Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Paso özentiyiz galiba...

kavel

Öne çıkan mesajlar

Şimdi ben ne demişim konuyu ilk açtığımda ? Oldukça özenti bir millet olduğumuzdan bahsetmişim. Yılbaşını bahane ederek olmadık şeyler çıkardığımızdan bahsetmişim. Kendi tatilimizi bayramımızı her ne ise onu yaratmak yerine başkalarına özenmişiz demişim. Ama kalkmış bi tanesi oldukça gereksiz bir şekilde bla bla bla yazmış bir diğeri üstüne alınmış ben yabancı dinlerim türkçe olsa dinleme diye. Dinleme kardeşim. Özenti değilsen lafım sana değil zaten. Kimse sana öylesin demedi. Ama üstüne alındığına göre var bir şeyler. Ayrıca forumda sert çıkışlarım olabilir ancak kimseye kalkıpta hakaret boyutuna varacak şekilde hitap etmiyorum. Kimseyide gelip şikayet etmiyorum. daverc eğer yazdıklarımı iyi okursan o sadece bir tepkiydi. Şikayet edecek olsaydım sana değil yöneticilere söylerdim onlarda cevabını verirdi otururdum aşağıya. Olayları kendi üzerinize alıpta konuyu saptırmayın. Yazdığım şey apaçık ortada. Etrafınıza bir bakın. Her yerde noel baba kıyafetli soytarılar. Her yerde plastik yada gerçek ağaçlar. Kim yapmış bunu daha önce . Bizim atalarımız mı ? Yoksa hep beraber özenip hadi bizde yapalım mı demişiz ? Asimile olmaktır bu. Bir kültürü kaydırıp yerine yavaş yavaş diğerini koymaktır. Herkes eğlensin gezsin tozsun. Yabancı yada yerli şarkılarda kutlasın oynasın. İsteyen bara gitsin isteyen evde otursun. Hiç birine lafım yok. Tepkimi çok açık bir şekilde yazdım ilk mesajda. Anlamayan bir daha okusun. Üstüne alınanlarda boşu boşuna celallenmesin. Ha özentilerse o başka. Ama diilseniz boşu boşuna celallenmeyin.[hline]Uniyasam.Com Admin / ICQ#85889898
Grafiker ( Corel Draw & Photoshop ).
Autocad öğrenmek zorunda kalmış olan kişi.
Fizik okumayı bilinçli olarak seçen bilgisayar manyağı ve ruh sağlığı yerinde olmayan biri.
Sosyal ağlarda paylaş

bnde şunu söylemek istiyorum o alışveriş merkezlerindeki noel babalar yada senin dediğin gibi soytarılar zaten bizler için diil onların hepsi çocukların eğlenmesi,yüzlerinin gülmesi için.
ben küçükken annemle beraber her yılbaşı ağaç süslerdik ve yakınımızdaki küçük bi alışveriş yerine gidip orda bir noel babayla fotoğraf çektirirdik..
yani bilmiyorum belkide bunlara alışmakla ilgili bişeydir,herkesin kendi görüşü.
ben burda kimseye yanlış anlaşılıcak birşeyde söylemek istemiyorum sadece tartışıyoruz burada..
dediğim gibi sanırım bunlar yozlaşmadan çok bnce eğlence unsurlarıdır yani bence biz yılbaşı ile değilde daha çok başka nedenlerden kültürümüzü kaybediyoruz.
örneğin dilimizin iyi kullanılmaması yada şu marka merakı gibi şeylerdendir...[hline]So many times its hopeless dark and gray
And other times its hope that saves the day!!!

- Airplane out of the fart, say hi to that sweetheart:

(Osuruktan tayyare, Selam söyle o yare)
Sosyal ağlarda paylaş

Delanoresse nin tüm dediklerine katılıyorum..
benim için bunların içinde tek istisna yılbaşı kutlamalarıdır..
yılbaşına christmas yada noel diyenlerde cahilin önde gidenleridir..
yabancılar ona zaten christmas değil; New Year's Eve derler..[hline]So many times its hopeless dark and gray

Sosyal ağlarda paylaş

said:
kavel, 27 December 2003 20:13 tarihinde demiş ki:
Bahsettiğim noel şarkılarına karşı olmak vs değil. Nicklerin yabancı olmasınada karşı değilim çünkü bazı şeylerin diğer dillere çevrilemez veya çevrilsede saçma olur. Site isimleri yad aşirket isimleride yabancı olsun ona da tamam. Çünkü sitelerde ya da şirketlerde amaç uluslarasına açılmak olabilir. Olsada gayet güzel olur. Ama yılbaşını kendi bayramlarımızdan yada resmi tatil günlerimizden biri yapmak yerine başkasının bayramını aldık kendimizi onunla özdeşleştirdik. Onlar gibi giyindir onlar gibi eğlendik. Başka bir deyişle bir çeşit asimilasyona uğradık ve bu asimilasyon hala devam etmekte. Bizde şarkı söyleyelim eğlenelim ama noel babaya yazılanlarda değil. Kendi yazdığımız, bir sonraki sene için dileklere umutlara sahip kendi şarkılarımla yapalım bunu. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum ...[hline]Uniyasam.Com Admin / ICQ#85889898
Fizik okumayı bilinçli olarak seçen bilgisayar manyağı ve ruh sağlığı yerinde olmayan biri.

Sonuna kadar Katılıyorum Kavel..

Mükemmel demişsin..

Ne o Noel ağacı?Kardeşim bizim yeniyıla girerken illa noel ağacımızın mı olması gerekli?????Noel baba nedir ya?Bizim Kültürümüzde Yüzyıllardır yok öyle bir şey...

Birde Radyoda "Cemcim sana ne hediye alalım yılbaşında?"

nerden çıktı abi?Hediye ne hediyesi?Yeni yıla girersin..Mutlu mutlu..
Fark yoktur..
2003n sonundaki 3 -4 olacak...Bu kadar...

Yok hediye almak ŞART
Yok Noel Ağacı ŞART
Yok İllaki Süper girmek ŞART..(HA değişiklik olsun istiyene hiç bir şey demem)
Yok Noel baba gibi giyinmek şart...

iyi..
devam etsin..NEreye kadar?[hline]Dream as u never die,live as you can die tomorrow
Always remember;death is only a Begining

Only in My Dreams Now...Curse!
Jimenez artık LTDF da olamayacak...
Sosyal ağlarda paylaş

yılbaşı
14 şubat
anneler günü
babalar günü

bunlar manevi değerleri olan günlerken ticaret yapma azmindeki girişimciler bu günleri "hediye alam ve verme" olarak empoze ediyorlar

eskiden hrediye verilirmiydi elbette cverilirdi ama ufak şeyler anı hatıra maksatlı...

şimdi bu hediyelrein anlamı bayaa bi değişti
bizim çamsakızımız çoban armağanıyken, lüzumsuz yere çok para verilip alınan şeyler kıymete bindi. bi de biri hediye alınca insanın içinde ona karşı borçlu hissetme hissi vardır ya illet bir şeydir o... hediyeyi kolay kabullenemem ben.. belikdie bende sorun vardır küçükken de verilen bayram harçlıklarını almamak için el öpüp hemen içerilere kaçardım

sadece doğum günlerinde hediye alırım gerisi yalan...[hline]Yılkı atlar oynaşırken bozkırlar sarsılırmış...

Baronkilic, 27/12/2003 tarihinde şöölece zırvalayınca:
geldim benim avalonda gm tailor gm bs gm necro gm mage süper charlarım var
Akabininde Berk kişisi şöyle söz eylemiş:
benim pipim de seninkinden büyük
Sosyal ağlarda paylaş

e tamam da insanların birbirlerine birşeyler alıp-vermeleri size niye bu kadar batıyo?
bence hediyesiz,ağaçsız yılbaşı olmaz[hline]So many times its hopeless dark and gray

Sosyal ağlarda paylaş

ona bakarsanız bugünlerde hepimizin bi özentiliği vardır yani ben özenti diilim hiç özentilik yapmam diyen bi adam olduğunu sanmıyorum[hline]So many times its hopeless dark and gray

Sosyal ağlarda paylaş

Özenmek ile beğenmek arasında çok fark vardır. İkisini karıştırma. Özentilik sırf gösteriş içindir. Kendini bilmeyen insanlar buna sahiptir. Hayatında sadece unforgiven dinyelen ve metalci kesilen her yere tek L harfi ile metallila (metalica şeklinde) yazan salaklardır bahsettiğim özentiler. Arkadaşımdan görüp beğendiğim bir şeyi bende yaparım yada kullanırım. Birisi okulda kantinde kahave içiyorsa ve benimde canım istediyse bu özentilik değildir. Yada birinin discman inde walkman inde bir şarkı dinlediysem sevdiysem ve daha sonra bende dinleyeme başlamışsam bu özentilik değildir. Ama herkes yapıyor seviyor diye bir şeyi yapıyorsam. Onu kendimde bağdaştırmaya çalışıyorsam. Hatta sırf onun için ben olan ben i değiştiriyorsam işte bu özentiliktir. Lütfen karıştırmayın başka şeylerle bunu. Beğenmek ayrı özenmek ayrı.[hline]Uniyasam.Com Admin / ICQ#85889898
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BOccOB, 27 December 2003 20:07 tarihinde demiş ki:
Şu foruma bak, 10 kişiden 9'unun nicki yabancı isim ya da kelimelerden oluşuyor. İhracattan çok ithalat yapıp bu malları kullanıyoruz.

katılmıyorum.
ben international (yani uluslararası) bir lakap olarak düşünmüştüm Bonecrusher'ı.
Kemikezen dersem sırf Türkler anlar.
Ayrıca gözüme hoş görünmüyor..
Oysa ben yabancılarla da anlaşabilmek istiyorum...[hline]Bir şeyi göremiyor olman,
orda olmadığı anlamına gelmez.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
kavel, 27 December 2003 20:13 tarihinde demiş ki:
Ama yılbaşını kendi bayramlarımızdan yada resmi tatil günlerimizden biri yapmak yerine başkasının bayramını aldık kendimizi onunla özdeşleştirdik. Onlar gibi giyindir onlar gibi eğlendik. Başka bir deyişle bir çeşit asimilasyona uğradık ve bu asimilasyon hala devam etmekte. Bizde şarkı söyleyelim eğlenelim ama noel babaya yazılanlarda değil. Kendi yazdığımız, bir sonraki sene için dileklere umutlara sahip kendi şarkılarımla yapalım bunu. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum

Yeni yıl'ı yeni yıl diye kutluyoruz.
Ama hristiyanlar noel diye kutluyor..
Zaten partiler felan hep bu noel sırasında oluyor. Yılbaşı da tatil değil sanırım onlar da. Ama noel haftası tatil oluyor.

Noel baba genellikle uluslararası bir kültür.
Antalya yöresinde yaşamış bir adam.
Noel Baba kültürü çok geniş kapsamlı.
Kültür paylaşımı mı denir neyse öyle birşey işte..

14 şubat sevgililer günü..
noel baba neyse bu olay da öyle.
Belki ilk başta sırf bir bölgeye hitap etmek için çıkmış..
Ama bu kültür, diğer insanlar tarafından da benimsenmiş ve dünya çapında sevgililer günü kutlanır olmuş..

Yılbaşı'nı milli bayram yapmamız çok saçma..

Çünkü ne devletle ilgili birşey var, ne de dinle..[hline]Bir şeyi göremiyor olman,
Sosyal ağlarda paylaş

Türkçe olayını bu kadar kafanıza takmayın..
global desem nolcak küresel desem nolcak..
önemli olan küresel kelimesini uygun yerde kullanmak..
"mi" "de" ayrımı önemlidir.
Ama "geliyo yerine geliyor kullanmak zorundasın" demek saçmadır..
Tamam mektup yazarken geliyor kullanmalısın..
Ama internette gerçek hayatta konuştuğun şiveyi kullanabilirsin..
Şiveler grammerden farklıdır..
Şiveler resmi birşey yapmadığın sürece önemli değildir..
Ama grammer (dil bilgisi) resmi birşey yapmasan da önemlidir..[hline]Bir şeyi göremiyor olman,
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Rahan, 27 December 2003 20:25 tarihinde demiş ki:
Kültürler birbiriylen kaynaşacak etkileşecek ki değişim,gelişim olsun. Bi süre belli bir kültürün etkisinde kalınır sonra bi tepki verilir belki 10 yıl sora kendi kültürümüze daha yakın bişekilde kutlıcaz yılbaşını. Mesela yılbaşında hindi yeme olayı nerden çıktı bilmiyorum ama ilerde hindi kuzu tandır dönüşebilir (amin)

bizim kurban bayramımız aslında Kuranı Kerim'in bir şartı değil.
kurban kesme olayı, bir yörenin adeti. Biz de o yöreden müslümanlığı kaptığımız için o adeti devam ettiriyoruz.
Alevi-sünni olayı yani..

Hindi olayı da öyle..

Adet olayı sonuçta..
Birileri yılbaşında hindiyi doldurup yeme adetini çıkarmış, biz de hindi yiyoruz..
Ramazan bayramında nasıl güllaç yiyorsak, yılbaşında da hindi yiyor..

Bir adet yani.
İstersen ye istemessen yeme. Kimse seni zorlamıyor.[hline]Bir şeyi göremiyor olman,
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Saeros, 27 December 2003 20:40 tarihinde demiş ki:
Doğrusu artık yılbaşı benim için 1 rakamın değişmesinden daha fazla birşey ifade etmiyor.İnsanlar yılbaşını kurtlarını dökemk için fırsat kolladıkları zamanlar dahiline alıyorlar.Bilmem anlatabildim mi

benim için de öyle.
doğum günü, yılbaşı vs..

ama yılbaşının ayrı bir önemi var gözümde..
çünkü kış.
kışı severim..
hele yılbaşında kar yağarken yeni yıla girmeyi daha çok severim..

belki diskoya gitmek için bir bahane değil..

ama ertesi gün tatil.
arkadaşlarınla buluşup eğlenmek için en iyi zamanlardan biri..
dışarısı soğuk, bir zevk de alamassın..
yazın olsa çıkıp gezin dışarda.
ama insanın eğlenmesi lazım..

"doğum günleri bile hep aynı benim için" diyip oturursan benim gibi depresyona girersin..[hline]Bir şeyi göremiyor olman,
Sosyal ağlarda paylaş

said:
NuKe, 27 December 2003 21:01 tarihinde demiş ki:
Tamam bi yere kadar doğru , özenti bi toplumda yaşıyoruz. Ama yılbaşı zaten Hz. İsa'nın doğum gunudur. Yani mecburen, istesek de istemesek de hristiyanların kutladığı gibi kutlamak en mantıklısıdır bence. Ya da evde oturup tombala da oynayabilirsin tabii. Senin seçimin tamamen

ne alaka abi.
Hristiyanlar Hz. İsa'nın doğum gününü kutluyor olabilir..
Ama biz Kendi kullandığımız takvim yılının yenisi geliyor diye kutluyoruz.

Yobazlar da bir ara senin gibi düşündüğünden yılbaşı eğlenceleri felan yasaklancaktı bir ara..

doğum gününü niye kutluyorsan, aynı nedenle yılbaşını da kutlarsın..[hline]Bir şeyi göremiyor olman,
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BabacumMostors, 27 December 2003 21:53 tarihinde demiş ki:
yabancı mal da kullanmasınlar alla alla ben zorda kalmadıkça kullanmıyorum...

Türkiye'de üretilen mallarda Türk markası olmazsa nasıl "Türk malı" diyebiliriz?
akıllı adam yabancı menşeili malın Türk menşeilisini alır daha az öder Türk malı kullanır... benim elimden gelse alaynı Türk giyinecem ama yok işte naparsın varsa da çok pahalı

neyi seversem onu alırım kullanırım kimse engelleyemez..
Mavi'yi severim adamlar kaliteli yapıyor bence.
Alıp giyiyorum kotlarını..
Marks and Spencer da öyle kaliteli ürünler yapıyor.
yabancı marka ama alıp giyiyorum..
Ülker çokonat, Eti çubuk kraker çok kaliteli ürünler.
Ama diğer yandan Snickers da alırım Coca Cola'yı da..

kaliteli ürünler sonuçta..[hline]Bir şeyi göremiyor olman,
Sosyal ağlarda paylaş

Yerli malı tyurdun malı herkes onu kullanmalı" demişler...

ülker mamülleri zaten kullanmıyorum ideolojilerimiz ters

ama snickersın aynısından eti üretirse onu alırım...

levis kot almıyorum onun yerine mavi alıyorum
gömleklerim "ömer faruk"dan
kazaklarım salı pazarı...

hayatım boyunca nike almadım elime fotokopi işinden para geçti baktım aynı kalitede ve aynı ucuzlukda Türk markası bulamadım gittim mont aldım... hoş o da Türkiye'de üretilmiş :)[hline]Yılkı atlar oynaşırken bozkırlar sarsılırmış...

Baronkilic, 27/12/2003 tarihinde şöölece zırvalayınca:
geldim benim avalonda gm tailor gm bs gm necro gm mage süper charlarım var
Akabininde Berk kişisi şöyle söz eylemiş:
benim pipim de seninkinden büyük
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...