar diyorum. Yoksa etraf La Fonten'den (Kesin yanlış yazdım) geçilmez.[hline]In God I Trust
For Rest I Just Test
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sly-One, 07 September 2003 03:59 tarihinde demiş ki:
köpek hawladığı anda yerinden sıçrayıp tüylerinizin diken diken olması korkudur.

Sly cok kesin konusmus olmayayım çünkü bu konuda çok araştırmışlığım yok ve bu konularda okuduklarım çok eskilerde kaldı yanlış bir şey söylemek istemiyorum ama bu anlattığın korku değildir. Bu vücudun dogal bir tepkisidir bir tur refleks irkilme. Bir insan eli sıcaga degdigi zaman nasıl bir anda elini cekerse sessiz bir yerde yururken cop tenekesinden atiyan bir kedi (hareket/goz) havlayan bir kopek(ses/kulak) bir anda dokunan bir el (temas/deri) insanı irkiltir. Bu korku değildir. Korku bir anlık değildir. Korku devamlıdır.

Sabit olan korkular da vardır. Yani korkusuz olmazk mümkün değildir. Sabit olan korkular insanları korur, içgüdüseldir. Bazıları ise sonradan öğrenilir. Belki de öğrenilebilen korkular bilmememkten oluşuyor olabilir. Ama içgüdüsüsel korkuların bilmekle de tamamen yenilebileceğini sanmıyorum. Ölümden sonraki hayatı detaylarıyla da bilseydik gözlerimiz kapalı öğlen vakti E5 den karşıdan karşıya geçmezdik, bir gökdelenin ucunda amuda kalkmazdık vs. vs.

Uçak korkusuna gelince o öğrenilen bir korkudur ve ben uçaktan hiç korkmuyorum. Hatta hava boşluklarından çoğu insan korkarken ben zevk aldığımı söyleyebilirim. Fakat eğer uçak düşmeye başlarsa o zman korkarim ki o da ölüm korkusudur. Deprem de benim hiç korkmadığım şeylerden biridir ama duvarlar yarılmaya başlasa yine korkarım. Korktuğum şey ise ölüm olacaktır. Ama deniz korkum var bu yüzden de denize çok az girer girdigimde derine pek gitmem hatta yosunlu yerlere hayatta gitmem. Bunun bir nedeni annemin denizden çok korkuyor o yüzden denize girmiyor olması diğer nedeni ise deniz hakkında çok kısıtlı bilgim olması ve denizde gordugum her yaratığın benim için potansiyel tehlike sinyallerini harekete geçirmesi. Ben bir palamut balığıyla hamsiyi bile zor ayırd edebilecek kadar az şey biliyorum diyebilirim deniz hakkında.
Sosyal ağlarda paylaş

ben korku anlıktır düşüncesini sawunmuyorum ghald,
korku anlık yada düşünceyle(e5 gibi) başlayabilir diyorum, o tüylerin diken diken olması irkilmedir ewet,ama hissettiğin duygu korkudur o anda. korku uzun sürelidir zaten.
benim ispatlamaya çalıştığım bilinmeyenden değil bildiğimiz şeyden de korkabilir olmamız. ki ispatladım gayet güzel.[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar
Sosyal ağlarda paylaş

yaff 6 page hepsini okuyamadım onun içinm direkt fikrimi veriim
bilinmeyenden korkmak aslında bildiğinden korkmaktır
yani bilmediğin bir şeyin neler olabileceğini hayal edip korkarsın
(ehe "what is the matrix?" oldu)
Köpek konusundada bu böyledir
bi köpek havladığında otomatik olarak sana saldırdığını düşünürsün (yada saldırıcağını) ve korkarsın, sıçrarsın, hoplarsın
Aslında herşey kafada bitiyo eğer kendini (mesela) köpeklerin asla ısırmayıcağına havlayınca sevgi gösterdiklerine inandırabilirsen köpek havlaması seni şurdan şuraya oynatamaz gibi...[hline]Froc Vormbeyn
:-p Deli merc, Ashmish worm :-p
DaoComics
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sly-One, 07 September 2003 03:30 tarihinde demiş ki:
köpek gerçektir falan filan [smal]yanlışlıkla quote ederken sildimde

korku içgüdüsel, we sinir sistemiyle alakalı birşeydir.
endişe ise zihinseldir.
bir olayla karşı karşıyayken korkuyu duyarız ister istemez, çünkü sinir sistemi beyin meyin dinlemez çakar adrenalini

Slycim sende söyledin. korku içgüdüseldir. Sen bir köpeği gördüğün anda delidana gibi koşmaya başlamazsın. Temkinli yaklaşarak onun gitmesini beklersin ya da yavaşça yanında geçip gidersin. Birşeyden endişelendiğin zaman o konu hakkında mantıklı yürütmeler yapabilirsin. Bizim söylemeye çalıştığımız bütün o endişe ve sizin korku dediğiniz şeylerin temelinde bilinmeyen korkusu olmasıdır yoksa biz burda höhöy biz süperiz hijbijiden korkmayız demiyoruz. :) kapich?[hline]Ben eskiden, evimin hemen arkasındaki top oynadığım boş araziyi geri istiyorum. Yıkın üstüne yapılan evleri
Sosyal ağlarda paylaş

korkunun ve kabusun temeli ilk çağ insanlarının uyurken dışarıdan ve karanlıktan ne geleceğini bilmemesidir.

yani korku temeli bilinmeyendir[hline]Aket Atum, Founder and the mentor of the Comachero enstitüsü. Avatar of Odin
Rogman, 20 August 2003 13:30 tarihinde demiş ki:
ahah 5 kişi den 8 sayfalık thread cıkmıs hll walla.. (şu anda 28 sayfa)

frp olmak isteyenler comanchero enstitüsüne
[b]Felsefe yapmaya çalışan aptal kızlara hayır

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Grudge, 07 September 2003 03:34 tarihinde demiş ki:
tehlike nedir? zarar görme olasılığıdır
tabii burada kişisel tehlikeden bahsediyoruz.

olasılık diyorsun. Olasılığın bir sürü hesabı yapılabilir 1/10 6/12 vs
mesela bir zarda 6 gelme olasılığı 1/6 dır ama her 6 atışından birinde 6 gelecek diye bir kural yoktur. O yüzden köpeğin ısırma olasılığı olsada bu onun ısırıp ısırmayacağı anlamına gelmez. Bunu bilmezsin bu yüzden korkarsın. Her ihtimal gerçekleşecek diye bir kural yoktur.[hline]Ben eskiden, evimin hemen arkasındaki top oynadığım boş araziyi geri istiyorum. Yıkın üstüne yapılan evleri
Sosyal ağlarda paylaş

ya estel endişe falan deil
ben köpek görünce hiç de korkmayabilirim
ama bir başkası görür görmez korkmaya başlayabilir.
bu bilmemesinden kaynaklanmaz
hayır dewam ettirme bari şu şeyi yukarda attığım(we grudge'ın kileri) mesajları iyi oku...
bir de örnek olarak,
bir dağdasın 2 arkadaşınla, elinizde tüfekler war.
3 tane çoban köpeği geldi hawlaya hawlaya yawaşça yaklaşıolar
siz de yawaşça geri çekiliosunuz.
arkanızı dönseniz atlayıp dalağınza eder.
bunu biliyorsunuz. bilmediğiniz hiçbirşey yok.
ama korkarsınız deliler gibi.
bilinmeyen birşey yoktur,we endişe değil korkudur olay.
ne endişesi ulan. sinirleniyorum ama.
tüpraş patlar,bize de duman gelir mi diye endişe duyarsınız.
ha bilinmeyene gelince de, türk insanının %60 ına radyasyon tehlikesi war deseniz "ee banane" der. bu bilmediği içindir, ama korku warmıdır ? yoktur. oysa biz radyasyonun tehlikesini bildiğimiz için aynı şey bize söylense korkarız.
teorin çürüdü estel.[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar
Sosyal ağlarda paylaş

lol ne saçmalıktır ya,
ısırıp ısırmıcaını bilmediimden korkucak mışım.
yo hiç de deil
gayet de ısırıcak diye korkarım
ısırınca ne olucaını bilirim
neremden ısırıcağını da bilirim we korkarım.
korkarım çünkü acıyı bilirim. acıyı hissetmek istemem, vücudumu sawunmak için korku duygusu oluşur we adrenalin salgılanır.
ortada bilinmeyen hiç birşey yoktur.[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar
Sosyal ağlarda paylaş

Bünyee bünyee bu kadar iddali cevaplar atma istersen. Ben zaten yukarıdada daha önce korkunun sebebi bilinmeyendir ama her bilinmeyenden korkmayız dedim. O yüzden radyasyonun etkisini bilmeyen bi adamın korkmaması normaldir. Dağ ve kurt köpeği hakkında verdiğin örnek içinse bi yukarıdaki olasılıklı mesajıma bak lütfen.[hline]Ben eskiden, evimin hemen arkasındaki top oynadığım boş araziyi geri istiyorum. Yıkın üstüne yapılan evleri
Sosyal ağlarda paylaş

karanlıkta olan 2 kırmızı gözden korkarsın, ne olduğunu bilmessin.
ama ne olabiliceği ihtimallerini bildiğin için korkarsın.
yani korkunun nedeni kurgudur bir bakıma.
"olabilicekler" meselesidir.
karanlıktaki 2 gözün olabiliceği şeylerden korkarsın.
uçurumdan düşünce canın yanacağı yada ölücein için korkarsın, o anda ölünce ne olucam acaba diye düşünmessin hayatın söz konusudur orda felsefi düşünceler deil.[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar
Sosyal ağlarda paylaş

Bünye bak korku endişeden daha ilkel bir duygudur. Endişe sahibi olabilmen için önce bazı deneyimleri geçirmen gerekir. Örneğin yeni doğmuş bir bebek. Gider onu mıncıklar bunu mıncıklar en sonunda elini sobaya bastırır ve eli yanar. Daha sonra bu konu hakkında bir tecrübesi olur ve birdaha aynı acıyı duymaktan endişe duyar ve bir daha elini yapıştırmaz. Ama bir başka bebek eger daha hiç sobaya deymeden annesi ona devamlı soba cıss falan deseydi çocuk o zaman sobanın ne olduğunu bilmeyeceği için ondan korkardı. Bilmem anlatabiliyormuyum.

Ayrıca Sly diyelimki bir ormanda tek başına yürüyorsun karşına bir köpek çıktı. Bende o köpeğim. bil bakalım nerenden ısırıcam.[hline]Ben eskiden, evimin hemen arkasındaki top oynadığım boş araziyi geri istiyorum. Yıkın üstüne yapılan evleri
Sosyal ağlarda paylaş

iddialı mesajlar atıyorum bağnazlık war çünkü sende hehe.
yok abi anlatamıyorum..
yani bir şeyin olma olasılığını bilmediğin zaman, onu bilmemekten mi korkarsın yoksa olma(duruma göre) yada olmama olasılığından mı?
korku uzun süreli bir duygudur anlık deil, ama oluşumu uzun süreli de olabilir, anlık da olabilir.bilmediğin şeyden de korkarsın, ama sonucunu bildiğin şeyden de korkarsın. genelde bilinmeyen şeylerden korkuluo olabilir, ama somut şeylerden de korkarsın, can korkusudur, acı korkusudur ws ws..[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
estel sen komple yutarsın adamı :P

bu arada ben sene sonunda derslerden ff almaktan korkarım ama hep de alıırm ;)
bilinen bişi cokda oldu halada oluyor ve paso korkutuyor[hline]Grandmaster Hamburger
www.dynamick.net
en yararlı link
Urza 30 ağustos akşamı saat 00,15 de kanald de insan sarrafında demiş ki: Zoru başardım
Sosyal ağlarda paylaş

kolumdan.
köpekler saldırırken atlarlar we kolumu önümde tuttuğum için ordan ısırırsın.
bu arada yine bi ormandasın kurtlar war etrafında
sen direk korkuosun kalbin hızlanıo neden ?
bilinmemezlik nedir orda ?
yada bir yoldasın. hiç araba geçmiyor. nerde olduğunu biliyorsun. ama şehire kadar yürüme düşüncesinden korkuyorsun. çok yorulursun çünkü biranönce bi araba bulıyım die bakarsın, panik yapanlar bile olabilir bu durumda. ws ws..[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar
Sosyal ağlarda paylaş

bünye sonucunu bildiğin şeyden korkmazsın. Endişe duyarsın. Örneğin bir sınavdan çıktın ama orta kararlı geçti. dün gecede hiç çalışmamıştın. Biliyorsun ki çakacaksın ama acaba geçermiyim acaba kalırmıyım diye korkmazsın endişe duyarsın. Uçurumun kenarında dururken düşünce korkmanın sebebi can korkusu değildir. Ölünce gideceğin yerin ne olacağından kesin olarak emin olmamandır. Yani diyelim ki sen ölünce cennete gideceğinden eminsin (hala cennet nasıl bir yer bilmiyorsun) ölmek istermisin? Ya da cennetın ağzına kadar huri dolu, hiç çalışmadan istediğin herşeyi yapabileceğin, keyfine göre takılabilecegin, gak diyince su guk diyince yemek geleceği, kafana göre dağıtıp swg oynayabilecegin bir yer olacağından KESİNLİKLE EMİN olsan o zaman cennete gitmekten korkmazsın uçurumun kenarında yürürsün gökdelenin tepesinde amuda kalkarsın vs. Sen benim karşıma ne sunarsan sun örnek olarak ben sana her zaman onun altındaki korkunun bilinmeyen olduğunu kanıtlarım.[hline]Ben eskiden, evimin hemen arkasındaki top oynadığım boş araziyi geri istiyorum. Yıkın üstüne yapılan evleri
Sosyal ağlarda paylaş

kanıtlayamıosun ama
sözlerinin dayanağı yok
benimkilerin hepsinin örneği war
sen bana şöyle yaparsın böyle yaparsın diosun
yoo hiç de öyle deil
ben ölümden yada ölünce nereye gideceğimden ne endişe duyarım ne de korkarım.
ama o anda Canımı kurtarmak için korkarım.
sen şöyel olur böyle olur diosun bana, ben de öyle olmadığını söylüorum. ama benim werdiğim örneklerin hepsi yaşanmış şeyler(çoban köpeği olayı benim babamın başına gelmişti o anlattı)..
yani mesaj atmıcam diorum ama dayanamıorum uzar gider böyle
biraz sense lazım sana ehhe.
endişe düşünceyle oluşur sadece. anlık korkular da wardır ki düşünmeye zaman bile bulamayız.
öyle uzun süreli korkular wardır ki onlarda bile endişenin izi yoktur saf korkudur. yani korkunun anlamını (sözlük anlamını) yukarıda yazdım yine de hede hodo. ee ama.
yani tehlike weya tehlike düşüncesiyle hissedilen duygu diyor sözlükte.
e bu tehlike bilinen de olabilir bilinmeyen de. endişe ise kaygıdır. kaygı yada endişe durumunda "hmm" diyip düşünebilirsin.
ama korku anında kaçma bişiler yapma ws ws... isteği duyarsın.
tehlike anında olur bu, we tehlike gayet iyi bildiğin birşey de olabilir, örnek olarak e5 meselesi karşıdan karşıya geçerken yada ani birşey gelip cama pat die bi kuş çarparsa gözünün önünde yine de korkarsın ne olduğunu bildiğin halde. wesaire wesaire yeter ama.[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar

[Bu mesaj Sly-One tarafından 07 September 2003 12:25 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

ghald sana refleksleri ve irkilmeyi açıklamış sly.. kimse kimsenin burda savunduğu görüşü değiştirmeye çalışmıyor fakat esas sana sense lazım sly :) Artık bu konu kavram tartışmasına döndü. Senin korku dediğine ben endişe diyorum. Korkuyu ise sadece bilinmeyenden kaynaklanan ve kendini koruma içgüdüsü yaratan his olarak tanımlıyorum. Sen bana ne örnek verirsen ver ben sana onun bilinmeyenden kaynaklandığını ispat ederim.[hline]Ben eskiden, evimin hemen arkasındaki top oynadığım boş araziyi geri istiyorum. Yıkın üstüne yapılan evleri
Sosyal ağlarda paylaş

bence insan bilmediginden korkmaz cünkü bilmedigi seyin ona ne zarar getirecegini bilmez we sadece endise duyar ama bilinen seyden korkabilir..diyelimki 4 kisi geldi seni dovmeye her seyi biliyosun dayaktan sonra ne olcaginida biliyosun bunu bildigin icin sadece endisemi duyarsin yani ?...bilmedigin seyden nasil korkabilirsin. sokakta garip tipli bi adam üzerine gelio burda endise wardir cünkü 2 secenek wardir ya adam gelip abi bi sarap parasi diyebilir,yada bicak cekip seni kovalayabilir hangisi olcagini bilmedigin icin endiselenirsin ama adam bicagi cekerse korkarsin..bence boyle :)[hline]quando traducete in dizionario e leggete saprò che la u è il sazan migliore nel mondo
Sosyal ağlarda paylaş

endise seceneklidir.korkuda ise secenek kalmaz..
insan bilmedigi seyden dolayi endise duyar karsida duran kopek acaba saldirirmi saldirmazmi ? kopek uzerine kosarsa endise korkuya donusur artik ordan sonra mantik kalmaz we acaba kopek neremden isirir? isirirsa ne olur? diye bir dusunce kalmaz sadece isirilmamak icin tepki werilir (kacmak yardim istemek vb)
Deprem olurken endise wardir bina yikilabilir yikilmayadabilir
ama bina yikilmaya baslarsa bu korkudur ne olucagini bilsen yada bilmesen olucegini bilsen yada bilmesen..dersenizki olucegini bildigin icin korkucaksin.olumden sonra ne olacagini bilmedigin icin korkucaksin.olumden sonra ne olucaginda tamamen inanan bir kiside olumden korkar cunku insandaki yasamini koruma güdüsünden kaynaklanir..zaten bence korkunun temel kaynagida yasami koruma güdüsüdür..cünkü insan sadece kendisi icin korkar...baskasi icin sadece kaygi,endise duyar[hline]quando traducete in dizionario e leggete saprò che la u è il sazan migliore nel mondo
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...