Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

GTA: Vice City'de beğendiğim ve beğenmediğim şeyler

Bone

Öne çıkan mesajlar

GTA 1 ilk çıktığından beri oynayan birisiyim.

GTA 1 çok güzeldi.
Lamborghini, Dodge gibi arabaları arardım her bir tarafta.
Frenzy'leri alıp milleti öldürürdüm.
Arabaları kullanmak çok zevkliydi.
Silahlar da tabii.
Mageslayer'da da kullanılan üstten bakma olayı çok hoştu.

Sonra ek paketi çıktı. Öğhk sadece yeni görevler oynayabilelim diye yapılan bir oyun.
Eski londra arabalarından bana ne. Ben dodge, lamborghini, motorsiklet felan istiyorum..

GTA 2 desen tümden iğrenç birşey.. Acayip acayip arabalar var.
Oyuna yenilik gelmemiş..
Çete savaşları arasında dolaşıyorsun. Bir çetenin bölgesine girsen sadece onların arabasını görüyorsun. Sıkıcı berbat bir oyun yani..

Sonra GTA 3 çıktı, çok uzun bir ara sonunda..
Midtown Madness, Drivercılar şıp diye alıştı oyuna..
Ama eski GTA'cı olduğumdan üstten bakmayı tercih ettim.
Oyun GTA 2 gibi gene sıkıcı..
Üstüne üstlük arkaya dönüp geri döndüğünde öndeki arabalar kayboluyor. Tekrar arkana baktığında ordaki arabalar da kayboluyor..

Vice City kaç ay önce çıktı, ama ben daha yeni oynayabildim..

Beğendiğim bir dolu şey var, ama beğenmediğim bir dolu şey de var..
Önce beğenmediklerimden başlıyım..

Mesela araba çaldın gidiyorsun, virajı geç farkettin, durup geri gidip dönceksin.
Son sürat gitmene rağmen, geri geri gittiğinde, arkanda araba olduğunu farkediyorsun ve çarpıyorsun..
Boşu boşuna kaza yapıyorsun.
Önüne bak.
Geri bak.
Tekrar önüne bak.
Bu metotta hani arabalar insanlar değişiyor ya.
Çok gereksiz birşey bu..
Hatta önünde güzel bir araba varken arkana bakıp trafiği kontrol etmek istediğinde tekrar önüne dönünce araba kayboluyor gidiyor.
Sonra, dediğim gibi geri dönerken arabaların sana çarpma olasılığı oluyor, geri giderken geriliyorsun.
Oysa GTA 1'de şehir, bu kadar dar alanda refresh olmazdı.
Yahu canlı bir şehir istiyorum ben.
Çok kısa bir mesafede refresh olan bir şehir değil..

Refresh olayı başka birşeyi daha etkiliyor.
Hani kısa refresh dedim ya, ters yönde son sürat giderken karşıdan araba geliyor mu gelmiyor mu çok geç anlıyorsun.
Tabii refresh olup karşıdan araba gelince geç farkedersen gene kaza yapıyorsun.

Çok fazla polis var.
Gereğinden fazla hem de..
Yahu dışarı çıkın, bu kadar devriye gezen polis arabası görür müsünüz allah aşkına?
Trafikte araba yok, bomboş sokaklar, ama onlarca polis arabası etrafında dönüyor..
Ara sokak yok zaten..
Ha ara sokak buldun diyelim.
Normalde GTA'da ara sokaklarda polis arabaları bulunmaz.
Bulunsa da çok seyrek bulunuyor..
Yani araba çalmak istediğinde ara sokaklara giriyorsun orda çalıyorsun..

Köprü üzerindeki durdurucular gereksiz bence..
Yani bir sonraki bölgeye geçmen sana birşey kazandırmıyor sonuçta..
Belki oyunun başında başını ağrıtmasın diye düşünülmüş olabilir..
Ama belki sen oyunu çok iyi biliyorsundur, görevler yerine şehirde serbest serbest dolaşmak istiyorsundur.
Bu imkan sağlanmamış..

Zaten en büyük saçmalık, suya girdiğinde anında ölmen..
Yahu adam biraz yüzsün.
Tamam sınırların sonuna kadar gitmesin.
Denizi bölgelere ayırsınlar,
her bir bölgeye geçtiğinde canın düşsün,
o yüzden ölmeden önce kıyıdan anca belli bir mesafe uzaklaşabilesin.

Kıyıdan denize düştüğünde de canını kaybetmeden kıyıya tekrar çıkabilme imkanın olsun..

Yapay zeka'da sorun yaşayabiliyorsun.
Mesela yolda gidiyorsun, yaya seni görünce random bir yere sıçrıycak, ama tam önüne sıçrıyor, eziyorsun, polis de peşinden geliyor.
Ya da önündeki arabaya ateş ediyorsun, araba son sürat gitmesi gerekirken, adam korkuyor arabadan iniyor yaya kaçmaya başlıyor..

Sokaklar çok boş dedim di mi.
Bazen küme halinde insan gurubu görüyorsun.
Bazen iki saat ön-arka yapıp şehri refreshlemene rağmen sokaklarda tek bir insan, tek bir araba göremiyorsun..

Bazen arabalar seni rahatsız ediyor yürüyemiyorsun bile, bazen de ölü şehir'de yaşıyormuşsun hissi veriyor..
Tamam belki son sürat giderken yolların boş olması çok iyi.
Ama er geç bir araba çıkıyor karşına.
GTA 1'de şehrin kalabalığı senin araba kullanmanı engellemezdi ki zaten..
Hatta önündeki arabaları ittirmen ayrı bir zevk verirdi..

Arabalar yapay zeka gibi çok karışık.
Mesela ufak bir çarpma bile arabanın bozulmasına neden oluyor.
Normalde çizik bile yapmayacak bir durum, arabanın görüntüsünü bozuyor.
Ama on tane takla at, arabada bir çizik bile yok..

Hatta AI arabaları virajları pat diye dönüyor. Kare köşeleri gibi ilerliyorlar virajlarda.. Oysa bir dairesel dönüş lazım. Tamam yavaş gidiyorlar belki.
Ama sen bir arabayı takip ederken, o aniden sağa dönsün keskin bir şekilde, sen el frenine asıl, zar zor dönmeye çalış, hiç adil değil..
Ayrıca sen sağdan dümdüz giderken, solundaki araba aniden sağa dönünce gene gereksiz bir kaza oluyor.
Ama yumuşak dönse farkediceksin ve asılcaksın frene..

Bu kadar aşşağıladım oyunu, peki hiç mi iyi bir şey yok?
Yukarda beğendiğim şeyler diye yazdığımdan, demek ki var.
Şimdi beğendiğim kısımlara gelelim..

İlk başta oyuna motorsiklet eklenmiş.
Helikopter eklenmi
Sosyal ağlarda paylaş

oyunu bitirmek zevkli aslına bakarsan .. Sen demi$sin Koprulerde tabelalar var kar$ı kıyıya en ba$larda gecilmiyor diye bence bu cok ii bi durum cunku bir cok arkada$ım ve tahminen Vice City oynayan bircok ki$i senaryodan bayıp ne bilim motorsikletle ucmalacalar, barları minigun'la taramalar polis istasyonunu basmalar flm yapıyor ... O kopruler oyunun en ba$ından acık olsaydı yukarda anlattıım $eyleri yapan ki$iler bayaa bi artacaktı .. Ben oyunu bitirdim, butun haritayı actım bayaa zevkliydi o yuzden onun dı$ında Gta3 te de gizli bolgelerde dolanmak zevkliydi bence ..
Bazı konularda seninle hemfikirim bircok kez . Ozellikle o hayalet $ehir ortamı berbat bir yere acele gitmen gerekir gorev olsn olmasın cevrende araba bulamazsın , Bulsan da kamyonet-polis arabası gibi ya tehlikeli ya da saatte 20km yapan arabalar bulursun .. Bu cok kotu olmu$ bence ...[hline]
Sosyal ağlarda paylaş

en büyük eksiği ne biliyor musun?
"Multiplayer"
Aslında bu sorun çeşitli programlar çözülebikiyor ama hala çooook eksikleri var.
Bir de refresh olayı benim de sinirimi bozmuştu keşke sırf adamın baktığı yeri değil de adamının 360 derece etrafını oluştursa. Bölece arkamıza dönsek te farklı bişeyle karşılaşmamış olurduk.[hline]NO PAIN NO GAIN
oxxx[==============>

Sosyal ağlarda paylaş

Radyo kanalları çok eğlenceli rockfm de slayer megadeth de çalıyordu ayrıcana diğer kanallarda da 80 lerin hit parçaları çalıyor oyun zaten 86 da geçiyor. Bir de radyo kanalların daki geyikler komik oluyor reklamlar talkshowlar..mesala rock kanalındaki dj çok cool konuşuyor hiç birşeyi önemsemem havalarında arada hey babalar kızınızı becerin hey çocuklar babanızı öldürün gibi abzurt reklamlar çıkıyor...
Oyunda animasyonlar çok güzel bir de kıvırta kıvırta giden hatunlar =)[hline]A-------|............_____ | _____.....
C----:<ııııco==|ı..... ___(o)__/_.......
E-------|/..................../ .............

Sosyal ağlarda paylaş

pizzacı görevlerini bitir önce direk 150 oluyor health
ondan sonra dediğiniz şeyi yapınca baya bir oluyor toplam health :)[hline]CsnFrp
Mosquito, 08 December 2003 22:18 tarihinde demiş ki:
daha fazla uzatmamanın anlamı yok

Infernal, 06 December 2003 14:15 tarihinde,csnfrp forumlarında demiş ki:Regulus sen önce nickimi doğru yaz bonepart kesildin başımıza
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...